بهترین پروتئین وی کدام است بهترین پروتئین وی کدام است

موارد مصرف و عوارض قرص کلردیازپوکساید

قرص کلردیازپوکساید را چگونه مصرف کنیم؟


زمان خواندن تقریبی مقاله : 11 دقیقه
2 4926

کلردیازپوکساید برای درمان علائم استرس و اضطراب کاربرد دارد. متاسفانه اضطراب در میان افراد آنقدر شایع شده که کمتر فردی پیدا می‌شود که حتی یکبار در زندگی خود این عارضه را تجریه نکرده باشد. قرص کلردیازپوکساید یکی از پرکاربردترین داروها برای کنترل اضطراب است که در این مقاله از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز با آن بیشتر آشنا خواهید شد.

کلردیازپوکساید چیست؟

کلردیازپوکساید یک بنزودیازپین است که جهت درمان اختلالات اضطراب کاربرد دارد. بنزودیازپین‌ها متعلق به گروهی از داروها به نام داروهای تضعیف کننده سیستم عصبی مرکزی (CNS) هستند که سرعت عملکرد سیستم عصبی را کاهش می‌دهند. فقط با دستور پزشک مجاز به مصرف این دارو هستید.

قرص کلردیازپوکساید برای چیست؟

در بیشتر موارد کلردیازپوکساید به ۲ دلیل تجویز می‌شود:

 • کاهش اضطراب به صورت کوتاه مدت
 • کمک به برطرف کردن علائم ترک الکل

این دارو با تاثیر روی انتقال دهنده‌های عصبی منجر به اثر آرامبخشی در سلول‌های مغزی می‌شود. همچنین Chlordiazepoxide یک شل کننده عضلانی نیز به حساب می‌آید و به همین دلیل در کمک به برطرف کردن علائم ترک الکل نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. هنگام ترک الکل علائمی چون گرفتگی عضلانی بسیار شایع است و به همین دلیل این قرص تجویز می‌شود. کلردیازپوکساید در دوزهای بالا خواب‌آور است.

 موارد مصرف کلردیازپوکساید

نحوه استفاده از قرص کلردیازپوکساید

دوز این دارو و دفعات مصرف آن در یک روز به طور دقیق توسط پزشک باید تعیین شود. بنابراین در درجه اول باید دستور پزشک را در نظر بگیرید. معمولا از مقادیر زیر برای مصرف کلرودیازپوکساید استفاده می‌شود:

برای درمان اضطراب:

 • بزرگسالان: ۵ تا ۲۵ میلی‌گرم ۳ تا ۴ بار در روز
 • افراد مسن: ۵ میلی‌‎گرم ۲ تا ۴ بار در روز
 • کودکان ۶ سال و بالاتر: ابتدا با دوز ۵ میلی‌گرم ۲ تا ۴ بار در روز آغاز می‌شود و بعد در صورت صلاحدید پزشک ممکن است دوز مصرف افزایش یابد.
 • کودکان زیر ۶ سال: دوز این دارو باید توسط پزشک برای این رده سنی تعیین شود.

برای اضطراب و نگرانی قبل از عمل‌های جراحی

 • بزرگسالان: ۵ تا ۱۰ میلی‌گرم ۳ یا ۴ بار در روز. از چند روز قبل از عمل جراحی مصرف دارو باید آغاز شود.
 • کودکان: دوز دارو توسط پزشک باید تعیین شود.

برای علائم ترک الکل:

 • بزرگسالان: در ابتدا ۵۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرم در روز. این دوز ممکن است تا مدتی همچنان ادامه داشته باشد. با این حال دوز قرص کلردیازپوکساید بیشتر از ۳۰۰ میلی‌گرم در روز نیست.
 • کودکان: دوز دارو توسط پزشک باید تعیین شود.

بهترین زمان مصرف Chlordiazepoxide

با غذا یا بدون غذا این دارو را می‌توانید مورد استفاده قرار دهید. در واقع باید طبق دستور پزشک پیش رفته و در زمانی که وی تعیین کرده است این قرص را بخورید. در بعضی موارد پزشک توصیه می‌کند که قرص کلردیازپوکساید را چند ساعت قبل از خواب مصرف نمایید.

اگر به دنبال قرص برای کاهش استرس هستید، کلیک کنید.

عوارض جانبی قرص کلردیازپوکساید

بعد از مصرف این دارو اگر علائم واکنش‌های آلرژیک یا حساسیت را تجربه کردید، فورا باید از پزشک کمک بگیرید. این علائم عبارتند از: کهیر، دشواری در تنفس، تورم صورت، لب، زبان یا گلو. کلرودیازپوکساید ممکن است باعث اختلال شدید در تنفس شود به خصوص اگر فرد اخیرا یک داروی مخدر یا الکل استفاده کرده باشد. در این مورد هم باید فورا به پزشک مراجعه شود. خطرناک‌ترین عوارض جانبی داروی کلردیازپوکساید عبارتند از:

 • خواب آلودگی شدید
 • صحبت کردن به شکل نامفهوم
 • ضربان قلب آهسته و تنفس آهسته
 • اختلال در حافظه یا تمرکز
 • تغییرات غیرعادی در خلق و خو (مانند افکار خودکشی یا آسیب رساندن به خود)
 • مشکل در تعادل یا حرک دادن عضلات
 • سردرگمی، هیجان، عصبانیت و پرخاشگری
 • درد معده و از دست دادن اشتها

احساس خواب‌آلودگی یا سرگیجه ممکن است در افراد مسن بیشتر به طول انجامد. بنابراین ممکن است این افراد برای جلوگیری از افتادن یا آسیب‌های احتمالی نیاز به مراقبت داشته باشند. دیگر عوارض جانبی رایج کلردیازپوکساید شامل گیجی، خواب آلودگی متوسط و مشکل در حفظ تعادل است. پس از قطع مصرف کلردیازپوکساید در صورت داشتن علائم زیر فورا باید به پزشک مراجعه شود:

 • حرکات غیرعادی ماهیچه‌‎ای، تحرک یا پرحرفی بیش از حد، تغییرات ناگهانی و شدید در خلق و خو یا رفتار، گیجی، توهم، تشنج، افکار یا اعمال خودکشی.

برخی از علائم ترک این دارو ممکن است حتی تا ۱۲ ماه یا بیشتر طول بکشد. اگر علائمی دارید که آزار دهنده است یا فکر می‌کنید ممکن است خطرناک باشد، حتما پزشک را در جریان قرار دهید.

کلردیازپوکساید با چه داروهایی تداخل دارد؟

استفاده از کلردیازپوکساید با سایر داروهایی که باعث خواب آلودگی می‌شوند یا تنفس را کند می‌کنند، ممکن است عوارض جانبی خطرناکی داشته و حتی منجر به مرگ شود. قبل از استفاده از داروهای مخدر، قرص خواب، شل کننده عضلانی یا داروی اضطراب یا تشنج، از پزشک خود مشورت بگیرید. همچنین پزشک را در جریان هر نوع داروی بدون نسخه، ویتامین یا داروی گیاهی که مصرف می‌کنید قرار دهید. بخشی از مهم‌ترین داروهایی که قرص کلردیازپوکساید با آنها تداخل ایجاد می‌کنند، عبارتند از:

 • فلوتیکازون
 • دولوکستین
 • متوپرولول
 • پانتوپرازول
 • هیدروکسیزین
 • سیتالوپرام
 • ملوکسیکام
 • کاریسوپرودول

لیست بالا کامل نیست. حتما لیست داروهای خود را در اختیار پزشک قرار دهید تا از لحاظ تداخل دارویی بررسی‌های لازم را به عمل آورد.

 کلردیازپوکساید

هشدارهای لازم در مورد داروی کلردیازپوکساید

به موارد زیر دقت کنید:

 • کلردیازپوکساید می‌تواند باعث کند یا متوقف شدن تنفس شود؛ به خصوص اگر از یک داروی مخدر یا الکل استفاده شده باشد.
 • استفاده نادرست از کلردیازپوکساید می‌تواند باعث اعتیاد، مصرف بیش از حد یا مرگ شود.
 • کلردیازپوکساید را بدون مشورت با پزشک خود قطع نکنید. اگر پس از مصرف طولانی مدت به طور ناگهانی مصرف دارو را متوقف کنید، ممکن است علائمی را تجربه کنید که تهدید کننده زندگی باشند. برخی از علائم ترک ممکن است تا ۱۲ ماه یا بیشتر طول بکشد.
 • اگر مصرف کلردیازپوکساید را متوقف کردید و علائمی مانند: حرکات غیرعادی ماهیچه‌ها، فعال یا پرحرف‌تر شدن، تغییرات ناگهانی و شدید در خلق و خو یا رفتار، گیجی، توهم، تشنج یا افکار خودکشی دارید فورا از پزشک کمک بگیرید.

نکاتی قبل از شروع مصرف کلردیازپوکساید

اگر به کلردیازپوکساید حساسیت دارید، نباید از آن استفاده کنید. چنانچه تاکنون مشکلات زیر را داشته‌اید باید پزشک را در جریان بگذارید:

 • افسردگی، اختلال خلقی، افکار یا اعمال خودکشی
 • اعتیاد به الکل یا مواد مخدر
 • بیماری کبد و کلیه

استفاده از این دارو برای اطفال زیر ۶ سال تائید نشده است.

مصرف قرص کلردیازپوکساید در بارداری و شیردهی

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید قبل از مصرف کلردیازپوکساید با پزشک مشورت کنید. کلردیازپوکساید ممکن است به جنینی که در شکم مادر است آسیب برساند. به خصوص در ۳ ماهه نخست بارداری از مصرف این دارو بپرهیزید. در مورد اینکه در دوران شیردهی مجاز به مصرف قرص کلردیازپوکساید هستید یا خیر، باید با پزشک مشورت کنید.

علائم اوردوز با کلردیازپوکساید

مصرف بیش از حد قرص کلردیازپوکساید در صورت مصرف آن با الکل، داروهای مخدر یا سایر داروهایی که باعث خواب آلودگی می‌شوند یا تنفس را کند می کنند می‌تواند کشنده باشد. علائم مصرف بیش از حد این دارو عبارتند از:

 • خشکی دهان، تاری دید، کاهش ادرار، یبوست، خواب آلودگی شدید، گیجی، ضعف عضلانی یا از دست دادن هوشیاری.

قرص پوکساکیم ۵ برای چیست؟

پوکساکیم یکی از مارک‌ها یا برندهای قرص کلردیازپوکساید است که زیر نظر پزشک باید مصرف شود و اثرات آرامش‌بخش دارد. قرص پوکساکیم ۵ کمترین دوز کلردیازپوکساید است که برای کاهش اضطراب تجویز می‌شود.

چقدر طول می‌کشد تا کلردیازپوکساید اثر کند؟

۲ ساعت طول می‌کشد تا این دارو به طور کامل در بدن جذب شود. اما اثرات مصرف را در بسیاری از موارد حتی بعد از نیم ساعت نیز می‌توان مشاهده کرد. در برخی منابع گفته شده که اگر این دارو با معده خالی مورد استفاده قرار گیرد، جذب بهتری خواهد داشت. تقریبا ۶ تا ۸ ساعت طول می‌کشد تا اثر این دارو از بین برود.

کلردیازپوکساید برای معده

ترکیب کلردیازپوکساید و کلیدینیوم در ترکیب با سایر داروها برای درمان مشکلات معده یا روده از جمله زخم معده، سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و انتروکولیت (التهاب کولون و روده کوچک) استفاده می‌شود. کلردیازپوکساید می‌توان در شل شدن عضلات روده و معده اثرگذار باشد.

کلردیازپوکساید و فشار خون

مصرف داروهای کاهنده فشار خون به همراه کلردیازپوکساید می‌تواند خطر افت فشار خون را به دنبال داشته باشد. بنابراین اگر برای مشکل فشار خون دارو مصرف می‌کنید، قبل از مصرف قرص کلردیازپوکساید پزشک را در جریان قرار دهید.

کلردیازپوکساید و خودکشی

یکی از عوارض جانبی کلردیازپوکساید به خصوص در صورت مصرف بیش از حد ممکن است افکار خودکشی و یا حتی اقدام برای خودکشی باشد. همچنین این دارو را نباید به طور ناگهانی قطع کنید زیرا در این حالت هم احتمال به وجود آمدن افکار خودکشی وجود دارد.

دوزهای کلردیازپوکساید

این دارو در ۲ دوز در داروخانه‌ها عرضه می‌شود: کلردیازپوکساید ۵ و کلردیازپوکساید ۱۰. اینکه برای درمان مشکل شما کدام دوز مناسب است، توسط پزشک باید تعیین شود. کلردیازپوکساید فقط به صورت قرص خوراکی تولید می‌شود.

کلردیازپوکساید بدون نسخه

فروش این قرص بدون تجویز و دستور پزشک ممنوع است. برای خرید قرص کلردیازپوکساید با در دست داشتن نسخه پزشک می‌توانید به صورت حضوری به داروخانه دکتر حق نژاد (مثبت سبز) مراجعه نمایید. همچنین می‌توانید با شماره تلفن ۷۲۲۵۴ ۰۲۱ تماس گرفته و سوالات خود را در مورد این دارو یا داروهای دیگر مطرح کنید. در مورد کلردیازپوکساید اگر همچنان پرسشی برای شما وجود دارد، در انتهای مقاله درج کنید تا در اسرع وقت به صورت تخصصی پاسخگوی شما باشیم.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۷ میانگین: ۳.۳]
منبع drugs

پست های مرتبط

2 نظرات
 1. آمنه می گوید

  سلام. من این قرص را به تازگی شروع کردم و ضربان قلب شدید می گیریم یه وقتایی. طبیعیه؟ برطرف میشه؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   همراه گرامی مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز

   ممکن است از عوارض مصرف قرص کلردیازپوکساید باشد. لطفا مصرف را قطع نموده و به پزشک مراجعه نمایید.

   با تشکر از همراهی شما.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :