چرا برخی افراد تیروئید پرکار دارند؟


0 388

چرا برخی افراد تیروئید پرکار دارند؟

تیروئید پرکار یا همون هیپرتیروئیدیسم زمانی رخ می ده که هورمون تیروکسین بیش از حد ترشح بشه. به طور کل هورومون های تیروئید سوخت و ساز رو در بدن تنظیم می کنن که اگر غده تیروئید دچار پرکاری و یا کم کاری بشه، کاملا غیر طبیعی بوده و مشکلاتی رو بهمراه خواهد داشت.

چرا برخی افراد تیروئید پرکار دارند؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا بریم ببینیم تیروئید پرکار چه علائمی داره:

  • تعریق بدن بیش از حد می شه
  • بدن دچار کاهش وزن ناگهانی می شه
  • لرزش دست همراه با مشکلات تنفسی
  • ضربان قلب نامنظم و یا تند تند می شه
  • بالا رفتن غیر طبیعی سوخت و ساز بدن
  • حالت روحیتون تغییر کرده و کج خلقی بوجود می یاره

علت تیروئید پرکار چی می تونه باشه؟

پرکاری تیروئید می تونه دلایل متعددی داشته باشه اما شایعترین اونها…

بیماری گریوز هست که سیستم ایمنی بدن به جای حمله به عوامل خارجی و بیماری زا به غده تیروئید، بافت های پشت چشم و یا بافت های پوستی حمله می کنه و موجب می شه که غده تیروئید برای دفاع از خودش هورمون بیشتری رو ترشح کنه. که در رابطه با علت این اتفاقات چیز مشخصی وجود نداره اما مسئله ژنتیک رو در اون موثر می دونن.

ملتهب شدن غده تیروئید عامل دیگری است که سبب می شه این غده ملتهب بشه که به دنبال اون هورمون بیشتری در غده تیروئید ذخیره شده و به جریان خون ترشح خواهد شد.

بیماری تیروئیدیت عاملی دیگر است که موجب می شه بدن آنتی بادی بسازه و به غده تیروئید آسیب برسونه، و البته این مشکل ممکنه بر اثر وجود عفونت باکتریایی و یا ویروسی هم پدیدار بشه.

عامل دیگری که در بیماری پرکاری تیروئید دخیله، مصرف مواد غذایی و یا داروهایی هست که حاوی مقادیر بالایی ید هستن.

خوب حالا این پرکاری تیروئید چه مشکلاتی رو برای افراد بوجود می یاره؟

کاهش مقاومت استخوان ها: در صورت پرکاری تیروئید بدن توانایی نگهداری های سایر مینرال ها از جمله کلسیم رو نخواهد داشت که در اینصورت مقاومت استخوان ها از بین رفته و مستعد شکنندگی (استئوپروز) می شوند.

تیروئید پرکار

بروز مشکلات چشمی: به دنبال بیماری گریوز که در بالا گفتیم، چشم ممکن است دچار بیرون زدگی، قرمزی، تورم، دو بینی و یا حساسیت به نور پیدا کنه.

تیروئید پرکار

التهاب و قرمزی پوست: این حالات هم به دنبال بیماری گریوز و ترشح بیش از حد هورمون تیروئید در موارد نادری رخ می ده که شامل قرمزی و تورم پوست به خصوص در نواحی ساق پا می شه.

ابتلا به تیروئید سمی: اگر پرکاری تیروئید درمون نشه، خطر ابتلا به تیروئید سمی بیشتر می شه که با تب، افزایش ضربان قلب و حتی هذیان گویی نمایان خواهد شد.

تشخیص پرکاری تیروئید به چه صورته:

با وجود برخی از علائم مطروحه مسلما پزشک دستور انجام آزمایش خون رو خواهد داد که در پی سوخت و ساز بالای بدن، سطح تری گلیسرید و کلسترول فرد پایین می باشد.

در این تست اگر سطح TSH پایین باشه نیاز به انجام تست های T3 و T4 و همینطور تست T3RU که اندازه گیری کننده سطح پروتئین است خواهد شد.

درمان تیروئید:

خوشبختانه پرکاری تیروئید قابل درمان بوده و معمولا هم بین ۱ تا ۲ سال و یا در مواردی کمی بیشتر درمان انجام می شه که در طول مدت درمان داروهای آنتی تیروئیدی به نام بتابلوکر و ید رادیو اکتیو که به بیمار تجویز می شه، مانع ترشح بیش از حد هورمون های تیروکسین و تری یدتیروئین می شوند و همچنین برخی از علائم تیروئید مانند مشکلات ضربان قلب رو کاهش داده و میزان ترشح هورمون ها رو تنظیم می کنن.

مجله مثبت سبز

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :