بهترین مولتی ویتامین برای تقویت حافظه

3.8/5 - (13 امتیاز)
کاهش قدرت حافظه بیشتر در افراد مسن دیده می‌شود اما گاهی حتی نوجوانان نیز به منظور افزایش تمرکز و حافظه برای درس خواندن به دنبال قرص هستند. بهترین مولتی ویتامین برای تقویت حافظه برای افراد مسن و همچنین درس خواندن را در این مقاله به شما معرفی می‌کنیم.
بهترین مولتی ویتامین برای تقویت حافظه

ویتامین‌ها تا چه حد می‌توانند روی تقویت حافظه موثر باشند؟ آیا واقعا خوردن یک مولتی ویتامین می‌تواند باعث شود تا قدرت حافظه بهبود یابد؟ برخی از ویتامین‌ها مانند ویتامین B12 یا اسیدهای چرب امگا 3 می‌توانند برای بهبود عملکرد مغز موثر واقع شوند. برای اینکه در میان‌سالی حافظه‌ای قوی داشته باشید، از سنین جوانی باید به فکر باشید و موادی را به مغز خود برسانید که قدرت حافظه در اوج حفظ شود. در این مطلب بهترین مولتی ویتامین برای تقویت حافظه را به شما معرفی خواهیم کرد.

ویتامین برای تقویت حافظه

آیا تاکنون از قرص تقویت حافظه استفاده کرده‌اید؟ بسیاری از این قرص‌ها حاوی بهترین ویتامین‌هایی هستند که می‌توانند روی بهبود عملکرد مغز تاثیر بگذارند. تحقیقاتی که تاکنون در زمینه تاثیر ویتامین‌ها روی حافظه صورت گرفته، به طور قطع این مسئله را تائید نمی‌کند که ویتامین‌ها حافظه را تقویت می‌کنند. اما در بعضی مطالعات بالینی اخیر مشخص شده که برخی از مواد مغذی می‌توانند در تقویت حافظه موثر باشند. پیش از آنکه به معرفی بهترین مولتی ویتامین برای تقویت حافظه بپردازیم، در اینجا ویتامین‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که بهتر است حتما در قرص تقویت حافظه وجود داشته باشند:

ویتامین B12

نام دیگر ویتامین ب12، کوبالامین است. تحقیقات نشان داده که بین سطوح پایین ویتامین B12 و کاهش حافظه ارتباطی مستقیم وجود دارد. اما شواهد کافی برای اینکه اگر مقدار مصرف ویتامین ب12 را افزایش دهید، حافظه بهبود پیدا می‌کند یا نه، وجود ندارد.

 • کمبود ویتامین B12 بیشتر در چه افرادی دیده می‌شود؟ افرادی که مشکل معده و روده دارند یا گیاه‌خوار هستند و از فرآورده‌های حیوانی در تغذیه خود هیچ استفاده‌ای نمی‌کنند.

خطر کمبود ویتامین ب12 با افزایش سن افزایش می‌یابد. همچنین اگر افراد به علت دیابت از متفورمین استفاده کنند، سطح ویتامین B12 در بدن کمتر می‌شود. داروهای دیگری که می‌توانند باعث کمبود ویتامین ب12 در بدن شوند، عبارتند از: مهارکننده‌های پمپ پروتون، داروهای ضد التهابی مانند پردنیزون و کنترل بارداری.

ویتامین B12 در بسیاری از مواد غذایی از جمله مرغ و ماهی به وفور یافت می‌شود. اما اگر به هر دلیل به کمبود آن مبتلا هستید، بهتر است از مکمل‌های حاوی این ماده مغذی بهره بگیرید و هنگام خرید مولتی ویتامین محصولی تهیه نمایید که حاوی مقادیر مطلوبی از آن باشد.

  ویتامین های موثر در تقویت حافظه

ویتامین E، موثر در بهبود حافظه

در بهترین مولتی ویتامین برای تقویت حافظه به دنبال ویتامین E باشید. این ویتامین باعث افزایش قدرت ذهن و حافظه به ویژه در افراد مسن می‌شود. در بعضی از مطالعات مشخص شده که مقادیر بالای ویتامین E می‌تواند به بهبود حافظه افراد مبتلا به بیماری آلزایمر کمک کند. البته اگر آلزایمر در حد خفیف تا متوسط باشد.

اما همه افراد مسن نمی‌توانند در مقادیر بالا از ویتامین ای استفاده کنند زیرا این ویتامین با بسیاری از داروها مثل داروهای رقیق کننده خون تداخل دارد. همچنین در بعضی از مطالعات مشخص شده که مقادیر بالای ویتامین E ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهد. در این موارد بهتر است حتما به جای قرص ویتامین E از مواد غذایی حاوی این ویتامین استفاده شود؛ مثل: روغن‌های گیاهی، آجیل و دانه‌ها و سبزیجاتی مانند اسفناج و کلم بروکلی.

بیشتر بخوانید: این قرص برای تقویت حافظه معجزه میکنه

ارتباط امگا 3 و حافظه

شواهد نشان می‌دهند که بین مصرف امگا 3 و تقویت حافظه ارتباط وجود دارد. با این حال تحقیقات بیشتری در این زمینه در حال انجام است. یک بررسی از منبعی معتبر در سال 2015 نشان داد که مصرف مکمل‌های حاوی دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) و ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) منجر به بهبود قابل توجه حافظه در بزرگسالان می‌شود. DHA و EPA از انواع اسیدهای چرب امگا 3 هستند که بیشتر در غذاهای دریایی مثل ماهی سالمون یافت می‌شوند.

معرفی بهترین مولتی ویتامین برای تقویت حافظه

اگر به دنبال بهترین مولتی ویتامین برای تقویت حافظه هستید، یکی از محصولات زیر را امتحان کنید:

 • قرص نروزان ویتابیوتیکس اورجینال
 • کپسول نرم ژلاتینی ممولیک ویواتیون
 • قرص جویدنی فوکوس پلاس کیدز یوروویتال

قرص نروزان ویتابیوتیکس اورجینال

به عنوان بهترین مولتی ویتامین برای تقویت حافظه از قرص نروزان ویتابیوتیکس اورجینال استفاده کنید. این قرص به عملکرد مناسب سیستم عصبی و مغز کمک کرده و از زوال عقل و اختلال در حافظه پیشگیری به عمل می‌آورد. از دیگر فواید این مکمل به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • حفظ حافظه و بهبود هشیاری
 • موثر در پیشگیری از آلزایمر
 • تقویت حافظه و عملکرد شناختی
 • افزایش توان ذهنی
 • کاهش اضطراب و افسردگی
 • بهبود خلق و خو
 • بهبود تمرکز و یادگیری

ترکیبات موثر: ویتامین C، ویتامین D، ویتامین B12، B9، B6، منیزیم، فسفاتیدیل سرین و فسفاتیدیل کولین.

نحوه مصرف: هر روز 1 عدد از این قرص را به همراه وعده غذایی با یک لیوان آب یا نوشیدنی خنک مورد استفاده قرار دهید.

  قرص نروزان

خرید قرص نروزان

کپسول نرم ژلاتینی ممولیک ویواتیون

محصول دیگری که به عنوان بهترین مولتی ویتامین برای تقویت حافظه می‌توانیم به شما معرفی کنیم، کپسول نرم ژلاتینی ممولیک ویواتیون است. ویتامین‌ها و مواد مغذی بسیاری در این کپسول وجود دارند. این فرآورده تحت لیسانس سوئیس بوده از کیفیتی بی‌نظیر برخوردار است. به منظور بهبود عملکرد مغز و ذهن می‌توانید این مکمل را مورد استفاده قرار دهید.

ترکیبات موثر: عصاره جینکوبیلوبا، کوانزیم کیوتن ۱۰، ویتامین B6، ویتامین B12، فولیک اسید، لوتئین و…

طریقه مصرف: روزانه 2 عدد از کپسول ممولیک ویوا تیون همراه با آب یا مطابق دستور پزشک میل شود.

  کپسول ممولیک

خرید کپسول ممولیک

قرص جویدنی فوکوس پلاس کیدز یوروویتال

بهترین مولتی ویتامین برای تقویت حافظه و عملکرد شناختی در کودکان و نوجوانان قرص جویدنی فوکوس پلاس کیدز یوروویتال می‌تواند باشد. ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در این قرص باعث بهبود رشد ذهنی شده و در تقویت سیستم ایمنی نیز موثر هستند. این محصول با طعم توت فرنگی عرضه می‌شود و از 4 سالگی به بعد می‌توان آن را مورد استفاده قرار داد.

ترکیبات موثر: روی (زینک)، ویتامین B12، ویتامین E، ویتامین سی، ویتامین دی، فسفاتیدیل کولین و فسفاتیدیل سرین.

طرز استفاده: کودکان ۴ تا ۱۲ سال روزانه 1 عدد قرص فوکوس پلاس، نوجوانان و بزرگسالان روزانه 2 عدد قرص بعد از غذا به صورت جویدنی میل کنند.

  فوکوس پلاس

خرید قرص فوکوس پلاس

معرفی دیگر مکمل‌های تقویت حافظه

بهترین مولتی ویتامین برای تقویت حافظه را به شما معرفی کردیم. در اینجا به معرفی چند مکمل دیگر می‌پردازیم که مولتی ویتامین نیستند اما ترکیبات موثری دارند که باعث بهبود حافظه می‌شوند:

قرص ممورکس ایران داروک، قرص تقویت حافظه

ترکیب موثر موجود در قرص ممورکس ایران داروک گیاه جینکوبیلوبا است. تحقیقات نشان می‌دهد که این گیاه در بهبود عملکرد مغز و جلوگیری از زوال عقل نقش موثری دارد. استفاده از این محصول، گردش خون را در مغز افزایش داده و علاوه بر تقویت حافظه، موجب رفع اختلالاتی همچون سردرد و سرگیجه می‌شود. جینکوبیلوبا خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و از تجمع پلاکت‌ها جلوگیری می‌کند. دیگر ویژگی‌های بارز این قرص عبارتند از:

 • تاثیر مثبت در بهبود حافظه، سرگیجه، وزوز گوش، سردرد و افسردگی
 • تحریک گردش خون مغزی
 • محافظت از اعصاب

  قرص ممورکس

خرید قرص ممورکس

کپسول نوتری ایج ساپورت نوتری سنتری

کپسول نوتری ایج ساپورت نوتری سنتری را نمی‌توانیم بهترین مولتی ویتامین برای تقویت حافظه بدانیم زیرا حاوی ویتامین‌ها نیست اما ماده موثر موجود در آن جینکوبیلوبا است که در افزایش قدرت حافظه موثر بوده و به درمان آلزایمر در افراد مسن می‌تواند کمک کند. روزانه 3 بار هر بار 1 عدد از این کپسول در کنار غذا باید میل شود. دیگر ویژگی‌های مهم این مکمل عبارتند از:

 • موثر در درمان بیماری‌های دمانس مثل آلزایمر، دمانس عروقی و یا دمانس ترکیبی
 • افزایش حافظه و بهبود عملکرد مغز
 • موثر در بهبود بیماری‌های قلبی- عروقی

کپسول نوتری ایج ساپورت نوتری سنتری تحت لیسانس کانادا است.

  ایج ساپورت

  خرید قرص ایج ساپورت

بهترین راه برای تقویت حافظه

توصیه برجسته‌ترین متخصصان بر این است که برای تقویت حافظه بیش از هر چیز باید به فکر اصلاح تغذیه خود باشید. مکمل‌ها تنها پرکننده‌های شکاف‌های تغذیه‌ای هستند. در درجه اول کمبود مواد مغذی از طریق تغذیه باید جبران شود. فارغ از اینکه چند سال دارید، همواره در پی تغذیه سالم باشید. سعی کنید در رژیم غذایی خود:

 1. از ماهی‌های چرب زیاد استفاده کنید.
 2. مواد غذایی گیاهی زیاد بخورید.
 3. مصرف گوشت را محدود نمایید.
 4. روغن‌های مفید مثل روغن زیتون و آووکادو را در رژیم غذایی خود جای دهید.

دقت داشته باشید که غذاهای سرخ شده با آسیب به سیستم قلبی-عروقی روی کارایی مغز تاثیر منفی می‌گذارند. همچنین سبک زندگی ناسالم هم در کاهش کارایی مغز می‌تواند موثر باشد. هر روز به اندازه کافی فعالیت بدنی داشته باشید و از کشیدن سیگار و مصرف الکل اکیدا بپرهیزید.

اگر به دنبال بهترین دارو برای تقویت حافظه کوتاه مدت هستید این مقاله را بخوانید: تقویت حافظه کوتاه مدت با رعایت چندین نکته ساده

بهترین قرص تقویت حافظه برای درس خواندن

بسیاری از افراد بهترین قرص تقویت حافظه را ریتالین می‌دانند. این دارو بیشتر برای کودکان تجویز می‌شود که بیش فعال هستند. اما برخی از افراد به منظور افزایش تمرکز و تقویت حافظه از این دارو استفاده می‌کنند. در صورتی که پزشک ریتالین را تجویز نکرده باشد، هرگز نباید آن را مصرف کرد. در همین مقاله یک مولتی ویتامین برای تقویت حافظه کودکان و نوجوان به شما معرفی کردیم به نام قرص جویدنی فوکوس پلاس کیدز یوروویتال.

این قرص با داشتن ترکیبات طبیعی می‌تواند در افزایش تمرکز و قدرت حافظه و یادگیری موثر باشد. با این حال به منظور تقویت حافظه برای درس خواندن، بهتر است بیشتر به فکر اصلاح تغذیه باشید تا مصرف دارو. دارو با این هدف تنها در صورتی مجاز است که پزشک آن را تجویز کرده باشد.

کلام آخر

بهترین مولتی ویتامین برای تقویت حافظه را در این مقاله به شما معرفی کردیم. محصولاتی که معرفی شدند را بدون نیاز به نسخه پزشک می‌توانید از داروخانه آنلاین مثبت سبز تهیه کنید. با این حال اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید یا بیماری خاصی دارید، حتما باید قبل از اقدام برای مصرف با پزشک مشورت نمایید.

مطالب مرتبط
بحث و تبادل نظر
guest

29 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فاطمه
فاطمه

درصورت مصرف طولانی مدت قرص دابل بول امکان داره بدن نسبت به این دارو مقاوم بشه؟

کارشناس علمی و بهداشتی
کارشناس علمی و بهداشتی
پاسخ به  فاطمه

سلام روز بخیر
خیر دابل بول به عنوان یک مولتی ویتامین کامل استفاده میشود

دکتر اکرم کرامتی
دکتر اکرم کرامتی
پاسخ به  فاطمه

سلام کاربر گرامی
خیر
سپاس از همراهی شما

سعید
سعید

سلام داکتر

رضا
رضا

سلام ،من احساس میکنم صبح ها انرژی و تمرکز پایینی دارم جوری که احساس گیجی دارم ، اما هر چی زمان میگذره تا به عصر و شب میرسه شرایط بهتر میشه ،یه مولتی ویتامین یه پزشک بهم داد کمی تاثیر مثبت داشت ، اما یه کپسول به اسم ویاس یه دکتر دیگه بهم داد واقعا تعجب کردم ،خیلی تاثیر داشت ،چه دارویی هم تراز ویاس هست که وابستگی ایجاد نکنه و موقتی نباشه؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  رضا

سلام کاربر گرامی
داروهایی که عملکردی مشابه ویاس دارند حتما باید تحت نظر پزشک و با تجویز ایشان مصرف شوند.
سپاس از همراهی شما

مطهره
مطهره

سلام
برای ام اس کدام قرص خوبه؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  مطهره

سلام کاربر گرامی
با مشورت پزشک معالجتان می توانید از مکمل نروزان استفاده نمایید.
سپاس از همراهی شما

مهاجر
مهاجر

قند خون ۳ماهه من ۲۷۰ تریگریسرید من ۱۶۳۰ هستش درسته هزارو ششصدوسی خواستم ببینم مشگلی برای مصرفشون نیست ممنون میشم جواب منو بدین

مهاجر
مهاجر

سلام این قرص ها برای کسی که قند خون وچربی خون دارن بد نیست

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  مهاجر

سلام کاربر گرامی
خیر مشکلی ندارد می توانید مصرف کنید.ضمنا با مراجعه به سایت مثبت سبز توضیحات تکمیلی هر محصول و موارد منع مصرف آن را می توانید مطالعه کنید.
سپاس از همراهی شما

مریم
مریم

من حافظه کوتاه مدتم کمی کم شده به چه دکتری مراجعه کنم . تشکر

کارشناس علمی و بهداشتی
کارشناس علمی و بهداشتی
پاسخ به  مریم

همراه گرامی داروخانه اینترنتی مثبت سبز

اگر از دست دادن ناگهانی وغیر طبیعی حافظه تبدیل به یک مشکل اساسی شود، شما باید به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

با تشکر از همراهی شما.

رهام
رهام

درود بر شما ، بسیار ممنونم از راهنمائی هاتون

آسمان
آسمان

سلام تشکر از سایت خوبتون
برای آلزایمر خفیف سالمندانی که دادای فشار خون و رسوب کلسیم در رگ های قلبی دارند کدوم کپسول یا قرص
برای عملکرد بهتر حافطه شون مناسبه؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  آسمان

سلام کاربر گرامی
برای درمان آلزایمر ابتدا باید به پزشک مراجعه نمایید.
در کنار درمان اصلی می توانید از مکمل های حاوی جینکو بیلوبا استفاده نمایید.مثل: جینکوبیلوبا ویتارمونیل
سپاس از همراهی شما

حسن فلاحی
حسن فلاحی

سلام خسته نباشید بنده ۸ماه پیش ازدرخت افتادم و ۲هفته کما بودم الان حافظه کوتاه مدتم درحد۲۴ساعت بیشتر نیست چیکار کنم حافظه ام برگرده ممنونم 🙏🙏🙏

مریی بدنسازی
مریی بدنسازی
پاسخ به  حسن فلاحی

سلام دوست عزیز
شما میبایست از فعالیت هایی که برایتان شرح میدهم روزانه به صورت تمرین استفاده کنید
*هر روز فعالیت بدنی داشته باشید. (فعالیت بدنی باعث افزایش جریان خون در کل بدن از جمله مغز می شود.)
*از نظر ذهنی فعال بمانید (انجام بازی و فعالیت های ذهنی از جمله حفظ کردن)
*وقت خود را با دیگران بگذرانید (روزانه به تعداد تقریبی 5000 کلمه با دوستان خود در مورد روزمرگی تعامل کنید)
*منظم بمانید
*خوب بخوابید
*یک رژیم غذایی سالم داشته باشید.
در نهایت میتوانید از کپسول نورو پلاس یوروویتال روزانه 2عدد مصرف کنید
تا هم کمک به یادگیری و تقویت حافظه شما کند
در این پروسه بمانید تا برای ماه های بعد داروها و تمرین های بعدی را یرایتان شرح دهم
رفرنس:
Mar 20, 2023
Written By
Jillian Kubala MS, RD
Edited By
Susanne Arthur
May 14, 2020
Written By
Jillian Kubala MS, RD
Edited By
Susanne Arthur
Medically Reviewed By
Kathy Warwick, RD, LD
ممنون از همراهی شما

مینا
مینا

اصلا درمان اصلی داره دکتر؟

Fatima
Fatima
پاسخ به  مینا

بله وجود داره؛ واکسن آلزایمر…ک استنشاقی هستش

Fatima
Fatima
پاسخ به  مینا

بله وجود داره ؛ واکسن آلزایمر وجود داره

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  مینا

اگر تشخیص آلزایمر باشد به صورت کامل درمان پذیر نیست اما می توان جلوی پیشرفت بیماری را گرفت یا سرعت پیشرفت بیماری را کم کرد.

مصطفی افضلی
مصطفی افضلی

سلام داروهای نامبرده گیاهی هستند؟

رضا قهرمانی
رضا قهرمانی
پاسخ به  مصطفی افضلی

سلام دوست عزیز
میگن اونایی که عصاره جینکوبیلوبا دارن خیلی خوبن

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  مصطفی افضلی

سلام کاربر گرامی
برخی از آنها دارای مواد موثره ی گیاهی نیز می باشند.
سپاس از همراهی شما

کریمی
کریمی

مادر بزرگم میگه هرکی تو جوونی کم خونی داره، پیری الزایمر میگیره. حالا خدا میدونه اینا ربط دارن به هم یا نه!!!!

شاه آبادی
شاه آبادی

سلام. در صورت داشتن فشار خون آیا می توانیم از قرص ممورکس استفاده کنیم؟

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  شاه آبادی

سلام دوست عزیز

در خصوص مصرف قرص ممورکس در صورت داشتن فشار خون بالا، بهتر است ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. زیرا بیشتر مموری‌بوسترها دارای ترکیبات مختلفی هستند که ممکن است با داروهای فشار خون تداخل داشته باشند و موجب افزایش فشار خون شوند.

همچنین، اگر فشار خون شما به‌طور ثابت در محدوده بالا باشد، ممکن است نیاز به درمان دارید و بهتر است ابتدا فشار خون خود را کنترل کنید. پس از کنترل فشار خون، می‌توانید با پزشک خود در خصوص مصرف قرص ممورکس مشورت کنید.

مسیح سلیمانی
مسیح سلیمانی

از مقاله خوب شما متشکریم. عالی بود