بنر دوم موبایل بنر دوم دسکتاپ

پماد زینک اکساید در چه مواردی استفاده می شود و چه عوارضی دارد ؟

عوارض و فواید پماد زینک چیست؟


2 3900

از پماد زینک اکساید چه می‌دانید؟ از عوارض و فواید پماد زینک  خبر دارید؟  پوست ما ممکن است در اثر عوامل طبیعی مانند اشعه مضر خورشید یا دیگر عوامل مانند سوختگی، بردیگی، جوش و التهاب دچار آسیب شود. مراقبت روزانه از پوست می‌تواند از پوست ما در برابر عوامل طبیعی جلوگیری کرد. برای رفع عوامل دیگری که به صورت غیر طبیعی اتفاق می‌افتند کرم‌های متعدد وجود دارد که، یکی از بهترین و تاثیرگزارترین آن‌ها کرم زینک اکساید می‌باشد. در این قسمت از مجموعه مقالات مثبت سبز قصد داریم به عوارض و فواید پماد زینک بپردازیم.

پماد زینک اکساید برای چیست ؟

قبل از پرداختن به موضوع اصلی مقاله قبل از آن به طور خلاصه شرح خواهیم داد که پماد زینک اکساید ۲۵٪ برای چیست و چه کارایی دارد. پماد زینک اکساید برای جلوگیری از تحریکات پوستی مانند جوش و التهاب صورت استفاده می‌شود و آسیب‌های پوستی که ناشی از سوختگی، بریدگی و خراش است را بهبود می‌بخشد. پماد زینک اکساید با ایجاد یک سد تقویتی بر روی پوست از آن در برابر تحریکات پوستی محافظت می‌کند.

عوارض پماد زینک اکساید برای صورت چیست ؟

هر نوع دارویی می‌تواند عوارض جانبی داشته باشد. عوارض جانبی یک واکنش ناخواسته نسبت به دارو است. عوارض و فواید پماد زینک نیز از این مقوله مستثنی نیست. البته به ندرت پیش آمده است که کسی نسبت به این دارو حساسیت داشته باشد. زیرا این کرم با هدف رفع التهاب پوستی طراحی شده است. با این حال برای اطمینان بیشتر قبل از استعمال کامل، کمی از آن را بر روی پوست خود امتحان کنید. همچنین اگر پماد زینک اکساید را بر روی پوست مالیدید، حتما حواستان باشد که وارد دهان شما نشود.

بهتر است بدانید افرادی که به زینک، دایمتیکون، لانولین، پارابن، روغن معدنی یا موم و یا روغن کبد ماهی حساسیت دارند، استفاده از این کرم به آنها توصیه نمی‌شود و نباید از آن استفاده کنند.

بهتر است قبل از مصرف هر نوع دارویی، دکتر خود را از شرایط پزشکی و آلرژی‌هایی که ممکن است داشته باشید، مطلع کنید. اگر باردار هستید یا دوران شیردهی را سپری می‌کنید، ممکن است این عوامل در نحوه استفاده شما از دارو تاثیرگذار باشد.

یکی دیگر از نکاتی که در رابطه با عوارض و فواید پماد زینک  باید به آن توجه کنید نوبت مصرف این پماد می‌باشد. اگر به هر دلیلی استفاده از این پماد را در نوبت خودش فراموش کردید، نیازی به این نیست که در نوبت بعدی دوبرابر مقدار همیشگی استفاده کنید.

فواید پماد زینک اکساید

پماد زینک اکساید برای رفع تیرگی صورت

شاید بپرسید استفاده از پماد زینک اکساید برای رفع تیرگی به چه صورت است و یا عوارض پماد زینک اکساید برای زیر بغل چیست ؟ برای پاسخ به این سوال باید به دیگر عوارض و فواید پماد زینک اکساید اشاره کنیم.

زینک اکسید یک ماده شیمیایی ضد آفتاب است که برخلاف بعضی از ضد آفتاب‌های دیگر که از مواد مضر برای جذب اشعه UVB استفاده می‌کنند، در این ماده هیچ ماده مضری برای پوست وجود ندارد. این ماده بر روی لایه بیرونی پوست شما قرار می‌گیرد و به‌عنوان یک مانع در برابر اشعه مضر آفتاب قرار گرفته و از پوست شما محافظت می‌کند. برای دیدن انواع کرم‌های ضد آفتاب می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

زینک اکساید فراتر از یک ضد آفتاب عمل می‌کند

همانطور که قبلا اشاره کردیم زینک اکساید علاوه بر حفاظت از پوست صورت در برابر اشعه آفتاب، باعث رفع سوختگی‌های جزئی، خراش و جوش‌های ریز می‌شود. زینک اکساید برای هر نوع پوستی مناسب باست و فرقی نمی‌کند پوست شما خشک باشد، حساس باشد یا مربوط؛ شما می‌توانید با خیال راحت از این کرم استفاده کنید.

وقتی بحث عوارض و فواید پماد زینک مطرح می‌شود، خیلی ها به اشتباه بر این باور هستند که از کرم زینک اکساید می‌توان برای رفع تیرگی واژن و یا زیر بغل استفاده کرد. بنابراین در پاسخ به این سوال که استفاده پماد زینک برای رفع تیرگی تاثیر دارد خیر باید گفت که پماد زینک اکساید نمی‌تواند پوست تیره را تبدیل به پوست روشن بکند، بلکه با محافظت از پوست می‌تواند از تیره شدن آن جلوگیری کند.

 خرید کرم ضد آفتاب

برای خرید کرم ضد آفتاب کلیک کنید.

عوارض پماد زینک اکساید برای زیر بغل

در ادامه مبحث عوارض و فواید پماد زینک به استفاده از این کرم در ناحیه زیر بغل می‌رسیم. استعمال کرم زینک اکساید برای زیر بغل، باعث رفع تیرگی آن نمی‌شود اما از آنجایی که این کرم از خاصیت ضد میکروبی برخوردار است، می‌توان از آن برای از بین بردن باکتری‌های زیر بغل و رفع بوی بد آن جلوگیری کرد.

بنابراین اگر قصد آفتاب گرفتن در یک روز تابستانی را دارید و نگران آفتاب سوختگی و تیرگی پوست صورت و بدن خود هستید، می‌توانید با خیال راحت از این پماد استفاده کنید.

فواید پماد زینک اکساید

 • زینک اکساید نقاط تیره پوست را بهبود می‌بخشد.
 • بهتر است از زینک اکساید در روتین روزانه خود استفاده کنید. این کرم تمامی نواحی پوست را که تحت تاثیر نور آفتاب تیره شده، روشن کرده و به سلامت پوست شما کمک بسزایی می‌کند.
 • زینک اکساید باعث بهبود زخم می‌شود.
 • از آنجایی که پماد زینک اکساید دارای خاصیت ترمیم کنندگی می‌باشد، باعث افزایش سرعت ترمیم زخم شده و می‌تواند میزان عفونت زخم را کاهش دهد.

پماد زینک اکساید ۲۵ درصد برای صورت

کرم زینک اکساید در چند نوع  از جمله پماد زینک اکساید ۲۵ درصد و پماد زینک اکساید ۱۰ درصد موجود بوده که قیمت آن‌ها و میزان تاثیرگزاری آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. قبل از استعمال هر نوع از این پماد با پزشک خود مشورت کنید.

جالب است بدانید درصدهای مختلف این پماد کارکرد خاص خود را دارند و هر کدام به منظور متفاوتی استفاده می‌شوند:

برای رفع التهاب پوستی می‌توان از پماد زینک اکساید ۱۰ درصد، ۱۱.۳ درصد، ۱۳ درصد، ۱۶ درصد، ۲۰ الی ۴۰ درصد استفاده کرد.

انواع پمادهای زینک اکساید :

از انواع پمادهای زینک اکساید که مصرفشان در ایران متداول است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کرم وازلین ویتامینه ایروکس (حاوی ۲۰ درصد زینک اکساید)
 • کرم زینک اکساید مناسب ادرار سوختگی پای کودک بیبی لند
 • کرم بچه زینک اکساید ۱۰ درصد فیروز

پماد زینک اکساید برای رفع تیرگی صورت

چگونه از پماد زینک اکساید استفاده کنیم ؟

اما آنچه که باید از عوارض و فواید پماد زینک باید بدانید این است که، این پماد تنها بر روی پوست استفاده می‌شود. این پماد حاوی مواد مضر بوده و التهاب و حساسیتی ایجاد نمی‌کند. شما می‌توانید این کرم را جهت جلوگیری از نور خورشید به آرامی بر روی پوست صورت و بدن خود بمالید. همچنین در صورت هر گونه آسیب پوستی مانند التهاب، جوش و بریدگی و سوختگی، می‌توانید این کرم را بر روی ناحیه مورد نظر استعمال کنید.

شما می‌توانید از پماد زینک اسید در طول روز ۲ الی ۴ بار استفاده کنید.حتما قبل از استفاده دستورالعمل روی جعبه را مطالعه کنید. توجه داشته باشید که درصورت استفاده از این کرم برای کودک خود، حتما با پزشک اطفال مشورت کنید.

آیا زینک اکساید روی سایر داروهای پوستی تاثیر می‌ گذارد ؟

دارویی که بر روی پوست استفاده می‌شود، بعید نیست که بر روی دیگر داروهایی که بر روی پوست استعمال می‌شود تاثیر داشته باشد. اما بسیاری از داروها می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند و هر کدام کارایی خود را انجام دهند. اما با این حال به پزشک خود درباره دارویی‌هایی که مصرف می‌کنید توضیح دهید و با او مشورت کنید.

جمع بندی نهایی

فواید پماد زینک اکساید نسبت به مضرات آن بیشتر بوده و به جز افرادی که دارای آلرژی‌ها و حساسیت‌های خاص دارند برای هیچکس دیگری مضر نمی‌باشند. پماد زینک اکساید دارای یک ماده شیمیایی همانند کرم ضد آفتاب بوده که از پوست در برابر اشعه‌های مضر محافظت می‌کند. همچنین از این پماد برای درمان التهابات پوست، جوش و آکنه، بهبود زخم های ناشی از بریدگی و خراش و همچنین رفع سوختگی‌های خفیف استفاده می‌شود. این کرم تنها بر روی پوست استعمال شده و کارایی دیگری ندارید. در صورت آلرژی داشتن باید با پزشک خود مشورت کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید.

از آنجایی که این کرم حاوی مواد محافظت در برابر پوست است به عنوان ضد آفتاب نیز استفاده می‌شود. بر خلاف باور عموم، این ماده باعث روشن شدن پوست تیره نمی‌شود و خاصیت روشن کنندگی ندارد؛ بلکه قادر است با رفع تیرگی‌های پوست که ناشی از سوختگی یا زخم بوده، رنگ پوست را به حالت نرمال برگرداند. همچنین اشاره شد که این کرم دارای خاصیت ضد میکروبی است که آن را برای زیر بغل مناسب می‌سازد. از آنجایی که زیر بغل محل انباشت میکروب‌ها می‌باشد، استفاده از این کرم می‌تواند میکروب‌ها را از بین ببرد و باعث رفع بوی نامطبوع زیر بغل شود.

در نتیجه

در این مقاله سعی شد به طور جامع عوارض و فواید پماد زینک اکساید مورد بررسی قرار گیرد. چنانچه جهت خرید انواع داروها و یا این پماد، نیاز به مشاوره دارید می‌توانید با شماره ۷۲۲۵۴-۰۲۱ تماس بگیرید و یا سوال خود را در قسمت نظرات برای ما کامنت بگذارید تا مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۷ میانگین: ۳.۶]
منبع drugs.com medbroadcast

پست های مرتبط

2 نظرات
 1. همافر می گوید

  به جای ضد آفتاب می تونیم پماد زینک اکساید به صورت بزنیم؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   همراه گرامی مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
   درست است که پایه تمام ضد آفتاب ها معمولا زینک اکساید است، اما استفاده از کرم زینک اکساید میتواند جایگزین مناسبی برای ضد افتاب باشد.
   هیچ محصولی نمی‌تواند جایگزین ضد آفتاب شود. برای خرید آنلاین ضد افتاب لطفا اینجا کلیک نمایید.
   با تشکر از همراهی شما.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :