خوردنی های ضد سرطان کدامند ؟

0 896

شما آن چیزی هستید که می‌خورید! منظور از این سخن که اتفاقا نام یک کتاب معروف نیز هست، چیست؟ در واقع خوراکی‌هایی که شما به صورت روزانه مورد استفاده قرار می‌دهید، وضعیت جسمانی شما را تعیین می‌کنند و گاه حتی می‌توانند از لحاظ روحی نیز در روان شما تاثیرگذار باشند. این مسئله نشانگر نقش مهم تغذیه در سلامت جسم و روان انسان است و هر فرد آگاهی را بر آن می‌دارد که توجه بیشتری به خوراکی‌هایی که مصرف می‌کند، داشته باشد. با ما همراه باشید و چند دقیقه از وقت خود را به شناخت خوردنی های ضد سرطان اختصاص دهید.

سرطان چیست و تغذیه در آن چقدر نقش دارد ؟

سرطان را می‌توان دومین علت مرگ و میر در ایرانیان دانست که سالیانه هزاران نفر را به کام مرگ می‌کشد. بیماری سرطان انواع مختلفی دارد. در این بیماری، سلول‌های بدن فرد مبتلا بدون توقف شروع به تقسیم شدن می‌کنند و حتی در بافت‌های اطراف نیز گسترش می‌یابند. در سرطان، سلول‌ها رشد غیر طبیعی دارند و معمولا تومورهای جامدی را ایجاد می‌کنند. تومور اگر سرطانی باشد، بدخیم است و به بافت‌های مجاور حمله‌ور می‌شود.

 پیشگیری از سرطان

بسیاری از محققان سرطان را یک بیماری ژنتیکی می‌دانند که با بروز آن در ژن‌هایی که عملکرد سلول‌ را کنترل می‌کنند، تغییراتی حاصل می‌شود. اما در هر صورت نقش عوامل محیطی را در بروز سرطان نمی‌توان نادیده گرفت. در بسیاری موارد عوامل محیطی مثل تغذیه نامطلوب و قرار گرفتن در معرض ترکیبات شیمیایی است که موجب می‌شود، بیماری سرطان خود را نشان دهد. پژوهش‌ها نشان داده است که رژیم غذایی سالم می‌تواند تاثیر بسزایی در پیشگیری از بروز سرطان داشته باشد. چه بخوریم تا از سرطان در امان بمانیم؟

معرفی خوردنی های ضد سرطان

بسیاری از غذاها حاوی ترکیبات مفیدی هستند که می‌توانند در پیشگیری از سرطان مفید باشند. آنچه که ما به عنوان غذا مصرف می‌کنیم می‌تواند بر بسیاری از جنبه‌های سلامتی تاثیر بگذارد و خطر ابتلا به برخی بیماری‌های مزمن مثل بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان را کاهش دهد. در ادامه بهترین مواد غذایی برای جلوگیری از سرطان را به شما معرفی می‌کنیم:

سیب

شنیده‌اید که می‌گویند مصرف روزانه ۱ عدد سیب شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز می‌کند؟ این سخن را تا حدود بسیار زیادی می‌توان درست فرض کرد. سیب حاوی ترکیباتی به نام پلی فنول است که خاصیت ضد سرطانی آن به اثبات رسیده است. پلی فنول‌ها ترکیباتی گیاهی هستند که ممکن است از التهاب، عفونت و بیماری‌های قلبی-عروقی پیشگیری به عمل آورند و در مبارزه با تومورهای سرطانی موفق باشند. یک مطالعه که در سال ۲۰۱۸ صورت گرفت، نشان داد که فلورتین (نوعی فنول طبیعی) موجود در سیب می‌تواند به طور قابل توجهی از رشد سلول‌های سرطانی پستان پیشگیری کند در حالی‌که روی سلول‌های طبیعی تاثیر خاصی از خود نشان نداد.

کلم بروکلی

کلم بروکلی از جمله خوردنی های ضد سرطان است که مقادیر بالایی از نوعی آنتی اکسیدان به نام سولفورافان در آن وجود دارد. در یک مطالعه مشخص شد که این ترکیب تعداد سلول‌های سرطانی سینه را تا ۷۵% کاهش می‌دهد. برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مصرف سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده را نیز کم کند. با این حال هیچ یک از تحقیقات به طور دقیق نشان نداده‌اند که کلم بروکلی چگونه می‌تواند روی انسان تاثیر داشته باشد و هنوز به بررسی‌های بیشتری در این زمینه نیاز است.

 بروکلی

انواع توت

توت سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبرهای غذایی است و خاصیت آنتی‌اکسیدانی فوق‌العاده‌ای دارد و در مبارزه با سرطان می‌تواند تاثیرگذار باشد. در یک مطالعه از منبعی معتبر مشخص شد که آنتوسیانین که ترکیبی در توت سیاه است، می‌تواند نشانگرهای زیستی در سرطان روده بزرگ را کاهش دهد. بر اساس یافته‌های محققان می‌توان گفت که گنجاندن توت در رژیم غذایی روزانه افراد می‌تواند به مهار پیشرفت سرطان کمک کند.

انگور از خوردنی های ضد سرطان

انگور و به ویژه انگور قرمز می‌تواند نقش بسزایی در پیشگیری از برخی انواع سرطان داشته باشد. آنتوسیانین‌های موجود در انگور قرمز از رشد و تکثیر تومورهای سرطانی جلوگیری کرده و پلی فنول‌های موجود در این میوه با داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی مانع از تخریب سلول‌ها در نتیجه ابتلا به سرطان می‌شوند. انگور قرمز برای افرادی که شیمی درمانی انجام می‌دهند نیز بسیار مفید بوده و حتی می‌تواند عوارض ناشی از شیمی‌درمانی را در افراد کاهش دهد.

لیمو ترش یک ضد سرطان طبیعی

از خوردنی های ضد سرطان که صحبت می‌کنیم، حتما باید اشاره‌ای نیز به لیمو ترش داشته باشیم. محققان امریکایی اعلام کردند که مرکبات لیمونوئید دار مثل لیمو ترش می‌توانند در جلوگیری از سرطان سینه که ناشی از استروژن باشد، نقش موثری داشته باشند. همچنین کومارین‌های موجود در لیمو ترش نیز با رادیکال‌های آزاد به مبارزه پرداخته و در جلوگیری از سرطان موفق عمل می‌کنند. لیمو ترش همچنین سرشار از پلی فنول است و با خاصیت آنتی‌اکسیدانی تاثیر مثبتی در مهار سلول‌های سرطانی دارد. علاوه بر این لیمونوئیدها می‌توانند در افزایش خودتخریبی سلول‌های سرطانی نیز نقش داشته باشند. آب لیمو ترش در صورتی‌که تازه نباشد، برخی از خواص خود را از دست می‌دهد بنابراین حتما از لیمو ترش تازه استفاده کنید.

 لیمو ترش

هویج

هویج سرشار از مواد مغذی و خاصیت آنتی‌اکسیدانی است و با داشتن مقادیر بالایی از بتاکاروتن در تقویت سیستم ایمنی و مبارزه با سرطان موثر عمل می‌کند. بررسی ۸ مطالعه معتبر نشان داده است که مصرف بتاکاروتن با کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه و سرطان پروستات همراه است. در یک تجزیه و تحلیل دیگر نیز مشخص شد که مصرف روزانه هویج، ۲۶% خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش می‌دهد.

مغزهای موجود در آجیل

مصرف آجیل ممکن است با کاهش خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان همراه باشد. در یک مطالعه مشخص شد که مصرف روزانه آجیل خطر مرگ ناشی از سرطان را کاهش می‌دهد. مغزهای برزیلی سرشار از سلنیوم هستند و به افرادی که سطح پایین سلنیوم در بدن خود دارند، کمک می‌کند تا در برابر سرطان ریه محافظت مناسبی از خود به عمل آورند.

در میان مغزها گردو حاوی ترکیباتی است که به گیرنده‌های استروژن وصل می‌شوند و ممکن است در جلوگیری از سرطان سینه موثر باشند.

حبوبات

حبوبات نیز از خوردنی های ضد سرطان هستند. لوبیا، نخود و عدس سرشار از فیبر بوده و  خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهند. همچنین در یک مطالعه مشخص شد که افرادی که در رژیم غذایی آنها از فیبر لوبیا زیاد استفاده می‌شود، ۲۰% کمتر از سایرین به سرطان سینه مبتلا خواهند شد.

 حبوبات

ماهی های چرب

ماهی‌های چرب مانند سالمون و ساردین سرشار از مواد مغذی و اسیدهای چرب امگا ۳ بوده و در پیشگیری از انواع سرطان مفید هستند. یک مطالعه از منبعی معتبر نشان داد که مصرف روغن ماهی در دوران کهنسالی می‌تواند تاثیر قابل توجهی در عدم ابتلا به سرطان پروستات داشته باشد. همچنین نتایج یک تحقیق نشان داد که افرادی که حداقل ۴ بار در هفته از قرص امگا ۳ استفاده می‌کنند، ۶۳ درصد کمتر از سایرین به سرطان روده بزرگ مبتلا خواهند شد.

روغن زیتون

این روغن در رژیم غذایی مدیترانه‌ای جایگاه ویژه‌ای داشته و برای سلامتی نیز مزایای چشمگیری دارد. مطالعات نشان می‌دهند که افرادی که از روغن زیتون به مقدار مناسب استفاده می‌کنند، کمتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به سرطان‌های سینه و دستگاه گوارش قرار دارند. از روغن زیتون می‌توان به عنوان جایگزینی بسیار مناسب برای برخی روغن‌ها بهره گرفته و به ویژه روی سالاد از آن استفاده کرد.

گوجه فرنگی

لیکوپن ترکیبی است که به وفور در گوجه فرنگی یافت می‌شود و نه تنها مسئول رنگ قرمز آن است بلکه با داشتن خاصیت آنتی‌اکسیدانی به عنوان ترکیبی ضد سرطان نیز می‌تواند عمل نماید. افزایش مصرف لیکوپن در رژیم غذایی می‌تواند منجر به کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات شود. با افزودن گوجه فرنگی به سالاد، ساندویچ و غذای خود از مزایای شگفت‌انگیز آن برخوردار شوید.

 گوجه فرنگی خوردنی های ضد سرطان

سیر از خوردنی های ضد سرطان

آلیسین ترکیبی موثر در سیب است که در مبارزه با سلول‌های سرطانی بسیار نقش دارد. در یک مطالعه مشخص شد که سبزیجاتی نظیر سیر، پیاز، تره و موسیر می‌توانند خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش دهند. کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ نیز می‌تواند از فواید سیر برای بدن باشد. با این حال هنوز به بررسی‌های بیشتری در مورد سیر و خاصیت جادویی آن در کنترل سرطان نیاز است.

زردچوبه

در مورد تاثیر زردچوبه روی سرطان تاکنون تحقیقات زیادی صورت گرفته است. کورکومین ماده موثر در زردچوبه است که اثرات ضد التهابی، آنتی‌اکسیدانی و حتی ضد سرطانی دارد. در یک مطالعه آزمایشگاهی مشخص شد که کورکومین با هدف قرار دادن آنزیمی خاص مربوط به رشد سرطان، گسترش سلول‌های سرطانی روده بزرگ را کاهش می‌دهد. در تحقیقات دیگر نیز نقش موثر کورکومین در کاهش رشد سلول‌های سرطانی ریه، پستان و پروستات مشخص شده است. برای بهره‌مندی از خواص بی‌نظیر زردچوبه در کنترل سرطان، روزانه حتما ۱ تا ۳ گرم زردچوبه آسیاب شده را مورد استفاده قرار دهید.

 زردچوبه خوردنی های ضد سرطان

دیگر خوردنی های ضد سرطان

بسیاری خوراکی‌های دیگر نیز می‌توانند در کنترل سلول‌های سرطانی و پیشگیری از رشد و تکثیر آنها نقش داشته باشند که از آن جمله موارد زیر را می‌توان نام برد:

 • تخم کتان
 • انواع مرکبات
 • دارچین
 • مارچوبه
 • چغندر قند
 • کلم بروکسل
 • بادام هندی
 • عسل
 • پاپایا
 • قارچ شیتاکه
 • دانه آفتاب گردان
 • زنجبیل
 • سبزیجات سبز تیره
 • سویا

زنجبیل و سرطان

زنجبیل که بیشتر به عنوان ادویه از آن استفاده می‌شود، تقویت کننده سیستم ایمنی بوده و با داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی ضد التهاب و ضد سرطان عمل می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف زنجبیل در کنترل برخی سرطان‌ها مثل سرطان معده، کولورکتال، تخمدان، سینه و کبد می‌تواند تاثیرات مثبتی داشته باشد. زنجبیل مانع از رشد سلول‌های سرطانی شده و از متاستاز سلول‌های سرطانی نیز پیشگیری به عمل می‌آورد. این ادویه منبعی غنی از ویتامین‌های A، C، E، B و مواد معدنی نظیر منیزیم، فسفر، آهن، کلسیم، پتاسیم و زینک است. برخی از ترکیبات موجود در زنجفیل می‌توانند حتی قوی‌تر از داروهای شیمی‌درمانی روی سلول‌های سرطانی موثر واقع شوند. زنجبیل با داشتن طبع گرم ضد سرفه، ضد تهوع و ضد نفخ بوده و کم‌اشتهایی را نیز بهبود می‌بخشد.

کدام ویتامین ها ضد سرطان هستند ؟

مواد غذایی که در قسمت بالا به آنها اشاره شد، همه از خوردنی های ضد سرطان هستند که معمولا به راحتی نیز می‌توان آنها را تهیه کرد. اگر شما از جمله افرادی هستید که تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی برایشان سخت است، می‌توانید از ترکیبات ضد سرطان موجود در مکمل‌های غذایی نیز کمک بگیرید. ویتامین‌های A، E و C در میان مواد مغذی از بیشترین خاصیت آنتی‌اکسیدانی برخوردار هستند و ممکن است در مبارزه با سرطان بتوانند تاثیرگذار باشند. بنابراین برای پیشگیری از سرطان از مولتی ویتامین یا مکملی استفاده کنید که از ویتامین‌های نامبرده شده غنی باشد.

خوردنی های سرطان زا کدامند؟

سلامت رژیم غذایی یکی از تاثیرگذارترین عوامل برای دوری از سرطان است. بعضی از خوراکی‌ها ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند و از آن جمله موارد زیر را می‌توان نام برد:

 • نوشابه‌های گازدار
 • چیپس و سیب‌زمینی سرخ‌کرده
 • روغن‌های هیدروژنه
 • آرد تصفیه شده
 • گوشت کبابی
 • غذاهای فرآوری شده
 • مارگارین
 • غذاهای کنسروی
 • پاپ کورن ماکروویوی

در مصرف میوه‌ها و سبزیجات دقت کنید که نوع ارگانیک آنها قطعا برای سلامتی مفیدتر است زیرا در محصولات غیرارگانیک معمولا از سموم و کودهای شیمیایی مختلف استفاده می‌شود که بسیاری از آنها برای بدن مضر بوده و زمینه‌ساز ابتلا به سرطان هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.