آیا مصرف آمینو اسید برای لاغری مؤثر است؟

4/5 - (2 امتیاز)

اگر به دوروبر خود نگاهی بیندازید خواهید دید که کم نیستند افرادی که در تلاش برای کم کردن وزنشان هستند. خوب است بدانید که رعایت یک رژیم غذایی سالم و انجام ورزش منظم بهترین راه و رسیدن به تناسب‌اندام است. از طرفی امروزه انواع متفاوت مکمل‌های بدنسازی در بازار موجودند که هرکدام کمکی برای رسیدن […]

آیا مصرف آمینو اسید برای لاغری مؤثر است؟

اگر به دوروبر خود نگاهی بیندازید خواهید دید که کم نیستند افرادی که در تلاش برای کم کردن وزنشان هستند. خوب است بدانید که رعایت یک رژیم غذایی سالم و انجام ورزش منظم بهترین راه و رسیدن به تناسب‌اندام است. از طرفی امروزه انواع متفاوت مکمل‌های بدنسازی در بازار موجودند که هرکدام کمکی برای رسیدن به اهداف ورزشکاران محسوب می‌شوند. مکمل آمینواسید به‌عنوان یکی از مکمل‌های محبوب ورزشکاران برای لاغری، کم کردن توده چربی بدن و افزایش حجم عضلات است. ما در این مقاله از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز سعی کرده‌ایم تا این مکمل را معرفی کنیم. اگر می‌خواهید با تأثیر آمینو اسید برای لاغری آشنا شوید تا پایان ما را همراهی کنید.

معرفی آمینو اسید

بهتر است بدانید که آمینواسیدها بلوک‌های ساختمانی پروتئین‌ها در بدن محسوب می‌شوند. ازآنجایی‌که پروتئین نقش مهمی در تمام فرآیندهای بیولوژیکی بازی می‌کند، پس همین‌جا می‌توانید به اهمیت حضور آمینواسیدها در بدن پی ببریم. به‌طورکلی 20 اسیدآمینه مختلف وجود دارد که کمک به ساخت هزاران نوع پروتئین در بدن انسان می‌کنند. به‌طورکلی برخی از آمینواسیدها از اسیدهای آمینه ضروری به‌حساب می‌آیند، به این معنی که آن‌ها توسط بدن شما ساخته نمی‌شوند و باید از طریق رژیم غذایی روزانه دریافت شوند.

اگر بخواهید از رژیم غذایی خود آمینواسید را دریافت کنید، باید بدانید که غذاهایی مانند تخم‌مرغ، گوشت گاو، لبنیات، انواع ماهی، سویا، دانه‌های روغنی و حبوبات سرشار از آمینواسید هستند. اما مشکل اینجاست که ما انسان‌ها با فراوری غذاها و نحوه پخت‌وپز، آمینواسیدهای ماده غذایی را از بین می‌بریم.

بعضی از آن‌ها نسبت به گرما حساس هستند و نحوه غلط آشپزی سبب می‌شود که برخی‌ از این آمینو اسیدها تغییر شکل دهند. اما وقتی به‌طور منظم ورزش می‌کنید، برای تأمین انرژی بدن می‌توانید از مکمل‌های بدنسازی حاوی آمینواسیدهای ضروری را مصرف کنید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید آمینو اسید همچون قرص لاغری برای لاغری نیز مؤثر است.

کپسول آنتی فت پلاس دوبیس
کپسول آنتی فت پلاس (قرص لاغری)
قیمت: 298.000 تومان
قیمت با تخفیف:253.000 تومان
کپسول آنتی فت پلاس دوبیس
کپسول آنتی فت پلاس (قرص لاغری)
قیمت اصلی: 298.000 تومان
قیمت با تخفیف: 253.000 تومان

آیا مصرف آمینو اسید برای لاغری مؤثر است؟

مکمل آمینو اسید

یکی از محبوب‌ترین مکمل‌های بدن‌سازی مکمل‌های آمینواسید محسوب می‌شود. چراکه آمینواسیدها برای فرآیندهای حیاتی مانند ساختن پروتئین‌ها و سنتز هورمون‌ها و انتقال‌دهنده‌های عصبی موردنیاز هستند. اما یکی از دلایل مهم محبوبیت آن‌ها نقش مهم آمینو اسید برای لاغری است. انواع متفاوتی از این اسیدهای آمینه در داروخانه‌ها موجود هستند. آمینواسیدهای BCAA یکی از رایج‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود.

در هنگام انتخاب مکمل‌های اسیدآمینه، باید به دنبال فراورده‌هایی بود که حاوی اسیدهای آمینه بلوری از نوع L هستند. این فراورده‌ها با بیوشیمی انسانی سازگارترند. مکمل آمینواسید به‌صورت پودر و قرص وجود دارد. معمولا ورزشکاران استقامتی و قدرتی برای افزایش انرژی و البته کاهش چربی بدنی از مکمل‌های آمینواسید استفاده می‌کنند.

فواید مصرف آمینو اسید چیست؟

ورزشکارانی که تمرین با شدت زیاد انجام می‌دهند و رژیم غذایی کاملی ندارند، عموما از کمبود پروتئین رنج می‌برند. اما مصرف مکمل آمینواسید می‌تواند این کمبود را جبران کند. برخی از فواید مصرف آمینواسید عبارت‌اند از:

کاهش چربی بدن

در مطالعه‌ای از دانشکده چارلستون، محققان دریافتند که مصرف مکمل‌های BCAA منجر به کاهش 5/2 برابری چربی بدن در مقایسه با ورزشکارانی که یک نوشیدنی ورزشی کربوهیدرات ورزشی مصرف کرده‌اند و 50 درصد بیشتر از کسانی که نوشیدنی پروتئین وی مصرف کرده‌اند، شده است. پس آمینو اسید برای لاغری مؤثر است.

افزایش رشد عضلات

آمینواسیدها با سنتز پروتئین، در ترمیم و رشد عضلات تأثیر بسزایی دارند. این اسیدهای آمینه ضروری برای ترمیم و بازسازی ماهیچه‌هایی که در هنگام ورزش شکسته می‌شوند، ضروری هستند.

کاهش آسیب عضلات

اگر یک ورزشکار استقامتی هستید و با شکم گرسنه ورزش می‌کنید، بدانید که بدن خود را در معرض آسیب قرار می‌دهید. آمینواسیدها با سنتز پروتئین از آسیب‌های عضلانی جلوگیری می‌کنند.

افزایش استقامت بدن

محققان دریافتند که مکمل‌های آمینواسید باعث کاهش بیش از 17 درصد خستگی حین تمرین می‌شوند.

کاهش خستگی ذهنی و خواب آلودگی

تمرینات بدنی باعث افزایش سنتز و متابولیسم 5-HT می‌شود که با اختلال عملکرد ورزشی و خستگی در ارتباط است. اما مکمل‌های اسیدآمینه ازجمله BCAA باعث کاهش خستگی ذهنی در هنگام ورزش و بهبود عملکرد شناختی بعد از ورزش می‌شوند.

ریکاوری کامل عضلات بعد از تمرین

مکمل آمینو اسید توانایی سنتز پروتئین عضلات را افزایش می‌دهد و از عضلات محافظت می‌کند، یعنی بعد از تمرین بدن سریع‌تر ریکاوری خواهد شد.

افزایش تستوسترون و هورمون رشد

تحقیقات نشان می‌دهند، ورزشکاران قدرتی که از مکمل‌های آمینو اسید استفاده کرده‌اند، نه‌تنها شاهد افزایش تستوسترون بودند، بلکه غلظت هورمون رشد آن‌ها نیز افزایش یافت.

قرص آمینو برای لاغری

مطالعات زیادی وجود دارد که پتانسیل مکمل آمینو برای لاغری را برای حمایت از رشد عضلات و کاهش وزن بررسی کرده‌اند. در حقیقت اینکه چگونه این مولکول‌ها باعث کاهش وزن بیشتر می‌شوند، کمی پیچیده است، اما چند جواب ممکن وجود دارد.

دلیل اول این است که آمینواسیدها سوخت‌وساز بدن را افزایش می‌دهند. همچنین آمینواسیدها با افزایش متابولیزه کردن چربی منجر به کاهش وزن بیشتر خواهند شد. نظریه آمینو اسید برای لاغری را می‌توان از جهت دیگری نیز نگاه کرد.

توانایی بالقوه مکمل‌های اسیدآمینه در افزایش چربی سوزی ممکن است مربوط به رشد ماهیچه باشد. هرچه توده عضلانی بیشتری داشته باشید، در از دست دادن چربی و سوزاندن کالری پتانسیل بیشتری خواهید داشت.

بهتر است بدانید که بافت ماهیچه از انرژی بیشتری نسبت به بافت چربی استفاده می‌کند، به همین دلیل که عضلات را تقویت می‌کنید، متابولیسم بدن شما سریع‌تر شده و کالری بیشتری می‌سوزانید. در پایان باید بگوییم سوماتوتروپین هورمونی برای رشد محسوب می‌شود که در کاهش چربی بدنی نقش بسزایی دارد. همان‌طور که قبل تر اشاره کردیم آمینواسیدها باعث افزایش ترشح این هورمون می‌شوند که درنتیجه کاهش وزن بدن را به دنبال دارند. به جای قرص آمینو از آمینو وی برای لاغری نیز می‌توانید استفاده کنید. آمینو وی ترکیبی از پروتئین وی و اسیدهای آمینه است.

  خرید مکمل آمینو

برای خرید مکمل آمینو کلیک کنید.

مکمل آمینو اسید برای لاغری را چگونه مصرف کنیم؟

بهتر است بدانید که زمان مصرف مکمل آمینواسید کاملا به اهداف هر فرد بستگی دارد. اما عموما این مکمل حداقل 30 دقیقه قبل از تمرین مصرف می‌شود. اما در مورد میزان مصرف آمینو اسید برای لاغری باید بگوییم که به ازای هر کیلوگرم وزن بدن یک فرد بالغ، می‌توانید 100میلی‌گرم آمینو اسید حداقل 30 دقیقه قبل از تمرین مصرف کنید. به‌عنوان‌مثال یک ورزشکار 80 کیلوگرمی می‌تواند به‌طور روزانه 8‌ گرم پودر آمینو مصرف کند. اما اگر با هدف افزایش عضله بدن این مکمل را مصرف می‌کنید، همین مقدار مکمل را بلافاصله پس از اتمام تمرین و یا پس از بیداری صبحگاهی‌تان مصرف کنید.

 اگر ازجمله افرادی هستید که به دلایل متفاوت خیلی زود خسته می‌شوید، پس بهتر است این مکمل را در حین تمرین مصرف کنید. چراکه مصرف این مکمل در حین تمرین باعث افزایش سطح انرژی بدن شما شده و درنتیجه طول مدت تمرین را بیشتر می‌کند.

آیا مصرف مکمل آمینو اسید عوارض دارد؟

هر مکملی باوجود فواید زیاد برای بدن ممکن است عوارض ناخواسته‌ای را به همراه داشته باشد. اگر آمینو اسید برای لاغری مصرف می‌کنید باید بدانید که مصرف طولانی‌مدت و یا دوز بیش‌ازحد نیاز بدنتان آسیب‌های جبران‌ناپذیری به کلیه‌ها و کبدتان خواهد زد.

همانطور که قبل تر اشاره کردیم آمینواسیدها در افزایش سنتز پروتئین‌ها مؤثرند. از طرفی باید بدانید که پروتئین حجم کارکرد کلیه‌هاي‌ شما را افزایش می‌دهد.

همچنین به یاد داشته باشید با سوخت‌وساز پروتئین، سمومی در بدن تولید می‌شود که باید توسط کلیه‌ها از بدن دفع شوند؛ بنابراین موضوع می‌تواند بر کارکرد کلیه‌ي شما اثر منفی بگذارد. اما می‌دانیم که مکمل‌های آمینواسید انواع متفاوتی دارد. هرکدام از آن‌ها می‌توانند عوارض متفاوتی داشته باشند.

برای مثال آمینو اسید BCAA با داروهایی مثل دیازوکساید، کورتیکواستروئیدها و هورمون‌های تیروئیدی، داروهای کاهنده قند خون و لوودوپا تداخل داشته باشد. حتما قبل از مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید. علائم آلرژیکی عموما در افرادی ایجاد می‌شوند که با برخی از مواد غذایی خاص آلرژی دارند.

سخن پایانی

امروزه لاغری به‌عنوان یکی از دغدغه‌های افراد در زندگی کنونی محسوب می‌شود. این موضوع باعث شده تا افراد رژیم‌های بسیار سخت بگیرند یا به‌شدت با تمرین‌های زیاد به بدن خود فشار بیاورد. اما موضوع این است که بدن باید تمام عناصر حیاتی خود را به‌طور روزانه دریافت کند. قاعده تمرین کردن و لاغری باید به‌طور علمی و آگاهانه انجام شود.

 اگر از آن دسته ورزشکارانی هستید که مکمل آمینو اسید برای لاغری استفاده می‌کنید، باید بدانید که زمان مصرف برای اهداف مختلف فرق دارد. پس باکمی دقت و آگاهی در مورد مواد غذایی، مکمل‌ها و نحوه تمرین حتما به اهداف خود، خواهید رسید. دقت کنید که اگر از داروهای خاصی استفاده می‌کنید حتما قبل از مصرف مکمل‌ها با پزشک مشورت کنید. در صورت وجود بیماری کیلوی و یا کبدی از مصرف این مکمل بپرهیزید.

مطالب مرتبط
دسته بندی: آمینوکاهش وزن
بحث و تبادل نظر
guest

14 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
معصومه
معصومه

سلام 91کیلو هستم قدم 160روزانه بیست دقیقه هوازی و یک ساعت بدن سازی کار میکنم لطفا دارویی معرفی کتین که بهتر بتونم وزن کم کنم

Bijan
Bijan
پاسخ به  معصومه

با درود و خسته نباشید ،من عمل اسلیو معده انجام دادم یکسال پیش ،چهل کیلو وزن کم کرده ام ،الان ۹۰کیلو وزن دارم و قدم ۱۷۸، مرزش میکنم اما چندماهه وزن من استپ کرده ،به نظر شما از امینو اسید استفاده کنم یا چربی سوز و یا هردو ؟ از راهنمایی شما سپاسگذارم

Bijan
Bijan
پاسخ به  Bijan

با درود و خسته نباشید ،من عمل اسلیو معده انجام دادم یکسال پیش ،چهل کیلو وزن کم کرده ام ،الان ۹۰کیلو وزن دارم و قدم ۱۷۸، مرزش میکنم اما چندماهه وزن من استپ کرده ،به نظر شما از امینو اسید استفاده کنم یا چربی سوز و یا هردو ؟ از راهنمایی شما سپاسگذارم

کارشناس ارشد تغذیه
کارشناس ارشد تغذیه
پاسخ به  معصومه

با سلام کاربر گرامی،
میتوانید از مکمل های چربی سوز مانند ترمواسلیم یا اسلیم‌‌می استفاده‌کنید.

محسن
محسن

سلام وقت بخیر
برای افزایش وزن و کیفیت بهتر عضلات مصرف امینو موثرتر هست یا پروتئین؟؟

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  محسن

سلام دوست عزیز
مکمل پروتئین اولویت مصرف بیشتری دارد./

کوروش شکاری
کوروش شکاری

سلام ببخشید خانم بنده میخواد وزن کم کنه در کنار ورزش چه دارویی رو توصیه میکنید؟لطفا کمکم کنید

ممدشون
ممدشون
پاسخ به  کوروش شکاری

سلام عرض ادب بنده 28سال سن دارم و68قدو8
8کیلو وزن دارم به نظر شما بنده چه دارویی مصرف کنم که باعث لاغری بشه البته خدمت شما عرض کنم بیشترین توده چربی در قسمت شکم و پهلو هست وچه دارویی مصرف کنم که به وزن هفتاد کیلو برسم البته مدتی هست ورزش بدن سازی رو شروع کردم ممنون لطف میکنین

کارشناس علمی و بهداشتی
کارشناس علمی و بهداشتی
پاسخ به  کوروش شکاری

همراه گرامی مجله داروخانه اینترنتی مثبت سبز

با احترام ؛ لطفا قد و وزن ایشان ؛ میزان فعالیت روزانه را اعلام نمایید تا موثر ترین مشاوره خدمتتان داده شود .

با تشکر از همراهی شما.

Lili
Lili

سلام چندتا باید استفاده کرد در طول روز،برای کاهش ۱۰ کیلو وزن،هر روز ورزش میکنم

یاسمین
یاسمین

سلام من ۴۵ ساله ام و ۶۹ کیلو هستم قرص استروژن و پرژسترون مصرف میکنم ورزش میکنم تقریبا اما کلا استپ وزنی دارم میخوام ۶۶ تا ۶۵ باشم آیا خوردن آمینو اسید میتونه کمکی کنه و طریقه مصرفش چطوره و چه برندی

مربی بدنسازی
مربی بدنسازی
پاسخ به  یاسمین

سلام همراه گرامی
اولین قدم در راستای کاهش وزن پیروی از رژیم بدون قند و کم کالری میباشد و در درجه دوم انجام ورزشهای هوازی و پیاده روی میباشد
امینو به شما پروتیین میرسونه و جلوی ضعف شما رو میگیره

پارمیس
پارمیس

دارم اقدام ب بارداری میکنم ولی هنوز باردار نیستم میتونم قرص امینو برای لاغری بخورم
ب محض بارداری قطع کنم عارضه نداره واسه جنین
جواب بدید ممنون میشم

دکتر داروساز
دکتر داروساز
پاسخ به  پارمیس

سلام کاربر عزیز
کاهش وزنی که ناشی از اختلال فیزیولوژیک و یا متابولیک نباشد چندان توصیه نمی شود… مگر اینکه بیماری حال حاضر فرد را بدتر کند یا پزشک بنابر دلایلی توصیه به کاهش وزن کرده باشد.