درمان درد با پرگابالین


0 1012

پرگابالین یا لیریکا دارویی است که از آن برای درمان درد ناشی از آسیب عصبی ناشی از دیابت، زنگ زخم (هرپس زوستر) یا آسیب نخاعی استفاده می‌شود. این دارو همچنین برای درمان درد در افراد مبتلا به فیبرومیالژیا استفاده می‌شود.

این دارو همچنین با سایر داروها برای درمان انواع خاصی از تشنج‌ها (تشنج‌های کانونی) استفاده می‌شود.

در این مقاله از داروخانه آنلاین مثبت سبز تمام نکات پیرامون داروی پرگابالین را برای شما بیان می‌کنیم.

نحوه استفاده از پرگابالین

قبل از شروع استفاده از پرگابالین و قبل از هر بار استفاده دوباره از آن، راهنمای دارو را بخوانید و در صورت لزوم با دکتر داروساز مشورت کنید.

این دارو را طبق نظر دستور پزشک، ۲ تا ۳ بار در روز همراه یا بدون غذا به صورت خوراکی مصرف کنید. دوز براساس وضعیت پزشکی شما، عملکرد کلیه و پاسخ به درمان مشخص می‌شود. دوز کودکان نیز بر اساس وزن است.

اگر از فرم مایع آن استفاده می‌کنید، دوز تعیین شده را با دقت با استفاده از پیمانه اندازه گیری مشخص کنید. از قاشق آشپزخانه برای اندازه گیری استفاده نکنید، چرا که تعیین دقیق دوز با آن امکان پذیر نیست.

برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی (مانند سرگیجه و خواب آلودگی)، پزشک ممکن است به شما شروع این دارو با دوز کم و به تدریج افزایش دوز را تجویز کند. دستورالعمل‌های دکتر خود را با دقت دنبال کنید.

مصرف پرگابالین

برای بهره بری حداکثری از پرگابالین، این دارو را به طور مرتب مصرف کنید. برای این که مصرف آن را فراموش نکنید، هر روز زمان مشخصی آن را مصرف کنید. این دارو زمانی بهترین کارایی خود را دارد که مقدار آن در بدن در یک سطح ثابت بماند. بنابراین بهتر است پرگابالین را در فواصل به طور مساوی در طول روز و شب مصرف کنید.

مصرف دارو را بدون مشورت با پزشک خود متوقف نکنید. برخی از شرایط (مانند تشنج) هنگامی که این دارو به طور ناگهانی متوقف شود، ممکن است بدتر شود. همچنین ممکن است نشانه‌هایی مانند بد خوابی، حالت تهوع، سر درد و اسهال نیز داشته باشید. به منظور جلوگیری از مواجه شدن با این علائم، زمانی که می‌خواهید دارو را قطع کنید حتما با دکتر خود مشورت کنید. پزشک دوز دارو را به تدریج کاهش می‌دهد تا زمانی که مصرف آن کاملا قطع شود. علاوه بر این در طی کاهش دوز نیز هرگونه علائم جدید یا بدتر شدن علائم قبلی را گزارش دهید.

گرچه این دارو به بسیاری از افراد کمک می‌کند، بعضی اوقات می‌تواند باعث اعتیاد شود. احتمال این خطر در صورتی که فرد اختلال مصرف مواد مانند مصرف بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر و الکل داشته باشد، بیشتر است.

پرگابالین را دقیقا طبق تجویز مصرف کنید تا خطر اعتیادآوری آن کمتر شود. از دکتر یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر بپرسید. اگر وضعیت شما همچنان ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

لیریکاعوارض جانبی

خواب آلودگی، سرگیجه، خشکی دهان، یبوست، دشواری در تمرکز یا افزایش وزن ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات همچنان ادامه داشت یا بدتر شد، به سرعت به پزشک یا داروساز خود بگویید.

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او تشخیص داده است که منافع آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند با عوارض جانبی جدی روبرو نمی‌‌شوند.

عوارض جانبی نادری ممکن است پیش بیاید که در صورت مشاهده هر کدام سریعا به پزشک رجوع کنید. از جمله: تاری دید، خون ریزی غیر معمول، کبودی، بی ثباتی، سر درگمی، درد عضلانی، حساسیت، ضعف همراه با تب، تورم دست‌ها، پاها و انگشتان، علائم کلیوی مانند تغییر مقدار ادرار.

تعداد کمی از افراد که از داروهای ضد صرع (anticonvulsants) برای مواردی مانند تشنج، اختلال دو قطبی و درد استفاده می‌کنند، ممکن است افسردگی، افکار خودکشی یا سایر مشکلات ذهنی و روحی را تجربه کنند. اگر در خود یا خانواده متوجه تغییرات غیر معمول و ناگهانی در حالت، افکار مانند علائم افسردگی، اقدامات خودکشی، افکار صدمه زدن به خود شدید، سریعا پزشک را در جریان قرار دهید.

واکنش حساسیتی و آلرژیک به این دارو نادر است. اما اگر متوجه علائم واکنش حساسیتی شدید، از جمله خارش، تورم در زبان و گلو، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی شدید، از پزشک بلافاصله کمک بخواهید.

عوارض جانبی پرگابالیناحتیاط

پیش از مصرف پرگابالین، در صورتی که به این داروحساسیت دارید یا هرگونه آلرژی دارید حتما به دکتر اطلاع دهید. همچنین تمام سابقه پزشکی خود به خصوص مشکلات قلبی (مانند نارسایی قلبی)، بیماری کلیوی، سابقه واکنش آلرژیک از جمله خارش یا تورم در صورت و لب و زبان و گلو، سابقه شخصی یا خانوادگی اعتیاد به مواد مخدر یا الکل را به پزشک گزارش دهید.

این دارو ممکن است موجب سرگیجه، خواب آلودگی یا تاری دید شود. بنابرین از تمام کارهایی که نیاز به هشیاری و دید با دقت دارد مثل رانندگی پرهیز کنید. از مصرف نوشیدنی‌های الکلی اجتناب کنید.

قبل از انجام عمل جراحی، به پزشک یا دندانپزشک در مورد داروی مصرفی خود بگویید. بزرگسالان سالمند ممکن است بیشتر به عوارض جانبی این دارو حساس باشند، به خصوص خواب آلودگی، سرگیجه، بی ثباتی و سردرگمی.

در دوران بارداری، این دارو باید تنها زمانی مصرف شود که واقعا مورد نیاز باشد. در مورد خطرات احتمالی و مزایای آن در زمان بارداری با پزشک خود صحبت کنید. این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید.

پرگابالینمصرف بیش از حد

اگر کسی بیش از حد مصرف کرده و دارای علائم جدی نظیر مشکلات تنفسی شدید حتما با اورژانس تماس بگیرید.

فراموشی یک دوز

در صورتی که یک دوز را فراموش کردید، هر زمان که به یاد آوردید مصرف کنید. اگر هم نزدیک به زمان دوز بعدی بود، همان دوز بعدی را مصرف کنید و مقداررا دو برابر نکنید.

نگهداری

پرگابالین را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه دارید. آن را در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

در صورتی که تاریخ انقضا آن گذشته بود، از ادامه مصرف آن خودداری کنید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :