Bucalfat

تعداد ضربان قلب نرمال چقدر است؟

2.6/5 - (36 امتیاز)
سن، جنسیت و سطح فعالیت بدنی عواملی هستند که روی تعداد ضربان قلب در هر دقیقه تاثیر می‌گذارند. آیا می‌دانید تعداد ضربان قلب یک فرد بزرگسال از یک کودک باید بیشتر باشد یا کمتر؟ تعداد ضربان قلب چقدر باید باشد که خطرناک به حساب آید؟
تایید شده توسط کارشناس ارشد تغذیه داروخانه مثبت سبز

این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست.

ضربان قلب نرمال
mosbatesabz

ضربان قلب طبیعی شاخص مهمی از حیات نرمال بشر و سلامت کلی بدن است. تپش قلب نرمال در افراد مختلف متفاوت بوده و طبق گفته‌ انجمن قلب ضربان قلب افراد با توجه به ضربان قلب استاندارد اشخاص، می‌تواند متغیر باشد. اما تعداد ضربان قلب نرمال کدام عدد است و ضربان قلب خطرناک چند است؟ ضربان طبیعی قلب در حالت استراحت برای بزرگسالان عددی بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه (bpm) است .

با این حال، ضربان قلب شما در حالت استراحت می‌تواند بسته به عوامل مختلفی مانند سن، جنسیت و سطح فعالیت بدنی متفاوت باشد. در ادامه با این مقاله از داروخانه آنلاین مثبت سبز همراه باشید تا با تعداد ضربان قلب نرمال در بزرگسالان و سالمندان و کودکان آشنا شده، عوامل موثر بر سلامتی و همچنین نحوه تشخیص عارضه در قلب را مطالعه نماییم.

خلاصه مطلب را در این پادکست بشنوید:

تعداد ضربان قلب نرمال چند است؟

به طور طبیعی در انسان، تپش قلب نرمال  هنگامی که ورزش نمی‌کند( در حالت استراحت ) 70 بار در دقیقه(bpm) است. با این حال، احتمال دارد ضربان قلب شخصی، خارج از این محدوده بوده، اما در سلامت کامل به سر ببرد. اگر ضربان قلب در حالت استراحت با نبض شما زمانی که آرام، نشسته یا دراز کشیده و بیمار نیستید اندازه گیری شود، کمترین مقدار خون مورد نیاز را پمپاژ خواهد کرد(کمتر از bpm 60). اما تعداد ضربان قلب به هنگام ورزش کردن، به شدت افزایش می‌یابد.

از طرفی، ضربان قلب نرمال یا ضربان قلب استاندارد به سن شخص نیز کاملا وابسته است. مثلا میانگین حداکثر ضربان قلب یک فرد 20 ساله (bpm) 200 است. در حالی که میانگین حداکثر ضربان قلب یک فرد 70 ساله (bpm) 150 است. یا یک فرد کم تحرک ممکن است در زمان راه رفتن در یک مسافت کم، با افزایش ضربان قلب مواجه شود. اما شخصی که به صورت منظم ورزش می‌کند، ممکن است برای افزایش ضربان قلب خود نیاز به تمرینات سنگین داشته باشد. با این اوصاف انتظار می‌رود کودکان، ضربان قلب بالاتری نسبت به افراد بزرگسال داشته باشند. ضربان قلب نوزادان نیز با اضطراب، تب و گرما بیشتر به تپش می‌افتد.

برای حفظ سلامت قلب با مصرف مولتی ویتامین خطر کمبود مواد مغذی را در بدن خود کاهش دهید.

ضربان قلب خطرناک چند است؟

ضربان قلب اگر به صورت خوابیده و در حالت استراحت پس از 5 دقیقه شمرده شود و این عدد بیش از 100 بار در دقیقه نمایش داده شود، در تعداد ضربان بیشتر از حد نرمال طبقه بندی می‌شود. ضربان قلب خطرناک زمانی است که قلب شما خیلی آهسته یا خیلی سریع می‌زند.

ضربان قلب بزرگسالان زمانی که به زیر 60 ضربه در دقیقه می‌رسد بسیار آهسته است و زمانی که از 100 ضربه در دقیقه بیشتر می‌شود بسیار سریع است. این نوع ضربان قلب می تواند تهدید کننده و خطرناک باشد. بنابراین در صورت تجربه هر یک از این دو حالت باید به دنبال مراقبت‌های  خاص پزشکی باشید.

ضربان قلب آهسته (برادی کاردی)

برادی کاردی یک اصطلاح پزشکی برای ضربان قلب آهسته است. ضربان قلب نرمال بیشتر بزرگسالان در حالت استراحت بین 50 تا 100 بار در دقیقه است. برادی کاردی زمانی رخ می‌دهد که ضربان قلب کمتر از 60 ضربه در دقیقه باشد. علت این عارضه می‌تواند در اثر شرایط مختلف اتفاق بیافتد. به ویژه حمله قلبی، عدم تعادل الکترولیت‌ها یا عوارض جانبی برخی داروها در برخی موارد می‌توانند بر سیستم الکتریکی قلب تأثیر بگذارند. برادی کاردی همچنین می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل اساسی جدی‌تر، مانند اختلال دریچه قلب یا عفونت باشد. بنابراین هرگونه ضعف ضربان قلب از حالت معمول، نیازمند پیگیری می‌باشد.

 برادی کاردی

ضربان قلب سریع(تاکی کاردی)

تاکی کاردی وضعیتی است که در آن ضربان قلب نرمال نیست و سریعتر از حد طبیعی به نظر می‌رسد (معمولاً بیش از 100 ضربه در دقیقه). علت تاکی کاردی می‌تواند به دلیل انواع شرایط زمینه‌ای مانند استرس، اضطراب و بیماری‌های قلبی عروقی عارض شود. درمان تاکی کاردی معمولا شامل تغییرات در شیوه و سبک زندگی، مدیریت استرس و ورزش و همچنین دارو، بسته به علت زمینه‌ای برخی بیماری‌ها یا مصرف داروهای خاص باشد. گزینه‌های درمانی تاکی کاردی در برخی موارد به جراحی منجر می‌شود.

ضربان قلب نرمال در بزرگسالان

طبق تحقیقات اخیر، ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت برای بزرگسالان بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه (BPM) است. با این وجود، محدوده دقیق این تعداد ضربان بسته به عوامل مختلفی مانند سن و سال، سبک زندگی و سطح قوای بدن متفاوت خواهد بود. مطالعات بعمل آمده نشان می‌دهد که ضربان قلب کمتر در حالت استراحت به معنای عملکرد کارآمدتر قلب است و با سلامت قلب و عروق ارتباط مستقیم دارد. اگر نبض ضربان قلب در حالت استراحت افراد بزرگسال بیش از 100 ضربه در دقیقه باشد، با افزایش احتمال خطر مرگ مواجه خواهد بود.

تغذیه سالم و ورزش منظم می‌تواند به کاهش ضربان قلب در حالت استراحت و بهبود سلامت کلی قلب و داشتن ضربان قلب نرمال کمک کند. همچنین  مراقبت‌های پزشکی سالم، مصرف مولتی ویتامین و مکمل قلب و عروق می‌تواند در تنظیم نبض شما عزیزان موثر عمل کند.

ضربان قلب ۵۰ تا ۶۰ چه معنایی دارد؟

نبض 50 تا 60 ضربه در دقیقه در حالت استراحت عموماً در محدوده طبیعی برای بزرگسالان در نظر گرفته می‌شود . معمولاً این عدد نسبی برای افرادی که تناسب اندام  دارند و یا فعال هستند کمتر است. ضربان قلب کمتر در حالت استراحت نشان دهنده قلب سالم تر است. این امر نشان می‌دهد قلب قادر است خون را به طور موثرتری در سراسر بدن پمپاژ کند. هر چند در حالت استراحت عدد50 تا 60 ضربه در دقیقه ممکن است برای همه عادی نباشد. پس لازم است در صورت مشاهده ضربان قلب خارج از این محدوده، با پزشک معالج هماهنگ شوید.

  تپش قلب نرمال

آیا ضربان قلب 50 خطرناک است؟

اگر ضربان قلب شما به 50 ضربه در دقیقه رسید، باید چند لحظه استراحت کنید و نبض خود را بررسی کنید. این وقفه به شما کمک می‌کند تا تشخیص دهید که آیا ضربان قلب شما طبیعی است یا نه نیاز به مراقبت های پزشکی دارید.

  • اگر ضربان قلب زیر 50 ضربه در دقیقه را نشان داد و هم زمان احساس سرگیجه، منگی یا تنگی نفس داشتید، باید فورا به پزشک مراجعه کنید. یا اگر ضربان قلب شما بیش از 50 ضربه در دقیقه است و هر یک از این علائم را احساس می کنید، ملاقات با پزشک وضعیت سلامت شما را مشخص خواهد ساخت.

علاوه بر این موارد، باید در مورد هر گونه تغییر در ضربان قلب نرمال خود با پزشک مشورت کرده و چک آپ دهید.  مشاهده هرگونه درد قفسه سینه یا مشکل در تنفس، می تواند دلیل خاصی داشته باشد و تجویز پزشک می‌تواند روند بهبودی را تسهیل بخشد.

اکسیژن خون و ضربان قلب نرمال

سطح اکسیژن خون مقدار اکسیژنی است که در خون در گردش است. در حالت نرمال سطح طبیعی اکسیژن خون بین 75 تا 100 میلی متر جیوه (میلی متر جیوه) در نظر گرفته می شود. سطح پایین اکسیژن خون می‌تواند منجر به ضربان قلب سریع، گردش خون غیرطبیعی، تنفس سریع و پی در پی، درد قفسه سینه یا تنگی نفس شود. در چنین حالتی شخص هم زمان با سردرد حالت بی قراری داشته و از حس سرخوشی، سرگیجه، گیجی و فشار خون بالا رنج می‌برد.

ضربان قلب نرمال در سالمندان

ضربان قلب نرمال سالمندان و افراد مسن، عددی بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه است. این مسلم است که ضربان قلب طبیعی برای سالمندان با همتایان جوان‌ترشان متفاوت باشد. طبق تحقیقات  بهترین حالت برای افراد مسن زمانی است که ضربان قلب فرد در یک دقیقه بین ۷۰ تا ۸۰ عدد در دقیقه قرار داشته باشد.  ولی ارقام بین ۶۰ تا ۷۰ و ۸۰ تا ۱۰۰ را نمی‌توان یک رنج غیرطبیعی در نظر گرفت و نشانگر بیماری خاصی قلمداد کرد.

برخی از سالمندان با افزایش خطر نارسایی قلبی و سایر مشکلات قلبی با ضربان قلب کمتر از 50 تا 60 ضربه در دقیقه ممکن است در معرض بیماری برادی کاردی قرار گرفته باشند. این حالت می‌تواند نشانه وجود اختلالات زمینه ای مخفی  دیگر در قلب هم باشد. با این وجود تشخیص و درمان زودهنگام مانع از ایجاد عوارض در آینده خواهد شد.

نتیجه در مورد ضربان قلب نرمال

طبق آنچه که مطالعه فرمودید، تپش قلب نرمال یا ضربان قلب نرمال در افراد بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه است. اگر ضربان بین این دو عدد باشد یعنی قلب سالم بوده و تپش ندارد. ضربان پایین نشان دهنده‌ عملکرد بهتر قلب است. اگر افراد بزرگسالان، ضربان بالای 100 ضربه در دقیقه داشته باشند، بهتر است به متخصص قلب و عروق مراجعه نمایند. هر گونه مشکل زمینه‌ای قلبی و عروقی و یا تغییرات ضربان قلب نرمال همراه با تنگی نفس، تعریق سر، درد قفسه سینه، سرگیجه و کاهش هوشیاری زنگ خطر برای شماست. پس با مراجعه به هنگام به پزشک متخصص قلب و عروق از بروز خطرات و آسیب‌های بعدی پیشگیری نمایید.

مطالب مرتبط
بحث و تبادل نظر
guest

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امید
امید

سلام وتشکر من تخصصی نمیتوانم نظر بدهم فقط از زحمات ولطف همه شما سپاسگزارم

مصطفی
مصطفی

پروپرانولول برای تنظیم ضربان قلب عالیه ولی دکتر باید تجویز کنه. همینجوری نخورید