مجله مثبت سبز

فواید و نقش آب دور جنین چیست؟

3.5/5 - (2 امتیاز)

مایع آمنیوتیک (الیگوهیدرامنیوس) Oligohydramnios یا به اصطلاح همون آب دور جنین مایعی است که درون کیسه ای که جنین درون اون قرار داره و اطراف جنین در حال رشد رو احاطه کرده و نقش آب دور جنین نقش بسیار مهمی توی تکامل جنین درون رحمه. با این مطلب از مجله داروخانه اینترنتی مثبت سبز همراه […]

فواید و نقش آب دور جنین چیست؟
تولد 8 سالگی مثبت سبز

مایع آمنیوتیک (الیگوهیدرامنیوس) Oligohydramnios یا به اصطلاح همون آب دور جنین مایعی است که درون کیسه ای که جنین درون اون قرار داره و اطراف جنین در حال رشد رو احاطه کرده و نقش آب دور جنین نقش بسیار مهمی توی تکامل جنین درون رحمه. با این مطلب از مجله داروخانه اینترنتی مثبت سبز همراه باشید.

آنچه در این مقاله می خوانیم

کیسه آب

بعد از لقاح تخمک روی دیواره رحم، کیسه ای پر از آب به اسم کیسه آمنیوتیک جنین رو احاطه می کنه؛ این کیسه دارای دو غشاست به نام های کوریون و آمونیون. این کیسه جنین رو توی آب دور جنین حفظ می کنه، بدن مادر این مایع رو با استفاده از آب سیستم گردش خون می سازه.

ترکیب اولیه آب دور جنین آبه، توی سه ماهه دوم بارداری جنین شروع به قورت دادن این مایع می کنه و اون رو از طریق ادرار دفع می کنه و این عمل ادامه داره. ممکنه به ظاهر فرایندی چندش آور باشه اما هنگامی که کیسه آب پاره می شه و کودک متولد می شه بیشتر این مایع به صورت ادرار از بدن نوزاد خارج می شه.

فواید و نقش آب دور جنین چیست؟

در طول دوران بارداری مقدار مایع آمنیوتیک کیسه آب جنین کم شه به اون اولیگوهیدرامنیوس می گن و اگه مقدار مایع آمنیوتیک بیشتر از حد معمول باشه هیدرامنیوس یا پلی هیدرامنیوس بهش می گن. کم بودن میزان مایع دور جنین رو که اصطلاحا به خشکی افتادن جنین هم می گن، می تونه توی اوایل یا اواخر حاملگی رخ بده!

نقش آب دور جنین چیست؟

  • از جنین در مقابل عفونت ها محافظت می کنه.
  • رحم رو گرم نگه می داره و دمای بدن جنین رو تنظیم می کنه!
  • آب دور جنین قسمت های مختلف بدن جنین رو جدا از هم نگه می داره.
  •  در رشد و بهبود عملکرد ریه، کلیه و دستگاه گوارش نقش به سزایی داره.
  •  به جنین کمک می کنه بدون مانع اندامش رو ورزش بده تا ماهیچه هاش رو قوی کنه.
  • این مایع شوک رو جذب می کنه و در صورتی که به شکم فشاری وارد شه از جنین محافظت می کنه!
شاید برای شما جذاب باشد
بحث و تبادل نظر
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها