دلایل کمر درد چیست؟


0 487

دلایل کمر درد چیست؟

یکی از رایج ترین دلایلی که سبب می شه هر آدمی برای یه مدت کوتاهی هم که شده از کارش فاصله بگیره ابتلا به کمر درد می تونه باشه و این درد به قدری شایعه که هر کسی حداقل یکبار در طول زندگیش دچار این بیماری خواهد شد. البته کمر درد بستگی به خیلی چیزها داره که یک به یک به بررسی دلایل کمر درد می پردازیم.

گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات یا در صورت وارد آمدن ضربه به ستون فقرات بوجود می یاد و یا در اثر آسیب به دیسک کمر. در اینجا بافت عضله با انعطافی که داره از این نواحی محافظت می کنه تا این گرفتگی از بین بره.

درمان گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات بستگی به عوامل گوناگونی از جمله سن و سلامت شما داره. اما استراحت برای این درد بهترین راه کار درمانیه که در کنار اون می تونید از پمادهای موجود در بازار هم بهره ببرید. اما اگر مشکل شما جدی باشه بایستی که نزد پزشک مراجعه نمایید.

سنگ کلیه یکی از دلایل کمر درد

یه سری سنگ های کوچک و سفت که از کریستال تشکیل می شن در کلیه ممکنه بوجود بیاد که همزمان با راه افتادن اونها در مسیر ادرار درد بسیار شدیدی در نواحی کمر و شکم پدیدار می شود.

درمان سنگ کلیه

اگر سنگ کلیه از نوع کوچک باشه با نوشیدن میزان فراوان آب می تونید دفعش کنید. البته پزشک با ارائه یه سری دارو سبب تسکین درد عضلات می شه و برای موارد وخیم تر از روش سنگ شکن و جراحی استفاده می کنند.

غضروف های دیسک

کوسن های نرمی که در حقیقت همون استخوان های کوچک تشکیل دهنده ستون فقرات هستند به شکل ژله ای بوده و بین هر استخوان وجود دارند. اگر فشاری بر روی اعصاب و نخاع وارد گردد موجب درد کمر می شود که هم به پاها می زنه و هم به دستاتون.

درمان دیسک کمر

اگر درد شدید داشته باشید می تونید از یه سری داروهای ضد التهابی مانند آسپیرین، ناپروکسن و ایبوپروفن مصرف داشته باشید که این داروها کمک می کنن تا تورم ناشی از درد از بین بره، ولی اگر درد شما یکماه ادامه پیدا کنه ممکنه پزشک دستور جراحی و یا درمان های فیزیوتراپی بده تا ماهیچه های شکمی و پشت شما تقویت شوند.

آرتروز

آرتروز شامل درد، سفتی و التهاب در مفاصل می باشد که گروهی از آرتروز های ناحیه ستون فقرات که بیشترین تحمل وزن بدن را دارند بر روی کمر تاثیر گذار هستند.

درمان آرتروز

در اغلب موارد استراحت کردن و مصرف داروهای ضد التهابی می تونن تسکین دهنده درد باشند. اما اگر با این اقدامات درد شما بهتر نشد نیاز به مصرف داروهای قوی تر مثل استروئید ها دارید.

تنگی کانال نخاعی

هنگامیکه فضای ستون فقرات شما باریک باشه می تونه فشار بر روی نخاع و اعصاب وارد کنه که درد ناشی از اون به پاها و دست ها سرایت می کند و سبب بی حسی می شود. دلیل این اتفاق می تونه آرتریت، تومور و برخی از بیماری های ارثی باشه که بعد از ۵۰ سالگی احتمال بیشتری داره.

درمان تنگی ستون فقرات

پزشک از یه سری داروهای قوی ضد درد بهمراه فیزیوتراپی استفاده می کنه و اگر بهبودی حاصل نشد ممکنه عمل جراحی را برای کاهش فشار روی ستون فقرات پیشنهاد بده.

مجله مثبت سبز

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :