مجله مثبت سبز

با بدترین عوارض قرص اورژانسی آشنا شوید

4.2/5 - (32 امتیاز)

وقتی رابطه جنسی محافظت نشده داشته و قصد بارداری هم ندارید، گاهی تنها راه چاره استفاده از قرص اورژانسی است. اما این قرص عوارضی دارد که گاه برای بسیاری از افراد ناخوشایند است.

این ویدیو را با موضوع قرص اورژانسی با دقت ببینید:
پخش ویدیو

درصورتی‌که قصد بارداری نداشته باشید و نزدیکی بدون استفاده از یکی از راه‌های مطمئن پیشگیری از بارداری انجام شود و یا به‌صورت اتفاقی مانند پاره شدن کاندوم اتفاق بیفتد، بهترین و مطمئن‌ترین راهکار، استفاده از قرص جلوگیری از بارداری اورژانسی است. اما باید به این نکته توجه کنید که مصرف قرص اورژانسی عوارضی با خود به دنبال دارد که برایتان مشکل‌ساز خواهد شد. بنابراین مصرف آن باید به‌عنوان آخرین راه جلوگیری از بارداری انجام شود. ما در این مقاله از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز شما را با بدترین عوارض قرص اورژانسی آشنا خواهیم کرد. تا پایان با ما همراه باشید.

راه های جلوگیری از بارداری

شکی نیست که همواره در طول هر بار رابطه جنسی باید از بارداری جلوگیری کرد. البته به‌جز زمانی که خودتان قصد باردارشدن را داشته باشید. این موضوع کمی ممکن است شما را به دردسر بی اندازد. برخی از افراد روش های جلوگیری طبیعی از بارداری را انتخاب می‌کنند که این موضوع برای اکثر مردان خوشایند نیست. به طور کلی روش های زیر برای جلوگیری از باردار شدن استفاده می شود :

 • روش طبیعی (بیرون کشیدن آلت پیش از قبل از انزال)
 • قرص ضد بارداری
 • کاندوم
 • تزریق آمپول دپوپروورا
 • چسب و حلقه
 • دیافراگم
 • کلاهک رحم
 • وازکتومی
 •  آی.یو.دی
 • کپسول های کاشتنی
 • بستن لوله های رحمی

برای اینکه متوجه شوید باردارید یا نه، در منزل می‌توانید از بی بی چک استفاده کنید اما حتما پس از مثبت بودن نتیجه تست، آزمایش خون هم باید بدهید تا پزشک از باردار بودن شما اطمینان حاصل کند.

قرص اورژانسی چیست؟

قرص اورژانسی همانطور که از نام آن مشخص است فقط در مواقع اضطرار استفاده می‌شود. زمانی که از هیچ یک از روش‌های مطمئن پیشگیری از بارداری استفاده نشده و در هنگام رابطه به طور ناخواسته مایع منی در رحم تخلیه شود. در این لحظه استفاده از قرص اورژانسی تنها راه حل برای پیشگری از بارداری احتمالی است.  قرص اورژانسی با عملکرد خاصی از بارداری جلوگیری می‌کند که عبارت است از: متوقف کردن آزادسازی تخمک از تخمدان‌ها، پیشگیری از بارور شدن تخمک‌های آزادشده توسط اسپرم و متوقف کردن اتصال تخمک بارورشده به مخاط رحم.

در صورت مصرف مکرر، قرص اورژانسی عوارض بسیاری به دنبال خواهد داشت، حتی ممکن است شانس باردار شدن شما در آینده را کمتر کند که البته این مسئله از لحاظ علمی تائید نشده نیست. بنابراین اگر قصد بارداری ندارید از روش‌های مطمئن‌تری برای پیشگیری از بارداری استفاده نمایید.
قرص اورژانسی به دلیل هورمونی بودن و تاثیرگذرای سریع خود ممکن است پس از مصرف عوارضی به همراه داشته باشد. اما پیش از اشاره به آنها بهتر است اشاره‌ای به نحوه مصرف قرص اورژانسی نیز داشته باشیم. چراکه زمان و نحوه مصرف قرص اورژانسی در کاهش احتمال باردار شد بسیار موثر است.

  قرص اورژانسی برای خانم ها

زمان و نحوه مصرف قرص اورژانسی

دانستید که قرص اورژانسی چیست. قرص اورژانسی یکی از سریع‌ترین روش های جلوگیری از بارداری به شمار می‌آید. توصیه می‌کنیم که همیشه با خرید کاندوم رابطه جنسی محافظت شده داشته باشید تا به‌طور اتفاقی دچار مشکل نشوید. اما چنانچه این اتفاق افتاد، می‌توانید بلافاصله یک عدد قرص اورژانسی را مصرف کنید. البته به این موضوع دقت کنید که قرص اورژانسی بسته به شرکت تولیدکننده آن متفاوت است و بهتر است برای گرفتن نتیجه و پیشگیری از بدترین عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری از راهنمای مصرف همان قرص استفاده کنید.

 • همچنین باید بدانید، بهترین نتیجه را زمانی خواهید گرفت که بلافاصله پس از رابطه جنسی قرص اورژانسی را مصرف کنید. البته تا 72 ساعت پس از رابطه جنسی می‌توانید از این قرص مصرف کنید.

همین‌طور اگر این قرص درست بعد از رابطه جنسی محافظت نشده استفاده شود می‌تواند شانس بارداری را تا حد زیادی کاهش دهد. تحقیقات گویای این هستند که حدود 7 نفر از هر 8 زنی که از این قرص استفاده می‌کنند، باردار نمی‌شوند. این قرص با دوز متفاوت وجود دارد. به یاد داشته باشید، چنانچه از دوز ۰.۷۵ میلی‌گرم استفاده می‌کنید لازم است که ظرف مدت ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد از رابطه جنسی دو عدد از این قرص را مصرف کنید. به همین منظور بسیاری از افراد به سراغ قرص اورژانسی دوتایی می‌روند.

زمان خوردن قرص اورژانسی

بدترین عوارض قرص اورژانسی

همانطور که اشاره شد قرص اورژانسی اگرچه می‌تواند شما را از شر بارداری ناخواسته رها کند، اما احتمالا عوارضی را با خود به همراه خواهد داشت. قرص اورژانسی حاوی لوونورژسترول است. این هورمون ممکن است در برخی از افراد عوارض خاصی را ایجاد کند. اما بدترین عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری که در ادامه آمده است، عبارت است از:

 • حالت تهوع
 • اختلال در سیکل پریود
 • حساسیت سینه
 • درد شکم
 • سرگیجه
 • لکه بینی
 • تشدید سندرم پیش از قاعدگی
 • تغییر در بینایی
 • خونریزی بین دوره‌های قاعدگی

تهوع

در بیشتر مواقع فرد 2 ساعت پس از مصرف این قرص دچار تهوع می‌شود. البته اگر قبل از 2 ساعت تهوع داشته و استفراغ کنید باید قرص را دوباره مصرف کنید. اگر تهوع ادامه‌دار شد حتما به پزشک مراجعه کنید.

اختلال در سیکل پریود

در بیشتر مواقع زمانی که قرص اورژانسی مصرف می‌کنید حداقل 7 روز سیکل ماهیانه پریودتان به تاخیر خواهد افتاد. همچنین خونریزی در آن دوره بسته به شرایط جسمی فرد ممکن است شدید و یا خیلی کم باشد.

حساسیت سینه

سنگینی و درد سینه‌ها هم می تواند یکی از عوارض رسیدن هورمون به بدن باشد. به‌طورکلی قرص‌های ضدبارداری ممکن است باعث بزرگی یا التهاب پستان شوند. البته این مشکل به‌طورمعمول چند هفته پس از شروع مصرف قرص برطرف می‌شود.

درد شکم

یکی دیگر از بدترین عوارض قرص اورژانسی درد شکم است که به دلیل تغییرات تخمک در زیر شکم در محل رحم ممکن است درد خفیف و یا حتی شدیدی را تجربه کنید.

سرگیجه

احتمال سردرد و سرگیجه به دلیل دریافت هورمون در برخی از افراد وجود دارد.

لکه بینی

برخی از خانم‌ها پس از مصرف قرص اورژانسی خونریزی خفیفی را تجربه می‌کنند. این خونریزی سه روز پس از مصرف قرص قطع می‌شود.

تشدید سندروم پیش از قاعدگی

با اختلال در سیکل قاعدگی احتمالا شما سندروم پیش از قاعدگی شدیدتری را تجربه خواهید کرد. برای مثال ممکن است سنگینی سینه و احساس ملال بیشتری را تجربه کنید.

  نکته ای در مورد بدترین عوارض قرص اورژانسی

تغییر در بینایی

در صورت مصرف مکرر قرص اورژانسی، ممکن است پس از مدتی با تاری دید روبرو شوید. این موضوع به دلیل ضخیم شدن قرنیه چشم به دلیل مصرف هورمون زیاد است.

3 تا 5 روز پس از مصرف قرص اورژانسی اگر همچنان حس کردید که معده‌درد دارید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

عوارض قرص اورژانسی بر پریود

استفاده از قرص اورژانسی ممکن است روی دوره قاعدگی شما تاثیر داشته باشد. برخی از عوارض قرص اورژانسی که ممکن است بر دوره قاعدگی شما اثرگذار باشند، عبارتند از:

1. تغییر در تاریخ شروع دوره قاعدگی
2. تغییر در مدت زمان دوره قاعدگی
3. خونریزی بین دوره‌های قاعدگی
4. خونریزی بیشتر یا کمتر از حجم معمول

این تغییرات معمولا در یک چرخه قاعدگی بهبود می‌یابند و تاثیر دائمی بر دوره قاعدگی شما ندارند. با این حال، اگر عوارض شدیدی داشته باشید، مانند خونریزی شدید و طولانی مدت، یا خونریزی قاعدگی شما به شدت غلیظ یا دردناک باشد، بهتر است به پزشک خود مراجعه نمایید. با خرید محصولات جنسی مثل کاندوم از بارداری‌های ناخواسته جلوگیری کنید تا مجبور به استفاده از قرص اورژانسی نشوید.

آیا نازایی از عوارض قرص اورژانسی است؟

خیر؛ نازایی از جمله عوارض قرص اورژانسی به حساب نمی‌آید و این باور را باید از خود دور کنید. مصرف این قرص ممکن است باعث تغییر در دوره قاعدگی شود اما ناباروری را به دنبال نخواهد داشت. بهتر است همینجا تعریفی دقیق از ناباروری داشته باشیم: اگر 1 سال به طور منظم بدون استفاده از هیچ نوع روش جلوگیری از بارداری، برای باردار شدن اقدام کنید و هیچ نتیجه‌ای نبینید، در این مورد است که برای بررسی‌های بیشتر باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

چه زمانی دچار عوارض قرص اورژانسی می شویم؟

شاید در حالت طبیعی عوارض قرص اورژانسی در افراد بسیار خفیف باشد اما در مواردی نشانه‌هایی که در بخش بدترین عوارض قرص اورژانسی بیان شد، ظاهر می‌شود که البته به افراد توصیه‌ می‌شود نکاتی را نیز در مورد مصرف این قرص رعایت کنند. مثلا زمانی که این قرص به دفعات زیاد مصرف می‌شود یا اینکه با معده خالی مصرف شود، می‌تواند منجر به عوارض یاد شده شود. مصرف زیاد قرص اورژانسی به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود. برای جلوگیری از بارداری باید به فکر راهکارهای دیگری باشید.

  تداخل دارویی قرص اورژانسی

بدترین عوارض قرص اورژانسی با تداخل دارویی

همان‌طور که می‌دانید هر دارویی ممکن است با توجه به ترکیباتش با داروهای دیگر و یا حتی با گیاهان دارویی دیگر تداخل داشته باشد و فرد را دچار مشکل کند. قرص اورژانسی نیز با برخی از داروها تداخل دارد که این داروها می‌توانند اثر قرص اورژانسی را کم کنند. همچنین ممکن است این داروها عوارض قرص اورژانسی را افزایش دهند. خوب است قبل از مصرف قرص اورژانسی راهنمای دارو را مطالعه کنید تا از تداخل دارویی آن مطمئن شوید. به‌طورکلی داروهای ضد اضطراب ازاین‌دست داروها به شمار می‌روند. برخی از داروها که اثربخشی قرص اورژانسی را کم می‌کنند عبارتند از:

 • داروهای مورداستفاده برای درمان تشنج مانند باربیتورات‌ها، کاربامازپین، فنیتوین، پریمیدون
 • دارو‌های HIV مانند نورویپارین و نلفینوویر
 • ریفامایسین‌ها مثل ریفامپین و ریفابوتین که برای انواع متفاوت عفونت تجویز می‌شوند.
 • مدافینیل که برای بهبود هوشیاری در بیماران مبتلا به خواب آلودگی بیش‌ازحد مرتبط با نارکولپسی و اختلالات خواب ناشی از آپنه خواب تجویز می‌شود.

عوارض قرص اورژانسی تا چند روز ادامه دارد؟

عوارض قرص اورژانسی ممکن است تا چند روز ادامه داشته باشد. بیشترین عوارض در روزهای اول پس از مصرف قرص اورژانسی رخ می‌دهند و اغلب ظرف 48 تا 72 ساعت بعد از مصرف کاهش می‌یابند. با این حال، برخی از عوارض مانند تغییرات دوره قاعدگی ممکن است تا چند هفته پس از مصرف قرص اورژانسی همچنان ادامه داشته باشند. به هر حال اگر عوارض شدیدی پس از مصرف قرص اورژانسی تجربه کردید، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید.

چگونه عوارض قرص اورژانسی را از بین ببریم؟

عوارض قرص اورژانسی معمولا به طور خودکار و در چند روز پس از مصرف قرص بهبود می‌یابند. با این حال، برخی از راه‌هایی که می‌توانید برای کاهش عوارض استفاده کنید عبارتند از:

 • 1. مصرف آنتی هیستامین: مصرف داروهای آنتی هیستامین مانند ستیرین، لوراتادین و سیتیریزین می‌تواند علائم تهوع و استفراغ را بهبود بخشد.
 • 2. مصرف آب: مصرف آب و دیگر نوشیدنی‌های مفید می‌تواند احساس تهوع و استفراغ را کاهش دهد.
 • 3. استراحت و خواب کافی: استراحت و خواب کافی می‌تواند در بهبود عوارضی مانند خستگی و سردرد موثر باشد.
 • 4. مصرف غذاهای سبک و غذاهای آرام بخش: مصرف غذاهای سبک مانند سبزیجات می‌تواند به کاهش عوارض گوارشی ناشی از قرص اورژانسی کمک کند.
 • 5. مصرف داروهای مسکن و ضد درد: مصرف داروهای مسکن مانند ژلوفن و ایبوپروفن می‌تواند در کاهش درد موثر باشد. (مثلا اگر سردرد دارید.)

در صورتی که عوارض قرص اورژانسی شدید بود، حتما با پزشک تماس بگیرید.

قرص تنسی چیست؟

قرص اورژانسی تنسی 0/75 میلی‌گرم یک قرص اورژانسی است. در بسته‌بندی این دارو 2 عدد قرص وجود دارد. در 72 ساعت اول پس از نزدیکی محافظت نشده قرص تنسی باید مورد استفاده قرار گیرد تا بیشترین تاثیر را داشته باشد. به قرص تنسی، قرص روز بعد هم می‌گویند. این قرص تا 5 روز بعد از رابطه جنسی محافظت نشده نیز ممکن است موثر واقع شود اما دقت داشته باشید که هرچه زمان بگذرد، اثرگذاری کمتر خواهد شد. یک عدد قرص تنسی بعد از رابطه محافظت نشده و قرص بعدی، 12 ساعت بعد باید مورد استفاده قرار گیرد. خانم‌های بالای 18 سال می‌‎توانند از قرص تنسی استفاده کنند.

قرص لوونورژسترول

برای پیشگیری از بارداری اضطراری به عنوان قرص اورژانسی می‌توانید از قرص لوونورژسترول استفاده کنید. این قرص در کمتر از 72 ساعت بعد از رابطه جنسی محافظت نشده باید مورد استفاده قرار گیرد. هرچه زمان بیشتری از رابطه بگذرد، اثرگذاری قرص کاهش خواهد یافت. این قرص حاوی پروژسترون است و از طریق توقف یا تاخیر در آزادسازی تخمک‌ها از بروز بارداری ممانعت به عمل می‌آورد.

نکات مهم در مورد مصرف قرص اورژانسی

حالا که در مورد بدترین عوارض قرص اورژانسی دانستید، باید اشاره کنیم که برای پیشگیری از عوارض آن بهتر است، به نکاتی دقت کنید. ما در اینجا به برخی از نکات مهم اشاره‌کرده‌ایم:

 1. درصد بارداری پس از مصرف قرص اورژانسی بسیار پایین است. اما طبق تحقیقات صورت گرفته‌شده، قرص اورژانسی ممکن است در افراد چاق اثر کمتری داشته باشد و بنابراین امکان بارداری پس از مصرف قرص اورژانسی وجود خواهد داشت.
 2. اگر لقاح صورت گرفته باشد و باردار شده باشید، قرص اورژانسی هیچ تاثیری در روند بارداری نخواهد داشت. این قرص حتی به جنین نیز آسیبی نخواهد زد.
 3. قرص اورژانسی راه مناسبی برای جلوگیری دائمی از بارداری محسوب نمی‌شود و این تنها یک‌ راه فوری و موقت است. مصرف زیاد قرص اورژانسی عوارض ناگواری خواهد داشت.
 4. شما مجاز به استفاده از بیش از یک قرص اورژانسی در یک سیکل ماهیانه نیستید. به‌طورکلی در بهترین حالت تا 3 دفعه در یک سال می‌توانید از این قرص استفاده کنید.

نحوه عملکرد و اثرگذاری قرص اورژانسی در بدن

قرص اورژانسی دوتایی یا دیگر انواع آن با جلوگیری از اتصال اسپرم به تخمک عملکرد خود را انجام می‌دهد. وقتی اسپرم به تخمک می‌پیوندد به آن لقاح می‌گویند و در واقع قرص‌های ضد بارداری از وقوع لقاح پیشگیری به عمل می‌آورند. هورمون‌های موجود در این قرص به طور ایمن تخمک‌گذاری را متوقف می‌کنند. عدم تخمک‌گذاری به این معنا است که تخمکی برای بارور شدن توسط اسپرم در بدن وجود ندارد. هورمون‌های موجود در قرص اورژانسی همچنین مخاط دهانه رحم را غلیظ می‌کنند تا اسپرم مسدود شده و قادر به رفتن به سمت تخمک نباشد.

  اشتباهات رایج در بارداری

آیا استفاده از قرص اورژانسی ایمن است؟

عوارض قرص اورژانسی معمولا خفیف بوده و درست همانند قرص ضد بارداری بیشتر شامل حالت تهوع و استفراغ است. این عوارض معمولا به راحتی از بین می‌روند و نیازی به مصرف دارو برای برطرف شدن ندارند.

 • به یک نکته بسیار مهم دقت کنید: تا 2 ساعت بعد از خوردن یک دوز از قرص اورژانسی اگر دچار استفراغ شدید، دوز باید مجددا تکرار شود تا موثر باشد.

آیا مصرف مداوم قرص اورژانسی باعث عوارض جانبی جدی می‌شود؟

مصرف مکرر قرص اورژانسی به طور کلی توصیه نمی‌شود و باید فقط در موارد اضطراری و جلوگیری از بارداری غیرمنتظره استفاده شود. استفاده مداوم از قرص اورژانسی می‌تواند باعث اختلالات هورمونی شود و به عوارض جانبی جدی مانند تغییرات در الگوی قاعدگی، خونریزی رحمی، درد شدید در ناحیه شکمی و لگنی و اختلالات در عملکرد کبد و کلیه شود.

همچنین مصرف مکرر قرص اورژانسی می‌تواند باعث کاهش اثربخشی این دارو و افزایش احتمال شکست آن در جلوگیری از بارداری شود. به همین دلیل بهتر است در صورت نیاز به جلوگیری از بارداری، از روش‌های باروری دیگری مانند استفاده از کاندوم یا روش‌های هورمونی مانند قرص ضد بارداری استفاده کنید.

بارداری با وجود قرص اورژانسی امکان پذیر است؟

بدترین عوارض قرص اورژانسی را برای شما شرح دادیم. شاید شنیده باشید که گاهی بعضی از افراد با وجود مصرف قرص اورژانسی یا قرص‌های پیشگیری از بارداری باز هم باردار می‌شوند. چرا؟ در ادامه هم علت این اتفاق را توضیح می‌دهیم و هم راهکاری برای پیشگیری از آن ارائه می‌کنیم:

قرص اورژانسی را بلافاصله پس از رابطه جنسی محافظت نشده بخورید

تنها زمانی قرص اورژانسی می‌تواند اثر داشته باشد که در زمان مناسب مورد استفاده قرار گیرد. این قرص را باید بلافاصله بعد از رابطه جنسی محافظت نشده (بدون کاندوم) مصرف کنید؛ یعنی زمانی‌که هنوز چرخه تخمک‌گذاری آغاز نشده باشد. در غیر این صورت قرص اورژانسی هیچ تاثیری نخواهد داشت.

وزن بالا ممکن است اثرگذاری قرص اورژانسی را کم کند

در گذشته گفته می‌شد که اثربخشی قرص‌های ضد بارداری در زنان چاق با BMI بالا کمتر است. بعضی از مطالعات این مسئله را تائید می‌کنند اما تناقضاتی نیز وجود دارد. به طور کلی توصیه می‌کنیم که تناسب اندام خود را حفظ کنید تا احتمال شکست عملکرد قرص اورژانسی در بدن شما به حداقل برسد.

خانم‌های چاق بهتر است برای جلوگیری از بارداری از قرص‌های ضد پروژستین استفاده کنند زیرا مطالعات نشان داده‌اند که این گروه از قرص‌ها اثرات بهتری خواهند داشت و قوی‌تر عمل می‌کنند.

به تداخل دارویی قرص اورژانسی دقت کنید

برخی از داروهای تجویزی و بدون نسخه اثربخشی قرص اورژانسی را کاهش می‌دهند. برخی از این داروها شامل آنتی بیوتیک‌ها (به ویژه ریفامپین)، داروهای ضد اضطراب و داروهای ضد تشنج و آرام‌بخش (مثل باربیتورات) می‌شوند. چاره کار این است که پیش از مصرف هر نوع دارو با پزشک مشورت نمایید یا بروشور داخل بسته بندی دارو را مطالعه کنید تا از تداخل دارویی پیشگیری به عمل آید.

قرص اورژانسی و زعفران

در طب سنتی توصیه می‌شود که برای کمک به سقط جنین از زعفران استفاده شود. اما عملکرد قرص اورژانسی با زعفران کاملا متفاوت است. بنابراین به جای قرص اورژانسی، نمی‌توانید به سراغ دمکرده زعفران بروید. اگر رابطه محافظت نشده داشتید و احتمال بارداری وجود دارد، قرص اورژانسی بهترین گزینه است. زعفران در این مورد نمی‌تواند چندان کارساز باشد.

در چه مواردی می‌توان از قرص اورژانسی استفاده کرد؟

هر خانمی که در سن باروری است، در صورت لزوم می‌تواند از قرص اورژانسی دوتایی یا دیگر انواع قرص اورژانسی استفاده کند. هیچ محدودیتی از لحاظ سنی وجود ندارد. در موارد زیر به منظور جلوگیری از بارداری ناخواسته می‌توان از قرص اورژانسی بهره گرفت:

 • زمانی که برای جلوگیری از بارداری از هیچ روشی برای پیشگیری استفاده نشده است.
 • هنگامی که یک خانم مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است.
 • زمانی که شک وجود دارد که آیا روشی که برای جلوگیری از بارداری استفاده شده، موثر بوده است یا نه (مثل زمانی که کاندوم پاره می‌شود.)

سخن پایانی

بارداری درصورتی‌که خودخواسته و آگاهانه باشد می‌تواند تجربه خوبی را برای افراد رقم بزند. اما قطعا شما همیشه قصد باردارشدن ندارید و باید از یکی از راه‌های ضدبارداری استفاده کنید. راه‌های بسیار زیادی برای جلوگیری از بارداری وجود دارد که در حال حاضر استفاده از کاندوم یکی از محبوب‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود. اما در برخی از مواقع به‌طور اتفاقی ممکن است در معرض بارداری قرار بگیرید. در این زمان شما می‌توانید از قرص اورژانسی استفاده کنید. قرص اورژانسی جلوی لقاح را خواهد گرفت.

اما مصرف این قرص عوارضی با خود به دنبال دارد. احتمالا تا چند هفته درگیر این عوارض هستید. به یاد داشته باشید، بدترین عوارض قرص اورژانسی زمانی بروز پیدا می‌کند که افراد به‌دفعات زیاد از این قرص استفاده می‌کنند. آیا شما هم این عوارض را تاکنون توجه کرده‌اید؟ اگر بله؛ خوشحال خواهیم شد، نظر خود را در این رابطه با ما در میان بگذارید. توصیه می‌کنیم یک روش مطمئن برای جلوگیری از بارداری خود درنظر بگیرید. به منظور افزایش کیفیت رابطه جنسی خود از سایت داروخانه آنلاین مثبت سبز دیدن کرده و اگر نیاز به اسپری تاخیری ، کاندوم و … دارید، محصول مورد نظر خود را به راحتی و به صورت اینترنتی سفارش دهید.

خانم دکتر ویدا یوسفیان (جراح و متخصص زنان)

آدرس: شهرک غرب،بلوار فرحزادی،خیابان ۱۸ متری بالای داروخانه دکتر مشرف،مطهری،پ۱۶۸

شماره تلفن:۲۲۰۷۴۰۶۵-۰۲۱

آدرس سایت: https://dr-vidayousefian.com/

خانم دکتر یوسفیان در مورد کلیه مشکلات مربوط به بیماری‌های زنان و زایمان در خدمت شما هستند….

سوالات متداول در مورد بدترین عوارض قرص اورژانسی

زمان مصرف قرص اورژانسی چه زمانی است؟

قرص اورژانسی اگر بلافاصله بعد از رابطه جنسی مصرف شود، اثرگذاری بهتری خواهد داشت. اگر قرص LD مصرف می‌کنید، 4 عدد از آن را در عرض 72 ساعت اول بخورید و 12 ساعت بعد 4 عدد دیگر مصرف کنید. اما اگر قرص HD مصرف می‌کنید، دوز مصرفی باید نصف شود. یعنی به جای 4 عدد قرص در هر نوبت، 2 عدد مصرف شود.

بهترین زمان مصرف قرص اورژانسی چه وقت است؟

هر چه زمانی که قرص اورژانسی را مصرف می‌کنید به زمان مقاربت جنسی شما که از آن گذشته است، نزدیک‌تر باشد اثرگذاری بهتری خواهد داشت. نهایتا تا ۷۲ ساعت وقت دارید که این قرص را مصرف کنید. البته نوع قرص هم مهم است. تا ۱۲ ساعت پس از رابطه جنسی محافظت نشده، بهترین زمان مصرف قرص اورژانسی است.

قرص اورژانسی دوتایی چیست؟

نوعی قرص اورژانسی است که توصیه می‌شود اولین دوز آن را در نزدیک‌ترین زمان به رابطه جنسی که داشته‌اید مصرف کنید و دوز دوم را ۱۲ ساعت بعد.

قیمت قرص اورژانسی گران است یا ارزان؟

قرص‌های اورژانسی اغلب در داخل کشور تهیه می‌شود و با قیمت مناسب در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند. البته بهترین گزینه این است که با مشورت پزشک از آنها استفاده کنید.

آیا مصرف قرص اورژانسی از بیماری‌های مقاربتی پیشگیری می‌کند؟

خیر این دو هیچ ربطی به هم ندارند. برای جلوگیری از بیماری‌های جنسی باید از کاندوم استفاده کرده و نکات بهداشتی را رعایت کنید.

عوارض قرص اورژانسی چیست؟

حالت تهوع، سردرد و سرگیجه، درد در ناحیه زیر شکم، اسهال و استفراغ، احساس ضعف و خستگی، اختلال در قاعدگی و درد سینه از عوارض قرص اورژانسی است.

اگر پس از خوردن قرص اورژانسی استفراغ کنید چه باید بکنید؟

چنانچه کمتر از ۲ ساعت از مصرف قرص اورژانسی گذشته است، باید دوباره آن را مصرف نمایید زیرا احتمالا با تهوع از بدن شما خارج شده است.

طریقه مصرف قرص اورژانسی چیست؟

بهتر است این قرص را با معده خالی مصرف نکنید زیرا احتمال بروز عوارض گوارشی بیشتر می‌شود. قرص اورژانسی را همراه با ۱ لیوان آب میل کنید و اگر دچار تهوع می‌شوید با پزشک مشورت کنید تا در کنار آن قرص ضد تهوع نیز به شما بدهد.

قرص اورژانسی تنسی چیست؟

نوعی قرص اورژانسی است که به صورت تکی و دوتایی در بازار یافت می‌شود. اولین قرص در سریع‌ترین زمان ممکن و دومین قرص ۱۲ ساعت بعد باید مصرف شود.

چند روز پس از مصرف قرص اورژانسی باید پریود شد؟

به طور معمول حدود ۱۴ روز (۲ هفته) پس از مصرف این قرص، عادت ماهیانه باید اتفاق بیفتد.

آیا پس از مصرف قرص اورژانسی احتمال لکه‌بینی وجود دارد؟

بله و این مسئله کاملا طبیعی است.

به جای قرص اورژانسی می‌توان از دمنوش زعفران استفاده کرد؟

خیر؛ در طب سنتی گفته می‌شود که دمنوش زعفران موجب سقط جنین می‌شود اما قرص اورژانسی موجب سقط جنین نخواهد شد. بلکه از انجام لقاح و بارور شدن تخمک جلوگیری خواهد کرد.

از چه سنی می‌توان قرص اورژانسی استفاده کرد؟

اگر فرد سالم باشد و عادت ماهیانه برای وی اتفاق بیفتد می‌تواند از قرص اورژانسی استفاده کند البته نه به طور مداوم. گفته می‌شود که حداکثر ۳ بار در سال از این قرص استفاده کنید.

قرص اورژانسی هورمونی بهتر است یا غیر هورمونی؟

نوع غیر هورمونی عوارض کمتری دارد اما برای اینکه بدانید کدام نوع برای شما مناسب‌تر است حتما با پزشک مشورت متخصص زنان کنید.

در چه مواردی به سراغ مصرف قرص اورژانسی برویم؟

۱- در صورت پاره شدن کاندوم ۲- داشتن رابطه جنسی محافظت نشده و ورود مایع منی به بدن زن ۳- تجاوز جنسی ۴- در صورت عدم استفاده از روش جلوگیری از بارداری که همیشه داشته‌اید. ۵- در صورتی که رابطه جنسی برقرار کرده‌اید و هیچ آگاهی از راه‌های جلوگیری از بارداری نداشته‌اید.

تا چند روز بعد از رابطه می‌توان قرص اورژانسی خورد؟

۲۴ ساعت اول بعد از رابطه جنسی، زمان طلایی برای مصرف قرص اورژانسی است تا بهترین اثرگذاری را داشته باشد. بسته به نوع قرصی که از آن استفاده می‌کنید بعضی از قرص‌ها را حداکثر تا ۷۲ ساعت (۳ روز ) و برخی دیگر را حداکثر تا ۵ روز بعد می‌توان مورد استفاده قرار داد.

شاید برای شما جذاب باشد
تمام نکات مهم پیرامون انزال زودرس و راه های کنترل آن
واکسن پرونار چیست و چه کاربردی دارد؟
تاثیر تغذیه در کم کردن درد قاعدگی
تاثیر تغذیه در کم کردن درد قاعدگی
اعتماد به نفس با لاغری چه ارتباطی دارد؟
خواص شگفت انگیز خیار
چند خواص مهم خیار
بهترین راه حل برای کمک به همکار افسرده
بهترین راه حل برای کمک به همکار افسرده
آزاده فراهانی
نتیجه معتبرترین و بروزترین تحقیقات علمی را در حوزه بهداشت، سلامت و زیبایی به ساد‌ه‌ترین زبان به نگارش درمی‌آورم تا راهنمای شما باشد برای انتخاب یک سبک زندگی سالم‌تر.
بحث و تبادل نظر
guest

723 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سارا
سارا

سلام من ماه پیش روز آخر پریودم رابطه داشتم برای همین قرص اورژانسی ال دی خوردم و یک هفته بعدش دوباره پریود شدم به خاطر قرص ها، تو این بین یکبار دیگه هم رابطه داشتم اما با کاندوم حدود ده روز پیش، حالا تایم اصلی پریودمه الان مچ پاهام و سرم درد میکنه، میخواستم ببینم آیا پریود میشم الان یا به خاطر قرص ها ممکنه عقب بیوقته؟احتمال بارداریم چی؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  سارا

سلام کاربر گرامی
در کل قرص اورژانسی نظم سیکل را به هم میزند اما اگر پریود شما بیشتر از یک هفته تاخیر داشت به پزشک مراجعه نمایید.
سپاس از همراهی شما

فاطمه
فاطمه

سلام خسته نباشید من ۱۳ مهر قرص اورژانسی خوردم و تقریبا یک هفته بعد پریود شدم
و میدونم سیکل قاعدگی رو بهم میزنه
من هر ۲۳،۲۵ روز یبار پریود میشدم حتی بعد خوردن قرص اورژانسی پریود بعدم سر تایم بود
ولی ماه دومم که الان آذر هستیم دفعه قبل ۱۶ آبان شروع پریودم الان این ماه ۲ آذر تقریبا یک هفته زودتر از زمان پریودم ، پریود شدم
میشه راهنمایی کنید چکارکنم ؟ الان خیلی تو دردسر افتادم ؟ من کیست بی خطر هم دارم
من یواشکی قرص خوردم و تا جایی که بشه دوست ندارم به دکتر مراجعه کنم
میشه اگه کسی میدونه چکارکنم قاعدگیم منظم شه
محبت کنید راهنماییم کنید ؟ ممنون میشم

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  فاطمه

سلام کاربر گرامی
تا یک هفته تاخیر یا زودتر پریود شدن مانعی ندارد در صورتیکه ماه بعد هم منظم نشد به پزشک مراجعه نمایید.
سپاس از همراهی شما

الهام
الهام

سلام وقتتون بخیر من تو یک ماه حدودا ۳یا۴بار قرص مصرف کردم و شکمم ی جورایی انگار باد کرده نمیدونم چکار کنم آزمایش لازمه بدم
میشه راهنمایی کنین؟

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  الهام

سلام دوست عزیز
مصرف زیاد قرص اورژانسی قطعا عوارض خواهد داشت .

سارا
سارا

سلام خسته نباشید دکتر
من روز های آخر پریودی رابطه داشتم،قرص اورژانسی مصرف کردم و بعد یک هفته دوباره پریود شدم و ۵ روز طول کشید دورش و خونریزی کاملا شبیه پریود بود
اما حالا از دوباره زیر دلم درد میکنه و داخل پاهام و کمرم ضعف دارم انگار که از دوباره میخوام پریود بشم، این از چیه؟طبیعیه؟
و اینکه پریود بعدیم تایمش باید همون تایم قبلی باشه یا عقب تر میوفته؟و اینکه احتمال بارداری ندارم دیگه؟

دکتر اکرم کرامتی
دکتر اکرم کرامتی
پاسخ به  سارا

سلام کاربر گرامی
قرص اورژانسی باعث به هم خوردن سیکل قاعدگی میشود و ممکنه عقب تر یا جلوتر باشد. و احتما بارداری با مصرف قرص نزدیک به صفر است.
سپاس از همراهی شما

عباس
عباس

نامزد من روز قبل موعد پریودیش رابطه محافظت نشده داشتیم و منی داخل تخیله شد و بعدش دوتا قرص اورژانسی خورد فرداش خون ریزی کمی داشت و پس فرداش خون ریزی زیادی داشت به مدت دو روز 
روز پنجم پریودش الان یکم کمر درد و ورم معده داره
آیا بارداره ؟ 
آیا قرص اثر کرده ؟ 

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  عباس

سلام کاربر گرامی
چون قرص اورژانسی بلافاصله بعد از رابطه خورده شده احتمال بارداری بسیار کم می باشد
دقت نمایید نحوه ی صحیح استفاده از قرص اورژانسی به ابن صورت می باشد: دوز 0.75: 2 عدد به فاصله ی 12 ساعت و دوز 1.5: 1 عدد
در صورت زیاد بودن حجم خونریزی یا طولانی شدن زمان آن و درد شکم باید به پزشک مراجعه نمایید.
سپاس از همراهی شما

S.m
S.m

سلام خسته نباشید
من یک هفته بعد از مصرف قرص اورژانسی ال دی ،امروز پریود شدم ولی خون تیره اس و مقدار کمی هم هست تقریبا
آیا احتمال بارداریم رد شده الان؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  S.m

سلام کاربر گرامی
احتمالا حالتی که ذکر می کنید لکه بینی می باشد که به علت مصرف قرص اورژانسی است .
بله احتمال بارداری تقریبا وجود ندارد در صورتیکه پریود بعدی شما بیشتر از یک هفته تاخیر داشت تست بدهید.
سپاس از همراهی شما

نرگس
نرگس

سلام خانم دکتر وقتتون بخیر
میخواستم بپرسم بعد از مصرف قرص اورژانسی اگر مدفوع انجام بشه تاثیر و ار بین میبره؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  نرگس

سلام کاربر گرامی
خیر ارتباطی ندارد.
سپاس از همراهی شما

نرگس
نرگس

سلام من روز هفتم پریودیم رابطه داشتم وآب منی داخل واژنم ریخته وبلافاصله بعد۴تاال دی خوردم و۱۳ساعت بعد هم قرص تنسی خوردم می خواستم بدونم امکانش هست حامله شم؟

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  نرگس

سلام دوست عزیز
اگر شما روز هفتم پریودی خود رابطه جنسی داشته اید، احتمال بارداری نسبتاً کمتر است، اما همچنان وجود دارد. علت آن این است که در برخی از زنان دوره تخم‌گذاری ممکن است در مرحله بعدی پریودی (معمولاً در روزهای ۱۲ تا ۱۶ دوره قاعدگی) رخ دهد و در این صورت اسپرم‌ها می‌توانند برای تخمک‌هایی که آماده تخمک‌گذاری هستند، منتظر بمانند.

اما با توجه به اقداماتی که شما انجام دادید، احتمال بارداری به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است. مصرف قرص پس از رابطه جنسی (ال دی) و قرص تنسی (پروژسترون) ممکن است در جلوگیری از بارداری مؤثر باشد، اگرچه هیچ روش جلوگیری از بارداری ۱۰۰٪ مطمئن نیست.

برای اطمینان بیشتر، بهتر است که با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند با توجه به وضعیت شما و تاریخچه قاعدگی، نظر دقیق‌تری را در مورد احتمال بارداری شما ارائه کند و در صورت نیاز، تست بارداری را توصیه کند.

نرگس
نرگس

ممنونم خانم دکتر
احتمال داره بعد ازمصرف تنسی پریود شم؟ اگر پریود شم چند روز بعد میشم

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  نرگس

سلام کاربر گرامی
بله ممکن است.
در کل قرص قرص اورژانسی نظم سیکل ماهیانه را به هم میریزد و عوارضی مثل لکه بینی و تغییر در حجم خونریزی مشاهده می شود که در افراد مختلف متفاوت است.
دقت نمایید در صورتیکه زمان شروع پریود شما بیشتر از یک هفته تاخیر داشت یا دچار دردهای شدید شکمی شدید باید به پزشک مراجعه نمایید.
سپاس از همراهی شما

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  نرگس

سلام کاربر گرامی
برای مصرف اورژانسی قرص ال دی باید ۸ عدد از آن‌ها در یک روز و حداکثر ۷۲ ساعت بعد از نزدیکی پرخطر استفاده شود. می‌توان ۴ عدد از آن‌ها را در یک ساعت و ۴ عدد بعدی را ۱۲ ساعت دیگر استفاده کرد تا علائمی مانند تهوع و استفراغ در خانم ایجاد نشود و نیازی به مصرف تنسی نیست( در صورت مصرف ال دی)
احتمال بارداری برای شما “بسیار کم” می باشد.
سپاس از همراهی شما

نرگس
نرگس

ممنون از شما

زهره ی
زهره ی

سلام خانم دکتر
من دو روز بعد پایان پریودم رابطه داشتم و دوتا قرص ۷۵/ خوردم و بعد ۶ روز پریود شدم و بعد دو هفته مبگذره تقریبا ۳-۴ روزه خون ریزی و لکه بینی دارم
آیا طبیعی و از عوارض داروعه و خطر بارداری رفع شده ؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  زهره ی

سلام کاربر گرامی
در صورتی که لکه بینی ادامه دارد باید به پزشک مراجعه نمایید.
سپاس از همراهی شما

S.m
S.m

سلام خسته نباشید
من بعد از ۷۲ ساعت از رابطم قرص ال دی اورژانسی مصرف کردم ،مقدار ۸ عدد
آیا تاثیر داره؟ و اینکه کی پریود میشم بعد قرص ها؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  S.m

سلام کاربر گرامی
هر نوع قرص اورژانسی باید تا قبل از 72 ساعت بعد از رابطه استفاده شود در غیر این صورت تاثیر گذاری آن کاهش می یابد.
بعد از مصرف قرص اورژانسی ممکن است دچار لکه بینی و به هم خوردن نظم سیکل ماهیانه شوید که برای هر کسی این عوارض متفاوت است در صورتیکه زمان شروع پریود شما بیشتر از یک هفته تاخیر داشت حتما تست بدهید.
سپاس از همراهی شما

S.m
S.m

خانم دکتر من همون روز اول مصرف کردم قرص هارو ولی فرداش(روز بعد از رابطه) بالا آوردم، باز از دوباره دو دوز قرص الی دی رو تکرار کردم برای همین تا روز سوم بعد رابطه طول کشید چون هر دوازده ساعت بود تا روز طول سوم کشید

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  S.m

اگر فردای مصرف قرص ها بالا آوردید نیازی به تکرار دوز نبود.
پس نگران نباشید قرص ها تاثیر گذاری خود را دارند ولی اگر زمان پریود شما بیشتر از یک هفته تاخیر داشت تست بدهید.

1 12 13 14