مجله مثبت سبز

اثرات قرص اورژانسی تا چند روز در بدن باقی می ماند ؟

4.1/5 - (18 امتیاز)

تجربه باردار شدن و به دنیا آوردن یک کودک بسیار شیرین است اما تجربه بارداری ناخواسته اصلا خوشایند نیست. قرص اورژانسی می‌تواند از بارداری که ممکن است پس از یک رابطه جنسی حفاظت نشده اتفاق بیفتد، جلوگیری نماید بنابراین همه بانوانی که در سنین بارداری قرار دارند باید اطلاعاتی در...

اثرات قرص اورژانسی تا چند روز در بدن باقی می ماند ؟

تجربه باردار شدن و به دنیا آوردن یک کودک بسیار شیرین است اما تجربه بارداری ناخواسته اصلا خوشایند نیست. قرص اورژانسی می‌تواند از بارداری که ممکن است پس از یک رابطه جنسی حفاظت نشده اتفاق بیفتد، جلوگیری نماید بنابراین همه بانوانی که در سنین بارداری قرار دارند باید اطلاعاتی در زمینه این قرص داشته باشند. مصرف قرص اورژانسی تخمک گذاری را در فرد به تاخیر انداخته و به این طریق از حاملگی ناخواسته پیشگیری می‌کند. اما این قرص باید چه مدت پس از رابطه جنسی مورد استفاده قرار بگیرد تا موثر واقع شود؟ مدت زمان تاثیر قرص اورژانسی را در این مقاله مورد بررسی قرار خواهیم داد.

انواع مختلف قرص اورژانسی

به طور کلی جلوگیری اورژانسی از بارداری به دو شکل می‌تواند انجام گیرد:

 • با مصرف قرص: قرص‌های اورژانسی جلوگیری از بارداری یولی پریستال، لوونورژسترول، LD و HD هستند.
 • با استفاده از دستگاه IUD: این دستگاه را داخل رحم قرار می‌دهند و به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری تا سال‌ها قابل استفاده است.

باید به این نکته توجه داشته باشید که به هیچ عنوان پس از هر رابطه جنسی نباید از قرص‌های فوق استفاده کنید چراکه همان‌‎طور که از نام آنها پیداست، فقط در مواقع اورژانسی (مثل زمانی‌که کاندوم ناخواسته پاره می‌شود) باید مورد استفاده قرار بگیرند. مصرف مداوم از این نوع قرص‌ها تعادل هورمون‌ها را به هم ریخته و مشکلات عدیده‌ای را پدید می‌آورند.

مدت زمان تاثیر قرص اورژانسی

مدت زمان تاثیر قرص اورژانسی چقدر است ؟

اکنون که با انواع قرص اورژانسی آشنا شدید، بهتر است بدانید که مدت زمان تاثیر هر یک از آنها با یکدیگر متفاوت است. مدت زمان تاثیر قرص اورژانسی در انواع مختلف به شرح زیر است:

 • قرص لوونورژسترول : 3 روز
 • قرص یولی پریستال یا ellaOne: 5 روز

دقت داشته باشید که قرص‌های استروژن-پروژسترونی ترکیبی مثل LD و HD برای تاثیرگذاری بیشتر باید هر چه زودتر پس از رابطه جنسی محافظت نشده به منظور پیشگیری از بارداری ناخواسته مورد استفاده قرار بگیرند.

ال دی

نحوه مصرف قرص اورژانسی

با توجه به مواردی که در قسمت بالا عنوان شد مدت زمان تاثیر قرص اورژانسی را بین 3 تا 5 روز می‌توان تخمین زد.

قرص یولی پریستال یا ellaOne در بین قرص‌های فوق در ممانعت از تخمک‌گذاری بیشترین تاثیر را دارد به طوری‌که تا 5 روز پس از رابطه جنسی باز هم مصرف آن تاثیرگذار است و چیزی از خاصیت آن کاسته نمی‌شود. این قرص حتما باید با تجویز پزشک مورد استفاده قرار بگیرد.

قرص لوونورژسترول هر چه زودتر استفاده شود، نتیجه‌بخشی بهتری خواهد داشت. این قرص باید حتما تا 72 ساعت پس از رابطه جنسی استفاده شود تا بتواند از تخمک‌گذاری ممانعت به عمل آورد.

قرص‌های LD و HD بهتر است بلافاصله پس از رابطه جنسی محافظت نشده مصرف شوند. اگر قصد استفاده از این دو قرص را داشتید بهتر است بدانید که HD دو عدد در اولین فرصت و دو عدد پس از 12 ساعت باید استفاده شود. اما قرص LD چهار عدد در اولین فرصت و 4 عدد پس از 12 ساعت باید مورد مصرف قرار گیرد تا نتیجه مورد نظر دریافت شود.

دستگاه داخل رحمی IUD نیز طی 5 روز پس از رابطه جنسی محافظت نشده باید استفاده شود. یکی از مزایای استفاده از این روش این است که به عنوان یک روش جلوگیری طولانی مدت نیز می‌توان از آن بهره گرفت و هر گاه قصد حاملگی وجود داشت، دستگاه را خارج کرد.

عوارض جانبی قرص اورژانسی

اگر به قرص اورژانسی نیاز مبرم پیدا کردید، حتما آن را مورد مصرف قرار دهید زیرا معمولا با عارضه جانبی خاصی همراه نیست اما در برخی افراد نیز عوارض زیر گزارش شده است:

 • سردرد
 • درد معده
 • تغییر در زمان پریود بعدی (ممکن است عقب یا جلو بیفتد)
 • احساس خستگی و بیمار بودن

احساس خستگی

چنانچه علائم فوق پس از چند روز از بین نرفتند، به پزشک مراجعه کنید. همچنین در موارد زیر نیز لازم است تا پزشک حتما شما را معاینه نماید:

 • اگر فکر می‌کنید باردار هستید
 • اگر پریود بعدی شما بیش از 7 روز عقب بیفتد
 • اگر مدت زمان پریود شما از همیشه کوتاه‌تر شود
 • در صورت بروز درد ناگهانی در ناحیه زیر شکم

نکاتی در رابطه با مصرف قرص اورژانسی

در صورت قصد استفاده از قرص‌های اورژانسی به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • 95% از بارداری‌ها تا مدت 5 روز پس از مقاربت محافظت نشده با استفاده از قرص‌های اورژانسی قابل پیشگیری هستند.
 • IUD مسی موثرترین روش پیشگیری اورژانسی از بارداری است.
 • در دوران شیردهی قرص لوونورژسترول بهترین قرص است زیرا با اینکه مقدار کمی از آن از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می‌شود اما ضرری برای وی ندارد.
 • بهتر است قرص اورژانسی با شکم خالی مصرف نشود.
 • اگر تا 2 ساعت پس از مصرف قرص اورژانسی استفراغ کرده باشید، باید مجددا آن را مورد استفاده قرار دهید.
 • اگر چه محدودیتی برای استفاده از این نوع قرص‌ها وجود ندارد اما پزشکان استفاده از آنها را بیش از 3 بار در سال معمولا توصیه نمی‌کنند.
 • با در نظر گرفتن مدت زمان تاثیر قرص اورژانسی به سراغ مصرف آن بروید زیرا مثلا مصرف قرص‌های LD و HD را نمی‌توان 5 روز پس از رابطه جنسی تازه آغاز کرد و برای تاثیرگذاری بهتر باید خیلی زود استفاده شوند.
 • اگر پس از گذشت 15 روز از مصرف قرص اورژانسی، پریود نشدید حتما برای انجام تست بارداری به پزشک مراجعه نمایید.

آیا مصرف قرص اورژانسی موجب نازایی می شود ؟

بسیاری از خانم‌های جوان به خصوص وقتی تازه عروس هستند، در مورد استفاده از قرص‌های اورژانسی و همچنین قرص‌های ضد بارداری ابراز نگرانی می‌کنند زیرا شنیده‌اند که مصرف این داروها موجب نازایی می‌شود! باید بگوییم که هیچ شواهد علمی معتبری در مورد نازایی پس از مصرف قرص‌های اورژانسی وجود ندارد. به طور کلی در صورتی یک فرد باید برای مشکل نازایی به پزشک مراجعه کند که تا یک سال پس از کنار گذاشتن انواع روش های جلوگیری از بارداری هنوز موفق به بارداری نشده باشد. در غیر این صورت دلیلی برای نگران شدن در مورد نازا بودن وجود ندارد.

گفتار آخر

مصرف قرص اورژانسی در بسیاری از موارد به واقع چاره‌ساز است و از بارداری ناخواسته در یک رابطه جنسی محافظت نشده به خوبی جلوگیری می‌کند. احتمال اینکه فردی با وجود مصرف قرص اورژانسی باز هم حامله شود، واقعا اندک است. همان‌طور که در مقاله عنوان شد، قرص‌های اورژانسی انواع مختلفی دارند و بنابراین مدت زمان تاثیر قرص اورژانسی بسته به نوع مورد مصرف آن متفاوت است. قرص‌های اورژانسی پس از مقاربت هر چه زودتر استفاده شوند، تاثیر بهتری خواهند داشت. همه خانم‌ها حداقل باید سالی یکبار برای انجام معاینه‌های معمول به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند. بهتر است به هنگام مراجعه به پزشک خود در مورد قرص اورژانسی و نحوه مصرف آن اطلاعات بیشتری را کسب نمایید.

Answers to questions by the doctor
شاید برای شما جذاب باشد
مثبت سبز 6 ساله شد
هر آنچه نیاز است در مورد شاخص گلیسمی بدانید
بهترین ال کارنیتین برای چربی سوزی
برای سلامت مو چه باید کرد؟
برای سلامت مو چه باید کرد؟
رژیم غذایی برای سیکس پک
رژیم غذایی برای یبوست
برای رفع یبوست چه بخوریم ؟
آزاده فراهانی
نتیجه معتبرترین و بروزترین تحقیقات علمی را در حوزه بهداشت، سلامت و زیبایی به ساد‌ه‌ترین زبان به نگارش درمی‌آورم تا راهنمای شما باشد برای انتخاب یک سبک زندگی سالم‌تر.
بحث و تبادل نظر
guest

870 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Sara
Sara

سلام
من دیشب رابطه محافظ نشده داشتم
و قرص اورژانسی خوردم
امشب هم محافظت نشده بود
دوباره باید قرص بخورم یا نه؟
قرص دیشب برای امشب هم تاثیر داره؟؟

دکتر اکرم کرامتی
دکتر اکرم کرامتی
پاسخ به  Sara

سلام کاربر گرامی
خیر تاثیری ندارد
همچنین دقت داشته باشید استفاده زیاد از قرص های اورژانسی عوارض زیادی داره
سپاس از همراهی شما

هونی
هونی

سلام من دیروز رابطه جنسی داشتم از پشت با نامزدم یکم موقع شستن ریخت جلو یک ساعت بعد تنسی۱.۵خوردم امروز باز رابطه داشتم کمی با جلو ریخت از پشت ایا امکان بارداری هست !؟

دکتر اکرم کرامتی
دکتر اکرم کرامتی
پاسخ به  هونی

سلام کاربر گرامی
خوردن قرص بر رابطه بعدی تاثیری ندارد
همچنین دقت داشته باشید استفاده زیاد از قرص های اورژانسی عوارض زیادی داره
سپاس از همراهی شما

Shiva
Shiva

سلام رابطه حفاظت نشده داشتم مایع منی وارد واژن شد قرص اورژانسی خوردم ۱۷ روز بعد پریود شدم الان باید ماه دوم پریود میشدم ۱۰ روز از تایم پریودی میگذره اما هنوز پریود نشدم امکان بارداری وجود داره ؟

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  Shiva

سلام دوست عزیز
مصرف قرص اورزانسی سبب بهم ریختگی در سیکل قاعدگی می شود . جهت اطمینان می توانید از بی بی چک استفاده کنید .

مریم
مریم

سلام خانم دکتر قرص جلوگیری دوسه ماه گذشته
بخوایم ازمایش خون بگیریم مشخص نیست؟

کارشناس ارشد تغذیه
کارشناس ارشد تغذیه
پاسخ به  مریم

با سلام همراه گرامی،
متاسفانه متوجه سوال شما نشدم

Arta
Arta

یلام وقت بخیر من رابطه داشتم که منی واردواژن شد بعد ده دقیقه قرص اورژانسی دودوز مصرف کرد آیااحتمال بارداری وجودداره؟؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  Arta

سلام کاربر گرامی
احتمال بارداری بسیار کم است البته در کل بسته به روزی از سیکل که رابطه داشتید هم بستگی دارد در میانه ی سیکل احتمال بارداری بیشتر است.
در صورتیکه موعد پریود شما بیشتر از یک هفته تاخیر داشت تست بدهید.
سپاس از همراهی شما

Mina
Mina

سلام من حدود ۱۰دقیقه بعدرابطم ازقرص اورژانسی دودوز استفاده کردم آیا لاظمه بازم مصرف کنم؟

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  Mina

سلام دوست عزیز
خیر لزومی ندارد .

سپیده
سپیده

سلام خانوم دکتر دیروز ساعت ۵ عصر ۱۸ روز سیکلم بودنزدیکی داشتم منی تخلیه شد داخل واژنم بلافاصله دوتا اورژانسی تنسی ۷۵٪ و باهم خوردم بعد ۸ ساعت دوباره ۲ تا۷۵٪خوردم از بارداری جلوگیری میکنه

دکتر اکرم کرامتی
دکتر اکرم کرامتی
پاسخ به  سپیده

سلام
دوتا 0.75 کافی بود این قرص عوارض زیادی دارد لطفا با مصرف بی رویه به خودتون آسیب نزنید.
سپاس از همراهی شما

ناشناس
ناشناس

سلام من دیروز با نامزدم رابطه داشتم که ناخواسته کمی از مایع منی رفت به رحمم ضمنا یه روز بعد پریودیم بود تقریبا 6سیکل قاعدگی 12ساعت بعدش قرص اورژانسی 1.5خوردم ولی بازم استرس دارم
آیاامکان بارداری هس؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  ناشناس

سلام کاربر گرامی
احتمال بارداری ” تقریبا” وجود ندارد.
سپاس از همراهی شما

ramina
ramina

سلام وقتتون بخیر. من و همسرم اول رابطه محافظت نشده داشتیم ولی ارضا نشد و بعدش از کاندوم استفاده کردیم. من شک دارم که پیشاب واردم شده باشه. به نظرتون قرص اورژانسی باید مصرف کنم؟ 

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  ramina

سلام کاربر گرامی
در صورتیکه مایع منی وارد واژن نشده باشد نیازی به استفاده از قرص اورژانسی نیست.
سپاس از همراهی شما

ساناز
ساناز

سلام روز بخیر خیلی اورژانسی هست برام نامزد من ساعت 12ظهر رابطه جنسی بدون محافظت شده برقرار کرد و کاملا تخلیه شده داخلش بعدش دوتا قرص اورژانسی 0.75 رو باهم خوردم ولی شب ساعت 12 شب بدلیل سرماخوردگی دکتر رفتم و سیتریزین و کلداکس و جوشان ویتامین سی خوردم می‌خوام ببینم آیا با قرص اورژانسی تداخل ایجاد کرده یا خیر ؟ آیا باید باز دوز قرص رو مصرف کنم

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  ساناز

سلام کاربر گرامی
تداخلی ندارد و قرص اورژانسی اثرگذاری خود را دارد.
سپاس از همراهی شما

Mmmm
Mmmm

سلام خانم دکتر من ده روز پیش رابطه داشتم الان حدود چهار روز هست که تکرر ادرار کمر درد و دیروز خونریزی کم داشتم امکان داره باردار باشم؟

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  Mmmm

سلام دوست عزیز
پیشنهاد میکنم اگر از سیکل قاعدگی شما 10 روز گذشته از بی بی چک استفاده کنید .

سمیرا
سمیرا

سلام. من ۴۸ ساعت قبل احتمال دادم پیشاب وارد واژنم شده و قرص اورژانسی خوردم. امروز هم احتمال داره پیشاب وارد شده باشه.بازم قرص اورژانسی بخورم؟؟؟؟ احتمال بارداری هست؟

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  سمیرا

سلام دوست عزیز
خیر نیازی به مصرف مجدد نیست .

Masi
Masi

سلام من و نامزدم رابطه جنسی محافظت نشده داشتیم من تا قبل از ۲۴ ساعت قرص اورژانسی تنسی ۱.۵ مصرف کردم ۱۲ ساعت بعد هم مجدد یکی دیگه خوردم الان تقریبا ۳ روز میگذره درد پریودی رو دارم امکان بارداری هست ؟؟ چقدر طول میکشه تا پریود بشم ؟؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  Masi

سلام کاربر گرامی
تنسی با دوز 1.5 یک عدد کافی بود و مصرف بیشتر موجب بروز عوارض بیشتر می شود.
اگر درد شدید باشد باید به پزشک مراجعه نمایید اما با توجه به اینکه در زمان مناسب از قرص استفاده کردید احتمال بارداری بسیار کم می باشد.البته به روزی از سیکل که رابطه داشتید نیز بستگی دارد.
سپاس از همراهی شما

زهرا
زهرا

سلام وقت بخیر من با نامزدم دیروز رابطه داشتیم و اب منیش وارد واژنم شد یه تنسی 1/5همون روز خوردم و یه 1/5دیگه 24ساعت بعدش خوردم سوالم اینه ایا مصرف 2تا 1/5 که خوردم ضرر داره؟ و احتمال بارداری بازم هست؟اخه این هفته قرار بود که پریود بشم و نشدم و کلا پریودم نامنظمه

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  زهرا

سلام کاربر گرامی
تنسی با دوز 1.5 یک عدد کافیست و مصرف تعداد بیشتر باعث عوارض بیشتر می شود.
در کل قرص اورژانسی نظم سیکل ماهیانه را به هم میزند اما اگر بیشتر از یک هفته تاخیر در زمان پریودتان داشتید تست بدهید.
سپاس از همراهی شما

فاطمه
فاطمه

سلام من ۹ روز پیش یه رابطه محافظت نشده داشتم و تقریبا ۱۱ ساعت بعد قرص اورژانسی ۰.۷۵ به فاصله دو ساعت مصرف کردم بعد از ۹ روز دوباره رابطه محافظت نشده داشتم با اینکه علائم پریودی رو دارم بازم نیاز به مصرف قرص هست؟ و اینکه اثر میکنه آیا؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  فاطمه

سلام کاربر گرامی
بله باید دوباره استفاده نمایید. قرص اورژانسی با دوز 0.75 باید دو عدد به فاصله ی 12 ساعت استفاده شود.ضمنا مصرف قرص اورژانسی تنها سالی دو یا سه بار مجاز است سعی کنید از یک روش جلوگیری دیگر استفاده نمایید
سپاس از همراهی شما

تینا
تینا

ایا خوردن شیرینی رو قرص اورژانسی تنسی 1/5 تاثیر داره؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  تینا

سلام کاربر گرامی
خیر بی تاثیر است.
سپاس از همراهی شما

تینا
تینا

سلام ایا قرص های اورژانسی رو بیماران که مشکل گوارشی دارن اثر نمیکنه من بیماری کرون داشتم ولی خوب شدم ودر حال درمان هم هستم با توجه به اینکه یه مدت قرص ال دی مصرف میکردم و جواب میداد قرص اورژانسی هم جواب میده؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  تینا

سلام کاربر گرامی
بله اورژانسی هم جوابگو است فقط در صورتیکه تا 2 ساعت بعد از مصرف دارو استفراغ کردید باید دوز مصرفی را دوباره استفاده نمایید.
سپاس از همراهی شما

سپيده
سپيده

سلام من با نامزدم رابطه بدون دخول داشتم مقداري آب همسرم ريخت روي واژنم و ٣ ساعت بعد من ٢ تا قرص اوويسيز ٧٥/. همزمان مصرف كردم الان يك هفته از مصرف قرص گذشته اتفاقي نيفتاده يعني حامله شدم؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  سپيده

سلام کاربر گرامی
خیر
درصورتیکه پریود بعدی شما بیشتر از یک هفته تاخیر داشت تست بدهید.
سپاس از همراهی شما

eshghman meh
eshghman meh

سلام من با نامزدم وقتی ارضا میشه داخل قرص اورژانسی میخورم ولی خب یک ساعت یا ده دقیقه بعد سکس ولی به فاصله نه 75 درصد دوتا همزمان 1.5 هم یکی الان که دوتا رو با فاصله نمیخورم اثر ندارع

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  eshghman meh

سلام کاربر گرامی
قرص اورژانسی تا حداکثر 72 ساعت بعد از رابطه باید استفاده شود یا 1 عدد 1.5 یا دو عدد 0.75 به فاصله ی 12 ساعت کافی است.
سپاس از همراهی شما

حسین
حسین

با سلام خدمت شما
من و همسرم رابطه بدون دخول داشتیم و حین رابطه نمیدونم پیشابم به واژن اصابت کرده یا نه چون وقتی در اوردم فصار دادم دیدم یکم در اومد پیشاب بعد سریع بعد ۱۷ ساعت قرص اورژانسی مصرف کردن خانومم از روز پریودیش ۲۱ شهریور بوده و یک هفته طول کشیده و ۳۰ روزه ست و طبق محاسبات باید ۱۷ روز تخمک گذاری باشه اما ما ۱۴ ام رابطه بدون دخول داشتیم و ۱۵ صبح زود مصرف کردن الان همش علائم پریودی رو دارن موعدش نرسیده اما نمیاد به نظرتون احتمال بارداری هستش ؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  حسین

سلام کاربر گرامی
می تواند درد ناشی از تخمک گذاری باشد اگر زمان پریود یک هفته یا بیشتر تاخیر داشت به پزشک مراجعه شود.
سپاس از همراهی شما

Ghazal
Ghazal

سلام من سه هفته پیش قرص اورژانسی مصرف کردم و یک هفته بعدش پریود شدم الان حدود دو هفته پربودن و هنوز تمام نشده باید چیکار کنم؟؟

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  Ghazal

سلام دوست عزیز
مصرف قرص اورزانسی سبب بهم ریختگی در سیکل قاعدگی می شود .

Mina
Mina

سلام من ۱۲ساعت بعد رابطه ک ب اغشته شدن دست پارتنرم ب پیش ابش شک داشتم قرص ۷۵ میلی گرمی اوسیز مصرف کردم و ۲۰دقیقع بعدش یک ۷۵میلی گرمی دیگ خوردم
۱ساعت قبلش هم قند مصرف کرده بودم
ایا قرص اثر گذاری نخواهد داشت؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  Mina

سلام کاربر گرامی
نحوه ی صحیح استفاده از قرص اورژانسی دو عدد به فاصله ی 12 ساعت می باشد.
خیر قند در اثرگذاری این قرص تاثیری ندارد!
سپاس از همراهی شما

kiana
kiana

سلام وقتتون بخیر..من۲۶شهریورپریودشدم و۱مهرپریودیم تموم شد..۲مهر رابطه محافظت نشده داشتم و دقیقا۱۷ساعت بعد دوعدد قرص لوونورژسترول۰/۷۵همزمان مصرف کردم (اولین بارم بود که ازقرص استفاده میکنم)…پنج روز بعدازمصرف قرص درابتدا لکه بینی داشتم وبعد خونریزی٫درحال حاظر سومین روزه که همچنان خونریزی دارم…تاچه زمانی خونریزی ادامه داره؟طبیعیه این موضوع؟الان این خونریزی پریودی محسوب میشه؟من که تازه هفته پیش پریودیم تموم شده بود!وباوجوداین موضوعات احتمال بارداری هست؟!ممنون میشم راهنماییم کنید.

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  kiana

سلام کاربر گرامی
چون خونریزی اتفاق افتاده تقریبا احتمال بارداری وجود ندارد.
استفاده از قرص اورژانسی باعث ایجاد خونریزی می شود و در واقع پریود محسوب نمی شود اگر خونریزی شدید و طولانی بود باید به پزشک مراجعه شود.واکنش هر فرد نسبت به مصرف قرص متفاوت است.
سپاس از همراهی شما

صبا
صبا

سلام خسته نباشید من بعد ۳۱ شهریور پریودیم تموم شد یه ۳ روز بعدش قرص اورژانسی مصرف کردم الان بعد ۴ ۵ روز دوباره پریود شدم
باید به پزشک مراجعه کنم؟؟بعداینکه بازم احتمال بارداری وجود داره؟؟

کارشناس علمی و بهداشتی
کارشناس علمی و بهداشتی
پاسخ به  صبا

همراه گرامی
برای این مورد لطفا به پزشک مراجعه نمایید .
با تشکر از همراهی شما.

هلی
هلی

سلام وقت بخیر
من دو روز پیش رابطه داشتم و دخول صورت نگرفت ولی منی روی واژنم ریخته شده و بعد از نیم ساعت قرص مصرف کردم ولی چون نمیدونستم لباسمو عوض نکردم و تا چند ساعت خیس مونده میتونم دوباره قرص اورژانسی استفاده کنم و احتمال بارداری وجود داره یا نه ؟

کارشناس علمی و بهداشتی
کارشناس علمی و بهداشتی
پاسخ به  هلی

همراه گرامی مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
جهت بررسی این مورد لطفا با پزشک معالج خود مشورت نمایید، چون ایشان بیشتر از هر شخصی نسبت به شما و آزمایشات و شرح حال شما آگاهی دارند.
باتشکر از همراهی شما.

سارا
سارا

سلام
وفتی تنسی استفاده می کنیم دل دردش تا کی موندگار؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  سارا

سلام کاربر گرامی
در صورت بروز درد زیر شکم شدید باید به پزشک مراجعه نمایید همچنین اگر ظرف مدت 3 الی 5 هفته بعد از مصرف دارو دچار درد شدیدی در زیر شکم شدید احتمال وقوع بارداری خارج از رحم وجود دارد و سریعا باید به پزشک مراجعه نمایید.
سپاس از همراهی شما

حمید
حمید

سلام وقتتون بخیر
ایا مصرف نوشابه بعد از خوردن قرص تنسی در اثر گذاری اون تاثیر گذار هست .همسر من ۱:۳۰ ساعت بعد از خوردن تنسی نوشابه پپسی مصرف کرده که قند و کافیین داره متشکرم اگر جواب بدین

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  حمید

سلام کاربر گرامی
مصرف نوشابه در تاثیرگذاری تنسی اختلالی ایجاد نمی کند.

سپاس از همراهی شما

حمید
حمید

سپاس از پاسختون

tanhayee
tanhayee
 • سلام وقتتون بخیر، من 3روز قبل از پریودی رابطه داشتم و دوره پریودم کوتاه شده بود یعنی 3روز شده بود و برای احتیاط قرص اورژانسی مصرف کردم، ایا امکان بارداری هست؟
دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  tanhayee

سلام کاربر گرامی
با توجه به زمانی از سیکل که رابطه داشتید و مصرف قرص اورژانسی (در صورتیکه تا قبل از 72 ساعت بعد از رابطه مصرف شده باشد) احتمال بارداری بسیار کم می باشد.
سپاس از همراهی شما

سلمانی
سلمانی

سلام هفته پیش متاسفانه حین رابطه کاندوم پاره شد همون لحظه همسرم موقعه ارضا شد مایع منی داخل نرخیتن اما محض احتیاط یک عدد قرص لوستورژل۱.۵ خوردم امشب یک هفته شده بشدت سینه هام درد میکنه و دیروز خیلی خیلی کم ترشحات صورتی رنگ داشتم
تاریخ پریودیم ۳۰هست، ایا باز امکان بارداری هست؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  سلمانی

سلام کاربر گرامی
درد سینه و لکه بینی می تواند از عوارض مصرف قرص اورژانسی باشد اگر ادامه دار شد به پزشک مراجعه نمایید.
همچنین اگر موعد پریود شما بیشتر از یک هفته تاخیر داشت تست بدهید.
سپاس از همراهی شما

Hony
Hony

سلام رابطه ای که داشتم پیشاب وارد واژنم شد ولی مایع منی نه
بلافاصله نیم ساعت بعد رابطه دو تا قرص اورژانسیو‌ باهم مصرف کردم
استرس دارم امکان بارداری نیست؟؟

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  Hony

سلام دوست عزیز
خیر امکان بارداری وجود ندارد .

تینا
تینا

سلام دکتر من حدود سه هفته پیش رابطه داشتم و قرص اورژانسی رو دوروز بعدش خوردم بخاطر چنتا مشکل باید برم ازمایش ادرار بدم ایا امکان داره هنوز از ازمایش ادرار بفهمن من قرص خوردم یا اثرش رفته؟

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  تینا

سلام دوست عزیز
می توانید آزمایش دهید مشکلی نخواهد داشت .

.
.

سلام خسته نباشید من ۹ ماه پیش قرص اورژانسی خوردم
بعد چن روز پیش خوردم
اتفاقی نیوفته
چون شنیدم خیلی ضرر داره

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  .

سلام کاربر گرامی
مصرف قرص اورژانسی نهایتا سالی 2 تا3 بار مجاز است.
سپاس از همراهی شما

Samir
Samir

سلام من ۱۸ روز رابطه داشتم و ۱۱ روز از پریودم گذشته بود
۲۴ ساعت بعد از رابطه قرص ۰/۷۵ خوردم ولی هردوتا باهم
یک هفته بعد از قرص هم لکه بینی داشتم امکان بارداری وجود داره؟؟؟

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  Samir

سلام دوست عزیز
مصرف قرص اورژانسی سبب بهم ریختگی در سیکل قاعدگی خواهد شد .

بهار
بهار

سلام خانم دکتر من حدود ده روز پیش نزدیکی داشتم و کاندوم پاره شد قرص یک و نیم خوردم هنوز پریود نشدم امروزم نزدیکم باز همونجور شد باز قرص بخورم ؟چون هنوز با خوردن قرص اولی پریود نشدم میگم شاید همینروزا پریود بشم

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  بهار

سلام دوست عزیز
مصرف قرص اورژانسی سبب بهم ریختگی در سیکل قاعدگی خواهد شد .

Fatemeh
Fatemeh

سلام یک بارپریودشدن بعد خوردن قرص اورژانسی کافیه که بفهمیم باردارنشدم؟؟؟ اگه ماه بعد اقدام باشم وبارداربشم بارداری مال ماهیه که اورژانسی خوردم یا نه مال رابطه بعد پریود هست بارداری؟؟؟؟؟

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  Fatemeh

سلام دوست عزیز
قرص اورژانسی، مانند قرصهای ضد بارداری پس از رابطه جنسی بدون استفاده از روش‌های مناسب برای جلوگیری از بارداری طراحی شده است. مصرف قرص اورژانسی پس از رابطه جنسی، به عنوان یک اقدام فوری و اضطراری، به منظور کاهش احتمال بارداری استفاده می‌شود.

مصرف قرص اورژانسی ممکن است باعث تغییر در الگوی پریود شما شود. پس از مصرف قرص اورژانسی، بیشترین تأثیر بر روی دوره بعدی پریود خود خواهد داشت و ممکن است موجب تأخیر یا تغییر در شدت و مدت پریود شود. این تغییرات معمولاً موقتی هستند و پریود شما به طور معمول در دوره‌های بعدی به حالت طبیعی خود برمی‌گردد.

اگر پس از مصرف قرص اورژانسی پریود شوید، این نشانه‌ای است که باردار نشده‌اید. با این حال، مصرف قرص اورژانسی تنها در مورد رابطه جنسی قبل از مصرف آن تأثیر دارد و بر روی بارداری در ماه بعدی تأثیری ندارد. بارداری ماهی که پس از مصرف قرص اورژانسی رخ می‌دهد، مربوط به رابطه جنسی بعد از مصرف قرص است.

در هر صورت، برای اطمینان بیشتر و دریافت راهنمایی دقیق‌تر، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما می‌تواند با توجه به وضعیت شما و تاریخچه جنسی، توضیحات دقیق‌تری را درباره بارداری و تأثیر قرص اورژانسی بر روی سیکل پریودی شما ارائه دهد.

مهری
مهری

سلام وقتتون بخیر.منو همسر رابطه محافظت نشده داشتیم چندساعت بعدش من قرص اورژانسی خوردم.ولی متاسفانه دو روز بعد بازم رابطه مون محافظت نشده بود منم دیگه قرص نخوردم.آیا حاملگی احتمالش هست؟

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  مهری

سلام کاربر گرامی
قرص اورژانسی تا حداکثر ۷۲ ساعت بعد از رابطه تاثیر دارد.

کابر
کابر

با نامزدم رابطه داشتم اسپرم رفت توی واژان رفتم اورژانسی بگیرم به ی دلایلی نشد،اگه 2 روز دیگه اورژانسی بخورم فایده‌ای داره؟؟؟
و اینکه چندتا باید بخورم؟!

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  کابر

سلام کاربر گرامی
قرص اورژانسی تا حداکثر 72 ساعت بعد از رابطه تاثیر دارد.
اگر دوز 1.5 تهیه کردید 1 عدد و اگر دوز 0.75 تهیه کردید دو عدد به فاصله ی 12 ساعت مصرف نمایید.
سپاس از همراهی شما

سارا
سارا

سلام وقت بخیر
ببخشید من دو هفته پیش قرض اورژانسی ضد بارداری مصرف کردم امروز پریود شدم و فردا وقت ازمایش هورمون پروژسترون دارم ایا اون قرص روی ازمایش من تاثیر گذاره؟

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  سارا

سلام

بله، مصرف قرص اورژانسی ضد بارداری می تواند روی نتیجه آزمایش هورمون پروژسترون تأثیر بگذارد. این قرص ها حاوی مقادیر زیادی پروژسترون هستند که می توانند سطح این هورمون در بدن را افزایش دهند. بنابراین، اگر آزمایش شما بلافاصله پس از مصرف قرص انجام شود، ممکن است سطح پروژسترون شما بالاتر از حد طبیعی باشد.

در صورتی که آزمایش شما فردا انجام می شود، توصیه می شود که به پزشک یا آزمایشگاه اطلاع دهید که دو هفته پیش قرص اورژانسی ضد بارداری مصرف کرده اید. آنها ممکن است بخواهند آزمایش شما را چند روز به تعویق بیندازند تا سطح پروژسترون شما به حالت طبیعی بازگردد.

در اینجا چند نکته برای کاهش تأثیر قرص اورژانسی ضد بارداری روی آزمایش هورمون پروژسترون وجود دارد:

آزمایش را حداقل دو هفته پس از مصرف قرص انجام دهید.
از آزمایشگاه بخواهید که آزمایش را با استفاده از روش های آزمایشگاهی دقیق تر انجام دهد.
از پزشک خود بخواهید که سطح هورمون پروژسترون شما را در چند روز متوالی آزمایش کند تا نتایج دقیق تری به دست آید.
امیدوارم این اطلاعات مفید باشد.

Sb
Sb

سلام ببخشید من دو عدد قرص اورژانسی با دوز ۱/۵مصرف کردم ممکن پریودم بیشتر از زمان معمول نامش بهم بخوره؟ یک قرص و ۲ ساعت بعد مصرف کردم و یکی و ۱۲ ساعت بعد اما تاکید می‌کنم هر دو قرص دوزشون ۱/۵ بود و این که رابطمون بدون دخول بود استرسمون از پیش مایع قبل از منی هست آیا امکان بارداری دارم؟ الان ۴ روز گذشته و اثری از خونریزی نیست میخواستم بدونم چقدر طول میکشه معمولا پریود بشم؟

دکتر اکرم کرامتی
دکتر اکرم کرامتی
پاسخ به  Sb

سلام کاربر گرامی
قرص اورزانسی باعث بر هم خوردن سیکل قاعدگی می شود . با خوردن قرص احتمال بارداری نزدیک به صفر هست. معمولا حداکثر تا 2 هفته بعد خوردن قرص اورژانسی قاعدگی رخ میدهد.
سپاس از همراهی شما

1 8 9 10