عوارض مکمل کراتین تقلبی چیست؟

4/5 - (1 امتیاز)

بدیهی است با افزایش علاقه‌مندان به ورزش بدنسازی، استفاده از مکمل‌های بدنسازی افزایش پیداکرده باشد. امروزه با افزایش تقاضا برای مکمل‌های بدنسازی شرکت‌های بی‌شماری انواع مختلف این مکمل‌ها را به بازار عرضه کرده‌اند. یکی از این مکمل‌های بسیار محبوب، مکمل کراتین است. بدنسازان عموما برای افزایش انرژی و عضله سازی از این مکمل استفاده می‌کنند. […]

عوارض مکمل کراتین تقلبی چیست؟

بدیهی است با افزایش علاقه‌مندان به ورزش بدنسازی، استفاده از مکمل‌های بدنسازی افزایش پیداکرده باشد. امروزه با افزایش تقاضا برای مکمل‌های بدنسازی شرکت‌های بی‌شماری انواع مختلف این مکمل‌ها را به بازار عرضه کرده‌اند. یکی از این مکمل‌های بسیار محبوب، مکمل کراتین است. بدنسازان عموما برای افزایش انرژی و عضله سازی از این مکمل استفاده می‌کنند. یکی از معضلاتی که امروزه دامن‌گیر مصرف‌کنندگان این مکمل‌ها شده وجود مکمل تقلبی در بازار است. افراد به‌منظور سرعت بخشیدن به روند عضله سازی در هنگام ورزش خود، به این مکمل‌ها رو می‌آورند حال اینکه یک مکمل تقلبی نه‌تنها کمکی به‌سلامت و تسریع این عمل نمی‌کند بلکه عوارض جبران‌ناپذیری نیز به دنبال خواهد داشت. ما در این مقاله از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز به عوارض مکمل کراتین تقلبی پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

مکمل‌های بدنسازی تقلبی

متأسفانه موضوع ازدیاد مکمل‌های بدنسازی تقلبی در کشورهای جهان سوم بیشتر دیده می‌شود که این موضوع در برخی موارد بسیار خطرآفرین بوده و تاکنون تلفات زیادی نیز داشته است. باید بدانید که تشخیص یک مکمل اصل از مکمل تقلبی آن کار بسیار دشواری است. می‌دانیم که بدنسازان حرفه‌ای به دلیل انجام ورزش‌های بسیار سنگین گاهی مجبور به استفاده از مکمل‌های بدنسازی می‌شوند. هرچند گاهی نیز افراد از سر تنبلی و یا نداشتن صبر و حوصله کافی به دنبال راه میانبر برای رسیدن به هدفشان هستند. در این میان مکمل کراتین یکی از مکمل‌هایی است که بسیار رایج و محبوب بوده و می‌توان گفت تقریباً این مکمل نسبت به مکمل‌های دیگر بی‌ضررتر نیز خواهد بود. اما معضل مکمل‌های تقلبی توسط افراد سودجو، به دلیل مشکلات ایجادشده پس از مصرف موضوع بسیار قابل‌تأملی است.

جالب است بدانید که این مکمل‌ها در بازار با قیمت بسیار پایین‌تری نسبت به مکمل اصل به فروش می‌رسند و همچنین به دلیل داشتن ترکیبات غیراستاندارد که عموماً قند بسیار بالایی نیز دارند به‌سرعت بسیار بالا حجم و وزن را افزایش می‌دهند. شاید بهتر باشد تا قبل از مصرف این مکمل‌ها کمی بیشتر تأمل‌کنیم و با آگاهی از نحوه تشخیص مکمل تقلبی از اصل فریب آن‌ها را نخوریم.

مکمل بدنسازی کراتین چیست؟

جالب است بدانید که کراتین یک ماده طبیعی است که در بدن به کراتین فسفات تبدیل می‌شود. کراتین فسفات به ساختن ماده‌ای بنام آدنوزین تری فسفات (ATP) کمک می‌کند. ( ATP) انرژی لازم برای انقباضات عضلات را فراهم خواهد کرد. جالب است بدانید که کراتین ماده‌ای است که به‌طور طبیعی در سلول‌های ماهیچه‌ای یافت می‌شود. کبد، کلیه‌ها و پانکراس به‌طور ذاتی در حدود ۱ الی ۲ گرم کراتین در روز تولید می‌کنند . ۱ الی ۲ گرم کراتین دیگر نیز از طریق مواد غذایی مصرف‌شده و به‌طور عمده از طریق ماهی و گوشت قرمز دریافت می‌شود.

مصرف مکمل بدنسازی کراتین موجب افزایش ذخایر فسفوکراتین بدن می‌گردد. خود فسفوکراتین نیز در درون سلول‌ها APT تولید می‌کند. این موضوع زمانی که در حال تمرین کردن هستید باعث بهبود عملکرد ورزشکار می‌شود. علاوه براین موارد، کراتین به‌عنوان یک مکمل بدنسازی باعث افزایش حجم عضله‌ها، قدرت و ریکاوری بدن در افراد ورزشکار می‌گردد. این مکمل را می‌توان جزو ترکیبات پروتئینی دانست که دارای آمینو اسیدمتیونین، آرژنین و گلیسین هستند.

عوارض مکمل کراتین تقلبی چیست؟

فواید مصرف مکمل کراتین در بدن

هرکدام از مکمل‌های بدنسازی که در دسته مکمل‌های غذایی قرار می‌گیرند، با دارا بودن مواد ضروری موردنیاز بدن، هدف خاصی را در بدن دنبال می‌کنند. کراتین نیز از این قاعده مستثنا نیست. استفاده صحیح از این مکمل در کنار ورزش فواید بسیاری دارد که عبارت‌اند از:

  • افزایش وزن؛ تقریباً ثابت‌شده که مصرف مکمل کراتین در کنار ورزش افزایش وزن را به دنبال دارد.
  • افزایش ذخیره فسفوکراتین در عضلات؛ این مورد در ورزش‌هایی با شدت زیاد بیشتر به چشم می‌آید.
  • بهبود عملکرد مغز؛ مطابق تحقیقات استفاده از کراتین از پیشرفت بیماری آلزایمر جلوگیری کرده و موجب بهبود خلق‌وخو مخصوصاً در گیاهخواران که دچار کمبود این ماده هستند، می‌شود.
  • کاهش قند خون.
  • در درمان کبد چرب افراد غیرالکلی مؤثر است.
  • مهم‌ترین اثر نیز افزایش رشد عضلات ورزشکاران محسوب می‌شود.

در مصرف مکمل‌های بدنسازی باید بدانید که دوز مصرف در افراد مختلف با اهداف متفاوت فرق دارد. و مربی‌تان بهترین راهنما برایتان است.

مکمل کراتین تقلبی

همان‌طور که گفتیم امروزه مخصوصاً در کشورهای جهان سوم شاهد حجم زیادی از مکمل‌های تقلبی هستیم. مکمل کراتین نیز به دلیل محبوب بودن یکی از مکمل‌هایی محسوب می‌شود که بسیار هدف افراد سودجو قرارگرفته است. رایج‌ترین شکل مکمل کراتین در بازار به شکل پودر کراتین عرضه می‌شود. برای تشخیص کراتین تقلبی از اصل راه‌های متفاوتی وجود دارد که با کمی فکر و آگاهی می‌توانید این مشکل را حل کنید.

راه‌های تشخیص مکمل کراتین اصل از تقلبی

یکی از مهم‌ترین راه تشخیص این موضوع تفاوت در طریقه بسته‌بندی محصول تقلبی نسبت به محصول اصل محسوب می‌شود.شکل و اندازه قوطی‌های مکمل تقلبی حتی به میزان بسیار کم با مکمل اصل متفاوت است.

گاهی می‌توانید تنها با خواندن برچسب یک محصول و یا اندازه و شکل قوطی مکمل، به‌راحتی متوجه تقلبی بودن آن شوید. زیرا هدف اصلی تولید مکمل‌های تقلبی کسب حداکثر سود و همچنین تمایل به کاهش هزینه با استفاده از برچسب‌های کم کیفیت است. اطمینان داشته باشید که همیشه تفاوت در بسته‌بندی وجود دارد. با این وجود در ادامه به غیر از این مورد لیستی از مواردی که می‌تواند به ما در تشخیص مکمل تقلبی کمک کنند را آورده‌ایم.

  1. اگر درگذشته از مکمل کراتین اصل استفاده کرده باشید به‌راحتی می‌توانید با دیدن رنگ پودر مکمل کراتین و بو کردن آن متوجه تقلبی بودن مکمل شوید. به این موضوع توجه کنید که یک مکمل اصل رنگ یکنواخت داشته و بوی نامطبوع ندارد.
  2. موضوع دیگری که باید به آن توجه کرد تفاوت در حل شوندگی آن‌هاست. یعنی یک مکمل تقلبی به‌راحتی در آب یا شیر یا هر مایع دیگر حل نمی‌شود و بالاخره میزان کمی از آن به‌صورت گلوله شده در ته ظرف موردنظرتان باقی می‌ماند.
  3. هولوگرام شرکت؛ اگر به هولوگرام شرکت تولیدکننده دقت کنید مطمئن باشید به‌راحتی به این موضوع پی خواهید برد. دلیل آن این است که شرکت‌های معتبر به‌گونه‌ای هولوگرامشان را طراحی می‌کنند که قابل کپی‌برداری نباشد. شما برای این کار تنها نیاز دارید تا در اینترنت به سایت خود شرکت تولیدکننده مراجعه کنید.

عوارض مکمل کراتین

اگر بخواهیم در مورد عوارض مکمل‌های بدنسازی صحبت کنیم این موضوعی که مطرح می‌شود ایجاد عوارض کبدی و کلیوی به دلیل استفاده بیش‌ازحد و طولانی‌مدت از این مکمل‌هاست. در رابطه با مکمل کراتین نیز این موضوع مطرح است. برخی از این عوارض در منابع علمی درج گردیده‌اند و اغلب آن‌ها به جهت تجمع آب در بدن به‌ویژه در نواحی روده و ماهیچه اسکلتی است.

این تجمع آب ممکن است به هیدراسیون یا کم‌آبی متعاقب دریافت کراتین منجر گردد. باید بدانید که مکمل کراتین با بسیاری از داروها تداخل دارویی دارد. پس حتماً قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض مکمل کراتین تقلبی چیست؟

عوارض مکمل کراتین تقلبی

اکنون می‌دانیم که بسیاری از مکمل‌ها با مصرف زیاد عوارضی را به دنبال دارند. حال تصور کنید که یک مکمل تقلبی با داشتن ترکیبات غیراستاندارد چه عوارضی را می‌تواند به همراه داشته باشد. یکی از بیشترین موارد گزارش‌شده از عوارض مکمل کراتین تقلبی مشکلات گوارشی و حالت تهوع بسیار شدید بوده است.

اگر بخواهیم دیگر عوارض مکمل کراتین تقلبی را که در تحقیقات مختلف نشان داده‌شده است را نام ببریم، می‌‎توانیم به مشکلات معده، مشکلات کبد، نارسایی کلیه، سرطان روده و بیماری قلبی اشاره کرد. البته شاید این موارد از معدود عوارض مکمل کراتین تقلبی باشد. علاوه بر این و به‌طورکلی لازم است بدانید که امروزه آماری از مرگ‌ومیر توسط مکمل بدنسازی تقلبی وجود دارد که بسیار نگران‌کننده است.

سخن پایانی

شاید مصرف یک مکمل بدنسازی که در دسته مکمل‌های غذایی قرار می‌گیرند، در راه رسیدن به هدفتان که همان اندام عضلانی زیباست، بسیار کمک‌کننده باشند. اما قبل از مصرف باید با خودتان فکر کنید که آیا به هر قیمتی راضی به رسیدن هرچه سریع‌تر به اندام موردنظرتان هستید؟ آیا سلامت در درجه اول اهمیت قرار ندارد؟ البته همیشه مصرف این مکمل‌ها مضر نیست و گاهی بدن نیازمند آن‌هاست. هرچند که وجود مکمل‌های تقلبی مشکل بزرگ دیگری است که نیاز به‌دقت بسیار زیادی در خرید آن‌ها دارد. مکمل کراتین به دلیل پرفروش بودن یکی از مکمل‌های هدف سودجوها نیز محسوب می‌شود.

دراین‌ باره کافی است قبل از مصرف یک مکمل اول به‌سلامتی خود فکر کرده و راهه‌ای تشخیص مکمل اصل از تقلبی را انجام دهید که ما پیش‌ازاین در داروخانه مثبت سبز به آن اشاره‌کرده بودیم تا از عوارض مکمل کراتین تقلبی در امان بوده و ورزش خود را با خیال راحت دنبال کنید.

مطالب مرتبط
دسته بندی: مکمل کراتین
بحث و تبادل نظر
guest

15 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهدی
مهدی

سلام من کراتین یوروویتال گرفتم بعد توی جعبش چند عدد کراتین گلوله گلوله است و ی بوییی میده!
میخاستم بیینم مشکل داره یا طبیعیه

کارشناس تغذیه
کارشناس تغذیه
پاسخ به  مهدی

سلام همراه گرامی، اگر تاریخ انقضای محصول نگذشته باشد و در محل مناسب نگهداری شده باشد، مشکلی ندارد.

امیر متین یگانگی
امیر متین یگانگی

سلام خوبین من یه کراتین خریدم تست حرارتیشم انجام دادم اوکی بود اما بعد از اینکه می‌خورم دچار سرگیجه خفیف احساس گرما خشک شدن دهان میشم اینا طبیعیه؟

مریی بدنسازی
مریی بدنسازی

سلام دوست عزیز
این همه عوارض یا از توجه بیش از حد شما میاید یا کراتین شما مشکلی دارد
ممکن است در دوره بارگیری به دلیل لود زیاد کراتین دچار این امر شوید اما نه در طول دوره
ممنون از همراهی شما

علیرضا
علیرضا

سلام من کراتین لورون مونو خریداری کردم و مارک وزارت بهداشت نداره ولی تو آب حل میشد و زر ورق رو کراتین مارکی نداشت فیک هست یا اصلی به نظرتون

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  علیرضا

سلام دوست عزیز
هر مکملی خارج از مراکز مجاز ارائه و فروش تحت نظارت وزارت بهداشت در این شراط کنونی تقلبی می باشد.

نیما
نیما

سلام وقتتون بخیر
ایا کراتین برای زیر ۱۸ سال ضرر دارد؟

مربی بدنسازی
مربی بدنسازی
پاسخ به  نیما

سلام همراه گرامی
با مشورت پزشک در صورتی که بیماری خاصی نداشته باشید

علی رضا
علی رضا

منم مکمل یو اس ان گرفتم صورتم جوش از اول داشت اینو خوردم فک کنم بیشتر شده خواهشاً کمک کنید 😔

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  علی رضا

سلام دوست عزیز
مکمل یو اس ان تاییده وزارت بهداشت نداره و به صورت غیر قانونی وارد کشور می شود به همین دلیل نظارتی بر کیفیت این نوع برند ها نمی باشد.
پیشنهادم این است از مکمل های داروخانه ای که دارای مجوز بهداشتی هشتند استفاده کنید.

سامان
سامان

سلام وقت بخیر من ی مکمل کراتین مونوهیدرات خریدم..این مکمل توی اب سرد ب سختی حل میشه ولی توی اب ولرم و گرم ب راحتی حل میشه میخواستم ببینم ایا مکملم فیکه؟؟؟

علی
علی
پاسخ به  سامان

منم صورتم جوش زده به خاطر کراتین ع؟ وولش کردم خوب نشده ..۱۶سالمه

دکتر داروساز
دکتر داروساز
پاسخ به  سامان

سلام کاربر عزیز با واحد فروش مشورت نمایید.

arman
arman

سلام من کراتین خریدداری کردم که محصول معروفی هم هست بعد از مدتی که استفاده نکردم در قوطی به شکل گلو گلوله ای در اومده ایا فیک هست؟

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  arman

در ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که مکمل خریداری شده تقلبی نباشد به همین منظور پینشهاد می کنیم مقاله تشخیص مکمل اصلی از تقلبی را مطالعه نمایید.
اما به طور کلی به این سوال پاسخ دهید که آیا از تاریخ انقضای محصول گذشته است ؟ و آیا شرایط نگهداری محصول مطلوب بوده ؟ یعنی در جای خشک و خنک و به دور از رطوبت و تابش مستقیم خورشید نگهداری کرده اید؟ در صورتی که از تاریخ مصرف محصول نگذشته باشد و شرایط نگهداری را نیز رعایت کرده اید پینشهاد می کنیم کمی از مزه مکمل مصرف کنید در صورتی که طعم نامطلوبی ندارد به نظر مشکل جدی در این خصوص وجود ندارد.