اثرات قرص اورژانسی تا چند روز در بدن باقی می ماند ؟


140 72,873

تجربه باردار شدن و به دنیا آوردن یک کودک بسیار شیرین است اما تجربه بارداری ناخواسته اصلا خوشایند نیست. قرص اورژانسی می‌تواند از بارداری که ممکن است پس از یک رابطه جنسی حفاظت نشده اتفاق بیفتد، جلوگیری نماید بنابراین همه بانوانی که در سنین بارداری قرار دارند باید اطلاعاتی در زمینه این قرص داشته باشند. مصرف قرص اورژانسی تخمک گذاری را در فرد به تاخیر انداخته و به این طریق از حاملگی ناخواسته پیشگیری می‌کند. اما این قرص باید چه مدت پس از رابطه جنسی مورد استفاده قرار بگیرد تا موثر واقع شود؟ مدت زمان تاثیر قرص اورژانسی را در این مقاله مورد بررسی قرار خواهیم داد.

انواع مختلف قرص اورژانسی

به طور کلی جلوگیری اورژانسی از بارداری به دو شکل می‌تواند انجام گیرد:

 • با مصرف قرص: قرص‌های اورژانسی جلوگیری از بارداری یولی پریستال، لوونورژسترول، LD و HD هستند.
 • با استفاده از دستگاه IUD: این دستگاه را داخل رحم قرار می‌دهند و به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری تا سال‌ها قابل استفاده است.

باید به این نکته توجه داشته باشید که به هیچ عنوان پس از هر رابطه جنسی نباید از قرص‌های فوق استفاده کنید چراکه همان‌‎طور که از نام آنها پیداست، فقط در مواقع اورژانسی (مثل زمانی‌که کاندوم ناخواسته پاره می‌شود) باید مورد استفاده قرار بگیرند. مصرف مداوم از این نوع قرص‌ها تعادل هورمون‌ها را به هم ریخته و مشکلات عدیده‌ای را پدید می‌آورند.

مدت زمان تاثیر قرص اورژانسی

مدت زمان تاثیر قرص اورژانسی چقدر است ؟

اکنون که با انواع قرص اورژانسی آشنا شدید، بهتر است بدانید که مدت زمان تاثیر هر یک از آنها با یکدیگر متفاوت است. مدت زمان تاثیر قرص اورژانسی در انواع مختلف به شرح زیر است:

 • قرص لوونورژسترول : ۳ روز
 • قرص یولی پریستال یا ellaOne: 5 روز

دقت داشته باشید که قرص‌های استروژن-پروژسترونی ترکیبی مثل LD و HD برای تاثیرگذاری بیشتر باید هر چه زودتر پس از رابطه جنسی محافظت نشده به منظور پیشگیری از بارداری ناخواسته مورد استفاده قرار بگیرند.

ال دی

نحوه مصرف قرص اورژانسی

با توجه به مواردی که در قسمت بالا عنوان شد مدت زمان تاثیر قرص اورژانسی را بین ۳ تا ۵ روز می‌توان تخمین زد.

قرص یولی پریستال یا ellaOne در بین قرص‌های فوق در ممانعت از تخمک‌گذاری بیشترین تاثیر را دارد به طوری‌که تا ۵ روز پس از رابطه جنسی باز هم مصرف آن تاثیرگذار است و چیزی از خاصیت آن کاسته نمی‌شود. این قرص حتما باید با تجویز پزشک مورد استفاده قرار بگیرد.

قرص لوونورژسترول هر چه زودتر استفاده شود، نتیجه‌بخشی بهتری خواهد داشت. این قرص باید حتما تا ۷۲ ساعت پس از رابطه جنسی استفاده شود تا بتواند از تخمک‌گذاری ممانعت به عمل آورد.

قرص‌های LD و HD بهتر است بلافاصله پس از رابطه جنسی محافظت نشده مصرف شوند. اگر قصد استفاده از این دو قرص را داشتید بهتر است بدانید که HD دو عدد در اولین فرصت و دو عدد پس از ۱۲ ساعت باید استفاده شود. اما قرص LD چهار عدد در اولین فرصت و ۴ عدد پس از ۱۲ ساعت باید مورد مصرف قرار گیرد تا نتیجه مورد نظر دریافت شود.

دستگاه داخل رحمی IUD نیز طی ۵ روز پس از رابطه جنسی محافظت نشده باید استفاده شود. یکی از مزایای استفاده از این روش این است که به عنوان یک روش جلوگیری طولانی مدت نیز می‌توان از آن بهره گرفت و هر گاه قصد حاملگی وجود داشت، دستگاه را خارج کرد.

عوارض جانبی قرص اورژانسی

اگر به قرص اورژانسی نیاز مبرم پیدا کردید، حتما آن را مورد مصرف قرار دهید زیرا معمولا با عارضه جانبی خاصی همراه نیست اما در برخی افراد نیز عوارض زیر گزارش شده است:

 • سردرد
 • درد معده
 • تغییر در زمان پریود بعدی (ممکن است عقب یا جلو بیفتد)
 • احساس خستگی و بیمار بودن

احساس خستگی

چنانچه علائم فوق پس از چند روز از بین نرفتند، به پزشک مراجعه کنید. همچنین در موارد زیر نیز لازم است تا پزشک حتما شما را معاینه نماید:

 • اگر فکر می‌کنید باردار هستید
 • اگر پریود بعدی شما بیش از ۷ روز عقب بیفتد
 • اگر مدت زمان پریود شما از همیشه کوتاه‌تر شود
 • در صورت بروز درد ناگهانی در ناحیه زیر شکم

نکاتی در رابطه با مصرف قرص اورژانسی

در صورت قصد استفاده از قرص‌های اورژانسی به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • ۹۵% از بارداری‌ها تا مدت ۵ روز پس از مقاربت محافظت نشده با استفاده از قرص‌های اورژانسی قابل پیشگیری هستند.
 • IUD مسی موثرترین روش پیشگیری اورژانسی از بارداری است.
 • در دوران شیردهی قرص لوونورژسترول بهترین قرص است زیرا با اینکه مقدار کمی از آن از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می‌شود اما ضرری برای وی ندارد.
 • بهتر است قرص اورژانسی با شکم خالی مصرف نشود.
 • اگر تا ۲ ساعت پس از مصرف قرص اورژانسی استفراغ کرده باشید، باید مجددا آن را مورد استفاده قرار دهید.
 • اگر چه محدودیتی برای استفاده از این نوع قرص‌ها وجود ندارد اما پزشکان استفاده از آنها را بیش از ۳ بار در سال معمولا توصیه نمی‌کنند.
 • با در نظر گرفتن مدت زمان تاثیر قرص اورژانسی به سراغ مصرف آن بروید زیرا مثلا مصرف قرص‌های LD و HD را نمی‌توان ۵ روز پس از رابطه جنسی تازه آغاز کرد و برای تاثیرگذاری بهتر باید خیلی زود استفاده شوند.
 • اگر پس از گذشت ۱۵ روز از مصرف قرص اورژانسی، پریود نشدید حتما برای انجام تست بارداری به پزشک مراجعه نمایید.

آیا مصرف قرص اورژانسی موجب نازایی می شود ؟

بسیاری از خانم‌های جوان به خصوص وقتی تازه عروس هستند، در مورد استفاده از قرص‌های اورژانسی و همچنین قرص‌های ضد بارداری ابراز نگرانی می‌کنند زیرا شنیده‌اند که مصرف این داروها موجب نازایی می‌شود! باید بگوییم که هیچ شواهد علمی معتبری در مورد نازایی پس از مصرف قرص‌های اورژانسی وجود ندارد. به طور کلی در صورتی یک فرد باید برای مشکل نازایی به پزشک مراجعه کند که تا یک سال پس از کنار گذاشتن انواع روش های جلوگیری از بارداری هنوز موفق به بارداری نشده باشد. در غیر این صورت دلیلی برای نگران شدن در مورد نازا بودن وجود ندارد.

گفتار آخر

مصرف قرص اورژانسی در بسیاری از موارد به واقع چاره‌ساز است و از بارداری ناخواسته در یک رابطه جنسی محافظت نشده به خوبی جلوگیری می‌کند. احتمال اینکه فردی با وجود مصرف قرص اورژانسی باز هم حامله شود، واقعا اندک است. همان‌طور که در مقاله عنوان شد، قرص‌های اورژانسی انواع مختلفی دارند و بنابراین مدت زمان تاثیر قرص اورژانسی بسته به نوع مورد مصرف آن متفاوت است. قرص‌های اورژانسی پس از مقاربت هر چه زودتر استفاده شوند، تاثیر بهتری خواهند داشت. همه خانم‌ها حداقل باید سالی یکبار برای انجام معاینه‌های معمول به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند. بهتر است به هنگام مراجعه به پزشک خود در مورد قرص اورژانسی و نحوه مصرف آن اطلاعات بیشتری را کسب نمایید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۱۵ میانگین: ۳.۹]

140 نظرات
 1. مطلبی می گوید

  پس از مصرف قرص ال دی حالت تهوع می گیرم. آیا راهی وجود داره که این مشکل به وجود نیاد؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   دوست عزیز
   یکی از عوارض قرص ال دی حالت تهوع است پیشنهاد میکنم پس از مشورت با دکتر متخصص قرص خود را تغییر دهید

 2. برنا می گوید

  شما در مثبت سبز ال دی می فروشید؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   خیر قرص ال دی مجوز فروش آنلاین ندارد و نیاز به نسخه پزشک است.

 3. مینا می گوید

  سلام
  وقت بخیر
  من سه روز بعد از مصرف قرص اورژانسی لوونورژسترول مجددا رابطه جنسی محافظت نشده داشتم ‌. میخواستم ببینم آیا نیاز هست مجددا مصرف کنم؟

 4. حمید می گوید

  قرص ارژانسی تا چند وقت داخل بدن هست
  از آزمایش میشه متوچه شد

 5. a می گوید

  سلام وقت بخیر من دوتا قرص اورژانسی ب فاصله شب وفردا صبح مصرف کردم الان بخوام برم ازمایش چکاپ چیزی داخل ازمایش مشخص میکنه ؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   مصرف قرص های هورمونی بر جواب آزمایشات هورمونی و قند تاثیر دار. بنابراین با توجه به اینکه اثر قرص اورژانسی ۳ تا ۵ روز در بدن باقی می ماند توصیه می شود پس از این مدت آزمایش خون بدهید.

 6. صحرا می گوید

  با سلام
  من فردای نزدیکی مشکوک قرص اورژانسی لوونورژسترول خوردم و حالا تصمیم دارم قرص دروسبلا را بعنوان روش دائمی استفاده کنم
  آیا میتونم از دو روز بعد از قرص اورژانسی این قرص را شروع کنم؟

 7. مطهره می گوید

  با سلام
  من بلافاصله بعد از رابطه محفظت نشده قرص اورزانسی مصرف کردم الان بعد شش روز درد شکم و کمر مثل پریود دارم و خونریزی و لکه بینی
  از عوارض مصرف یرصه اورژانسیه یا احتمال بارداری ؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز…این دارو ممکن است قاعدگی را به مدت ۲ هفته به جلو بیندازد. ویا باعث لکه بینی شود.

 8. محمد می گوید

  سلام
  هفتم این ماه رابطه داشتیم همون دیقه یدونه قرص اورژانسی خورد فردا صبحشم ب پزشک مراجعه کرد و امپولی زد ک قرار بشه تا ۷ روز عادت بشه اخرین مصرف قرصشم دوماه پیش بود ولی امروز که ۱۴امه خبری نشده هنوز ممکنه باردار شده باش؟؟؟؟؟؟؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی… اگر بیش از ۴۰ روز از قاعدگی قبل میگذرد و یا قاعدگی این دوره بیش از دو هفته به تعویق افتاده است به پزشک مراجعه داشته باشند.

 9. محمد می گوید

  نمیخواییم حتی یک درصد هم باردار بشه باید چیکار کنیم؟؟؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز در مواقع اورژانسی بهترین انتخاب لوونورزسترل میباشد ولی برای پیشگیری طولانی مدت راههای مختلفی وجود دارد.

 10. Shim shim می گوید

  سلام من بعد از مصرف قرص لونرژسترول باز هم رابطه محافظت نشده داشتم،آیا احتیاج هست که بازم قرص بخورم؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز بله نیاز به استفاده ی مجدد میباشد هرچند توصیه نمیشود در یک ماه بیش از یکبار استفاده شود.

 11. Shim shim می گوید

  سلام رورتون بخیر
  من بعد از مصرف قرص لونرژسترول باز هم رابطه محافظت نشده داشتم،لازمه بازم قرص بخورم؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام پاسخ داده شد کاربر عزیز.

 12. مریم می گوید

  سلام خانم دکتر . خسته نباشید. ببخشید من و همسرم در۱۴ هم فروردین ماه ۱۴۰۰ چند بار رابطه سکس با کاندوم داشتیم اما همسرم و خودم شک کردیم و من فردای اونروز یعنی ۱۵ هم من یک قرص تنسی ۱.۵ خوردم‌ . سپس چند روز بعد دوباره رابطه سکس با کاندوم داشتیم و اینبار من ترسیدم و دوباره دو قرص اورژانسی مصرف کردم که البته ایندفعه تنسی نبود ولی داروخانه گفتن شرکتش فرق میکنه. با توجه به اینکه امروز ۳۰ ام هست و ۱۵ روز میگذره از زمان مصرف قرصم ولی من هنوز پریود نشدم میترسم حامله شده باشم. لطفا راهنمایی ام کنید. آیا پرویود میشم این چند روز؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی با توجه به مواردی که بیان کردید و مصرف به موقع لوونورژسترل امکان بارداری ضعیف میباشد. با مصرف این دارو زمان قاعدگی بعدی ممکن است تا ۱۴ روز به تعویق بیفتد ولی اگر بیش از این مدت به طول انجامید باید تست بارداری انجام داد…و مورد دیگر اینکه در طول یک ماه بیش از یک بار از این دارو استفاده نشود.

 13. نازنین می گوید

  سلام من روز ۱۳پریودی نزدیکی بدون جلوگیری داشتم ساعت ۷ عصر قرص لوونورژسترل۱/۵خوردم’دوباره روز بعد ساعت ۸ صب نزدیکی داشتم ‘لازمه دوباره قرص بخورم یانه خواهش میکنم جواب بدین تا دیر نشده

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی بله لازم هست دوباره استفاده نمایید هرچند مصرف بیش از یک بار در یک ماه توصیه نمیشود…در ادامه یک راه پیشگیری مداوم در پیش بگیرید… ممکن است قاعدگی بعد جلو ویا عقب بیفتد تا ۲ هفته…ولی اگر بیش از دو هفته به تعویق افتاد تست بارداری انجام دهید.

 14. مریم می گوید

  سلام خانم‌ دکتر. من مریم‌هستم‌که دور روز پیش پیام گذاشتم و جوابم‌دادین. من دیروز یعنی ۱۶ روز بعد از مصرف‌قرص تنسی پروید شدم و الان‌ حالت های بدنم داغ داغ . گر گرفتگی دارم… الان سرم خیلی درد میکنه … دیگه با پروید شدنم بارداری منتفی است. ممنون که جواب دادین خانم دکتر مهربون

  1. مریم می گوید

   ببخشید خانم دکتر من مریم هستم یعنی دیروز
   بعد ۱۶ روز مصرف قرص تنسی که پروید شدم به این معناست که دیگه‌ باردار نمیشم و باردار نیستم؟؟

   1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

    در منابع بیان شده حدود ۱۴ روز . اما از طرفی لوونورژسترل را به موقع استفاده کرده اید و در صد موفقیت آن بالای ۹۰ در صد میباشد. برای اطمینان پیشنهاد میشه تست انجام بدین مثل کیتهایی که برای تست ادرار در داروخانه موجود میباشد. الان زمان خوبی برای تست دادن هست چون اگر بارداری رخ داده باشد تا الان فاکتور مورد نظر ( bHCG) که شاخصیست برای بارداری به اندازه ی کافی در ادرار بالا رفته است.

    1. نیلو می گوید

     سلام خسته نباشید.میخاستم بپرسم برای نزدیک ی ماه یا کمتر برای سقط چ باید کرد؟من چن وقت پیش ب علت عقب افتادن عادت ماهانه ب فاصله ی چن روز دوتا تست گرفتم و منفی دراومد…اما امروز برای بار سوم تست گرفتم و مثبت شد.علت چیه؟من قرص اورژانسی خوردم…حالا نمیدونم چرا اون دو دفه منفی بوده و حالا مثبت و ایا قرص ب این دلیل موثر خواهد بود؟اگر ن چ روشی رو پیشنهاد میکنین؟

     1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

      سلام کاربر عزیز
      تست خون قابل اعتماد تر از تست ادرار می باشد….همچنین درصد موفقیت قرص اورژانسی در صورت استفاده در ۷۲ ساعت اول بالا میباشد.

  2. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز خواهش میکنم، برقرار باشید.

 15. RP می گوید

  سلام خانم دکتر
  آیا هفته قبل از پریود هفته امن محسوب میشه و بارداری صورت نمیگیره؟
  اگر در این هفته از قرص اورژانسی استفاده بشه چه اتفاقی گیفته؟
  ممنون از لطفتون

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز بهتر است روش پیشگیری دائمی داشته باشید و یا از قرص اصطلاحا اورژانسی استفاده نمایید. در حال حاضر دارویی مصرف نمیکنید یا بیماری زمینه ای خاصی ندارید؟ در صورت تصمیم به استفاده، ظرف مدت ۷۲ ساعت مصرف شود و لکه بینی داشته باشید و یا خونریزی بعدی زود هنگام و یا برعکس دیر اتفاق بیفتد ( تا دو هفته).

 16. RP می گوید

  نظرات ارسال نمیشه؟

 17. سعید می گوید

  سلام ببخشید در طول ی روز ارتباط داشته باشی بعد دوتا قرص اورژانسی با هم بخوری مشکلی پیش نمیاد دیگه برا حاملگی یا باید بعد چند روز بری آزمایش بدی؟ بعد قرص اورژانسی استفاده میکنی فشار ب کمر درد میاره دل درد … و حالت تحوع این چیزا چیزی هست ک استفاده کنی حالت بهتر کنه …

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی خیر نیازی به استفاده مجدد قرص و یا نیازی به تست بارداری نیست. اگر قاعدگی در زمان همیشگی اتفاق نیفتاد تا دو هفته ایرادی ندارد ولی اگر بیش از این به طول انجامید نیاز به تست میباشد. در مورد تهوع میتوان اندانسترون استفاده نمود البته خود اندانسترون با برخی داروها تداخل دارد که باید عدم تداخل آن با داروهایی که فرد مصرف مینماید با دکتر داروساز چک شود.

 18. مهسا می گوید

  سلام وقت بخیر ما تصمیم به حاملگی کردیم ولی الان پشیمون شده و بعد ۸ روز نزدیکی چند باری صورت گرفته، حالا میخام قرص اورژانسی مصرف کنم آیا قرص بخورم امکان جلوگیری هست یا نه؟ دیگه خوردن قرص فایده نداره

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز در روز هشتم درصد موفقیت بسیار پایین میباشد. به متخصص زنان مراجعه نمایید.

 19. الينا می گوید

  من ١٠ روز پیش قرص اورژانسی خوردم و الان ٣ روزه که پریودم قطع شده دیشب مجدد رابطه بدون پیشگیری داشتم آیا باید قرص بخورم؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی بله مجدد استفاده نمایید. به طور کلی این دارو در یک ماه نباید بیش از یک بار استفاده شود که این را در اینده رعایت نمایید و همینطور یک روش پیشگیری دائمی را در نظر داشته باشید.

 20. مهرسا می گوید

  سلام رابطه جنسی در روز سوم پریود داشتم و حدودا دو روز بعد قرص لونوژسترول (اورژانسی) مصرف کردم و الان ۲۲ روزه از آخرین روز پریودم میگذره ممکنه باردار باشم؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی احتمال آن ضعیف میباشد.

 21. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشید من بلافاصله بعد رابطه ی قرص لونوژسترول مصرف کردم و صبح روز بعد یکی دیگه آب منی به داخل ریخته نشده و برای پیشگیری مصرف کردم و با مصرف قرص لونوژسترول هیچ عوارضی نداشتم نه سر درد نه سرگیجه نه حالت تحوع فقط درد زیر شکم ایا احتمال بارداری وجود داره؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز خیر احتمال بارداری خیلی ضعیف میباشد. ممکن است نوبت بعدی پریود شما به دلیل مصرف این دارو به تاخیر بیفتد ولی اگر بیش از دوهفته به تاخیر افتاد تست بارداری انجام دهید.

 22. .m می گوید

  سلام من ۱۸سالمه هفته پیش با دوست پسرم رابطه ای لاپایی داشتم مطمئن نیستم ولی حس میکنم ابش ریخته شده بوده دور واژنم کمی بعداز یساعت لباس زیرم لکه بینی داشت تازه بعد از یک هفته ک گذشته من قرض اضطراری استفاده کردم امکانش هست که بادار باشم؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز بهتر بود دارو را زودتر استفاده نمایید. در هر حال لوونورژسترل میتواند زمان پریود بعدی شما را تا دو هفته به تعویق بیندازد در صورتی که بیش از این زمان طول کشید تست بارداری انجام دهید.

 23. Zahra می گوید

  سلام وقت بخیر با وجود گذشت ۶ روز از اخرین رابطه جنسی میتوان قرص پیشگیری خورد تاثیری دارد

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی درصد موفقیت ان پایین میباشد ولی بهتر است مصرف نمایید.

 24. مهسا می گوید

  سلام من ۲۴ فرودین روز ۵ پریودم بود رابطه داشتم ولی کامل نبودباکره هستم واژنم چون تنگ بود داخل نمیرفت روز ۲۹ فرورین من تنسی ۷۵ خوردم عوارضا شرو شد حتی لکه بینی قهوه ای والا هرکی یه چیز میگفت بارداری بارداری خارج از رحم داری ۱۵ روز بعد پریود شدم خونریزیم ۸ روزه بود یعنی حامله نیستم وارداری خارج از رحم ندارم؟؟؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی تنها معیار برای تشخیص بارداری انجام تست میباشد. الان زمان مناسبیست که تست را انجام دهید با نمونه ی ادرار و یا نمونه ی خونی. ( نکته ای که در مورد مصرف لوونورژسترل مهم میباشد این اسن که ظرف ۷۲ ساعت (۳روز) از زمان نزدیکی مصرف شود. این دارو عوارضی را ایجاد میکند که شایعترین آنها مربوط به سیکل ماهانه است مانند لکه بینی، جابجایی زمان خونریزی به جلو ویا عقب و…همینطور واژینیت، سردرد ، درد شکمی، آکنه، کیست تخمدان و با درصد کمتری حاملگی خارج رحمی و سایر موارد. به یاد داشته باشید که در هر ماه بیش از یکبار از آن استفاده ننمایید.)

   1. زهرا می گوید

    ببخشید میشه جواب منم بدین مرسی

 25. زهرا می گوید

  سلام من قرص اورژانسی رو با فاصله از هم خوردم دوتا که بود اول یکیشو خوردم بعد ۱۰ دقیقه یکی دیگشو ایا باید دوباره برم بگیرم تا همزمان بخورم ؟؟؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز خیر نیازی به استفاده مجدد نیست. میتوان در یک مرحله ۱/۵ میلیگرم د و یا دو دوز ۰/۷۵ میلیگرم را با فاصصله از هم تا حداکثر ۱۲ ساعت استفاده کرد.

 26. زهرا می گوید

  سلام ببخشید من قرص اورژانسی دوتایی با فاصله از هم خوردم ده دقیقه باید الان دوباره بگیرم یا نه درسته تروخدا جواب بدین

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز نیاز به مصرف مجدد نیست.

   1. مریم می گوید

    سلام ببخشید من با دوست پسرم رابط داشتم بعد دوساعت قرص اورژانسی خوردمبا دوز ۱.۵وروز بعد دوتا با دز۷۵خوردم با چهارتا قرص ال دی وبعد ۱۲ساعت چهارتا دیگ احتمال بارداری هست لطفاً جواب بدید الآنم چند روز همش حالت تهوع دارم باید چیکارکنم

    1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

     سلام کاربر عزیز
     احتمال بارداری وجود ندارد.
     تهوع ایجاد شده به دلیل مصرف دوز بالا از دارو بوده است. مصرف ۱.۵ میلیگرم از قرص اورژانسی که در اولین بار استفاده کرده اید کافی بوده است.

    2. بهار می گوید

     شما دیگه خیلی محکم کاری کردی😂همون یه قرص اورژانسی ۱.۵ میخوردی حل بود کل داروخونه رو که نباید میخوردی😂😂😂

    3. زری می گوید

     سلام خانم دکتر وقت بخیر
     من ماه گذشته ۲مرداد پریود شدم ، بعد از اون ۱۵ مرداد رابطه محافظت نشده داشتم و دوتا قرص ۷۵ اورژانسی خوردم ، بخاطره جوشهای صورتم عرق کاسنی و شاتره و بیدمشک و تخم شربتی و خاکشیر روزانه میخورم و الان دو هفته گذشته هنوز پریود نشدم ، چیکار کنم ؟ باردارم یعنی ؟

     1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

      سلام کاربر عزیز
      اگر بیش از دو هفته از موعد همیشگی بگذرد تست بارداری اجام دهید.

 27. Fereshte می گوید

  سلام.آیا قرص های اورژانسی درآینده برای بارداری مشکلی ایجاد میکنند؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز این دارو مانند سایر داروها ممکن است عوارضی داشته باشد که در صد وقوع آنها در افراد مختلف متفاوت بوده و به شرایط جسمی فرد، سایر داروهایی که استفاده میکند و همچنین به ژنتیک او بستگی دارد. اما موردی که به آن اشاره کردید جزء عوارض آن نیست.

 28. الینا می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  دکتر من توی این ماه حدوده ۵ تا قرص لوونورژسترل خوردم و پریودم شدم الان ۴ روز میشه که پریودیم تموم شده ولی هنوز درد زیاد زیره شکم دارم و لکه بینی و خون ریزی ام باز شوروع شده
  اینا از عوارض قرص ؟
  یا عوارض بارداری ؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   بله ممکن است از عوارض مصرف لوونورژسترل باشد. در صورت ادامه علائم به متخصص زنان مراجعه نمایید. توصیه میشود این دارو در هر دوره بیش از یک بار مصرف نشده و یک راهکار ثابت و همیشگی برای پیشگیری از بارداری در در نظر گرفته شود.

 29. زهرا می گوید

  سلام .قرص اورژانسی ۰.۷۵ دوتاشو باید با هم خورد یا باید بین خوردن دو تا قرص فاصله باشه ؟
  من از داروخونه که پرسیدم بهم گفتن باید جفتشو با هم خورد ولی بعضی جاها ام شنیدم باید ۱۲ ساعت بعد اون یکیشو خورد
  کودومش درسته خانوم دکتر ؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   اگر ظرف ۱۲ ساعت بعد از مصرف لوونورژسترل احتمال نزدیکی وجود دارد بهتر است ۰.۷۵ میلیگرم ابتدا و ۰.۷۵ میلیگرم ۱۲ ساعت بعد استفاده شود. در غیر اینصورت تمام ۱.۵ میلیگرم یکجا مصرف شود.

 30. نازنین می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  ممنون میشم ب سوال من پاسخ بدین
  من ۴خرداد پریود شدم و تا ۱۲لکه بینی قاعدگی رو داشتم
  روز ۱۳ یک رابطه بدون دخول داشتم ک منی روی واژن نریخت ولی از برخورد پیشاب میترسم
  باکره هم هستم
  همون روز ۱۳ شش ساعت بعد از رابطه ۴تا ال دی خوردم ۱۱ساعت بعد هم ۴تای دیگه
  امروز ک ۲۴ خرداد هست من هنوزپریود نشدم
  تو یکسری سایت ها نوشته شده حتما باید تو دو هفته پریود شد
  بعضی ها هم گفتن تا یک هفته بعد از تاریخ همیشگی فرصت هست
  الان با شرایط من امکان بارداری هست؟

  خیلی نگرانم ممنون میشم جواب بدین🙏🏻

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   ممکن است قاعدگی بعدی به جلو بیفتد و یا برعکس تاخیر داشته باشد.
   با شرایط بیان شده احتمال بارداری خیلی ضعیف میباشد ولی اگر بیش از دوهفته تاخیر داشت تست بارداری انجام دهید.
   در ادامه برای پیشگیری از بارداری در شرایط اورژانسی لوونورژسترل ( اصطلاحا قرص اورژانسی) پیشنهاد می شود اما در هر دوره بیش از یک مرتبه استفاده نشود.

   1. هانیه می گوید

    سلام وقت بخیر من امروز نزدیکی باشوهرم داشتم جلوگیری طبیعی می کنم شاید ی قطره ازمنی رفته توی رححم فوری قرص اورژانسی خوردم با فاصله ۱۲ ساعت سر گیجه با تهوع هم دارم تا چند روز اثراتش در بدنم هست احتمال بارداریش هم هست

    1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

     سلام کاربر عزیز
     طریقه و زمان مصرف دارو درست بوده است. پیشگیری که این دارو انجام میدهد فقط برای همان نزدیکی بوده و در موارد بعدی موثر نیست و بهتر است یک روش همیشگی داشته باشید.
     سرگیجه و تهوع ناشی از آن گذراست.

 31. زهره می گوید

  سلام. امروز روز سیزدهم دوره‌ام هست و رابطه جنسی محافظت نشده داشتم بدون دخول بود ولی احساس کردم روی واژن منی ریخته. دسترسی به قرص اورژانسی ندارم. اگر بعد از چهارده یا پانزده ساعت قرص اورژانسی مصرف کنم تأثیرگذار هست؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   این دارو هرچه سریعتر مصرف شود درصد موفقیت آن بیشتر خواهد بود و به طور کلی تا ۷۲ ساعت زمان هست تا دارو را استفاده نمایید.

   1. مریم می گوید

    سلام خانم دکتر خسته نباشید .
    ممنون میشم اگر کمک کنید و به سوالم جواب بدید.
    دو روز بعد از اتمام پریودی ۳ بار پشت هم با نامزدم رابطه داشتم که منی هم ریخته شد دو ساعت بعد از قرص اورژانسی استفاده کردم .
    الان بعد از گذشت یک هفته امروز خونریزی و لکه بینی دارم ولی مقدارش کمه احتمال بارداری هست با این وجود که قرص مصرف شده و اینکه من هنوز یک هفته از اخرین پریودیم گذشته و باز خون و لک دیدم .آیا احتمال بارداری هست؟

    1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

     سلام کاربر عزیز
     با توجه به مواردی که بیان کردید احتمال بارداری بسیار ضعیف میباشد. لوونورژسترل ممکن است باعث لکه بینی شود و یا زمان قاعدگی بعدی را تا دوهفته جلو و یا عقب بیندازد.

 32. الهام می گوید

  سلام وقت بخیر
  اگر طی ۱۲ ساعت دوبار رابطه محافظت نشده اتفاق بیافته آیا باید مجدد قرص اورژانسی مصرف بشه؟دوام اثر قرص برای یکبار رابطه هست؟ ( یعنی یکبار مصرف شده و ۱۲ ساعت بعد دوباره رابطه وجود داشته)

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   اگر ۰.۷۵ میلیگرم از قرص استفاده شود و ۱۲ ساعت بعد دوز دیگر مصرف و در این فاصله ی ۱۲ ساعته نزدیکی صورت گیرد احتمال بارداری پایین میباشد.

 33. اوا شریفی می گوید

  سلام خانم دکتر من با نامزدم ۲ الی ۳ هفته پیش رابطه داشتم و با کره هستم و عوارضی نداشتم تا پنجشنبه یعنی ۴ روز پیش دوباره باهم رابطه داشتیم و تا امروز صبح (دو شنبه صبح)احساس حالت تهوع و دلدرد و دل پیچه و بی حالی شدم و فقط از ترس اینکه اتفاقی بیوفته امروز قرص levonorgestrel خریدم و نمیدونم این علائم برای رابطه دو سه هفته پیشه یا ۴ روز قبل ؟؟ این قرص و مصرف کنم؟ لطفا راهنماییم کنید؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   اگر بیش از دو هفته از زمان مقرر قاعدگی گذشت میتوانید تست بارداری از طریق نمونه ی ادراری و یا خونی انجام دهید…
   در مورد لوونورژسترل در ۷۲ ساعت اول استفاده شود ولی در نظر داشته باشید که ممکن است قاعدگی بعدی را تا دو هفته به جلو و یا تا دو هفته به تعویق بیندازد.

 34. اوا شریفی می گوید

  سلام خانم دکتر من خیلی میترسم میشه جوابمو بدید؟؟؟ من قرص و دو تاشو باهم خوردم دوتا۰.۷۵ میلیگرم دلدرد شدید دارم چیکار باید کرد؟؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   این دارو عوارضی را در ارگانهای مربوط به باروری و یا سیستم هورمونی ممکن است داشته باشد. در صورت ادامه ی علائم و یا داشتن هریک از سوابق اندومتریوز، خونریزی های غیرطبیعی , ترومبوز، مصرف سیگار و سایر موارد به به پزشک مراجعه نمایید.

 35. مریم می گوید

  سلام خانم دکتر خسته نباشید .
  ممنون میشم اگر کمک کنید و به سوالم جواب بدید.
  دو روز بعد از اتمام پریودی ۳ بار پشت هم با نامزدم رابطه داشتم که منی هم ریخته شد دو ساعت بعد از قرص اورژانسی استفاده کردم .
  الان بعد از گذشت یک هفته امروز خونریزی و لکه بینی دارم ولی مقدارش کمه احتمال بارداری هست با این وجود که قرص مصرف شده و اینکه من هنوز یک هفته از اخرین پریودیم گذشته و باز خون و لک میبینم

 36. غزل می گوید

  سلام من پس از رابطه ی بدون دخول مایع منی نامزدم ریخت روی واژنم و لکه بینی داشتم و حدودا پس از ۱۵ ساعت قرص اورژانسی خوردم ۲ تا ۰/۷۵همزمان خوردم میخواستم ببینم با توجه به اینکه رابطه نبوده و اینکه قرص خوردم احتمال بارداری هست؟برای اینکه مطمعن شم بارداری صورت نگرفته چه ازمایشی باید بدم ازمایش خون خوبه؟باید برم دکتر عمومی بگم ازمایش خون برای تست بارداری میخوام؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   روشی که در مصرف دارو به کاربر دید مناسب بود و احتمال بارداری ضعیف میباشد. در صورتی که زمان قاعدگی بعدی تا دو هفته به تاخیر افتاد، تست بارداری از داروخانه تهیه نمایید که روی نمونه ی ادراری تست را انجام میدهد. و برای اطمینان بهتر است دو بار تست را انجام دهید.

 37. مینو می گوید

  سلام وقتتون بخیر.من چهارشنبه پریودم تموم شد جمعه صبح رابطه کنترل نشده داشتیم.احتمال حاملگی هست؟قرص اورژانسی رو بیست و چهار ساعت بخورم اثر داره؟الان امکان تهیه کردنش رو ندارم

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   از زمانی که سوال خود را مطرح کردید متاسفانه چند روز گذشته است اما به طور کلی تا ۷۲ ساعت این دارو اثربخشی خوبی دارد.

 38. مهتاب می گوید

  سلام خسته نباشید من یک هفته پیش با نامزدم رابطه بدون دخول داشتم و برا اطمینان یکساعت بعدش یک قرص اورژانسی تنسی و ١٢ ساعت بعد یکی دیگه خوردم .باید ١٧ ام پریود میشدم اما ١٣ ام درد پریودی داشتم خیلی کم و بعد لکه بینی و خونریزی در حد خییلی کم داشتم الان سه روزه ک لکه بینی و خونریزی ادامه داره البته خیلی کمه میخواستم ببینم احتمال بارداری وجود داره ?

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   احتمال بارداری خیلی ضعیف بوده و مواردی که بیان کردید جزء عوارض دارو می باشد.

 39. M می گوید

  سلام.من ۲ روز از پریودم گذشته و تا زمان تخمک گذاری ۶روز وقت دارم.میخواستم بدونم میشه دوسه بار تا اون موقع رابطه بدون محافظت داشته باشم؟بعدش قرص اورژانسی رو یه بار مصرف کنم؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   پیشنهاد میشود یک روش همیشگی برای پیشگیری در نظر بگیرید. اگر این نزدیکی ها در فاصله ی ۱۲ ساعت مابین دو قرص ./۷۵ میلیگرمی از دارو باشد احتمال بارداری کم میباشد.

 40. Sara می گوید

  سلام خانم دکتر من روز پنجشنبه رابطه از پشت داشتم و روز سوم پریودیم بود و باکره هستم امکان اینکه اب منی از پشت خارج بشه و وارد واژنم بشه و حامله بشم هست?و چ قرصی مصرف کنم اگر لازمه؟!

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   به طور کلی در چنین مواقعی میتوان قرص لوونورژسترل استفاده نمود ولی در مواقع اورزانسی که هیچ روش پیشگیری دائمی در پیش گرفته نشده است آن هم حداکثر یک بار در هر ماه. این دارو در صورتی که بیش از ۷۲ ساعت از زمان نزدیکی نگذشته باشد موثر است و همینطور در برخی بیماریهای زمینه ای باید با احتیاط مصرف شود.

 41. مریم می گوید

  سلام خانم دکتر، من ۱۰تیر رابطه محافظت نشده داشتم بعد ۱۰دقیقه قرص اورژانسی مصرف کردم ۱۲ ساعت بعد هم یکی دیگه، زمان پرژودم ۲۶ام هست، آیا احتمال زارداری هست؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   احتمال آن خیلی ضعیف میباشد.

   1. Mmm می گوید

    سلام خانم دکتر
    سه روز بعد از مصرف لونژسترول مجدد رابطه داشتم
    که منی داخل ریخته شد
    نیازی به مصرف دوباره قرص هست؟

    1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

     سلام کاربر گرامی
     بله مجدد اباید لوونورژسترل استفاده میشد.

 42. یگانه می گوید

  سلام خسته نباشید..رابطه جنسی پرخطر داشتم..بعد بیستوچهار ساعت دو تا قرص اورژانسی۰/۷۵ همزمان مصرف کردم..حدود نیم ساعت بعد دوباره رابطه داشتم که داخل دستشون اومد اما من نگران پیشاب هستم…دوباره قرص مصرف کنم؟؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   بله میتوانید استفاده نمایید. اما در آینده در هر یک ماه بیش از یک مرتبه استفاده نشود.

 43. کارو می گوید

  سلام من یک ربع قبل رابطه یک قرص هفتادوپنج استفاده کردم و بعد از رابطه بلافصه یک قرص هفتادو پنج مقرص کردم. روشش اشتباه بوده باید دوباره مصرف کنم؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   نیاز به استفاده ی مجدد نمی باشد. در صورتی که زمان قاعدگی بعدی بیش از دو هفته به تعویق افتاد تست بارداری انجامدهید.

 44. محدثه می گوید

  سلام ..من امروز صب نزدیکی داشتم و متوجه شدیم کاندوم پاره بوده و همون موقع از قرص اورژانسی استفاده کردم آیا احتمال داره باردار بشم ؟؟؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   خیر احتمال آن ضعیف است.

 45. آریا می گوید

  سلام وقت بخیر من ۵ روز بعداز پاک شدنم رابطه محافظت نشده داشتم ۱۲ ساعت اول قرص اورژانسی ۱/۵ میل خوردم ۱۲ ساعت بعدم ی نصف قرص خوردم ولی قصد بارداری دارم منتهی برای بعداز تخمک گذاری حالا میشه تقریبا ی هفته بعداز مصرف این قرص برای بارداری اقدام کنم ؟؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   بله میتوانید.

 46. نرگس می گوید

  سلام من ۷۲ساعت بعدازرابطه قرص اورژانسی خوردم احتمال حامله شدنم هست؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   احتمال آن ضعیف می باشد.

 47. زهرا می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید عوارض قرص های ضد بارداری تا چند روز میمونن؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   اگر منظور شما از داروی ضدبارداری، قرص اورژانسی میباشد و منظور از عوارض، عوارض شایع مثل لکه بینی و یا برهم خوردن نظم سیکل ماهانه میباشد، معمولا گذرا بوده و ظرف یک ماه برطرف میشود اما عوارض ناشایع چون آمنوره، عفونت واژینال، آمبولی و….. نیاز به مراجعه به پزشک دارد.

 48. ستاره می گوید

  سلام.من ساعت ۱۲ شب قرص سفکسیم خوردم و ساعت ۶ صبح۲عدد قرص اورژانسی .چون تداخل داره سفکسیم رو بجای اینکه ۱۲ ظهر بخورم عقب انداختم و ۱۲ شب خوردم.اثر قرص اورژانسی از بین میره یانه؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   سفیکسیم فلور نرمال روده را تغییر داده بدین جهت ممکن است جذب دارویی مانند لوونورژسترل را کاهش دهد. اما این اثر صد در صد نمی باشد. اگر قاعدگی بعد بیش از دو هفته به تاخیر افتاد تست بارداری انجام دهید.

 49. مریم می گوید

  سلام. ببخشید من به این فکر که ۹مرداد پریود میشم شب قبلش نزدیکی بدون محافظت داشتم الان شده ۱۲هنوز پریود نشدم جوشانده هم زیاد خوردم از ترس قرص اورژانسی هم خوردم
  اما هنوز هیچ. تست بگیرم انجام بدم قابل اعتماد هست الان یا باید صبر کنم ؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   تا دو هفته بعد از مصرف قرص اورژانسی صبر کنید و اگر خونریزی نداشتید تست بارداری انجام دهید.

 50. مریم می گوید

  سلام خانوم دکتر من دوتاقرص اورژانسیو باهم خوردم بینشون فاصله ای ننداختم همزمان خوردم نیازی هست دوباره بخورم که بلافاصله از هم باشه؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   به درستی استفاده کرده اید و نیاز به استفاده ی مجدد نمی باشد.

 51. رها می گوید

  سلام وقت بخیر من ۴مرداد رابطه محافظت نشده داشتم همون شب قرص اورژانسی خوردم دوتاشو باهم خوردم زمان پریودیم ۹مرداد بود ولی من از۶مرداد لکه بینی داشتم ۹مرداد کامل پریودشدم خون ریزی دارم تا امروز ک ۷روزه هنوز ادامه داره کم نشده ایا طبیعیه؟یاخطرناکه؟تاکی ادامه داشته باشه طبیعیه ؟و سردردو دردشکم معده درد

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   مواردی که اشاره کردید از عوارض شایع این دارو میباشد که برطرف خواهد شد. اگر درد شدید در ناحیه ی اطراف شکم و یا ران داشتید و یا در صورت سابقه ی ترومبوز و یا آمبولی و یا مصرف سیگار به پزشک مراجعه نمایید. همینطور در صورت عفونت واژینال.

 52. پانیذ می گوید

  سلام من قرص اورژانسی مصرف کردم اان متوجه شدم تاریخش ماله ۳ماه پیش بوده الان اثر نداره یاباید دوباره قرصو تکرار کنم و بخورم؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   بهتر بود مجدد استفاده میکردید.

 53. Zahra می گوید

  سلام وقت بخیر
  من قرص اتیسترون مصرف میکردم و سه روز بعد از اتمام کامل بسته رابطه بدون محافظت داشتم و ۷ روز بعد از اتمام بسته قبل باید بسته ۲۱ تایی بعدی رو شروع کنم
  احتمال بارداری هست ؟ باید قرص اورژانسی بخورم ؟؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   بله باید استفاده می کردید.

 54. Zahra می گوید

  سلام وقت بخیر
  من قرص اتیسترون مصرف میکردم و سه روز بعد از اتمام کامل بسته رابطه بدون محافظت داشتم و ۷ روز بعد از اتمام بسته قبل باید بسته ۲۱ تایی بعدی رو شروع کنم
  احتمال بارداری هست ؟ باید قرص اورژانسی بخورم ؟؟

 55. زری می گوید

  سلام خانم دکتر وقت بخیر
  من ماه گذشته ۲مرداد پریود شدم ، بعد از اون ۱۵ مرداد رابطه محافظت نشده داشتم و دوتا قرص ۷۵ اورژانسی خوردم ، بخاطره جوشهای صورتم عرق کاسنی و شاتره و بیدمشک و تخم شربتی و خاکشیر روزانه میخورم و الان دو هفته گذشته هنوز پریود نشدم ، چیکار کنم ؟ باردارم یعنی ؟

 56. سارا می گوید

  سلام وقتتون بخیر،من بعد از خوردن قرص اورژانسی تا دو هفته هیچ عوارضی حس نکردم و پریودم یک هفته جلو افتاد و همینطور خیلی سبک بود.الان که تقریبا سه یا چهار هفته از مصرف قرص میگذره و تازه حالت تهوع و سردرد و درد شکمی گرفتم
  اینا طبیعیه و از عوارض قرصه یا امکان بارداری هست؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کابرر عزیز
   احتمال موفقیت قرص اورژانسی بالای ۹۵ درصد می باشد.

 57. عادله می گوید

  سلام. من ۲۳مرداد۱۴۰۰ زمان شروع عادتم بوده و درتاریخ ۱۲شهریور رابطه با جلوگیری طبیعی داشتم. بلافاصله بعدش یک قرص اورژانسی ۱/۵ خوردم. باتوجه به اینکه یک هفته تا پریود بعدیم مونده ایا احتمال بارداری هست. عدرخواهم من ترسم از وجود پیش آب هستش چون یکبار اتفاق افتاده برام.

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   به دلیل مصرف قرص اورژانسی احتمال بارداری بسیار ضعیف میباشد. این دارو در هر ماه بیش از یک مرتبه استفاده نشود و عوارض آن را در نظر داشته باشید.

 58. رها می گوید

  سلام من بیست و یک ساله حدودا هشت ماه پیش قرص تنسی ضد بارداری مصرف کردم الان می‌خوام واکسن کرونا بزنم.سینوفارم یا استرازنیکا.میخواستم ببینم چه مدت از مصرف قرص تنسی بگذره میشه واکسن زد و خطرناک نیس و خون لخته نمیشه؟ و چه نوع واکسنی میشه زد ؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   اگر از موارد زیر یک مورد وجود دارد با پزشک مشورت نمایید در غیر اینصورت تفاوتی بین دو واکسن وجود ندارد.
   اخیرا عمل جراحی ،شکستگی در ناحیه ی لگن و یا پا ، آسیب فیزیکی و یا ضربه به ستون فقرات داشته اید. همینطور، سابقه ی لخته ی خون، و یا سکته ی قلبی، زایمان اخیر، نارسایی قلبی، سرطان، شیمی درمانی ودر درجه ی آخر وزن بالا، استراحت بیش از ۳ روز، جراحی لاپاروسکوپیک و یا واریس. مواردی که در آخر بیان شد چندان اهمیت نداشته در صورتی که موارد ابتدایی از اهمیت بیشتری برخوردارند.

 59. ملیکا می گوید

  سلام وقت بخیر
  من ۳روز پیش از قرص اورژانس استفاده کردم و موعد پریودم بود که پریود نشده بودم
  وهنوز بعد ۳۴روز پریود نشدم احتمال بارداری هست؟
  و اگر باردار بوده باشم و قرص رو استفاده کرده باشم مشگلی ایجاد نمیشه روی جنین؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   حدود ۲ هفته بعد تست بارداری انجام دهید. الان نتیجه ی تست منفی می شود.
   اگر باردار بوده باشید یکی از عوارض آن حاملگی خارج رحمیست.

 60. الا می گوید

  سلام من دیشب با نامزدم رابطه محافظت نشده داشتم برای اولین بار و روز ۱۶دهم شهریور زمان پریودی من بود ک متاسفانه پری نشدم و با قرص ال دی اومدم جلو گیری کردم ک تا روز ۲۰ شهریور ینی دیشب پریود نشم و بتونیم رابطه انجام بدیم. و ما رابطه محافظت نشده داشتیم ولی بلافاصله بعد از دستشویی رفتن قرص دوتایی اورژانسی رو خوردم و همین طور ۱۲ساعت بعدش باز خوردم امکان بارداری وجود دارد؟؟ من باز پریود میشم؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   خیر احتمال بارداری وجود ندارد. تا زمان قاعدگی بعد صبر کنید ممکن است جلو یا عقب بیفتد به دلیل مصرف قرص اورژانسی. اگر بیش از دو هفته به تاخیر افتاد تست بارداری انجام دهید.
   در ادامه برای پیشگیری از بارداری روش دائمی انتخاب نمایید. همینطور به خاطر داشته باشید میزان لوونورژسترل ( قرص اورژانسی ) مورد نیاز برای پیشگیری از بارداری ۱.۵ میلیگرم بوده و شما میزان زیادی استفاده کرده اید.

 61. یاسی می گوید

  سلام خانم دکتر .در زمان رابطه کاندوم پاره شد و فورا دوتا قدص ۷۵ اوزانسی خوردم .روز هفتم وروز دهم بعد رابطه بی بی چک منفی شد.اما هنوز پریود نشدم .ایا احتمال بارداری هست .

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   زمانی را که باید قاعدگی اتفاق بیفتد در نظر بگبرید. ممکن است به دلیل مصرف قرص مذکور قاعدگی حتی تا دو هفته به تاخیر بیفتد که جای نگرانی نیست اما اگر بیش از دوهفته طول کشید آن زمان وقت مناسبیست برای انجام تست. اگر زودتر تست انجام شود جواب آن منفی آن قابلاعتماد نیست
   اما در نهایت درصد موفقیت این دارو بالاست و احتمال بارداری بسیار ضعیف می باشد.

 62. reyhaneRrrr می گوید

  سلام من باهمسرم نزدیکی داشتم ۵روز پیش
  متاسفانه کاندوم پاره شد امکان داره حامله بشم
  الان قرص اظطراری بخورم تاثیر گذارهست چیکارکنم تروخداراهنماییم کنید

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   موفقیت این دارو تا ۷۲ ساعت اول بیشتر می باشد ولی در روز ۴ یا ۵ هم بی تاثیر نیست. اگر زمان قاعدگی بعدی بیش از دو هفته به تاخیر افتاد تست بارداری انجام دهید. زودتر از آن زمان انجام تست بی فایده است.

 63. فرزانهه می گوید

  سلام من ۲ شب پیش رابطه داشتم ولی دخول انجام نشد در ضمن باکره هستم فقط آلت طرف مقابل به آلتم مالیده شد و ترس از پیشاب داشتم و فرداش قرص اورژانسی مصرف کردم موقعی که ارتباط داشتیم دوره ی تخمک گذاری و نزدیک پریودم بود ایا امکان بارداری هست؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   خیر احتمال بارداری بسیار ضعیف می باشد. در صورت به جلو و یا به عقب افتادن قاعدگی بعدی جای نگرانی نیست ولی اگر بیش از دو هفته به تاخیر افتاد تست بارداری انجام دهید.

 64. ناشناس می گوید

  سلام.من دیشب رابطه محافظت نشده داشتم بلافاصله دو تا دوز قرص اورژانسیو خوردم ،امروز صبح رابطه تکرار شد ،آیا باید مجدد قرص مصرف کنم؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   بله مجدد تکرار نموده در آینده یک روش پیشگیری دائمی را انتخاب نمایید. این دارو را نباید در یک دوره بیش از یک مرتبه استفاده کرد. ممکن است قاعدگی بعدی تا ۲ هفته به جلو و یا به عقب بیفتد.

 65. ناشناس می گوید

  سلام.دیشب رابطه محافظت نشده داشتم .بلافاصله دو تا قرص ۷۵ رو خوردم .امروز صبح هم رابطه تکرار شد .ایا باید مجدد قرص مصرف کنم؟یا همون دیشبی کافیه؟

 66. سارا می گوید

  سلام من معمولا دوره پریودیم۲۹روزست اما ماه قبل ۴روز زودتر شدم که البته قبلا هم این اتفاق می افتاد ولی الان ۶روز قبل موعد لکه بینی قهوه ای دارم و شبیه پریودیم نیست البته عفونت قارچی هم دارم
  همیشه از کاندوم استفاده میکنم ولی اینبار پیشگیری طبیعی داشتم که سه روز بعد.همین لکه قهوه ای ایجاد شد و الان ۵روز از اون رابطه میگذره ایا باردارم و قرص ارژانسی تاثیر داره؟
  یا بخاطر عفونته؟
  ایا من باردارم و نیازه از قرص ار

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   اگر از زمانی که باید قاعدگی بعدی صورت گیرد بیش از ۲ هفته گذشت تست بارداری انجام دهید.
   صرفا وجود لکه ی قهوه ای نمیتواند راهنما باشد.
   بیشترین تاثیر ضدبارداری اورژانسی در ۷۲ ساعت اول هست اما میتوان در روز ۴ و ۵ هم استفاده نمود و تا حدودی تاثیر دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :