Immunosom
مجله پزشکی و سلامت
Immunosom

نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری چگونه است؟

ال کارنیتین از مشتقات طبیعی اسیدهای آمینه است که به طور طبیعی در برخی از مواد غذایی وجود دارد و بسیاری از افراد در قالب مکمل نیز از آن استفاده می‌کنند. ال کارنیتین بیشتر به عنوان یک مکمل کاهش وزن شناخته شده است که به چربی‌سوزی کمک می‌کند. مصرف ال...

نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری (مصاحبه با مربی بدنسازی)

ال کارنیتین از مشتقات طبیعی اسیدهای آمینه است که به طور طبیعی در برخی از مواد غذایی وجود دارد و بسیاری از افراد در قالب مکمل نیز از آن استفاده می‌کنند. ال کارنیتین بیشتر به عنوان یک مکمل کاهش وزن شناخته شده است که به چربی‌سوزی کمک می‌کند. مصرف ال کارنیتین تا چه حد در لاغر شدن نقش دارد؟ نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری چگونه است؟ در ادامه این مطلب به پاسخ این سوالات خواهید رسید.

همچنین در این ویدیو مربی بدنسازی، محمد حسین مشائی، توضیحات کاملی را در مورد L-carnitine و نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری به شما ارائه می‌دهند:

مصرف ال کارنیتین چه فوایدی دارد؟

ال کارنیتین چیست؟ L-carnitine از اسیدهای آمینه لیزین و متیونین ساخته شده و در تقویت متابولیسم بدن نقش مهمی دارد. L-carnitine با انتقال اسیدهای چرب به میتوکندری سلول‌های بدن به تولید انرژی کمک می‌کند. میتوکندری درون سلول‌ها همانند یک موتور کار کرده و با سوزاندن چربی‌ها انرژی لازم را در اختیار بدن قرار می‌دهد. برای اینکه بدن بتواند L-carnitine را به مقدار کافی تولید کند، علاوه بر لیزین و متیونین به مقادیر مناسبی ویتامین C نیز نیاز دارد.

با خوردن بعضی از مواد غذایی مثل گوشت و ماهی می‌توان مقدار اندکی L-carnitine را برای بدن تهیه کرد. بنابراین افراد گیاه‌خوار نمی‌توانند از طریق منابع غذایی به این ماده دست پیدا کنند. 98% از ال-کارنیتین موجود در بدن در عضلات ذخیره می‌شود و مقدار اندکی از آن نیز در کبد و خون وجود دارد.بسیاری از افراد به ویژه ورزشکاران از مکمل ال کارنیتین به دلیل مزایای بی‌نظیر آن برای بهبود عملکرد ورزشی خود استفاده می‌کنند. اما نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری چگونه است؟

 ال کارنیتین

خرید قرص ال کارنیتین از داروخانه به صورت حضوری یا آنلاین به سهولت مقدور است و به راحتی می‌توان آن را در دوزها و برندهای مختلف یافت و مورد مصرف قرار داد.

 ال کارنیتین چیست

تاثیر ال کارنیتین بر لاغری صحت دارد؟

از آنجایی که L-carnitine به بدن کمک می‌کند تا اسیدهای چرب بیشتری در سلول‌های بدن جهت تولید انرژی سوخته شوند، این تصور به وجود می‌آید که ال کارنیتین می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. پیش از بررسی نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری بهتر است ابتدا به یک پاسخ واضح دست یابیم که آیا واقعا درست است که ال کارنیتین سبب لاغری می‌شود؟

واقعیت این است که مطالعات نتایج متفاوتی را در این زمینه ارائه می‌دهند. مثلا در یک مطالعه 8 هفته‌ای روی 34 زن که به طور مرتب ال کارنیتین استفاده می‌کردند و 4 روز در هفته نیز تمرینات ورزشی انجام می‌دادند، مشخص شد که آنها در مقایسه با افرادی که L-carnitine مصرف نکرده‌اند، دچار کاهش وزن خاصی نشده‌اند. با این حال برخی از پژوهش‌ها نیز نشان می‌دهند که افراد چاق یا مسنی که در کنار ورزش از ال کارنیتین استفاده کرده‌اند، 1.3 کیلوگرم وزن بیشتری نسبت به سایرین از دست داده‌اند.

در زمینه تاثیر ال کارنیتین روی کاهش وزن، به تحقیقات بیشتری نیاز است اما به طور کلی بر اساس بسیاری از مطالعات و همچنین گزارش مصرف کنندگان، ال کارنیتین این امکان را به ورزشکاران می‌دهد تا در طی تمرینات ورزشی، چربی بیشتری را بسوزانند و در عین حال از بروز احساس خستگی و تحلیل عضلانی نیز پیشگیری به عمل آورند. برای کسب بهترین نتیجه در رابطه با نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری توصیه می‌شود که از این مکمل در کنار داشتن یک رژیم غذایی سالم و اصولی و همچنین انجام تمرینات ورزشی استفاده شود. اگر زیاد اهل ورزش نیستید، به جای L-carnitine از انواع قرص لاغری موجود در داروخانه نیز می‌توانید استفاده کنید.

نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری

نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری چگونه است؟ به منظور کاهش وزن می‌توان روزانه 2 تا 4 گرم ال کارنیتین را مورد مصرف قرار داد اما بهتر است این مقدار در 2 یا 3 نوبت استفاده شود. به نظر می‌رسد که مصرف روزانه 2 گرم L-carnitine کاملا ایمن به نظر برسد. 2 گرم از این ماده حدودا 2000 میلی گرم در روز است؛ پس اگر شما مثلا از کپسول 1000 میلی گرم ال-کارنیتین استفاده می‌کنید، لازم است تا 2 بار در روز آن را بخورید تا به کاهش وزن شما کمک شود.

فراموش نکنید که در روزهای استراحت که تمرین ورزشی ندارید، نیز باید مکمل ال کارنیتین خود را مورد استفاده قرار دهید. مصرف همزمان مکمل ال کارنیتین و CLA نیز در لاغری می‌تواند بسیار مفید باشد.

در بسیاری از تحقیقات مشخص شده است که بهترین نتیجه از خوردن L-carnitine زمانی دریافت می‌شود که 30 تا 40 گرم کربوهیدرات نیز همزمان با خوردن آن مورد مصرف قرار گیرد. کربوهیدرات‌ها سطح انسولین را افزایش می‌دهند و برای اینکه ال کارنیتین وارد سلول‌های عضلانی شود، سطح انسولین باید بالا برود. مصرف ال کارنیتین در هنگام بالا رفتن انسولین به رساندن گلوکز بیشتر به سلول‌های عضلانی کمک کرده و در نتیجه به افزایش انرژی و بهبود عملکرد در تمرینات ورزشی کمک می‌شود. البته برای رسیدن به نتیجه مطلوب بهتر است تا بهترین زمان خوردن ال کارنیتین را نیز بدانید.

نحوه مصرف ال کارنیتین مایع

نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری را شرح دادیم. اما طریقه مصرف ال کارنیتین مایع چگونه است؟ ال کارنیتین مایع انواع مختلفی دارد. بهتر است روی بسته‌بندی مکمل مورد نظر را بخوانید تا با نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری به طور دقیق آشنا شوید. اما به طور کلی می‌توان گفت که در هر نوبت مصرف، 10 میلی‌لیتر ال کارنیتین مایع را باید به مقداری آب یا آبمیوه اضافه نمود. همچنین اگر از ویال ال-کارنیتین استفاده می‌کنید می‌توانید آن را به تنهایی یا در ترکیب با مایعاتی همچون آب مورد استفاده قرار دهید. با معده خالی یا 30 دقیقه قبل از تمرین بهترین زمان مصرف ویال ال کارنیتین برای لاغری است.

زمان مصرف ال کارنیتین برای لاغری

برای اینکه نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری را به خوبی بدانید لازم است تا با بهترین زمان استفاده از آن نیز آشنا شوید تا به این ترتیب بتوانید به کاهش وزن ایده‌آل خود بهتر نزدیک شوید. ال کارنیتین به ویژه اگر به صورت مایع مورد مصرف قرار گیرد، جذب سریعی در بدن دارد. از این رو صبح زود یا یک ساعت قبل از شروع تمرینات ورزشی بهترین زمان برای مصرف آن است. اگر هدف شما صرفا چربی‌سوزی است، بهتر است L-carnitine را همراه با دیگر مکمل‌های چربی‌سوز در میان‌وعده‌های غذایی بدون مصرف هیچ نوع ماده غذایی دیگری بخورید. البته در این زمینه حتما نظر مربی ورزشی خود را نیز جویا شوید.

 بهترین زمان مصرف

در مصرف قرص لاغری ال کارنیتین دقت کنید

مصرف روزانه 2 گرم ال-کارنیتین یا کمتر نسبتا بی‌خطر و عاری از هرگونه عارضه جانبی خاص است. اگر می‌خواهید از قرص ال-کارنیتین به صورت طولانی مدت استفاده کنید، ایمن‌ترین دوز همان روزی 2 گرم است و بهتر است مقدار را بیش از این افزایش ندهید. در برخی موارد نادر حتی اگر از ال کارنیتین در دوز مناسب نیز استفاده شود، عوارضی همچون حالت تهوع و درد معده بروز می‌یابد.

همچنین مصرف دراز مدت L-carnitine ممکن است سطح TMAO (تری متیل آمین ان اکسید) را در خون افزایش دهد و در این حالت خطر ابتلا به آترواسکلروز که موجب گرفتگی عروق می‌شود، بیشتر خواهد شد. بنابراین بدون مشورت با پزشک یا مربی ورزشی خود مقدار مصرف خود را افزایش ندهید. در مورد نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری با پزشک مشورت کنید.

قرص ال کارنیتین ۱۰۰۰ برای لاغری

نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری را شرح دادیم. قرص ال کارنیتین در دوزهای مختلفی مثل 500، 1000 و 2000 در بازار یافت می‌شود. یک نمونه از قرص L-carnitine 1000 به شرح زیر است:

قرص ال کارنیتین 1000 میلی گرم ساپلند نوتریشن

این قرص علاوه بر تامین انرژی به کاهش وزن نیز کمک می‌کند. با مصرف قرص ال-کارنیتین 1000 میلی گرم ساپلند نوتریشن می‌توانید سرعت چربی‌سوزی را در بدن افزایش دهید. این مکم از دو اسید آمینه لیزین و متیونین تشکیل شده است و با افزایش متابولیسم روی کاهش وزن ورزشکاران تاثیر دارد. جلوگیری از درد و کوفتگی عضلانی از دیگر مزایای این مکمل به حساب می‌آید. نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری در این قرص به شکل زیر است:

  • نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری: روزانه دو عدد قرص L-carnitine همراه با غذا مصرف شود.

 قرص ال کارنیتین ساپلند نوتریشن

 خرید ال کارنیتین ساپلند نوتریشن

بهترین ال کارنیتین برای کاهش وزن کدام است؟

پس از بررسی نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری به معرفی بهترین ال کارنیتین می‌پردازیم. بر اساس مطالعات می‌توان گفت که بهترین ال کارنیتین برای کاهش وزن، ال کارنیتین ال تارترات است. ال کارنیتین انواع مختلفی دارد که این نوع یکی از آنهاست که برای چربی‌سوزی می‌تواند موثر باشد. البته دیگر انواع ال کارنیتین هم در لاغری موثر هستند. اگر به دنبال جذب بهتر ال کارنیتین در بدن هستید، از ال کارنیتین‌های مایع در قالب ویال هم می‌توانید استفاده نمایید.

فراموش نکنید که ال کارنیتین زمانی بهتر اثر می‌کند که در کنار ورزش از آن استفاده شود. به عنوان بهترین قرص ال کارنیتین برای کاهش وزن می‌توانید از مکمل‌های زیر استفاده کنید. توجه به نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری را فراموش نکنید:

قرص ال کارنیتین 500 برای لاغری

دوز 500 میلی‌گرم ال-کارنیتین برای کمک به لاغری مناسب است. نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری را با دوز 500 برایتان شرح خواهیم داد:

قرص ال کارنیتین 500 میلی گرم یوروویتال

به منظور کاهش وزن، کاهش چربی و افزایش متابولیسم می‌توانید از قرص ال-کارنیتین 500 میلی گرم یوروویتال استفاده کنید. بزرگسالان روزانه 1 عدد از این قرص را در کنار غذا می‌توانند مورد استفاده قرار دهند. تقویت سلامت قلب و عروق از مزایای مصرف این مکمل است.

 ال کارنیتین یوروویتال

 خرید ال کارنیتین یوروویتال

قرص ال-کارنیتین وانا برن 500 میلی گرم نورم لایف

برای اینکه سوخت و ساز بدن خود را افزایش داده و در کنار ورزش به لاغری و خوش فرم شدن بدن دست یابید می‌توانید از قرص L-carnitine وانا برن 500 میلی گرم نورم لایف استفاده نمایید. کاهش تری گلیسیرید و افزایش کلسترول خوب در بدن از مزایای مصرف این قرص است:

  • نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری (ال کارنیتین وانا برن): ۳-۱ عدد قرص روزانه در دوزهای جدا از هم ترجیحا همراه غذا و یک لیوان آب مصرف شود.

 ال کارنیتین نورم لایف

خرید ال کارنیتین نورم لایف

ال کارنیتین مایع برای لاغری

بعضی از شواهد نشان می‌دهد که جذب ال کارنیتین مایع سریع‌تر از قرص ال کارنیتین است. به همین دلیل ورزشکاران تمایل بیشتری به مصرف ال کارنیتین مایع نشان می‌دهند. ال کارنیتین مایع به صورت ویال عرضه شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. به منظور افرایش انرژی، کمک به افزایش متابولیسم چربی‌ها، بهبود و ترمیم بافت عضلانی و کاهش وزن می‌توانید از L-carnitine مایع بهره بگیرید. یک نمونه ال کارنیتین مایع برای لاغری را در اینجا به شما معرفی می‌کنیم:

ویال خوراکی ال-کارنیتین 2000 آلامو

افزایش متابولیسم چربی در بدن، کاهش وزن، ترمیم بافت عضلانی و بهبود عملکرد ورزشی از مزایای ویال خوراکی ال-کارنیتین 2000 آلامو است. مصرف این ویال به افزایش انرژی کمک می‌کند. طعم‌های متنوع این محصول آن را محبوب ورزشکاران کرده و به آنها کمک می‎‌کند تا هرچه زودتر به وزن ایده‌آل خود دست پیدا کنند.

  • نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری (ویال خوراکی): دوز خوراکی به میزان یک ویال در روز و یا مطابق دستور پزشک مصرف شود.

 ال کارنیتین آلامو

ال کارنیتین آلامو

با ال کارنیتین چقدر وزن کم می‌کنیم؟

حالا دیگر نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری را می‌دانید. بسیاری از افراد می‌پرسند، با ال کارنیتین چقدر وزن می‌توانیم کم کنیم؟ پاسخ این سوال بستگی به عوامل مختلفی دارد. مثلا باید دید در کنار مصرف ال کارنیتین فرد چقدر ورزش می‌کند، تا چه حد به رژیم لاغری خود پایبند است و آیا از لحاظ سلامتی و پزشکی، بیماری خاصی دارد یا نه؟ وزن اولیه فرد هم تعیین کننده است. به طور کلی می‌توان گفت که با مصرف ال کارنیتین در هر ماه افراد می‌توانند 2 تا 5 کیلو وزن کم کنند اما این مقدار همان طور که شرح دادیم دقیق نیست.

گفتار پایانی

در بدن انسان ترکیب لیزین و متیونین ال-کارنیتین را به وجود می‌آورد. مکمل ال-کارنیتین یکی از پرمصرف‌ترین مکمل‌های بدنسازی در میان ورزشکاران است که کمک به لاغری و چربی‌سوزی یکی از مهم‌ترین مزایای مصرف آن به شمار می‌آید. نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری را در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم.

دقت داشته باشید که مصرف بیش از حد از این مکمل ممکن است برای شما عوارض جانبی داشته باشد بنابراین با هدف کاهش وزن، بیش از دوزی که برای شما تعیین می‌شود، این مکمل را مورد مصرف قرار ندهید. قیمت ال کارنیتین را در سایت داروخانه آنلاین مثبت سبز می‌توانید ببییند و در صورت لزوم برای خرید اقدام نمایید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: 103 میانگین: 3.9]
شاید برای شما جذاب باشد
آنچه زبان درباره سلامتی می گوید
آنچه زبان درباره سلامتی می گوید
در مورد فواید مارچوبه چه می دانید؟
در مورد فواید مارچوبه چه می دانید؟
انواع گودی کمر و چند حرکت اصلاحی برای درمان
انواع گودی کمر و چند حرکت اصلاحی برای درمان
بهترین درمان خانگی رفع شوره سر
بهترین درمان خانگی رفع شوره سر
حس بویایی پس از عمل جراحی بینی
حس بویایی پس از عمل جراحی بینی
کنترل طول عمر شپش سر
راهکاری برای کنترل طول عمر شپش سر
آزاده فراهانی
نتیجه معتبرترین و بروزترین تحقیقات علمی را در حوزه بهداشت، سلامت و زیبایی به ساد‌ه‌ترین زبان به نگارش درمی‌آورم تا راهنمای شما باشد برای انتخاب یک سبک زندگی سالم‌تر
بحث و تبادل نظر
guest

78 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
زهرا
زهرا

سلام خسته نباشید
۲۹ سالمه با قد ۱۶۵ وزن ۷۲
دو‌ماهه ال کارنتین میخورم در کنار ورزش ولی کاهش وزن نداشتم
شما کراتین رو پیشنهاد میکنید برای چربی سوزی یا همون ال کارنتین؟

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  زهرا

سلام کاربر گرامی
مکمل کراتین برای چربی سوزی استفاده نمی شود،دوز ال کارنتین مصرفی تان را بالاتر ببرید.

صبا
صبا

با سلام و سپاس از شما، خانم فراهانی، که با توجه تمام جواب مخاطبان را تک تک میدهید، و ممنون از توضیحات بسیار مفیدتون درباره ال کارنیتین، پیروز و پایدار باشید.

ط
ط

سلام من هفته ای سه روز باشگاه بدن سازی می روم برای کاهش چربی به من قرص ال کارنیتین۱۰۰۰. Cla1000پیشنهاد دادن آیا فقط در روزهایی که تمرین دارم استفاده کنم ؟؟یا هرروز می توانم استفاده کنم

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  ط

سلام دوست عزیز

روزهای غیر تمرین می توانید در وعده عصر استفاده کنید.

سلمان
سلمان

سلام قرص جوشان ال کارنتین هم خوبه؟؟؟
بدون شکر هست دیگه؟؟

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  سلمان

سلام دوست عزیز
بله هر نوع از اشکال ال کارنتین تاثیر دارد.

سجاد
سجاد

سلام بنده ۲۵ سالمه و قدم۱۷۰ وزنم ۸۷ آیا ال کارنیتین یوروویتال ۵۰۰ تهیه کنم یا ۱۰۰۰ ممنون

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  سجاد

سلام کاربر گرامی
اگر مشکل خاصی ندارد و ورزش می کنید نیم ساعت قبل از تمرین تا 3000 میلی گرم ال کارنتین می توانید استفاده کنید.

بهتر است از دوز پایین شروع کنید و کم کم دوز را افزایش دهید.

سپاس از همراهی شما

مریم
مریم

سلام من ۳۶ سالمه وزنم ۷۲ هست دو ماهه هفته ای ۶ روز صبحها ( هر روز ۸ صبح ) ورزش میکنم قرص ال کارنیتین ۱۰۰۰ تهیه کردم چطور میتونم مصرف کنم؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  مریم

سلام کاربر گرامی
می توانید نیم ساعت قبل از تمرین از ال کارنتین استفاده نمایید.
سپاس از همراهی شما

محسن
محسن

سلام وقت بخیر
۳۶ سالمه و وزنم ۱۰۵ و قد ۱۸۵ از قرص ال کارنتین ۱۰۰۰ استفاده میکنم ولی بلعیدن قرص برام مشکله میشه قرص نصف کنم و مصرف کنم

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  محسن

سلام کاربر گرامی
می توانید از ال کارنتین مایع استفاده نمایید.
سپاس از همراهی شما

امیر
امیر

سلام، بنده روزی بین ۲۰ الی ۳۰ کیلومتر دوچرخه سواری میکنم، ۴۲ سالمه و ۱۶۸ سانت قد، وزنم هم ۷۱ کیلو هست، چربی پهلو دارم ک میخوام از بین بره، چه دوزی از این قرص و در چه زمانی رو پیشنهاد میکنید، دوچرخه سواری صبح رو ناشتا انجام میدم، این قرص رو ناشتا میشه مصرف کرد؟

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  امیر

سلام دوست عزیز
بله اگر مشکل گوارشی ندارید می توانید صبح ناشتا استفاده کنید که با ورزش دوچرخه سواری اثرگذاری بهتری هم دارد./

مهران
مهران

سلام خسته نباشید برای چاقی شکمی میخام از ال کارنتین استفاده کنم .آیا بدون ورزش هم تاثیر گذاره ؟اگه تاثیر داره کی و چه مقدار باید مصرف بشه؟ ممنون

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  مهران

سلام دوست عزیز
مکمل ال کارنتین برای نتیحه گیری بهتر حتما نیاز به فعالیت بدنی و یا ورزشی دارد.