بررسی و معرفی انواع پروتئین وی

3.7/5 - (3 امتیاز)
در داروخانه‌ها با انواع پروتئین وی روبرو می‌شوید و ممکن است گیج شوید که کدامیک از آنها برای شما مناسب‌تر هستند؟ ما در این مقاله به این پرسش پاسخ می‌دهیم که بهترین نوع پروتئین وی چیست؟ کنسانتره؟ ایزوله یا هیدرولیز شده؟
انواع پروتئین وی

پروتئین وی نامی آشنا برای بسیاری از ماست. حتی اگر ورزشکار حرفه‌ای نیز نباشیم، تقریبا اکثر ما یک بار در دوران ورزش خود به این نام برخورده‌ایم و یا به اضافه کردن آن در رژیم غذایی خود فکر کرده‌ایم. بحث‌های پیرامون تاثیرات مثبت و منفی پروتئین وی زیاد است. اکثر افراد در هنگام بررسی قیمت پروتئین وی با این سوال مواجه می‌شوند که انواع پروتئین وی چیست؟ در این مقاله به بررسی و معرفی انواع پروتئین وی می پردازیم و بهترین پروتئین وی های مناسب باشگاه را معرفی خواهیم کرد؟

پودر پروتئین وی

انواع پروتئین وی موجود در داروخانه ها و بازار

به طور کلی پروتئین وی سه نوع کنسانتره، ایزوله و هیدرولیز شده دارد که در ادامه به تفصیل در مورد هر یک از آنها برای شما شرح خواهیم داد:

پروتئین وی کنسانتره (WPC)

این نوع پروتئین وی قیمت پایین‌تری نسبت به سایر انواع پروتئین وی دارد. البته که میزان محبوبیت آن را نیز این قیمت کم توجیه می‌کند. نکته‌ای که باید در هنگام خرید پروتئین وی کنستانتره حتما به آن دقت کنید، کیفیت و یا همان غلظت آن است. غلظت‌های کمتر از 29% فقط برای محصولات غذایی فرآوری شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالی که غلظت‌های بیش از 80% ارزش غذایی داشته و در رده مواد غذایی قرار می‌گیرند. 20% باقی مانده از ماده حاوی پروتئین وی را چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها تشکیل می‌دهند.

پروتئین وی کنسانتره با تغلیظ کردن شیر به وجود می‌آید. به همین دلیل ممکن است هورمون‌هایی که به گاوهای شیرده داده می‌شود در این نوع پروتئین وی نیز یافت شود. این هورمون‌ها برای بدن انسان ضررهایی را در بر خواهد داشت. بنابراین بهتر است در هنگام خرید پروتئین وی کنسانتره به این نکته نیز توجه کنید. این نوع از whey protein کنسانتره خود انواع مختلفی در بازار دارد که همه آنها به طور کلی ویژگی‌های زیر را دارند:

 • حجم دهنده عضلات و حاوی آمینو اسیدها
 • قابل دسترس در دو نوع طعم دار شده و بدون طعم
 • میزان کم چربی و کربوهیدرات (بستگی به نوع محصول دارد)
 • بدون آسپارتام
 • موجود در غلظت‌های مختلف مناسب برای افراد مختلف

پروتئین وی ایزوله (WPI)

از انواع پروتئین وی این بار به معرفی پروتئین وی ایزوله می‌رسیم که بسیار ارزشمند است. پروتئین وی ایزوله را می‌توان نوع خالص‌تری از پروتئین وی و آمینو اسیدهای ضروری موجود در آن دانست. برای تهیه پروتئین وی ایزوله فرآیندهای پیچیده‌تری برای خالص سازی و افزایش غلظت پروتئین وی بر روی آب پنیر انجام می‌شود. در نتیجه این فرآیند تغلیظ، خلوص پروتئین وی در نوع ایزوله آن به 90% و حتی بیشتر نیز می‌رسد. در نتیجه میزان چربی به صفر و میزان کربوهیدرات آن به یک گرم در هر 100 کالری از پروتئین وی خواهد رسید.

این در حالی است که در پروتئین وی کنسانتره میزان این دو ماده به ترتیب 1.5 و 3.5 گرم در 100 کالری است. این موضوع باعث می‌شود جذب پروتئین وی ایزوله در بدن توسط سلول‌های ماهیچه آسان‌تر و سریع‌تر شود. و این خود به معنای عضله سازی بیشتر و ریکاوری سریع‌تر است.

اگر به دنبال خرید پروتئین وی بوده باشید، حتما به مکمل‌هایی که هر دو نوع مکمل وی ایزوله و کنسانتره را در خود دارند بر خورده‌اید. این نوع مکمل‌ها که به پروتئین وی MMF 100%  مشهور هستند با نسبت 80:20 حاوی پروتئین وی کنسانتره و پروتئین وی ایزوله هستند. از ویژگی‌های مثبت این ترکیب‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • 26 گرم پروتئین خالص در هر 32 گرم از ترکیب
 • بدون آسپارتام
 • غنی از آمینو اسیدهای شاخه دار (5.8 گرم) و گلوتامین
 • هضم و جذب بهتر توسط عضلات و ریکاوری سریع‌تر

پروتئین وی ایزوله در بین انواع پروتئین وی ارزش خرید بیشتری دارد. زیرا میزان خلوص این پروتئین برای بدن کافی است و قیمت آن نیز در حد میانه‌ای قرار دارد. اما به جز این دو مورد، پروتئین وی نوع سومی نیز دارد.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را مطالعه کنید: پروتئین وی ایزوله چیست و چه فواید و عوارض دارد ؟

پروتئین وی هیدرولیز شده (WPH)

برای اینکه بدانید پروتئین وی چیست با نوع هیدرولیز شده هم باید آشنا شوید. یکی دیگر از انواع مکمل وی ، پروتئین وی هیدرولیز شده است. بدن برای هضم و جذب پروتئین‌ها به خصوص پروتئین غنی مانند “وی” نیاز به هیدرولیز کردن آن‌ها دارد. این در حالی است که پروتئین وی هیدرولیز شده با فرآیندهایی که طی می‌کند کار بدن را برای جذب آمینو اسیدهای ضروری موجود در این پروتئین سریع‌تر کرده و میزان انسولین را نیز افزایش می‌دهد. این موضوع برای تمرین‌های استقامتی و عضله سازی بسیار مفید است.

بسیاری از افراد پروتئین وی هیدرولیز شده را  بهترین نوع پروتئین وی موجود در بازار می‌دانند. پروتئین وی هیدرولیز شده در بین انواع پروتئین وی معمولا قیمت بیشتری دارد.  این نوع در واقع 80 تا 90% پروتئین وی خالص را به همراه 28% انسولین بیشتر در اختیار شما قرار می‌دهد. به همین دلیل ورزشکاران حرفه‌ای و سازندگان مکمل‌های غذایی و دارویی استفاده از این نوع پروتئین وی را ترجیح می‌دهند.

برای اشاره به مزیت‌های پروتئین وی هیدرولیز شده باید گفت در این نوع علاوه بر افزایش غلظت و خلوص پروتئین، فرآیندهای مضاعفی برای شکستن و هیدورلیز کردن پروتئی..ن‌های موجود در این ترکیب به کار می‌رود. این به معنی هضم راحت‌تر پروتئین وی، تسریع فرآیند جذب آمینو اسیدهای ضروری و تسریع فرآیندهای عضله سازی در بدن است.

  انواع پروتئین وی

از انواع پروتئین وی کدامیک بهتر است؟

تفاوت اصلی انواع پروتئین وی در نحوه پردازش آنها است:

 1. کنسانتره: حدود 70 تا 80 درصد پروتئین + مقداری لاکتوز و چربی. این نوع معمولا طعم دلپذیرتری دارد.
 2. ایزوله: حاوی 90% پروتئین یا بیشتر + لاکتوز و چربی اندک. این نوع فاقد بسیاری از مواد مغذی موجود در کنسانتره پروتئین آب پنیر است.
 3. هیدرولیز شده: به دلیل هیدرولیز شدن، جذب بسیار سریعی دارد و نسبت به پروتئین وی ایزوله باعث افزایش 28 تا 43 درصدی سطح انسولین در بدن می‌شود.

بسیاری از افراد پروتئین وی کنسانتره را به دلیل طعم بهتر، بهترین نوع پروتئین وی می‌دانند. اگر نوع خوب پروتئین وی کنسانتره را انتخاب کنید، مواد مغذی بسیاری را نیز می‌توانید به بدن خود برسانید. اما پروتئین کنسانتره حاوی لاکتوز است و شاید بسیاری از افراد را از لحاظ گوارشی اذیت کند. اگر چنین است پروتئین وی ایزوله یا هیدرولیز شده گزینه‌های بهتری خواهند بود.

 • چنانچه ترجیح شما این است که پروتئین خیلی سریع جذب بدن شما شود، بهتر است پروتئین وی هیدرولیز شده را به عنوان بهترین در نظر بگیرید. اگر اضافه وزن داشته باشید به احتمال زیاد پروتئین وی ایزوله به شما پیشنهاد خواهد شد زیرا حاوی چربی بسیار اندکی است.

بنابراین اگر بخواهید از انواع وی پروتئین به سراغ بهترین آن بروید، بهتر است از راهنمایی‌های مربی ورزشی خود کمک گرفته و با توجه به شرایط جسمی و فیزیکی خود نوع محبوب خود را انتخاب نمایید.

انواع پروتئین وی از نظر نحوه پردازش

انواع پروتئین وی را از لحاظ نحوه پردازش نیز می‌توان مورد بررسی قرار داد:

تبادل یونی

برای تهیه انواع خالص پروتئین وی می‌توان از تبادل یونی استفاده نمود. در تبادل یونی به کمک برخی مواد شیمیایی پروتئین‌ها با توجه به بار الکتریکی خود از هم جدا می‌شوند. همچنین برخی از بخش‌های پروتئین نیز در فرایند تبادل یونی از بین می‌روند. در نتیجه سایر بخش‌های پروتئین کنسانتره می‌شوند. در تبادل یونی مقدار لاکتوز و چربی به حداقل رسیده و پروتئین خالص بیشتری بر جای می‌ماند.

میکروفیلتراسیون

در این فرآیند همانند تبادل یونی از مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود. میکروفیلتراسیون روشی برای افزایش غلظت پروتئین به حساب می‌آید. در میکروفیلتراسیون به منظور جداسازی اجزای تشکیل دهنده پروتئین، از غشاهای سرامیکی استفاده می‌شود تا غلظت پروتئین به بیش از 90% برسد. در میکروفیلتراسیون لاکتوز و چربی جدا شده و غلظت پروتئین به حداکثر مقدار ممکن می‌رسد. مقداری کلسیم و سدیم در مکملی که توسط میکروفیلتراسیون تهیه می‌شود، بر جای می‌ماند.

معرفی بهترین پروتئین وی موجود در دارخانه

با توجه به انواع پروتئین وی که بالاتر بررسی شد با توجه به وضعیت خود شما می توانید پروتئین وی مورد نیاز خود را انتخاب و از آن استفاده کنید. در ادامه به معرفی بهترین پروتئین وی موجود در دارخانه می‌پردازیم.

پروتئین وی کاله

پروتئین وی کاله دارای فواید متعددی است که شامل افزایش حجم و قدرت عضلات، بهبود عملکرد ورزشی، کمک به ترمیم عضلات آسیب دیده و کاهش خستگی می‌شود. این پروتئین با تأمین اسیدهای آمینه ضروری و مواد مغذی لازم، نه تنها باعث رشد و تقویت عضلات می‌شود، بلکه به کاهش خستگی و افزایش انرژی نیز کمک می‌کند. همچنین، مصرف پروتئین وی به حفظ سلامت استخوان‌ها کمک کرده و از مشکلاتی مانند پوکی استخوان در طولانی مدت جلوگیری می‌نماید.

پروتئین وی کاله

پروتئین وی کاله

پودر وی پروتئین ایزوله 100 درصد استلا نوتریشن

پودر وی پروتئین ایزوله ۱۰۰ درصد استلا نوتریشن دارای ویژگی‌های برجسته‌ای است. این محصول به طور مؤثری پروتئین مورد نیاز بدن را تأمین می‌کند و به بهبود فرآیند ریکاوری بعد از تمرینات کمک می‌نماید. علاوه بر این، مصرف این پودر از تخریب عضلات جلوگیری کرده و باعث افزایش توده عضلانی می‌شود. این ویژگی‌ها، پودر وی پروتئین ایزوله استلا نوتریشن را به یک مکمل غذایی مناسب برای ورزشکاران و افرادی که به دنبال تقویت و حفظ سلامت عضلات خود هستند، تبدیل کرده است.

پودر وی پروتئین ایزوله 100 درصد استلا نوتریشن

پودر وی پروتئین ایزوله 100 درصد استلا نوتریشن

پودر پروتئین وی ویگور

پودر پروتئین وی ویگور دارای ویژگی‌های متعددی است که به سلامت و بهبود عملکرد بدن کمک می‌کند. این محصول بخشی از پروتئین مورد نیاز بدن را تامین کرده و به حفظ سلامت عضلات کمک می‌نماید. همچنین، مصرف این پودر از تخریب عضلات جلوگیری می‌کند و به دلیل هضم و جذب سریع، برای استفاده بعد از تمرینات ورزشی بسیار مناسب است. علاوه بر این، پودر پروتئین وی ویگور می‌تواند در مدیریت وزن نیز مؤثر باشد، زیرا با افزایش حس سیری و کمک به حفظ توده عضلانی، به کنترل وزن بدن کمک می‌کند.

پودر پروتئین وی ویگور

پودر پروتئین وی ویگور

پودر وی پروتئین آپوویتال

وی پروتئین آپوویتال دارای ویژگی‌های برجسته‌ای است که آن را به یک مکمل غذایی عالی تبدیل می‌کند. این محصول شامل پروتئین وی ایزوله، وی کنسانتره و ویتامین B۶ است که به تامین بخشی از پروتئین مورد نیاز بدن کمک می‌کند. هر سروینگ از این محصول حاوی ۲۴ گرم پروتئین است که به حفظ سلامت و تقویت عضلات کمک می‌نماید. همچنین، وی پروتئین آپوویتال دارای هضم و جذب سریعی است که برای استفاده بعد از تمرینات ورزشی بسیار مناسب می‌باشد. علاوه بر این، این محصول حاوی شیرین کننده است که طعم دلپذیری به آن می‌بخشد.

پودر وی پروتئین آپوویتال

پودر وی پروتئین آپوویتال

پودر وی پروتئین فانتوم نوتریشن

پودر وی پروتئین فانتوم نوتریشن دارای ویژگی‌های متعددی است که آن را به یک مکمل غذایی ایده‌آل تبدیل می‌کند. این محصول به تامین بخشی از پروتئین مورد نیاز بدن کمک کرده و قابل استفاده پس از جراحی‌های کاهش وزن است. با مصرف این پودر، حفظ و سلامت عضلات تقویت شده و به ساخت و ترمیم عضله کمک می‌شود. همچنین، این محصول به پیشگیری از تحلیل عضلانی و فرآیند کاهش وزن کمک می‌کند و فاقد شکر می‌باشد، که آن را به یک انتخاب سالم و مناسب برای افرادی که به دنبال کنترل وزن و بهبود عملکرد بدنی هستند، تبدیل می‌نماید.

پودر وی پروتئین فانتوم نوتریشن

پودر وی پروتئین فانتوم نوتریشن

پودر پروتئین وی 100 درصد جاینت اسپورتس

پودر پروتئین وی ۱۰۰ درصد جاینت اسپورتس با ویژگی‌های برجسته‌ای که دارد، انتخابی عالی برای ورزشکاران و افرادی است که به دنبال تقویت عضلات و بهبود عملکرد ورزشی هستند. این محصول با داشتن پروتئین ایزوله و کنسانتره، به تامین بخشی از پروتئین مورد نیاز بدن کمک می‌کند و از ریزش و تخریب عضلات جلوگیری می‌نماید. علاوه بر این، پودر پروتئین وی جاینت اسپورتس به افزایش و پایداری حجم عضله کمک کرده و روند عضله‌سازی را بهبود می‌بخشد. با مصرف این پودر، فرآیند ریکاوری تسریع می‌شود و بدن به شکلی مؤثرتر به ساخت و ترمیم عضلات می‌پردازد.

پودر پروتئین وی 100 درصد جاینت اسپورتس

پودر پروتئین وی 100 درصد جاینت اسپورتس

سخن پایانی

اکنون که در این مقاله از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز با انوع پروتئین وی آشنا شدید، برای خرید آن می‌توانید آگاهانه‌تر عمل کرده و انتخاب مناسب‌تری داشته باشید. اگر قصد اضافه وزن دارید، پروتئین وی کنسانتره چنانچه قصد کاهش وزن دارید پروتئین وی ایزوله و اگر با خوردن پروتئین آب پنیر دچار مشکلات گوارشی می‌شوید، پروتئین وی هیدرولیز شده برای شما بهترین خواهد بود. البته پیش از هر انتخاب بهتر است نظر مربی ورزشی خود را در مورد انتخاب انواع پروتئین وی نیز جویا شوید.

سوالات متداول انواع پروتئین وی
پروتئین وی یکی از پروتئین‌های موجود در شیر است که در پروسه تبدیل شیر به پنیر ایجاد می‌شود.
پروتئین وی حاوی اسیدهای آمینه بوده، به عضله‌سازی کمک می‌کند، قدرت بدنی را افزایش می‌دهد و می‌تواند در کاهش چربی‌های بدن موثر باشد.
پروتئین وی با تاثیر روی هورمون‌های گرسنگی و کاهش اشتها به لاغر شدن کمک می‌کند. پروتئین وی عضله بدون چربی را در بدن افزایش می‌دهد.
حدود ۲۵ تا ۵۰ گرم در روز باید از پروتئین وی استفاده کنید که معادل با ۱ یا ۲ اسکوپ است. بهترین زمان مصرف قبل، بعد و در حین ورزش می‌تواند باشد.
مصرف پروتئین وی کاملا ایمن و بی‌خطر است. اما مصرف آن در مقادیر بالا می‌تواند با افزایش حرکات روده، آکنه، حالت تهوع، تشنگی، نفخ، کاهش اشتها، خستگی و سردرد همراه باشد.
اگر اضافه وزن دارید، از پروتئین وی ایزوله استفاده کنید. اگر می‌خواهید پروتئین وی زود جذب بدنتان شود، پروتئین وی هیدرولیزه بخورید و اگر می‌خواهید پروتئین وی بهترین طعم را داشته باشد، پروتئین وی کنسانتره مصرف نمایید.
۱۵ دقیقه تا ۱ ساعت قبل از شروع تمرینات ورزشی در بسیاری از منابع به عنوان بهترین زمان مصرف پروتئین وی معرفی شده است.
قیمت پروتئین وی به حجم و برند آن بستگی دارد. پروتئین وی ایرانی با حجم حدود ۴۰۰ گرم را در حال حاضر یعنی دی ماه ۱۴۰۱ با قیمت حدود ۱ میلیون تومان می‌توانید از داروخانه تهیه کنید.

محصولات مرتبط

پروتئین وی کاله
پودر وی پروتئین ایزوله 100 درصد استلا نوتریشن
پودر پروتئین وی ویگور
پودر وی پروتئین آپوویتال
پودر وی پروتئین فانتوم نوتریشن
پودر پروتئین وی 100 درصد جاینت اسپورتس
پروتئین وی کاله
پودر وی پروتئین ایزوله 100 درصد استلا نوتریشن
پودر پروتئین وی ویگور
پودر وی پروتئین آپوویتال
پودر وی پروتئین فانتوم نوتریشن
پودر پروتئین وی 100 درصد جاینت اسپورتس
بحث و تبادل نظر
guest

4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فرهاد
فرهاد

خیلی ممنون
توضیحات جامعی بود.

صادق
صادق

از اینکه لطف کرده و اطلاعاتتون رو در اختیارمون گذاشتین ممنون و سپاسگذاریم

رضا یوسف دوست
رضا یوسف دوست

توضیحاتتون فوق العاده بود …ممنونم از شما

کارشناس علمی و بهداشتی
کارشناس علمی و بهداشتی

از اینکه تجربه و نظر ارزشمند خود را با ما و همراهان مثبت سبز به اشتراک می‌گذارید؛ بسیار خرسندیم.