مصرف مکمل ال کارنیتین و CLA باهم برای لاغری


12 21,773

اگر به دنبال لاغری و کاهش وزن و چربی بدن هستید، ممکن است به جای مصرف یک مکمل لاغری بخواهید از دو مکمل همزمان استفاده کنید. یکی از ترکیبات توصیه شده مصرف مکمل‌های ال کارنیتین و CLA با هم است. در این مقاله از داروخانه آنلاین مثبت سبز بهترین نحوه مصرف برای بدست آوردن بیشترین میزان نتیجه را برای شما بازگو خواهیم کرد.

مکمل ال کارنیتین

اسید آمینه ال کارنیتین ماده‌ای است که به طور طبیعی در بدن یافت می‌شود. بدن از این اسید آمینه برای از بین بردن سلول‌های چربی، افزایش جریان خون، عرضه مواد مغذی و انتقال سلول‌های چربی به میتوکندری برای انرژی بیشتر استفاده می‌کند. به عنوان یک مکمل، می‌تواند تا حد زیادی تمرینات ورزشی را بهبود بخشیده و به فرد انرژی بیشتری در طی تمرینات ‌دهد. همچنین زمان بازیابی بعد از تمرین را نیز کاهش می‌دهد. از همین رو مکمل محبوب اکثر افراد و ورزشکاران است.

نحوه عملکرد ال کارنیتین به این گونه است که چربی‌های انباشته شده را شکسته و به اسیدهای چرب تبدیل کرده و به سمت میتوکندری سلول‌ها منتقل می‌کند. اکثر چربی‌های رژیم غذایی بدون ال کارنیتین کافی نمی‌توانند وارد میتوکندری شوند و برای سوخت سوزانده شوند. از آنجا که ال کارنیتین به شکستن چربی و سوزاندن آنها برای انرژی کمک می‌کند، بنابراین در چربی سوزی و لاغری نیز نقش مهمی ایفا می‌کند.

گوشت قرمز، ماهی و شیر منابع طبیعی ال کارنیتین هستند. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف ال کارنیتین به طور روزانه با افزایش مقادیر درون عضلانی ال کارنیتین موجب بهبود متابولیسم و سوخت و ساز چربی و همچنین پیشبرد عملکرد ورزشی می‌شود. برای گیاه خواران نیز استفاده از مکمل ال کارنیتین برای جلوگیری از کمبود این اسید آمینه در بدن توصیه می‌شود.

مزایای مکمل ال کارنیتین

مکمل ال کارنیتین را باید با شکم خالی مصرف کرد و میزان مصرف آن بین ۲ تا ۴ گرم در روز است. برای شروع از دوز کم شروع کرده و مقدار آن را کم کم زیاد کنید. در زمان ورزش شدید میزان ال کارنیتین خون کاهش می‌یابد، بنابراین استفاده از مکمل ال کارنیتین در زمان تمرینات توصیه می‌شود. موارد زیر از جمله مهم‌ترین فواید مصرف مکمل ال کارنیتین هستند:

 • جلوگیری از خستگی و کوفتگی عضلات پس از تمرین‌های ورزشی
 • افزایش انرژی و بهبود عملکرد در ورزش‌های استقامتی
 • کمک به بهبود سندرم خستگی مزمن
 • موثر در چربی‌سوزی و کاهش وزن
 • جلوگیری از تحلیل ماهیچه‌های بدن
 • بهبود بیماری‌های قلبی عروقی
 • بهبود اختلال حافظه و آلزایمر
 • دارای اثرات آنتی اکسیدانی
 • تقویت بافت عضلانی

به منظور خرید ال کارنیتین و به طور کلی کلیه مکمل‌های بدنسازی بهتر است از مراکز معتبری همچون داروخانه اقدام نمایید تا محصول اوریجینال و اصل در اختیار شما قرار گیرد.

 ال کارنیتین

مکمل CLA چیست ؟

CLA یک اسید چرب طبیعی است که در گوشت و محصولات لبنی یافت می‌شود. این ماده یک اسید چرب ضروری به شمار نمی‌آید و از این رو لازم نیست آن را حتما از طریق رژیم غذایی برای بدن تامین کرد. اما CLA به عنوان یک مکمل ورزشی یکی از محبوب‌ترین مکمل‌ها برای چربی سوزی است که طرفداران زیادی دارد. افزایش متابولیسم، کاهش میزان چربی بدن، افزایش بافت عضلانی بدون چربی و کمک به کاهش وزن از جمله مهم‌ترین مزایای مصرف CLA محسوب می‌شوند. مصرف مکمل CLA می‌تواند در کمک به کاهش سطح تری‌گلیسیرید و کلسترول خون نیز موثر عمل کرده و سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت نماید.

این مکمل برای لاغری بسیاری محبوب است چرا که مکمل چربی سوزی بدون کافئین بوده و موجب می‌شود مصرف کنندگان از این محصول برای سوزاندن چربی و دستیابی سریع‌تر به نتیجه استفاده کنند و دیگر نگران عوارض کافئین نباشند. مکمل‌های سی ال ای عموما به صورت سافت ژل توزیع می‌شود و هر قرص حاوی بین ۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰ میلی گرم سی ال ای (CLA) است. میزان مصرف این مکمل ۱ تا ۳ بار در روز است که باید طبق مشاوره با پزشک یا داروساز مصرف شود.

دوز مصرفی این مکمل حدود ۳ گرم در روز است و مقدار کمی از آن برای از بین بردن چربی کافی است. همانند مکمل ال کارنیتین مصرف بیش از مقدار تجویز شده مزیت اضافه‌ای به همراه ندارد. بدن شما تنها مقدار لازم را سوزانده و از آن استفاده می‌کند.

مصرف ال کارنیتین و CLA با هم

مصرف این دو مکمل ال کارنیتین و CLA با هم باعث چربی سوزی قوی می‌شوند. بسیاری از افراد این دو مکمل را برای لاغری سریع تر و رسیدن به اندام دلخواه خود، با هم مصرف می‌کنند. دلیل این کار این است که این دو مکمل هر کدام به طور مجزا ویژگی‌هایی در راستای کاهش وزن و لاغری دارند که در کنار هم بهتر عمل می‌کنند.

مکمل ال کارنیتین سطح انرژی را افزایش داده و به شما کمک می‌کند سنگین تر و طولانی تر در باشگاه ورزش کنید و همچنین احساس راحتی و عدم وجود خستگی و درد عضلات پس از اتمام تمرینات داشته باشید. این مکمل همچنین موجب می‌شود چربی‌ها شکسته شده و حرکت کرده و با انجام ورزش چربی سوزی انجام شود. مکمل ال کارنیتین در زمان ورزش به بازیابی، تامین اکسیژن به عضلات با افزایش تولید گلبول‌های قرمز، کاهش درد عضله و خستگی با افزایش جریان خون و تولید اکسید نیتریک کمک می‌کند.

همچنین مکمل ال کارنیتین با کاهش اشتها به رعایت رژیم لاغری همراه با ورزش که نقش مهمی در کاهش وزن دارد، کمک شایانی می‌کند. سی ال ای در شکستن سلول‌های چربی عالی عمل می‌کند. در حقیقت، هنگامی که ال کارنیتین ترکیب می‌شود، چربی‌ها بسیار سریع‌تر و کارآمد‌تر تجزیه می‌شوند. CLA همچنین دارای خاصیت بهبود توده عضلانی است و این مزیتی عالی برای کسانی است که می‌خواهند عضلات آنها سریع شکل بگیرد.

بهترین راه مصرف دو مکمل ال کارنیتین و مکمل سی ال ای، شروع با دوز پایین است. پس از آن به تدریج دوز این دو مکمل را افزایش داده تا بدن بتواند آن را تحمل کند.

 سی ال ای

نحوه مصرف همزمان ال کارنیتین و CLA

تا به اینجای مقاله به این پرسش پاسخ دادیم که مصرف ال کارنیتین با چه مکمل دیگری پیشنهاد می‌شود؟ گفتیم که CLA بهترین مکملی است که در کنار ال کارنیتین می‌توان از آن بهره گرفت. اما چگونه؟ در جواب این سوال باید گفت که چگونگی مصرف این دو مکمل در کنار یکدیگر کاملا بستگی به دوز مصرفی شما دارد. ال کارنیتین و سی ال ای در دوزهای مختلف ۵۰۰، ۱۰۰۰، ۱۶۰۰، ۲۰۰۰ میلی گرم و غیره در بازار وجود دارند. در مورد نحوه مصرف آنها حتما باید با مربی ورزشی خود مشورت کنید تا وی راهنمایی‌های لازم را در اختیار شما قرار دهد.

به طور کلی ال کارنیتین و CLA را باید با فاصله نیم ساعت از یکدیگر یک ساعت قبل از شروع تمرینات ورزشی مورد مصرف قرار داد تا به نتیجه مطلوب رسید. مثلا اگر از ال کارنیتین و سی ال ای در دوز ۱۰۰۰ میلی گرم استفاده می‌کنید، می‌توانید از هر کدام از آنها به تعداد ۲ قرص مصرف نمایید تا همزمان با ورزش، چربی‌سوزی و کاهش وزن نیز برای شما اتفاق بیفتد. با این حال باز هم تاکید می‌کنیم که پیش از اقدام به خوردن این مکمل‌ها حتما با پزشک یا مربی بدنسازی مشورت نمایید.

سخن پایانی

اگر به دنبال پاسخ این پرسش بودید که مصرف ال کارنیتین با چه مکمل دیگر مجاز است، با مطالعه این مقاله حتما به جواب خود دست یافته‌اید. در مصرف انواع مکمل‌ها به ویژه مکمل‌های بدنسازی همواره تمام جوانب امر را مورد بررسی قرار داده و به قول معروف بی‌گدار به آب نزنید زیرا ممکن است گاهی گرفتار عوارض ناخوشایندی شوید که حتی جبران‌ناپذیر باشند. نکته دیگری که در تهیه مکمل‌های بدنسازی همواره باید در نظر بگیرید این است که از مراکز معتبر مثل داروخانه‌ها اقدام به خرید نمایید تا محصول تقلبی و جعلی را به جای محصول اصل به شما قالب نکنند.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۶ میانگین: ۴.۵]

12 نظرات
 1. مجتبی می گوید

  ال کارنیتین و سی ال ای قدرت چربی سوزیشون یکسانه؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   CLA و کارنتین مکمل هم هستند. به زبان ساده CLA اجازه جذب چربی رو نمیدهد و ال کارنتین با افزایش سوخت و ساز بدن منجر به چربی سوزی می شود. بنابراین ال کارنتین چربی سوز هست و CLA دافع جذب چربی

 2. samad می گوید

  سلام.

  آیا میتونیم بدون اینکه باشگاه بریم ال کارنیتین و سی ال ای رو مصرف کنیم?

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   اگرفعالیت روزانه پر تحرک داشته باشید مشکلی ندارد.

 3. پارسا می گوید

  استفاده از تردمیل به مدت ۳۰دقیقه کافیه برای استفاده از الکارنتین وcla

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   اگر متابولیسم شما را بالا ببرد و باعث افزایش ضربان قلب و تعریق شود بله .

 4. پارسا می گوید

  مقدار مناسب استفاده از تردمیل را در روز چقدره براس استفاده کردن قرص ال مارنان و cla

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   برای پچربی سوزی باید ضربان قلب و تعریق شما بالا رود تا تاثیری در چربی سوزی داشته باشد.

 5. فاطی می گوید

  سلام دو مکمل claو الکارنتین حدود ماهی چقدر کاهش وزن همرا با ورزش و رژیم غذایی داریم ؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   نسبت به رژیم غذایی و تمرینات ورزشی در هر فرد کاملا متفاوت است

 6. ددد می گوید

  سلام مصرف سی ال ای در کنار پروتوعین وی تاثیرات پروتوعین وی رو منحل نمیکنه ؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   تداخلی با هم ندارند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :