مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
مجله مثبت سبز از گردهمایی نیروهای متخصص، پر انرژی و جوان تشکیل شده است که علاقمند به تحقیق و پژوهش در مسیر دستیابی به اطلاعات معتبر و بروز دنیا هستند

عوامل ایجاد کننده و علائم دیابت جوانی چیست؟

عوامل ایجاد کننده و علائم دیابت جوانی چیست؟

همه ما با خطرات بیماری دیابت آشنا هستیم و می دونیم که این بیماری سالیانه افرا دزیادی رو به مرگ می کشونه، اما شاید فکر کنید که دیابت تنها در سنین بالا بروز پیدا می کنه، در حالی که ما سعی داریم در این مطلب از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز شما رو با عوامل ایجاد کننده و علائم دیابت جوانی هم آشنا کنیم…

در حال حاضر بیش از 360 میلیون نفر به دیابت مبتلا هستن که این میزان در حال افزایش روز افزون هم هست، از سمت دیگه سن ابتلا به این دیابت متاسفانه هر روز در حال کم شدنه. هر قدر بیماری فرد مبتلا در سن پایین تری شروع بشه، خطر ابتلای دیگر اعضای خانواده درجه یک هم بیشتر میشه.

انواع دیابت:

به طور کلی دو نوع بیماری قند یا دیابت وجود داره، نوع یک که در اون بدن یا انسولین تولید نمی کنه و یا اینکه انسولین کم تولید می شه. فقط 10-5 درصد دیابت ها از نوع یک هستن که بیشتر در کودکان دیده می شه، در این نوع، بیمار باید روزانه انسولین تزریق کنه.

نوع دو که در اون بدن مقداری انسولین تولید می کنه ولی سلول ها به انسولین پاسخ نمیدن. در حدود 95-90 درصد دیابت ها از نوع دو هستن و بیشتر هم در مردان بالای 40 سال که چاق هم هستن دیده میشه؛ جالبه بدونید که میلیون ها نفر از مردم در سرتاسر دنیا مبتلا به دیابت نوع دو هستن ولی از وجود اون در بدن خبر ندارن.

دلیل ایجاد دیابت جوانی چیست؟

عوامل ایجاد کننده و علائم دیابت جوانی چیست؟

محققان اصلی ترین دلیل ایجاد دیابت د جوانی رو داشتن رژیم غذایی نامناسب می دونن، پژوهش ها نشون میده میده که بیشتر جوانان مبتلا به دیابت نوع یک و دو به چاقی مفرط مبتلا هستن و رژیم غذایی بسیار نامناسبی هم دارن.

طبق تحقیقات تنها عامل مشترک بین این جوانان، كه تاثیر زیادی هم در ابتلای اونها به دیابت داره، اضافه وزن و داشتن رژیم‌های غذایی نامناسبه.

هر غذایی که انسان میخوره، درون دستگاه گوارش هضم میشه و سرانجام تبدیل به مولکول قند یا همان گلوکوز می شه. در بدن ما هورمونی وجود داره به اسم انسولین که قفل سلول ها رو باز کرده و باعث میشه که گلوکوز وارد سلول شه؛ دیابت وقتی اتفاق میافته که در بدن ما انسولین کافی برای وارد کردن گلوکوز به داخل سلول ها وجود نداشته باشه، این حالت باعث میشه که گلوکوز در خون جمع شه و اصطلاحا قند خون بالا بره.

عمده ترین علائم کدومن؟

  • احساس سوزش و مور مور شدن در دستها و پاها
  • تکرر ادرار که در آن حجم ادرار زیاد شده
  • خشکی دهان و تشنگی بیش از حد
  • تاخیر در التیام زخم ها و بریدگی ها
  • احساس ناگهانی خستگی
  • کاهش وزن بدون دلیل
  • عفونت های ادراری
  • ناتوانی جنسی
  • تاری دید

نحوه تشخیص:

از اونجایی که تشخیص دیابت نوع دو خیلی سخته، معمولا این بیماری در چکاپ ها و معاینات دوره ای تشخیص داده میشه؛ درصد زیادی از مردان به علت بیماری ناتوانی جنسی به پزشک مراجعه می کنن و بعد از انجام آزمایشات متوجه می شن که به دیابت مبتلا هستن، گاهی هم قند خون بیمار بالا هست ولی هنوز معیارهای دیابت رو نداره که به این حالت پیش دیابت میگن.

مجله مثبت سبز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.