آیا قرص زینک پلاس باعث چاقی می شود ؟


49 229,630

مکمل های زینک پلاس حاوی یکی از مهمترین املاح معدنی مورد نیاز بدن یعنی روی یا همان زینک است و به شکل شربت، کپسول یا قرص در بازار یافت می‌شود. این مکمل معمولا برای بهبود سلامت پوست، مو و ناخن،  تقویت سیستم ایمنی و رشد کودکان تجویز می‌شود. اما شنیده‌ها حاکی از آن است که بعضی از افراد قرص زینک پلاس را به منظور افزایش وزن یا حتی چاقی صورت نیز مصرف می‌کنند. به همین منظور بر آن شدیم تا میزان تاثیر گذاری قرص زینک پلاس در چاقی و عوارض احتمالی آن را مورد بررسی قرار دهیم.

فواید استفاده از مکمل زینک پلاس

آمارها نشان داده‌اند که حدود یک سوم از مردم جهان از کمبود روی رنج می‌برند. کشور ایران نیز از جمله کشورهایی است که کمبود روی در آن بسیار شایع است و به همین دلیل قرص زینک در کشور ما یکی از پرمصرف‌ترین مکمل‌ها محسوب می‌شوند. یکی از مهم‌ترین عملکردهای روی در بدن، تقویت سیستم ایمنی بدن است. زینک در سلامت پوست و مو نیز نقشی تاثیرگذار دارد. با مصرف مکمل‌های روی می‌توان، از ریزش مو و چین و چروک پوست و افتادگی زودرس آن نیز پیشگیری کرد.

خرید زینک پلاس
زینک پلاس و چاقی

آیا قرص زینک پلاس موجب چاقی می شود ؟

در مورد ارتباط قرص زینک پلاس و چاقی تاکنون مطالعات گوناگونی در جهان صورت گرفته است. برخی از تحقیقات حاکی از آن هستند که مکمل زینک پلاس می‌تواند در کاهش وزن افراد چاق موثر باشد و اشتهای آن‌ها را کاهش دهد. از طرف دیگر مطالعات اندکی نیز نشان داده‌اند که زینک می‌تواند در اشخاصی که از سوء تغذیه رنج می‌برند یا دچار برخی بیماری‌ها هستند، سبب افزایش وزن شود. بنابراین کاهش وزن می‌تواند به کمبود روی در بدن مرتبط باشد. در نتیجه مصرف زینک پلاس در افرادی که از لحاظ میزان روی مشکلی در بدن خود ندارند، عاملی برای چاقی محسوب نمی‌شود.

قرص زینک پلاس و چاقی صورت

بعضی از افراد مدعی هستند که پس از استفاده از قرص زینک پلاس صورت آن‌ها چاق شده است. این درحالی است که برخی دیگر نیز می‌گویند هیچ نشانی از چاقی در صورت و یا بدن خود مشاهده نکرده‌اند. بنابراین هنوز نیاز است تا تحقیقات بیشتری در زمینه ارتباط قرص زینک پلاس و چاقی صورت گیرد.

به طور کلی می‌توان گفت که زینک، جزء املاح معدنی اشتها آور است و ممکن است در برخی از اشخاص موجب افزایش وزن شود.

بررسی ترکیبات زینک پلاس و ارتباط آن با چاقی

در قرص زینک پلاس علاوه بر روی، ویتامین‌های گروه B نیز وجود دارند. البته در برخی از مکمل‌های زینک پلاس از ویتامین C و دیگر مواد معدنی مثل آهن، منیزیم و کلسیم نیز استفاده می‌شود. در ادامه قصد داریم به بررسی برخی از این ترکیبات و میزان اثرگذاری هرکدام در افزایش وزن بپردازیم.

زینک (روی)

برخی از مطالعات نشان می‌‎دهند که روی سبب افزایش اشتها می‌شود. بسیاری از والدین برای افزایش اشتهای کودکان خود از شربت زینک استفاده می‌کنند و اذعان می‌دارند که تاثیر مستقیم آن را در افزایش میل کودکان به غذا مشاهده کرده‌اند. به نظر می‌رسد روی در بزرگسالانی که با کمبود این ماده معدنی در بدن خود مواجه هستند نیز سبب افزایش اشتها و در نتیجه افزایش وزن می‌شود. در این زمینه همچنان مطالعات بیشتری در حال انجام است تا بتوان درستی آن را در آینده به طور کامل تائید نمود.

ویتامین های گروه B

یکی از ویتامین‌های گروه ب، ویتامین B1 است که کمبود آن در بدن اشتها را کاهش می‌دهد. بنابراین طبیعی است که با مصرف این ویتامین اشتها و در پی آن وزن افزایش یابد. مصرف دیگر ویتامین‌های گروه B نیز به خصوص دراشخاصی که با کمبود آنها مواجه هستند، می‌تواند عاملی برای افزایش میل به غذا خوردن و بیشتر شدن وزن باشد. اما در برخی دیگر از افراد که در بدن خود با کمبود این ویتامین‌ها مواجه نیستند، مصرف این مکمل‌ها به چاقی منجر نخواهد شد.

در مصرف قرص زینک پلاس برای چاقی احتیاط کنیم

زینک از جمله املاح معدنی مهم است که در بیش از ۱۰۰ واکنش شیمیایی در بدن نقش دارد. اما مصرف بیش از اندازه زینک نیز مثل همه املاح معدنی دیگر می‌تواند عوارض جانبی داشته باشد.

اگر به منظور چاقی از زینک پلاس استفاده می‌کنید، دقت داشته باشید که در صورتی که بدن شما به این ماده معدنی نیازی نداشته باشد ممکن است مصرف آن عوارض زیادی به همراه داشته باشد. به عنوان مثال مصرف بیش از حد روی گاهی می‌تواند باعث ایجاد مسمومیت شود. جالب است بدانید مسمومیت با این ماده معدنی معمولا بر اثر مصرف مواد غذایی حاوی روی اتفاق نمی‌افتد بلکه در بیشتر موارد به دلیل مصرف بیش از حد مکمل‌های حاوی این ماده به وجود می‌آید.

کمبود روی

برخی نشانه های مصرف بیش از حد روی

 • تهوع و استفراغ
 • معده درد و اسهال
 • علائمی شبیه بیماری آنفولوانزا
 • کاهش کلسترول خوب (HDL) در بدن
 • تغییر در ذائقه و ایجاد طعم فلز در دهان
 • اختلال در جذب مس در بدن
 • عفونت‌های مکرر

به طور کلی می‌توان گفت که افزایش بیش از حد روی در بدن خطری تهدید کننده برای سلامتی انسان محسوب می‌شود. بنابراین اگر هر یک از علائم فوق را در خود احساس کردید، در اولین فرصت باید به پزشک مراجعه کنید. ممکن است در این حالت به شما نوشیدن زیاد شیر توصیه شود زیرا مقادیر بالای کلسیم و فسفر در بدن مانع از جذب روی می‌شوند. زغال فعال نیز تاثیری مشابه داشته و در کاهش جذب روی موثر است.

مقدار نیاز روزانه افراد به روی

هم کودکان و هم بزرگسالان روزانه به روی احتیاج دارند. کمبود روی در بدن کودکان نیز می‌تواند موجب اختلال در رشد شود و ریسک ابتلا به بیماری‌های عفونی را افزایش دهد. کودکان ۱ تا ۸ ساله ۵-۳ میلی گرم روی روزانه نیاز دارند و بدیهی است که این مقدار با رشد کودک بیشتر می‌شود. پسرها در سن ۹ تا ۱۳ سالگی به ۸ میلی گرم روی در هر روز نیاز دارند و پس از سن ۱۴ سالگی این مقدار به ۱۱ میلی گرم در هر روز می‌رسد.

دخترها پس از سن ۸ سالگی روزانه به ۸ میلی گرم زینک نیاز دارند و از ۱۴ تا ۱۸ سالگی میزان نیاز روزانه آنها به این ماده معدنی به ۹ میلی گرم در روز افزایش می‌یابد. خانم‌های باردار و شیرده بسته به سن خود روزانه باید ۱۱ تا ۱۳ میلی گرم روی دریافت نمایند.

 انواع زینک پلاس

کدامیک از فرم های زینک تاثیر بیشتری دارد ؟

زینک به صورت گلوکونات، استات، سولفات، پیکولینات، اورتات و سیترات موجود است و زینک پلاس نیز به صورت قرص، شربت و قرص جوشان در بازار عرضه می‌شود. به طور کلی مکمل‌های غذایی در حالت مایع جذب بهتری در بدن دارند اما باز هم بهتر است برای تعیین کردن فرم زینک پلاس با پزشک متخصص مشورت کنید. شربت زینک پلاس بیشتر به کودکان تجویز می‌شود اما بزرگسالان نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. اگر زینک پلاس را به صورت شربت مصرف کنید، همه اعضای خانواده می‌توانند آن را مورد مصرف قرار دهند. البته باید به دوز مصرفی خود نیز توجه داشته باشند.

بهترین زمان استفاده از مکمل های زینک

مکمل‌های زینک اگر حداقل ۱ یا ۲ ساعت پس از غذا مصرف شوند، تاثیر بهتری در بدن خواهند داشت. البته اگر مصرف مکمل زینک برای فرد ایجاد ناراحتی‌های معده یا دیگر عوارض جانبی می‌کند، به ناچار بهتر است همراه با غذا میل شود. در مورد اینکه چند دوره از مکمل‌های زینک مثل زینک پلاس باید استفاده نمایید تا نتیجه دلخواه خود را بگیرید، حتما باید با پزشک مشورت شود. شاید پزشک تنها ۱ دوره یا ۲ دوره خوردن زینک پلاس را به شما تجویز نماید یا تشخیص دهد که بین هر دوره باید چند ماه فاصله بیندازید.

پزشک بر اساس سن و جنسیت شما مقدار و دوره مصرف آن را به طور دقیق برای شما مشخص می‌کند. اگر می‌خواهید از زینک پلاس برای چاقی نیز استفاده کنید، بهتر است در مورد مقدار و دوره مصرف آن نظر پزشک را جویا شوید. در هر حال از مصرف بی‌رویه مکمل‌های زینک خودداری کنید زیرا همان‌طور که به تفصیل در قسمت بالا توضیح داده شد، ممکن است عوارض جانبی خطرناکی برای شما داشته باشد.

سخن پایانی

از آنچه شرح داده شد، می‌توان چنین نتیجه گیری کرد که زینک پلاس می‌تواند محصولی موثر در تغییر وزن بدن در نظر گرفته شود؛ به این صورت که با کاهش اشتها در کم شدن وزن افراد چاق تاثیر می‌گذارد. همچنین زینک پلاس می‌تواند در اشخاص مبتلا به سوء تغذیه و افرادی که برخی بیماری‌های خاص دارند، عاملی برای افزایش وزن و چاقی باشد. با در نظر گرفتن این مطالب این تصور که با یک دوره مصرف زینک پلاس می‌توان افزایش وزن چشمگیری داشت، تصوری کاملا غلط است.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۵۳ میانگین: ۳.۲]

49 نظرات
 1. لیلا می گوید

  بسیار عالی بود. من بعد از مصرف مکمل زینک اشتهام زیاد می شد ولی با کنترل اشتهام اجازه ندادم وزنم زیاد شه

  1. زینب خانم می گوید

   سلام گلم چه مدلی بود استفاده کردی منم دوس دارم اشتهام زیاد بشه

 2. فایرومن می گوید

  چه کار کنیم وزنم با خوردن قرص زینک اضافه نشع.؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   مکمل های حاوی زینک چاق کننده نیستن و اینکه سبب اضافه وزن نمی شود تنها موردی که می تواند در بعضی افراد به وجود بیاد تحریک اشتها فرد است برای جلو گیری از این مشکل می توانید مکمل زینک را شبها ۱ ساعت قبل از خواب مصرف کنید .

 3. ... می گوید

  سلام من میخوام وزنم افزایش پیدا کنه دارم زینک پلاس رو مصرف میکنم من خیلی لاغرم بنظرتون شدنیه

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   در مورد ارتباط قرص زینک پلاس و چاقی تاکنون مطالعات گوناگونی در جهان صورت گرفته است. برخی از تحقیقات حاکی از آن هستند که مکمل زینک پلاس می‌تواند در کاهش وزن افراد چاق موثر باشد و اشتهای آن‌ها را کاهش دهد. از طرف دیگر مطالعات اندکی نیز نشان داده‌اند که زینک می‌تواند در اشخاصی که از سوء تغذیه رنج می‌برند یا دچار برخی بیماری‌ها هستند، سبب افزایش وزن شود. بنابراین کاهش وزن می‌تواند به کمبود روی در بدن مرتبط باشد. در نتیجه مصرف زینک پلاس در افرادی که از لحاظ میزان روی مشکلی در بدن خود ندارند، عاملی برای چاقی محسوب نمی‌شود.
   پیشنهاد می کنم جهت افزایش وزن از مکما گین آپ کارن استفاده کنید

 4. نازگل رحیمی می گوید

  بسیار مقاله خوبی بود متشکریم. اگر در مورد یونی زینک نیز مطلبی بذارید ممنون میشیم

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   در باره خود یونی زینک می تونید به صفحه محصولات با استفاده از لینک قرص یونی زینک مراجعه کنید . مقاله های مرتبط هم می تونید مقاله های فرق زینک پلاس و یونی زینک چیست و آیا یونی زینک چاق کننده است را مطالعه کنید.

 5. همایونفر می گوید

  سلام
  من چندین دوره مصرف کردم و هیچ تغییری تو وزنم نداشت. خواستم این نکته رو بگم که استفاده ی تنهاش فایده ای نداره و باید رژیم غذایی درستی هم داشته باشیم

 6. بهادری می گوید

  ولی برای من موثر بوده

 7. عسل می گوید

  سلام زینک پلاس خریدم برای افزایش وزن ولی نمیدونم کی وچقدراستفاده کنم میشه راهنماییم کنیدبعدهمراه باویتامینEخریدم.

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   کدام مارک زینک پلاس را تهیه کرده اید ؟ شما می توانید به صفحه خرید محصولی که خرید کرده اید در داروخانه آنلاین مثبت سبز مراجعه کنید و بخش چگونه مصرف کنیم محصول به شما در باره مقدار و نحوه مصرف محصول توضیحات کامل داده شده است. دقت کنید که ویتامین e از ویتامین های محلول در چربی است اگر بیش از نیاز بدنتان مصرف شود ممکن است عوارض مصرف بیش از حد را به همراه داشته باشد.

 8. dadgar می گوید

  من ب شدت ریزش مو دارم و دیروز قرص زینک پلاس رو تهیه کردم چجوری استفاده کنم عوارضی برجای نزاره و میتونه برای چاقی موثر باشه

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   اگر ریزش مو شما ناشی از کمبود ویتامین و املاح مورد نیاز بدن است روزانه یک عدد به مدت ۳ ماه استفاده شود

 9. زهرا می گوید

  زینک پلاس میتونه به رشد سینه هم کمک کنه؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   اگر مکملی باعث افزلایش وزن شود بر روی همه اندام های بدن تاثیر گذار خواهد بود

 10. زهرا می گوید

  سلام من قبلا موهام پرپشت و براق بود الان خشکه مثل قبل نیست خواستم بگم که زینک میتونه به رشد دوباره ی موی سر و رشد سینه کمک میکنه؟و به حالت اولیش برگردونه
  من ۱۴ سالمه

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   مکمل زینک به بهبود و سلامت پوست و مو کمک میکنه. قبل از مصرف با پزشک متخصص مشورت کنید که ریزش مو شما ناشی از کمبود ویتامین و املاح مورد نیاز بدن باشد.

  2. علی می گوید

   سلام خسته نباشید من اضافه وزن دارم و قسط لاغر شدن دارم و میخاستم بدونم زینک قرص رژیمی حساب میشه ؟ جدا از اون کلا میخام برای ناخون هام استفاده کنم درکل میخاستم بدونم چاق کننده هست یا ن!

   1. مجله مثبت سبز می گوید

    دوست عزیز زینک به خودی خود باعث افزایش وزن نمی شود. تنها ممکن است باعث افزایش اشتهای شما شود که در صورتی که بتوانید اشتهای خود را کنترل کنید مشکلی در این خصوص ایجاد نخواهد شد.

 11. پری می گوید

  سلام من بیش از حد لاغر هستم میخواهم از دارو وینک پلاس استفاده کنم چه مارکی رو استفاده کنم؟؟بعد تاسیر داره چاق میشم ؟؟؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی در این مورد لازم است ابتدا به متخصص غدد مراجعه نمایید تا با گرفتن اطلاعات بیشتر از شما، استفاده از دانش خود و نتایج آزمایشات داروی مناسب را تجویز نمایند….شیکوریدین طبق ادعای شرکت سازنده و اشتها اور باریج میتوانند باعث افزایش اشتها شوند…با تشکر

 12. گلی می گوید

  سلام
  من ۸ روزه قرص زینک پلاس میخورم
  چندروز همش خیلی احساس ضعف میکنم و دلم میخواد باز غذا بخورم
  این از اثرات قرص زینک پلاسه؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی… بله این امکان وجود دارد.

 13. P می گوید

  سلام من ریزش موی شدید دارم چن ماهه دارم رژیم میگرم بنظرتون دلیل این ریزش مو بخاطر رژیمه؟قرص زینک مصرف کنم ریزش قطع میشه؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز…معمولا در رژیم های لاغری فرد با کمبود یکسری از مواد مغذی روبرو میشود. پیشنهاد میشود در این دوره مکملهای حاوی مواد معدنی و ویتامینها به خصوص ویتامینهای محلول در چربی را استفاده نمایید.

 14. خود ارضایی اعتیاد کردم می گوید

  سلام بنده همیشه شکمی شش تکه داشتم اما از وقتی که دو هفته از خوردن زینک پلاس گذشت شکم آوردم

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی…تغییر در توزیع چربی در بدن تا به حال در مورد زینک دیده نشده یا مطالعه ای در این زمینه انجام نشده است.

 15. ابراهیم می گوید

  سلام.دوست من قرص گین اپ(اصل)تاثیرخوبی برای افزایش وزن وچاقی صورت دارد،اماتغذیه خوب وخواب کافی داشته باشید

 16. مریم می گوید

  سلام من زینک میخورم و اصلا اتفاقی در وزنم رخ نمیده فقط وقتی مصرف زینکو قطع میکنم ریزش مو میگیرم چیکار کنم؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز زینک از ریزش مو میتواند جلویگیری کند ولی باعث افزایش و یا کاهش وزن نمیشود.

 17. hannane می گوید

  سلام من امروز قرص زینک پلاس رو خریدم برای افزایش رشد موهام میشه بگید چه موقع هایی مصرف کنم که موهام قشنگ رشد کنه و چاق هم نشم؟ ۱۸ سالمه و دخترم

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز زمان در مورد این فراورده خیلی مهم نمی باشد و همینطور عارضه ی چاقی نیز در مورد آن اثبات نشده است. این قرص فقط در افزایش اشتهای برخی از افراد می تواند موثر باشد و اگر شما بتوانید اشتهای خود را کنترل کنید،چاق هم نخواهید شد.

 18. بشرا می گوید

  سلام من خیلی لاغرم میخواهم چاق شوم لطفا بگید که چکار کنم ووالبته موهای سرمم خیلی ریزش دارن به حدی که موی سرم تقریبا نصف شده لطفا بگید چکار کنم

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   در این شرایط پیشنهاد میشود به متخصص غدد مراجعه نمایید.

 19. Asma می گوید

  من خیلی لاغرم به نظرتون چی استفاده کنم چاق شم؟؟
  مکمل ارزون قیمت اگ مد نظردارین بگین

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   اگر افت وزن در بازه ی زمانی کمی دارید و یا همراه با علائم دیگری میباشد به پزشک مراجعه نمایید. در غیر اینصورت به منظور افزایش اشتها شیکوریدین یا اشتها آورهای دیگر مصرف نمایید.

 20. یلدا می گوید

  سلام منم لاغربودم شیرخشک باشیرو باکره بادام زمینی مخلوط کردم شبا قبل خواب خوردم ،مولتی مینرال وقرص اهن هم استفاده کردم از۵۰کیلو الان شدم ۶۴کیلو

 21. علیزاده می گوید

  من هم ریزش مودارم هم اشتهام کمه خیلی لاغرم پوستم سفیدنیس چین و چروک داره صورتم جوش داره می‌خوام چاق شم خوبه بخورم

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   در رابطه با جوش در صورتی که ریز می باشند محصولات موضعی مانند بنزوئیل پروکساید و یا اریترومایسین و یا کلیندامایسین را امتحان نمایید. و اگر التهابی و چرکی هستند به پزشک مراجعه داشته باشید.
   در رابطه با ریزش مو بله زینک پلاس ممکن است کمک کننده باشد.
   اگر فردی که علائم فوق ( جوش و ریزش مو) را دارد خانم است توصیه میشود به متخصص زنان مراجعه داشته باش.
   در رابطه با اشتها شیکوریدین و یا شربت های اشتها آور گیاهی پیشنهاد می شود.

 22. پریا می گوید

  من برای اولین بار میخوام بخرم قیمتش چنده و باید تا چند وقت استفاده کنی

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   برای اصلاع و خرید قرص های زینک پلاس به داروخانه آنلاین مثبت سبز مراجعه کنید.

  2. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   مدت ۳ تا ۶ ماه استفاده نمایید.

 23. کاربر یونی زینک خورده می گوید

  من به هیچ عنوان چاق نمیشم چون اشتها ندارم
  با یکسال ورزش و خوردن مینرال و ویتامین ای و رازیانه فقط ۳ کیلو تونستم اضافه کنم از قرص و مکملای افزایش وزن هم استفاده نمیکردم چون توشون مواد هورمونی داره و اول از همه دور کمر رو بزرگ میکنه که برای یه ادم لاغر خیلی بد میشه
  بعد ازینکه کرونا گرفتم دارم یونی زینک میخورم هم اشتهامو باز کرده هم روی اندامهای خانومانه تاثیر گذاشته و پرتر شدن وزنم تو یک ماهو نیم دوکیلو اضافه تر شده
  سوالم اینه ایرادی نداره این قرص رو همیشگی استفاده کرد?

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   اگر دارویی که با آن تداخل داشته باشد استفاده نمیکنید و یا بیماری زمینه ای ندارید میتوانید مصرف ان را ادامه دهید.

 24. سحر می گوید

  سلام خسته نباشید من نزدیک هفت ماه دارم قرص زینک رو استفاده میکنم خیلی وزنم رفته بالا آیا از زینکه

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   خیر باعث افزایش وزن نمی شود.

 25. اوا می گوید

  سلام من امروز قرص زینک پلاس رو تهیه کردم ۱۴ سالمه و دخترم امکانش هست چاق شم؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   برای افزایش وزن بهتر از مکمل هخای مانند گین آپ استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :