قرص لیورمد قرص لیورمد

بهترین زمان مصرف پروتئین وی چه وقت است ؟


14 13796

پروتئین وی به ترمیم و رشد عضلات کمک کرده و برای بهبود سلامتی بدن فواید بسیاری دارد. این مکمل بدنسازی معمولا به شکل پودر و در طعم‎‌های مختلف در داروخانه‌ها یافت می‌شود. برخی از افراد معتقدند که پروتئین وی را باید قبل از تمرینات ورزشی خورد در حالی‌که بعضی دیگر بر این باورند که بهتر است بعد از ورزش به سراغ مصرف مکمل پروتئین وی رفت. ما در این مقاله شک و دودلی‌ها را برطرف کرده و به طور دقیق  به شما می‌گوییم که بهترین زمان مصرف پروتئین وی چه زمانی است؟

ضمنا اگر به دنبال آگاهی از قیمت پروتئین وی در داروخانه هستید، همین حالا می‌توانید با یک کلیک روی لینک ارائه شده وارد وبسایت داروخانه آنلاین مثبت سبز شده و قیمت این مکمل را در برندهای مختلف چک نمایید.

چرا ورزشکاران به پروتئین بیشتری نیاز دارند ؟

میزان توصیه شده روزانه برای پروتئین به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن ۰.۸ گرم است یعنی به عنوان مثال اگر فردی ۷۰ کیلوگرم وزن دارد، باید روزانه ۵۶ گرم پروتئین از رژیم غذایی خود دریافت نماید. اما این مقدار برای ریکاوری و تقویت رشد عضلات کفایت نمی‌کند. در حقیقت تحقیقات نشان می‌دهند که افرادی که به طور معمول تمرینات قدرتی انجام می‌دهند، ممکن است ۲ برابر مقدار ذکر شده به پروتئین نیاز داشته باشند؛ یعنی به ازای هر ۱ کیلوگرم از وزن خود ۱.۶ گرم پروتئین. در این صورت فردی که ورزش حرفه‌ای انجام می‌دهد و ۷۰ کیلوگرم وزن دارد، روزانه به ۱۱۲ گرم پروتئین نیاز دارد تا با کمبود این ماده مواجه نشود.

 فواید مکمل پروتئین وی

مصرف پروتئین وی پیشنهاد خوبی برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن بدنسازان و ورزشکاران است. به طور معمول در هر پیمانه از پودر این مکمل ۲۵ الی ۳۰ گرم پروتئین وجود دارد که در رشد توده عضلانی تاثیری فوق‌العاده می‌گذارد.

بهترین زمان مصرف پروتئین وی

شما هر زمانی از روز می‌توانید مکمل پروتئین وی یا هر نوع پروتئین دیگری را میل کنید. اما اگر بخواهیم مشخص کنیم، چه زمانی بهتر است، به مواقع زیر می‌توان اشاره کرد:

مصرف پروتئین وی صبح پس از بیدار شدن

مکمل پروتئین وی یک پروتئین زودهضم است که درست پس از بیدار شدن از خواب به هنگام صبح، زمان خوبی برای مصرف آن محسوب می‌شود. در این زمان از روز مصرف پروتئین وی موجب می‌شود تا اسیدهای آمینه به سرعت وارد عضلات شده و به این ترتیب از تحلیل عضلانی پیشگیری به عمل آید. پس از خواب شبانه ذخایر پروتئین در ماهیچه‌ها کاهش می‌یابد و بنابراین درست پس از بیدار شدن زمان خوبی برای جبران این کمبود است زیرا پروتئین به سرعت جذب ماهیچه‌ها خواهد شد.

 خرید پودر پروتئین وی

مصرف پروتئین وی قبل از تمرینات ورزشی

بهترین زمان مصرف پروتئین وی پیش از شروع تمرینات ورزشی نیز می‌تواند باشد. معمولا توصیه می‌شود که ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از اینکه ورزش را شروع کنید، شیک پروتئین خود را مصرف کنید تا اسیدهای آمینه در بدن افزایش یافته و جایگزین پروتئین‌هایی شوند که در حال از بین رفتن هستند.

 بهترین زمان استفاده از پروتئین وی

مصرف پروتئین وی بعد از تمرینات ورزشی

برای ساخت عضلات و کمک به ریکاوری بهترین زمان مصرف پروتئین وی بعد از تمرینات ورزشی است. در حین تمرینات ماهیچه‌ها و بافت‌های بدن دچار تجریه می‌شوند و در این هنگام رساندن پروتئین به بدن به ترمیم عضلات کمک می‌کند. درست پس از زمانی‌که شما تمرینات خود را به اتمام می‌رسانید، بدن شما شروع به ریکاوری و بازیابی عضلات می‌کند. بهتر است در این هنگام ۲۰ تا ۳۰ گرم پروتئین مصرف کنید تا آمینو اسیدها به خوبی به ماهیچه‌ها برسند. ۳۰ دقیقه بعد از تمرینات ورزشی یکی از بهترین زمان‌ها برای مصرف مکمل پروتئین وی است.

مصرف پروتئین وی قبل یا بعد از تمرینات ورزشی ؟

در یک مطالعه محققان ۲۱ مرد را به ۲ گروه مختلف تقسیم کردند. به ۱ گروه ۲۵ گرم پروتئین قبل از تمرینات و به گروه دیگر ۲۵ گرم پروتئین پس از تمرینات ورزشی داده شد. هر یک از افراد شرکت‌کننده در این تحقیق ۳ بار در هفته به مدت ۱۰ هفته تمرینات کامل ورزشی خود را انجام می‌دادند. نتیجه این پژوهش مشخص کرد که از لحاظ عضله‌سازی و قدرت عضلات هیچ فرقی نمی‌کند که شما قبل یا بعد از تمرینات ورزشی خود پروتئین وی را استفاده کنید. البته تحقیقات دیگری که در این زمینه صورت گرفته است، بسیار محدود بوده و هنوز به بررسی‌های بیشتری نیاز است.

مصرف پروتئین وی قبل از خواب

افرادی که به دنبال عضله‌سازی و بهبود عملکرد ورزشی خود هستند می‌توانند قبل از خواب هم از پروتئین وی استفاده نمایند. اگر پروتئین را قبل از خواب مصرف کنید، در طول زمان خوابیدن به طور موثر هضم و جذب شده و ماهیچه‌ها دسترسی کامل به پروتئین دارند زیرا چنانچه پیشتر هم اشاره کردیم، ذخایر پروتئین بدن در طول شب کاهش می‌یابد. اما پیشنهاد می‌شود که اگر می‌خواهید مکمل پروتئین را قبل از خواب مصرف کنید، پروتئین کازئین را به جای whey انتخاب نمایید زیرا این پروتئین جهت گوارش و جذب شدن به زمان بیشتری نیاز دارد و در طول زمان خوابیدن زمان کافی برای این کار وجود دارد.

 پروتئین وی برای بانوان

طریقه مصرف پروتئین وی برای کاهش وزن

تحقیقات نشان داده است که مصرف پروتئین وی می‌تواند در کاهش وزن و کمک به از دست دادن چربی‌های بدن موثر باشد. اگر با این هدف مایل به استفاده از این مکمل هستید، باید بدانید که بهترین زمان مصرف پروتئین وی برای کاهش وزن قبل از شروع تمرینات ورزشی یا به هنگام صبح است. در این حالت اشتها سرکوب شده و شما در طول روز کمتر به سراغ مصرف مواد غذایی خواهید رفت. بهتر است روی بسته‌بندی پروتئین وی خود را نگاه کنید تا مقدار مصرف را به طور دقیق متوجه شوید. همچنین می‌توانید از مربی ورزشی خود بخواهید تا به شما بگوید با هدف کاهش وزن دقیقا چه مقدار پروتئین وی در طول روز استفاده نمایید.

نحوه مصرف پروتئین وی برای افزایش وزن

پروتیئن وی اشتها را کاهش داده و کاهش وزن را به همراه دارد اما افراد مسن می‌توانند از این مکمل به منظور افزایش وزن و چاقی نیز استفاده کنند. در مورد نحوه مصرف باید با پزشک یا مربی ورزشی مشورت کرد تا با توجه به شرایط فیزیکی و اینکه فرد چه مقدار ورزش انجام می‌دهد، مقدار دقیق را تعیین نماید.

مصرف پروتئین وی بدون ورزش

همان‌طور که در ابتدای این مطلب توضیح دادیم، به هنگام انجام ورزش‌های سنگین و قدرتی است که نیاز بدن به پروتئین افزایش می‌یابد. اگر شما هیچ نوع ورزشی انجام نمی‎‌دهید و به طور معمول از منابع پروتئینی نیز در رژیم غذایی خود استفاده می‌کنید، هیچ نیازی به مصرف بیشتر پروتئین در قالب مکمل بدنسازی ندارید. اگر بدون انجام ورزش پروتئین وی بخورید، احتمالا افزایش وزن را تجربه خواهید کرد زیرا همزمان مقداری چربی و کربوهیدرات نیز وارد بدن شما می‌شود و ممکن است کالری دریافتی شما بیش از آن چیزی باشد که در طی روز می‌سوزانید. همچنین خطر دیگر این است که با عوارض مصرف پروتئین وی مواجه شوید زیرا ذخایر پروتئین در بدن شما بیش از مقدار مکفی خواهد شد.

مصرف پروتئین وی در روزهای استراحت و غیر تمرین

گفتیم که بهترین زمان مصرف پروتئین وی در ۴ زمان مختلف می‌تواند باشد. اما آیا در روزهای استراحت نیز باید از این مکمل استفاده کرد؟ بله؛ در روزهایی که ورزش نمی‌کنید نیز باید پروتئین وی خود را مصرف کنید تا رشد عضلات متوقف نشده و عملکرد ورزشی در روزهای تمرین با افت مواجه نشود. معمولا لازم نیست در روزهای غیر تمرین مقدار مصرف پروتئین وی را کاهش دهید اما با این حال در این زمینه با مربی خود مشورت نمایید.

آیا می توان پروتئین وی را با شیر استفاده کرد ؟

به طور معمول پروتئین وی را با آب مخلوط کرده و مصرف می‌کنند. در این حالت به کاهش وزن کمک می‌شود و توده عضلانی بدون چربی حاصل خواهد شد. اما افرادی که قصد دارند، کالری بیشتری به بدن خود برسانند و بسیار لاغر هم هستند، می‌توانند پودر پروتئین خود را به شیر افزوده و یک ترکیب لذیذ و مقوی پدید آورند که به ساخت و ترمیم ماهیچه‌ها نیز کمک می‌کند.

کلام آخر

پروتئین وی برای بانوان و آقایان یکی از پرمصرف‌ترین مکمل‌های بدنسازی محسوب می‌شود. بهترین زمان مصرف پروتئین وی صبح پس از بیدار شدن از خواب، قبل از تمرینات ورزشی، بعد از تمرینات ورزشی و شب‌ها قبل از خواب می‌تواند باشد. مصرف این مکمل افزایش قدرت، بهبود توده عضلانی و افزایش کارایی ورزشی را در پی خواهد داشت.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۱۳ میانگین: ۴.۱]

پست های مرتبط

14 نظرات
 1. قاسمیان می گوید

  پروتئین وی مخصوص کودکان هم داریم؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   از انترامیل کودکان یا گین چیلد دوبیس استفاده کنید .

 2. Mariya می گوید

  پروتئین وی می تونه جایگزین صبحانه بشه برای خانم ها؟!

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   مکمل های پروتئین وی نمی توانند جایگزین مناسبی برای وعده صبحانه باشند ولی می توانند بخشی از نیاز های غذایی را تامین کنند.

 3. Mira می گوید

  سلام ببخشید پروتئین وی باعث افزایش حجم عضلات میشه؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   پروتئین وی سبب حجم خشک عضلانی می شود.

 4. Hamed می گوید

  سلام اگه پروتئین وی هم قبل هم بعد تمرین استفاده کنم مشکلی داره من کل تمرین یک ساعتو نیمه تو این مدت زمان پروتین به خوبی جذب میشه
  بین این چهارتا زمان برای حجم خشک کدوم مان هارو پیشنهاد میکنید

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام
   قبل ا تمرین جوشان انرژی زا و یا تائورین و بتا آلانین براتون مناسبه
   بعد از تمرین و قبل از خواب پروتئین وی

 5. مریم فطن می گوید

  سلام. وقت بخیر. من تازه شروع به بدنسازی کردم و میخام پروتئین مصرف کنم. ۴۴ ساله، کمبود وزن دارم و پرکاری تیروئید. چندسال پیش که ورزش میکردم مصرف میکردم ولی نوع و اندازه پروتئین رو مربی خودش تعیین میکرد ولی الان مربیم میگه اجازه نداره بهم دستور غذایی و پروتئین بده!! احتمالا” چون کلاس خصوصی باهاش نگرفتم!!😄 شما میتونین کمکم کنید که من باید چه نوع پروتئین وی خریداری کنم؟

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام
   بهترین کار برای شخص شما مصرف پروتئین وی بعد از تمرین و قبل از تمرین هم کافئین بصورت قرص یا ترجیحا جوشان، که داخلش تائورین هم باشد.
   و مصرف ویال الکارنتین مایع یک عدد در طول روز یا حین تمرین

 6. محمد می گوید

  سلام وقت بخیر مصرف پروتئین وی قبل از صبحانه و بعد از تمرین،و مصرف کراتین در دوره بارگیری قبل از صبحانه قبل تمرین و بعد تمرین و آخرشب درسته؟ممنون میشم راهنمایی کنید؟

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام همراه گرامی
   به دلیل اینکه بعد از مصرف وی و دریافت پروتین بالا اشتهای خود را از دست میدهید بهتره بعد از صبحانه مصرف شود و همچنین در دوره بارگیری کراتین بهتره در روز ۲۰ گرم کراتین مصرف شود

 7. محمد می گوید

  سلام وقت بخیر
  بهترین زمان ها برای بارگیری کراتین چه ساعاتی هست؟

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام کاربر عزیز
   با توجه به تبپ بدنب شما و همچنین مبزان فشار تمرینی باید در این مورد تصمیم گرفت
   اما بهتره پروتیین رو روزی دو وعده استفاده کنید
   بعد از صبحانه و بلا فاصله بعد از تمرین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :