کراتین چیست و چه کاربردی دارد؟

268

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

سوالاتی از جمله کراتین چیست ، چه کاربردی دارد، چگونه کار می‌کند و چندین سوال دیگر در مورد کراتین از سال ۱۸۳۲ وجود دارد، سالی که شیمی‌دان فرانسوی به نام میشل کوول اسید را در عضلات اسکلتی کشف کرد. ۱۶۰ سال بعد کراتین مونوهیدرات در سال ۱۹۹۲ به قفسه‌های مکمل راه یافت. از آن به بعد افراد مصرانه به دنبال جواب سوال کراتین چیست بودند و سوالات در مورد آن نیاز بیشتر شد. والدین در مورد سالم و ایمن بودن آن سوال داشتند و مصرف کنندگان در مورد نحوه استفاده آن سوال می‌کردند. همچنین بدن‌سازان نحوه و میزان مصرف آن را می‌خواستند.

ما در این مقاله که از داروخانه آنلاین مثبت سبز می‌خوانید، به تمام سوالاتی که در مورد کراتین دارید پاسخ می‌دهیم.

کراتین چیست ؟

کراتین یک اسید آلی نیتروژن است که از اسید آمینه گلیسین، آرژنین و متیونین مشتق شده است. ماهیچه اسکلتی حاوی ۹۵٪ کل کراتین است. قلب، مغز و تاندون‌ها ۵٪ باقی مانده را نگه می‌دارند.

کراتین همچنین توسط بدن تولید می‌شود و در غذاهایی با پروتئین بالا مانند ماهی و گوشت قرمز یافت می‌شود.

کراتین چیستکراتین چگونه کار می کند؟

پس از وارد شدن کراتین به بدن یا تولید آن توسط خود بدن، ابتدا به یک مولکول فسفات برای تشکیل کراتین فسفات متصل می‌شود. آدنوزین سه فسفات (ATP) منبع انرژی بدن است. بدن کربوهیدرات، پروتئین یا چربی را به منظور تولید ATP تجزیه می‌کند. ATP تقریبا مسئول محرک تمام فرایندهای بدن است. حتی برای تولید ATP بیشتر به ATP نیاز است. ATP این انرژی را از طریق تجزیه گروه فسفات تامین می‌کند.

هنگامی که یک گروه فسفات تجزیه می‌شود، انرژی به شکل گرما آزاد شده و برای فرایندهای در حال انجام استفاده می‌شود. به عنوان مثال انقباض عضلات.  از آنجا که یک فسفات از ATP کم می‌شود، نام آن به آدنوزین دی فسفات (ADP) تغییر می‌یابد. ADP به عنوان یک محصول از تجزیه ATP آزاد می‌شود.

ADP کاملا برای بدن بی‌فایده است مگر اینکه دوباره به ATP تبدیل شود. اینجا همان جایی است که کراتین وارد بازی می‌شود. کراتین نقش آن گروه فسفات از دست رفته را بازی می‌کند و ADP را دوباره به ATP تبدیل می‌کند. در واقع کراتین ذخیره ATP را افزایش داده و موجب می‌شود بتوانید انرژی بیشتری برای انجام تمرینات بیشتر و سنگین‌تر داشته باشید.

کراتین چگونه کار می کند؟کارایی کراتین چگونه است؟

علاوه بر اینکه کراتین موجب تولید بیشتر ATP می‌شود، یکی دیگر از مزایای کراتین این است که کراتین خود یک منبع سوخت است. در واقع، اولین انتخاب بدن شما برای انرژی در هنگام فعالیت‌های غیر هوازی (مانند وزنه برداری) ذخیره فسفات کراتین شما است. با مصرف مکمل‌های کراتین فسفات شما این ذخیره را افزایش می‌دهید، به این ترتیب انرژی بیشتری برای تمرینات خود به ارمغان می‌آورید.

یکی دیگر از ویژگی‌های کراتین، توانایی آن برای هیدراته کردن سلول‌های عضلانی است. هنگامی که سلول‌های عضلانی هیدراته می‌شوند، چند مورد اتفاق می افتد، مهمترین آنها افزایش سنتز پروتئین است. به علاوه، هنگامی که عضلات شما آب بیشتری را نگه می‌دارند، به نظر بزرگتر می‌رسند. در حالی که کراتین میان ورزشکاران محبوب شده است، تاثیرات مثبت دیگری برای بدن دارد. از جمله عملکرد بهتر مغز، سوخت و ساز گلوکز و تراکم مواد معدنی استخوان که باعث می‌شود به عنوان مکمل برای همه مفید باشد.

کارایی کراتینآیا کراتین ایمن است؟

مطالعات بسیاری بر روی کراتین انجام شده است که آن را بی‌ضرر اعلام کرده است. اما در برخی موارد عوارض جانبی مانند دل درد گزارش شده است که معمولا این مشکل به دلیل مصرف بیش از حد کراتین یا مصرف آن با معده خالی پیش می‌آید.

از آنجایی که کراتین به تازگی به بازار معرفی شده است، تعیین اینکه آیا عوارض درازمدت در استفاده از آن وجود دارد یا نه، دشوار است. با این حال، لازم به ذکر است که تا به امروز، مطالعه‌ای معتبر وجود ندارد که نشان دهد کراتین دارای عوارض جانبی خطرناک است.

آیا کراتین ایمن استافراد مناسب برای مصرف کراتین چیست ؟

هرکس که به دنبال افزایش توده بدن بدون چربی، افزایش قدرت و افزایش عملکرد در ورزش‌های بی هوازی است باید از مکمل کراتین استفاده کند.

آیا نیاز است کراتین به صورت دوره‌ای مصرف شود؟

لزومی ندارد حتما کراتین دوره‌ای مصرف شود، اما می‌تواند موثر باشد. بدن شما دارای یک تعادل داخلی است که شما می‌توانید برای مدت زمانی آن را به نفع خود تغییر دهید. اما با گذشت زمان بدن به حالت تعادل اول خود می‌رسد. این بدان معنی است که مصرف کراتین بیش از حد برای یک دوره کوتاه مدت (۴ تا ۸ هفته) ممکن است موقتا ذخیره کراتین فسفات را افزایش دهد، اما بعد از مدتی مکانیسم بازخورد بدن شما احتمالا سطح را به حالت عادی می‌رساند. این مکانیسم ممکن است باعث کاهش تولید کراتین بدن شما یا کاهش تعداد گیرنده‌هایی شود که کراتین را به سلول می‌رسانند. قطع مصرف کراتین می‌تواند کمک کند بدن به تعادل قبلی برسد تا جایی که مصرف دوباره کراتین مفید باشد.

بهترین زمان برای مصرف کراتین چیست ؟

همچنان پیرامون بهترین زمان مصرف کراتین بحث است، اما به نظر مصرف آن بعد از تمرین به دلایل زیر مفیدتر است:

انسولین به افزایش کراتین در سلول‌های عضلانی کمک می‌کند. در وعده غذایی بعد از تمرین، باید موادی مصرف کنید تا به افزایش انسولین کمک کند. بنابراین مصرف کراتین همراه با وعده بعد از تمرین باعث جذب در سلول‌های عضلانی خواهد شد. بدن بعد از تمرین مقدار زیادی مواد مغذی را جذب می‌کند که مکمل کراتین به ذخیره سازی کراتین فسفات پایین بدن کمک می‌کند.

بهترین زمان مصرف کراتینآیا مصرف کراتین قبل از تمرین انرژی بیشتری می دهد؟

نه این موضوع صحت ندارد. به منظور اینکه کراتین برای سلول‌های عضلانی کار کند، باید در آن اشباع شود. این کار حداقل یک هفته طول می‌کشد، بنابراین مصرف آن یک بار قبل از تمرین تفاوت ایجاد نمی‌کند. حتی اگر سلول‌های شما با کراتین اشباع شده باشند، مصرف آن قبل از ورزش تغییری ایجاد نمی‌کند. بدن ابتدا باید آن را پردازش کند که این کار به زمان نیاز دارد. کراتینی که مصرف می‌کنید در تمرینات آینده استفاده خواهد شد. در تمرینات فعلی بدن از ذخیره کراتین فسفات استفاده می کند.

آیا کراتین به عضله سازی کمک می کند؟

بله به طور خاص، تحقیقات نشان می‌دهد که کراتین مزایای زیر را دارد:

  • افزایش توده بدون چربی
  • افزایش حداکثر قدرت
  • بهبود استقامت عضلانی
  • افرایش قدرت و عملکرد ورزش‌های غیرهوازی

کراتین و عضله سازیمقدار مناسب مصرف کراتین چیست ؟

روزانه ۳ تا ۶ گرم کراتین مونوهیدرات باید مصرف کرد.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.