قرص آهن بدون عوارض گوارشی کدام قرص است؟

امتیاز دهید

در کشور ما حدود 30% از افراد دچار کم‌خونی هستند اما شاید حتی خود نیز اطلاع نداشته باشند. کم‌خونی انواع مختلفی دارد که کم‌خونی فقر آهن یکی از شایع‌ترین آنهاست. این عارضه در صورتی بوجود می‌آید که فقر آهن بیش از حد بوده و درمانی نیز برای آن صورت نگیرد. امروزه خوشبختانه به کمک انواع […]

قرص آهن بدون عوارض گوارشی

در کشور ما حدود 30% از افراد دچار کم‌خونی هستند اما شاید حتی خود نیز اطلاع نداشته باشند. کم‌خونی انواع مختلفی دارد که کم‌خونی فقر آهن یکی از شایع‌ترین آنهاست. این عارضه در صورتی بوجود می‌آید که فقر آهن بیش از حد بوده و درمانی نیز برای آن صورت نگیرد. امروزه خوشبختانه به کمک انواع قرص آهن به راحتی می‌توان آنمی ناشی از فقر آهن را درمان کرد. یکی از مشکلاتی که در پی مصرف قرص آهن در بسیاری از افراد بوجود می‌آید، بروز عوارض گوارشی است. اگر شما هم جزء این افراد بوده و به دنبال قرص آهن بدون عوارض گوارشی هستید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

کم خونی فقر آهن چیست؟

کاهش سطح هموگلوبین در گلبول‌های قرمز، آنمی (کم‌خونی) را بوجود می‌آورد. اگر می‌پرسید هموگلوبین چیست، باید بگوییم نوعی پروتئین است که در گلبول‌های قرمز وجود داشته و وظیفه حمل اکسیژن به بافت‌های بدن را بر عهده دارد. شایع‌ترین نوع کم‌خونی را فقر آهن می‌توان دانست که به دنبال کافی نبودن ماده معدنی آهن در بدن حاصل می‌شود. بدن انسان برای ساخت هموگلوبین به آهن نیاز دارد. هنگامی‌که آهن در خون کافی نباشد، بدن نمی‌تواند مقدار اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت کند.

کم‌خونی فقر آهن به طور کلی در زنانی که در سن باروری قرار دارند، بیش از سایرین است و علت آن به از دست دادن خون زیاد به هنگام قاعدگی یا بارداری مربوط می‌شود. رژیم غذایی نامناسب و ابتلا به برخی از بیماری‌ها که در جذب آهن اختلال بوجود می‌آورند، از دیگر علل کم خونی ناشی از فقر آهن است.

آنمی

رنگ‌پریدگی، سرگیجه، احساس ضعف و خستگی، بی‌اشتهایی، سردرد، ریزش مو، احساس سرما و بی‌حسی در اندام‌ها از مهم‌ترین علائم کم‌خونی است. اگر از جویدن یخ لذت می‌برید یا تمایل به خوردن خاک دارید، بعید نیست که به کم‌خونی مبتلا باشید.

چرا قرص آهن عوارض گوارشی دارد؟

پیش از معرفی انواع قرص آهن بدون عوارض گوارشی باید به این نکته بپردازیم که معمولا مصرف ماده معدنی آهن در قالب مکمل غذایی عوارضی را به دنبال دارد. این عوارض ممکن است در همه افراد رخ ندهند اما در بسیاری از موارد دیده می‌شوند. حالت تهوع، استفراغ، یبوست یا اسهال، دل‌درد و دل‌پیچه و تیره شدن رنگ مدفوع شایع‌ترین عوارض گوارشی هستند که با مصرف مکمل آهن ممکن است ایجاد شوند. در واقع وقتی که مولکول آهن با لایه پوششی معده تماس پیدا می‌کند، عوارض گوارشی پدید می‌آید.

با پیشرفت علم داروسازی امروزه بعضی از مکمل‌های آهن به شکلی ساخته می‌شوند که برای معده مشکلات کمتری را بوجود آورده و ضمنا جذب آهن در بدن را نیز تسریع نمایند. برای جبران کمبود آهن در بدن از راه‌های زیادی می‌توان استفاده کرد؛ مثلا می‌توان تغییراتی را در رژیم غذایی ایجاد نموده و از گوشت قرمز یا حتی مفیدترین گیاه برای کم خونی کمک گرفت اما فراموش نکنید که وقتی کم‌خونی فقر آهن شدید است، حتما باید در کنار رژیم غذایی حاوی آهن از قرص آهن نیز بهره گرفت.

قرص آهن بدون عوارض گوارشی

اگر می‌خواهید هم مشکل کم‌خونی شما حل شود و هم هیچ نوع عارضه جانبی مربوط به دستگاه گوارش را تجربه نکنید، از مکمل‌های زیر استفاده کنید:

کپسول سیدرال فورت فارمانوترا

کم خونی فقر آهن شدید را به سهولت می‌توان با مصرف کپسول سیدرال مداوا کرد. در این مکمل از فرمولاسیون سوکروزمیال استفاده شده که در آن مشکلات گوارشی تا حد زیادی کاهش می‌یابد. این کپسول برای استفاده طولانی مدت در افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن کلیوی یا بیمارانی که به هر دلیل مشکلات خونی دارند، کاملا مناسب است. قرص سیدرال حاوی آهن لیپوزومال بوده و به طور مستقیم از روده جذب می‌شود؛ به همین دلیل دستگاه گوارش را تحریک نمی‌کند. علاوه بر ماده معدنی آهن در این محصول از ویتامین C نیز استفاده شده که سبب جذب هرچه بهتر آهن در بدن می‌شود. اگر به دنبال بهترین قرص آهن خارجی هستید، سیدرال را حتما امتحان کنید:

  کپسول سیدرال قرص آهن بدون عوارض گوارشی

قرص سیدرال

کپسول فرامکس 100 بیوساینت

اگر به دنبال کپسول یا قرص آهن بدون عوارض گوارشی هستید، می‌توانید کپسول فرامکس یا پودر آهن فرامکس بیوساینت را امتحان کنید. کپسول فرامکس با تکنولوژی خاصی توسط پوشش پلی ساکاریدی پوشیده شده و همین مسئله موجب می‌شود تا کپسول بدون آنکه آسیبی به دستگاه گوارش وارد کند، از معده عبور نموده، از طریق روده کوچک جذب شده و به جریان خون وارد شود. کافیست روزانه یک عدد از این کپسول در کنار وعده غذایی استفاده شود تا درمان فقر آهن به خوبی صورت پذیرد.

کپسول فرامکس

 

  فرامکس

قرص آیرون بیس گلیسینات هلث اید

ترکیب آهن و ویتامین C در این محصول سبب جذب بیشتر و بهتر آهن در بدن شده و به جنگ کم‌خونی می‌رود. در این قرص از ملح بیس گلیسینات استفاده شده که 2 برابر بیشتر از فرم سولفات و فومارات قابلیت جذب دارد. علاوه بر این در قرص آیرون بیس گلیسینات از ویتامین C نیز برای جذب بهتر آهن استفاده شده است. همه افراد بالای 12 سال می‌توانند از این مکمل به عنوان قرص آهن بدون عوارض گوارشی استفاده کنند. بیماران مبتلا به سلیاک و عدم تحمل به لاکتوز نیز می‌توانند این قرص را مورد استفاده قرار دهند. این محصول برای گیاه‌خواران نیز مناسب است.

  قرص آهن هلث اید

آیرون بیس قرص آهن بدون عوارض گوارشی

کپسول ایزی آیرون نچرال ورلد

این کپسول نیز حاوی آهن به صورت فروس بیس گلیسینات بوده و حداقل عوارض گوارشی را به همراه خواهد داشت. افرادی که دچار فقر آهن هستند یا رژیم‌های لاغری و گیاه‌خواری دارند، به منظور درمان و پیشگیری از آنمی می‌توانند از این محصول استفاده کنند. علاوه بر آهن در این کپسول از ویتامین ث، فولیک اسید و ویتامین ب 12 نیز استفاده شده است زیرا همه ترکیبات نامبرده شده در درمان کم‌خونی می‌توانند موثر واقع شوند. بزرگسالان روزانه 1 عدد از این قرص را ترجیحا در کنار وعده غذایی خود باید میل کنند.

  ایزی آیرون

ایزی آیرون نچرال ورد

قرص آیرون پلاس نیاک

کم‎‌خونی ناشی از فقر آهن و اسید فولیک به کمک قرص آیرون پلاس نیاک قابل بهبود است. این قرص حاوی یون آهن به صورت ملح سولفات بوده و معمولا عوارض جانبی معمول در قرص‌های آهن را ندارد. در قرص آیرون پلاس نیاک از ترکیبات گیاهی همچون هلیله زرد، بلیله، آمله، فلفل سیاه، دار فلفل، زنجبیل، سعد کوفی، شیطرج هندی و تخم شوید استفاده شده است. کودکان بالای 8 سال نیز می‌توانند از این محصول استفاده کنند. این قرص هم برای کم‌خونی‌های خفیف کاربرد دارد؛ هم کم خونی‌های شدید.

قرص آهن نیاک

 

  نیاک قرص آهن بدون عوارض گوارشی

کپسول پلت فروسیس ویواتیون

اگر ذخایر آهن در بدن شما کم شده است، از این کپسول استفاده کنید تا به تامین آهن مورد نیاز بدنتان کمک شود. کپسول پلت فروسیس ویواتیون عارضه گوارشی نداشته و جذب بسیار بالایی دارد. روزانه 1 عدد از این قرص باید مصرف شود تا عوارض کم‌خونی بهبود یابد. مصرف این محصول همچنین در تقویت سیستم ایمنی نیز می‌تواند موثر باشد. به خانم‌های باردار نیز توصیه می‌شود که جهت پیشگیری و درمان فقر آهن از این کپسول استفاده کنند. فرمولاسیون این کپسول به شکلی است که در آن مولکول آهن با لایه پوششی معده تماس بسیار کمی دارد و به همین دلیل عوارض گوارشی دیده نمی‌شود.

فروسیس

  خرید کپسول فروسیس

البته بسیاری از قرص‌های آهن نیز وجود دارند که عملکرد بسیار مطلوبی در بدن دارند و در پیشگیری و درمان کم‌خونی بسیار موثر هستند اما ممکن است عارضه جانبی داشته باشند. از جمله این محصولات می‌توان به کپسول آیروکپ آدریان اشاره کرد. فروس گلایسین سولفات ترکیب موجود در این محصول است که آهن مورد نیاز بدن را تامین می‌کند. بنابراین همه قرص‌های آهنی که عارضه جانبی دارند، بی‌کیفیت نیستند. مکمل زیر یکی از این محصولات است:

 

  آیروکپ

کپسول فرو کامپلیت سوپرابیون

یکی دیگر از بهترین مکمل‌های آهن کپسول فرو کامپلیت سوپرابیون است. آهن، اسید فولیک، ویتامین ب6، ویتامین ب12، ویتامین سی، زینک و مس ترکیبات این مکمل را تشکیل می‌دهند. روزانه 1 عدد از این کپسول را همراه با یک لیوان آن باید مورد استفاده قرار دهید. 2 ساعت بعد از غذا بهترین زمان مصرف این کپسول به حساب می‌آید. کمک به تشکیل گلبول‌های قرمز و هموگلوبین، تقویت متابولیسم، تقویت سیستم ایمنی، بهبود توان فیزیکی و مبارزه با کم‌خونی از مزایای این کپسول است. این مکمل در موارد نادر ممکن است عارضه گوارشی داشته باشد اما اگر طبق دستور ارائه شده آن را بخورید، احتمالا هیچ عارضه‌ای را تجربه نخواهید کرد.

  فرو کامپلیت سوپرابیون

خرید فرو کامپلیت سوپرابیون

کپسول فرگلاسین فروس گلیسین سولفات آنی درمان

برای جلوگیری از کمبود آهن و پیشگیری از بروز کم‌خونی می‌توانید از کپسول فرگلاسین فروس گلیسین سولفات آنی درمان استفاده کنید. سولفات گلیسین آهن در این محصول از وصل شدن اسید آمینه گلایسین به ملح فروس سولفات تشکیل شده است. مزایای استفاده از این نوع قرص این است که جذب بهتری در بدن داشته و عوارض جانبی کمتری را نیز ایجاد می‌کند. یبوست، تهوع و دیگر عوارض گوارشی معمولا بعد از مصرف این کپسول مشاهده نمی‌شوند. همچنین نسبت به دیگر ترکیبات قرص آهن تداخل دارویی کمتری نیز بوجود خواهد آمد. 1 ساعت قبل از غذا یا 2 ساعت بعد از غذا بهترین زمان برای استفاده از کپسول فرگلاسین است.

 

 

  فرگلایسین

خرید کپسول فرگلایسین

دقت داشته باشید که بهترین زمان مصرف قرص آهن به منظور جذب بهتر، زمانی است که معده خالی باشد. اما اگر خوردن قرص آهن با معده خالی شما را اذیت می‌کند، جهت کاهش عوارض گوارشی می‌توانید این مکمل را در کنار وعده‌های غذایی خود میل کنید.

کلام آخر

در این مطلب بهترین قرص آهن بدون عوارض گوارشی را به شما معرفی کردیم. دقت کنید که عدم درمان مشکل کم‌خونی می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد؛ از این رو اگر علائم کم‌خونی را در خود احساس می‌کنید به پزشک مراجعه نمایید تا با یک آزمایش خون سطح آهن در خون شما را مشخص کرده و در صورت نیاز درمان را آغاز کند.

مطالب مرتبط
برچسب: گوارش
بحث و تبادل نظر
guest

6 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
A
A

سلام. ماه پنجم بارداری هستم.طبق نظر پزشک قرص آهن فرورال مصرف می کنم.اما با معده ام سازگاری ندارد.کدام قرص واسم خوبه؟

دکتر داروساز
دکتر داروساز
پاسخ به  A

سلام کاربر عزیز
آهن اگر با معده ی خالی استفاده شود جذب بیشتری دارد اما در صورت بروز مشکل گوارشی لازم هست بعد از غذا مصرف شود. ففول را هم میتوانید امتحان نمایید فقط در نظر داشته باشید از آنجایی که حاوی فولیک اسید می باشد دوز دریافتی فولیک اسید بالا نرود.

مری
مری

چند تا قرص آهن امتحان کردم که روش نوشته بود بدون عوارض ولی بازم عوارض داشت و باعث یبوست شد. چه کار کنم؟

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  مری

سلام دوست عزیز
با آب کافی استفاده کنید
پیشنهاد ما به شماکپسول سیدرال فورت فارمانوترا است که کمترین عارضه را دارد .

خراط
خراط

سلام. من سیدرال خریدم و واقعا هم عوارض گوارشی نداشت ولی حس کردم مدفوع سیاه شده. طبیعیه؟

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  خراط

سلام دوست عزیز
بله طبیعی است.