آیا مکمل کراتین باعث ریزش مو می شود ؟


2 903

کراتین نوعی اسید آمینه است که بیشتر در عضلات و مغز قرار دارد. بدن انسان کراتین را به عنوان فسفوکراتین در ماهیچه‌ها ذخیره کرده و برای تامین انرژی از آن استفاده می‌کند. کراتین در بسیاری از غذاهای دریایی و منابع پروتئینی موجود است اما برخی از افراد جهت بهبود عملکرد ورزشی و افزایش توده عضلانی خود از کراتین به صورت مکمل نیز استفاده می‌کنند. یکی از نگرانی‌هایی که بسیاری از مصرف‌کنندگان در مورد کراتین دارند این است که آیا این مکمل موجب ریزش مو خواهد شد؟ در این مطلب همه آنچه در مورد مکمل کراتین و ریزش مو باید بدانید، مطالعه خواهید کرد.

کراتین چیست و چه عملکردی در بدن دارد ؟

۳ آمینو اسید مختلف به نام‌های ال-آرژنین، گلیسین و ال-متیونین، کراتین را به وجود می‌آورند. حدود ۱ درصد از کل خون انسان را کراتین تشکیل می‌دهد. تقریبا ۹۵% از کراتین موجود در بدن در عضلات اسکلتی ذخیره می‌شود و ۵ درصد از آن نیز در مغز وجود دارد. بدن انسان هر روز بین ۱.۵ تا ۲ درصد از کراتین ذخیره شده در بدن را مورد استفاده قرار می‌دهد. کراتین از طریق خون منتقل شده و توسط قسمت‌هایی از بدن که به انرژی زیادی نیاز دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مکمل کراتین اشکال مختلفی از این ماده استفاده می‌شود مثل کراتین مونوهیدرات و کراتین نیترات.

کراتین در حفظ سلامت مو و ناخن نیز موثر بوده و باعث استحکام این بخش‌های مهم بدن می‌شود. استفاده از کراتین در قالب مکمل، افزایش انرژی در بدن را به دنبال خواهد داشت و به همین دلیل است که ورزشکاران راغب به استفاده از این ماده در رژیم غذایی خود هستند.

مصرف مکمل کراتین

مکمل کراتین و ریزش مو

کراتین خود به تنهایی نمی‌تواند عاملی برای ریزش مو باشد اما می‌تواند به طور مستقیم روی هورمون‌هایی تاثیر بگذارد که ریزش مو را به دنبال داشته باشند. تحقیقات محدودی که در این رابطه صورت گرفته است، نشان نمی‌دهند که کراتین بتواند ریزش مو را به وجود آورد اما گزارش‌هایی که از مصرف‌کنندگان این مکمل به دست می‌رسد، گویای آن هستند که برخی از افراد پس از مصرف کراتین دچار ریزش مو شده‌اند. در سال ۲۰۰۹ نتیجه یک مطالعه کوچک نشان داد که پس از ۳ هفته مصرف مکمل کراتین، هورمونی که به طور مستقیم با ریزش مو ارتباط دارد، در بدن افزایش یافته است. این هورمون دی هیدروتستوسترون (DHT) نام دارد.

ارتباط میان هورمون دی هیدروتستوسترون و ریزش مو

دی هیدروتستوسترون از هورمون دیگری به نام تستوسترون که به نام هورمون مردانه نیز معروف است، گرفته شده است اما قدرت بیشتری نسبت به تستوسترون دارد. چرخه رشد مو شامل ۳ فاز مختلف می‌شود؛ در مرحله اول مو رشد می‌کند، پس از مدتی در فاز استراحت رفته و پس از آن دچار ریزش می‌شود. هورمون دی هیدروتستوسترون می‌تواند به گیرنده‌های خاصی در فولیکول‌های مو متصل شود. این مسئله چرخه رشد موها را کوتاه‌تر کرده و بدیهی است که در این حالت سرعت ریزش موها بیشتر از سرعت جایگزینی آنها با موهای جدید در سر خواهد بود.

جدا از این مسئله برخی از افراد نیز از لحاظ ژنتیکی مستعد ریزش مو هستند که البته این مورد در مردان بیش از زنان مشاهده می‌شود. جهش ژن AR می‌تواند منجر به افزایش فعالیت گیرنده‌های هورمونی که در فولیکول‌های مو هستند شده و از طرف دیگر ممکن است آنزیمی که تستوسترون را به DHT تبدیل می‌کند در این افراد فعال‌تر شود و ریزش مو را به دنبال داشته باشد.

چگونگی ارتباط بین مکمل کراتین و ریزش مو

در سال ۲۰۰۹ مطالعه‌ای روی ورزشکارانی که از مکمل کراتین استفاده می‌کردند، صورت گرفت. محققان دریافتند که در طول دوره‌ای که این ورزشکاران از کراتین استفاده می‌کردند، سطح DHT در بدن آنها افزایش یافته است. افزایش هورمون دی هیدروتستوسترون یا همان DHT در ریزش مو نقش دارد. بنابراین می‌توان گفت که ارتباط میان مکمل کراتین و ریزش مو تنها به افزایش این هورمون می‌تواند مرتبط باشد. خصوصا اگر فردی از لحاظ ارثی مستعد ریزش مو باشد، تاثیر افزایش این هورمون در بدن وی و روی موهای وی بیشتر خواهد بود. در این صورت کراتین چه در زنان و چه در مردان می‌تواند موجب نازک شدن موها شده و ریزش تارهای مو را نیز به دنبال داشته باشد.

 ریزش مو و مکمل کراتین

دیگر عوارض مکمل کراتین

ارتباط میان مکمل کراتین و ریزش مو را بررسی کردیم. این مکمل در اغلب مواقع کاملا ایمن است اما در بعضی موارد نیز عوارض مکمل کراتین تقلبی به وجود می‌آید و یا اینکه فرد به مقدار مصرف خود توجه نمی‌کند و دچار عوارض جانبی می‌شود که از جمله آنها موارد زیر را می‌توان نام برد:

 • کراتین ممکن است باعث احتباس آب در بدن شود و یک افزایش وزن موقتی را به وجود آورد.
 • کراتین ممکن است در افرادی که با مشکلات کلیوی روبرو هستند، مشکلات بیشتری را پدید آورد.

بر اساس تحقیقات می‌توان گفت که کراتین برای بزرگسالان سالم کاملا ایمن است اما نوجوانان در مصرف کراتین باید دقت کرده و پیش از مصرف آن حتما با پزشک مشورت نمایند زیرا در مورد تاثیر مکمل کراتین روی نوجوانان تحقیقات بسیار اندک و محدود است.

درمان ریزش مو بر اثر مصرف کراتین

اگر مدتی است که از کراتین استفاده می‌کنید و مشاهده کرده‌اید که ریزش موهای شما بیشتر شده است، باید مصرف مکمل مورد نظر را قطع کرده و بلافاصله با پزشک مشورت نمایید. ریزش ۵۰ تا ۱۰۰ عدد مو در طی هر روز کاملا طبیعی است اما چنانچه مثلا به هنگام شانه کردن متوجه شدید که تعداد تارهای مو که از سرتان ریخته است، بیش از اینهاست، ممکن این مسئله دقیقا به مصرف کراتین مرتبط باشد. در این مورد پزشک احتمالا مصرف کراتین را برای شما محدود یا منع کرده و برای مدتی قرص ضد ریزش مو را برای شما تجویز می‌کند. احتمالا پس از گذشت چند ماه موهای شما دوباره به حالت قبلی برگشته و ریزش مو به طور کامل درمان می‌شود. اگر ریزش مو پس از قطع کراتین و مصرف مکمل‌های تقویت کننده مو همچنان ادامه یافت، علت را باید در عوامل دیگری جستجو کرد.

سخن پایانی

در این مطلب رابطه مکمل کراتین و ریزش مو را مورد بررسی قرار دادیم. برای تائید این نکته که کراتین موجب ریزش مو خواهد شد، هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز است و آنچه گفته می‌شود بیشتر بر اساس نظر مصرف‌کنندگان است تا بررسی‌های علمی. تنها طریقی که کراتین ممکن است ریزش مو را به وجود آورد، تاثیر آن روی هورمونی به نام دی هیدروتستوسترون بوده که در ریزش مو نقش دارد. بنابراین اگر پس از مصرف این مکمل دچار ریزش مو شدید، مصرف را قطع کرده و به کمک مربی ورزشی خود از مکمل دیگری به عنوان جایگزین استفاده کنید. در پایان این مطلب تجارب خود از مصرف مکمل کراتین را با ما در میان بگذارید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۱ میانگین: ۵]

2 نظرات
 1. هومن می گوید

  پودر کراتین و قرص کراتین از لحاظ اثرگذاری چه فرقی با هم دارند؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   از لحاظ ساختار و تاثیر تفاوتی ندارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :