مجله مثبت سبز

کلوتریمازول چیست؟ فواید و عوارض داروی clotrimazole

3.4/5 - (18 امتیاز)

کلوتریمازول به شکل پماد، لوسیون و قطره به فروش می‌رسد و به درمان عفونت‌های قارچی کمک می‌کند. اثرگذاری این دارو را در کوتاه مدت می‌توانید مشاهده کنید. اما معمولا توصیه می‌شود که درمان تا 2 هفته باید ادامه یابد تا از عود مجدد بیماری پیشگیری به عمل آید.

کلوتریمازول clotrimazole

عفونت‌های قارچی یکی از مسائل پزشکی جهانی است که تأثیرات گسترده‌ای بر سلامت انسان دارد. این نوع از عفونت‌ها معمولاً توسط قارچ‌های مختلفی ایجاد می‌شوند، که می‌توانند به شکل‌ها و مراتب مختلفی از پوست تا اعضای داخلی بدن انسان گسترش یابند. یکی از داروهای مؤثر در درمان عفونت‌های قارچی، کلوتریمازول است. کلوتریمازول (clotrimazole) یک آنتی‌فانگال با اثر گسترده است که به‌طور مؤثر در درمان انواع مختلفی از عفونت‌های قارچی اقدام می‌کند. این دارو از خانواده آزول‌ها است و با تأثیر بر فرآیندهای انزیمی در سلول‌های قارچی، به دنبال مهار رشد و تکثیر آن‌ها می‌باشد.

آنچه در این مقاله می خوانیم

کلوتریمازول چیست؟

کلوتریمازول یک داروی ضد قارچ است که اغلب به صورت پماد، محلول، لوسیون، قرص واژینال و… تولید می‌شود. این دارو با عفونت‌های ناشی از قارچ مبارزه کرده و عفونت را ریشه‌کن می‌کند. عفونت‌های ناشی از قارچ یا مخمر می‌توانند قسمت‌های مختلفی از بدن را تحت تاثیر قرار دهند بنابراین باید مانع از گسترش آنها شد. کلوتریمازول عامل عفونت‌زا را از بین برده و سلامت بدن یا پوست را بهبود می‌بخشد. به منظور درمان عفونت‌های پوستی مثل پای ورزشکاران، خارش ژوک (خارش کشاله ران)، عفونت قارچی کرم حلقوی و بسیاری مشکلات دیگر از Clotrimazole می‌توان استفاده نمود.

اشکال دارویی کلوتریمازول

 1. Troche 10 میلی‌گرم
 2. پاستیل 10 میلی‌گرم
 3. کرم واژینال ۲% و کرم موضعی ۱%
 4. قرص واژینال ۵۰۰ میلی‌گرم و 100 میلی‌گرم
 5. شیاف واژینال ۱۰۰ میلی‌گرم

مکانیسم اثر پماد کلوتریمازول

کلوتریمازول قارچ را با ایجاد سوراخ‌هایی در غشای سلولی آن و نشت محتویات به داخل از بین می‌برد. استفاده از این دارو به صورت موضعی موجب مهار بیوسنتز ارگوسترول که یکی از اجزای تشکیل‌دهنده غشای سلولی قارچی است، می‌‌شود. در این حالت دیگر سلول توانایی ساخت غشای سلولی سالم و فعال را نخواهد داشت و در نتیجه قارچ از بین می‌رود. علائم عفونت قارچی مثل خارش یا درد، طی چند روز پس از مصرف پماد کلوتریمازول باید کاهش یافته و رو به بهبود برود. البته دقت داشته باشید که قرمزی پوست و پوسته پوسته شدن آن ممکن است جهت بهبودی کامل نیاز به مدت زمان بیشتری داشته باشد.

موارد مصرف قرص کلوتریمازول

قرص کلوتریمازول فقط برای درمان عفونت‌های قارچی دهان یا گلو تایید شده است. همچنین این دارو برای جلوگیری از این عفونت‌ها در بیمارانی که درمان‌هایی را دریافت می‌کنند که ممکن است سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند (مانند شیمی درمانی)، استفاده شود. در حال کلی، کلوتریمازول به عنوان یک عامل ضد قارچ آزول شناخته می‌شود که با توقف رشد قارچ عمل می‌کند.

موارد مصرف قرص کلوتریمازول

آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر داروی clotrimazole

مکانیسم عمل داروی کلوتریمازول نفوذپذیری غشای سلولی کاندیدا را تغییر می‌دهد. به فسفولیپیدهای غشای سلولی قارچ متصل می‌شود که نفوذپذیری دیواره سلولی را تغییر داده و منجر به از بین رفتن عناصر داخل سلولی می‌شود. جذب با زمان اوج پلاسما خوراکی با سطح بزاق در عرض 3 ساعت پس از 30 دقیقه از زمان انحلال ایجاد می‌شود. همچنین کرم واژینال با سطوح بالای واژن 8-24 ساعت و قرص واژینال با سطوح بالای واژن 1-2 روز می‌باشد. دفع این دارو از طریق مدفوع (به صورت متابولیت) صورت می‌گیرد.

SiderAL
قرص آهن با جذب بالا
قیمت: 260.000 تومان
قیمت با تخفیف:197.000 تومان
SiderAL
قرص آهن با جذب بالا
قیمت اصلی: 260.000 تومان
قیمت با تخفیف: 197.000 تومان

چه کسانی نباید کلوتریمازول استفاده کنند؟

اکثر کودکان و بزرگسالان بدون هیچ مشکل یا خطری می‌توانند از پماد، اسپری و محلول کلوتریمازول استفاده کنند. تنها در یک صورت است که این دارو منع مصرف دارد؛ آن هم اینکه فرد قبلا نسبت به آن واکنش آلرژیک از خود نشان داده باشد. در این حالت می‌توان پزشک را در جریان قرار داد تا یک داروی جایگزین دیگر به جای آن تجویز نماید.

پیشنهاد می‌دهیم این مقاله را بخوانید: پماد هیدروکورتیزون برای درمان مشکلات شدید پوستی

نام‌ های رایج و اشکال دارویی Clotrimazole

در کشور ما کلوتریمازول، نام‌های رایج دیگری هم دارد. از جمله: آفی تریمازول، کانازول، کلوژین و کاندیزول. همه این نام‌ها به کلوتریمازول 1% اشاره دارند. رایج‌ترین اشکال کلوتریمازول به شرح زیر است:

 • پماد موضعی یک درصد
 • کرم واژینال 2%
 • قرص واژینال 50 و 100 میلی‌گرم
 • شیاف واژینال 100 میلی‌گرم
 • لوسیون 1%
 • محلول 1%

پماد کلوتریمازول ۱ درصد برای چیست؟

برای مبارزه با عفونت‌های قارچی به تجویز پزشک می‌توان از پماد کلوتریمازول 1 درصد استفاده کرد. یکی از کاربردهای این پماد، درمان عفونت‌های قارچی واژن است. این کرم رشد مخمرها یا همان قارچ‌ها را متوقف کرده و علائم عفونت را از بین می‌برد. یکی دیگر از کاربردهای مهم پماد Clotrimazole درمان بیماری پای ورزشکاران است. تعداد دفعات مصرف این پماد در طی روز توسط پزشک باید تعیین شود.

طریقه مصرف پماد کلوتریمازول 1 درصد

بهتر است نحوه مصرف این پماد را پزشک متخصص تعیین کند. اما به طور کلی از پماد کلوتریمازول 2 تا 3 بار در روز باید استفاده شود. معمولا اگر روزی 3 بار از آن استفاده کنید، نتیجه بهتری کسب خواهید کرد. اگر ناحیه آسیب‌دیده وسیع یا مودار باشد، بهتر است به جای پماد از محلول یا اسپری استفاده کنید. چنانچه در قسمت پاهای خود از کلوتریمازول استفاده می‌کنید، قبل از استفاده حتما پاها (به‌ویژه لای انگشتان) را شسسته و کاملا خشک نمایید.

مدت زمان استفاده از پماد کلوتریمازول به نوع عفونت و وسعت آن بستگی دارد. بهتر است حداقل 2 هفته از کلوتریمازول استفاده کنید. حتی اگر کلیه علائم عفونت از بین رفته باشد لازم است جهت جلوگیری از عود مجدد آن، این پماد را بزنید. در صورت نیاز تا 4 هفته نیز می‌توان مصرف را ادامه داد. البته تاکید می‌کنیم که تجویز پزشک بر هر دستور دیگری مقدم است.

برای استفاده از پماد کلوتریمازول بعد از شستن و خشک کردن دست‌ها حدود 0.5 سانتی‌متر از آن را روی ناحیه آسیب‌دیده بمالید. از مالیدن این پماد نزدیک لب، دهان و چشم بپرهیزید. ناحیه‌ای از پوست را که تحت درمان است سعی کنید نپوشانید و اجازه گردش هوا را بدهید. کرم کلوتریمازول را در دمای اتاق، دور از گرما و رطوبت نگهداری کنید.

مقدار مصرف داروی clotrimazole

داروی کلوتریمازول (clotrimazole) را به صورت خوراکی با قرار دادن آن در دهان و به آرامی در طی 15 تا 30 دقیقه استفاده کنید. اگر این دارو را برای نوزاد یا کودک خود استفاده می‌کنید و کودک شما نمی‌تواند با خیال راحت از این قرص استفاده کند، از پزشک یا داروساز خود راهنمایی بخواهید. اگر از این دارو برای درمان عفونت قارچی دهان استفاده می‌کنید، طبق دستور پزشک، معمولاً پنج بار در روز از آن استفاده کنید. در صورتی که در بلع دارو مشکل یا درد دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

زمان مصرف کلوتریمازول

 1. در برخی موارد پزشک در کنار داروی کلوتریمازول، داروهای دیگر را تجویز می‌کند. مصرف این دارو را تا پایان کامل مقدار تجویز شده ادامه دهید، حتی اگر بیماری شما بهبود یافت باید نسخه را به طور کامل مصرف کنید. قطع زودهنگام دارو سبب بازگشت بیماری و عوارض خواهد شد.
 2. برای پیشگیری کاندیدیاز، 10 میلی گرم به صورت خوراکی و به آرامی در دهان حل می‌شود یا تا زمانی که استروئیدها به سطوح نگهداری کاهش می‌یابند. همچنین برای درمان کاندیدیاز، 10 میلی گرم به صورت خوراکی به آرامی 5 بار در روز به مدت 14 روز متوالی در دهان حل می‌شود. هنگامی که برای درمان اولیه HIV-1 استفاده می‌شود، مدت زمان معمولاً 7-14 روز است.
 3. برای پیشگیری کاندیدیاز اوروفارنکس در کودکان بالای 3 سال، 10 میلی گرم به صورت خوراکی توصیه می‌شود که به آهستگی در دهان حل می‌شود یا تا زمانی که استروئیدها به سطوح نگهداری کاهش یابد، استفاده می‌شود.
 4. همچنین برای درمان کاندیدیاز اوروفارنکس در کودکان بالای 3 سال، 10 میلی گرم به صورت خوراکی به آرامی 5 بار در روز به مدت 14 روز متوالی در دهان حل می‌شود. همچنین هنگامی که برای درمان اولیه HIV-1 استفاده می‌شود، مدت زمان معمولاً 7-14 روز است.

موارد احتیاط

قبل از مصرف داروی کلوتریمازول، اگر به آن یا سایر داروهای ضد قارچی آزول (مانند کتوکونازول) حساسیت دارید، از مصرف خودداری کنید. این دارو ممکن است حاوی مواد غیرفعالی باشد که می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. در صورت داشتن سوابق پزشکی از جمله، مشکلات کبدی، اختلال کلیوی شدید، خونریزی داخلی یا گوارشی، مشکلات قلبی و عروقی، زخم معده و… با پزشک مشورت کنید. زنان باردار یا شیرده در رابطه با عوارض این دارو در جنین یا نوزاد با پزشک مشورت کنند.

 1. LFTغیر طبیعی از جمله آسپارتات آمینوترانسفراز غیر طبیعی گزارش شده است. LFTرا به طور دوره‌ای بررسی کنید، این مورد بیشتردر بیماران مبتلا به نارسایی کبدی گزارش شده است.
 2. این دارو برای درمان عفونت‌های قارچی سیستمیک پیشنهاد نمی‌شود. دارو را تنها با نسخه و دستور پزشک مصرف کرده و به موارد مصرف آن دقت کنید.
 3. برای حداکثر اثربخشی، باید فرم دوز را در دهان حل کنید. همچنین بهتر است قبل از مصرف، زمان مصرف اشکال دارویی مختلف کلوتریمازول را بررسی کنید تا دچار عوارض جانبی نشوید.
 4. از مصرف همزمان کرم این دارو با دیگر ضدقارچ‌های موجود در بازار خودداری کنید. مصرف همزمان سبب ایجاد عوارض پوستی شدید یا حتی تشدید عفونت خواهد شد.
 5. کرم یا پماد کلوتریمازول برای مصارف در چشم یا دیگر اعضای داخلی بدن ممنوع است (مگر با تایید پزشک). در صورت تماس با چشم، محل مورد نظر را با آب شستشو دهید. اگر وضعیت چشم شما بدتر شد و قرمزی، سوزش و التهاب ایجاد شد، به پزشک مراجعه کنید.
 6. برخی از اشکال دارویی حاوی بنزیل الکل هستند. توجه داشته باشید که مقادیر بالای بنزیل الکل با سندرم مرگبار گسپینگ (Gasping Syndrome) در نوزادان مرتبط است.

موارد منع مصرف داروی کلوتریمازول

 1. حساسیت مفرط
 2. نوزادان

اگر بیش از حد به پوست کلوتریمازول بزنیم چه می شود؟

چنانچه از کرم، اسپری یا محلول کلوتریمازول بیش از حد مجاز استفاده کنید، ممکن است پوست شما تحریک شده و قرمز شود. اگر این اتفاق افتاد سعی کنید در نوبت بعدی این محصول را کمتر مورد استفاده قرار دهید.

استفاده از Clotrimazole در دوران بارداری و شیردهی

به طور کلی استفاده از کلوتریمازول در دوران بارداری کاملا بی‌خطر است. هیچ مدرک علمی دال بر اینکه نباید از این دارو در دوران حاملگی استفاده نمود، وجود ندارد. همچنین در دوران شیردهی نیز می‌توان از داروی کلوتریمازول استفاده کرد. اگر کودک شیرخوار به دلیل برفک دهان تحت درمان است، می‌توانید همچنان که به شیردهی ادامه می‌دهید، تحت درمان هم قرار گرفته و پس از هر بار شیردهی به نوک پستان و اطراف آن کرم کلوتریمازول بزنید.

عوارض پماد کلوتریمازول (clotrimazole)

قرمز و ملتهب شدن پوست، درد یا احساس سوزش، حالت تهوع، استفراغ، خارش خفیف یا احساس ناخوشایند در دهان برخی از عوارض جانبی داروی کلوتریمازول (clotrimazole) می‌باشد. اگر هر یک از این اثرات ماندگار یا بدتر شد، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. به یاد داشته باشید که این دارو تجویز شده زیرا پزشک شما تشخیص داده که فواید آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند عوارض جانبی جدی ندارند. با این حال، در صورت بروز عوارض جانبی جدی مانند بثورات پوستی، خارش و تورم (به ویژه در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی و… به پزشک مراجعه کنید.

 1. قرمز و ملتهب شدن پوست
 2. درد یا احساس سوزش
 3. حالت تهوع
 4. استفراغ
 5. خارش خفیف
 6. احساس ناخوشایند در دهان
 7. سوزش در پوست یا ناحیه واژن (تب واژینال و کرم)

تداخل دارویی کلوتریمازول

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. بیماران لیستی از داروهای مصرفی خود (گیاهی یا شیمیایی) تهیه کرده و در زمان مراجعه به پزشک به وی نشان دهید. در زمان مصرف این دارو، هیچ پماد، کرم، قرص، محلول و دیگر اشکال دارویی را بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید. لازم بذکر است از مصرف همزمان این دارو با داروهای زیر پرهیز کنید:

 1. تاکرولیموس
 2. تری مترکسات (trimetrexate)
 3. سیمبیکورت
 4. زاناکس (آلپرازولام)

کلوتریمازول واژینال

کرم واژینال کلوتریمازول

پماد کلوتریمازول واژینال برای درمان عفونت‌های قارچی واژن در بزرگسالان و کودکان بالای 12 سال قابل استفاده است. این دارو در دسته‌ای از داروهای ضد قارچی به نام ایمیدازول‌ها جای می‌گیرد. این دارو با متوقف کردن رشد قارچ‌هایی که باعث عفونت می‌شوند، عملکرد خود را انجام می‌دهد. از کجا بفهمیم عفونت قارچی واژن داریم ؟ با مشاهده علائم زیر باید شک کنید که ممکن است عفونت واژن داشته باشید؛ پس لازم است به پزشک مراجعه نمایید:

 • خارش، درد، سوزش و التهاب در واژن
 • ترشحات سفید رنگ، غلیظ و شبیه به پنیر
 • سوزش هنگام ادرار
 • درد هنگام برقراری رابطه جنسی

پزشک با بررسی ترشحات واژن می‌تواند به خوبی تشخیص دهد که عامل عفونت قارچی است یا خیر. سپس در صورت لزوم کرم واژینال کلوتریمازول را تجویز می‌کند. اغلب توصیه می‌شود که روزانه 1 اپلیکاتور استفاده شود. اگر نیازی نباشد که این کرم حتما داخل ناحیه واژینال استفاده شود، می‌توان از پماد واژینال کلوتریمازول 2 درصد استفاده کرده و سوزش و خارش را تسکین داد. به منظور جلوگیری از عفونت و حفظ بهداشت بیشتر، خرید ژل بهداشتی بانوان را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

نحوه استفاده از کلوتریمازول واژینال

برای استفاده از پماد کلوتریمازول واژینال طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • اپلیکاتوری را که همراه با کرم خریداری کرده‌اید، تا سطحی که مشخص شده با کرم پر کنید.
 • دراز کشیده، پاها را از هم باز کرده و بالا ببرید. زانوها را خم کنید.
 • اپلیکاتور را به آرامی وارد واژن گرده، پیستون را فشار دهید تا کرم وارد واژن شود.
 • اگر اپلیکاتور یکبار مصرف است آن را دور بیندازید و اگر قابلیت استفاده مجدد دارد، آن را با آب و صابون بشویید.
 • بسته به دستور پزشک به مدت 3 تا 7 روز متوالی باید درمان را ادامه دهید تا به نتیجه برسید.

دقت کنید که در طول دوره درمان از برقراری رابطه جنسی باید بپرهیزید و حتی از محصولات جنسی مثل ژل لوبریکانت ، دوش واژینال و… نیز استفاده نکنید.

قطره کلوتریمازول برای قارچ ناخن

به منظور درمان قارچ ناخن می‌توانید از قطره، محلول یا کرم کلوتریمازول استفاده کنید. علائم قارچ ناخن شامل موارد زیر است:

 • زرد شدن رنگ ناخن
 • نقطه سفید روی ناخن (که کم‌کم بزرگ‌تر می‌شود)
 • شل شدن ناخن از بستر

برای استفاده از قطره یا کرم کلوتریمازول روی ناخن ابتدا باید لاک ناخن را پاک کنید و بعد در حالی‌که ناخن کاملا خشک است، آن را روی ناخن بزنید. طبق دستور پزشک دوره درمان را کامل کنید تا قارچ از روی ناخن‌های شما به طور کامل از بین برود.

  کلوتریمازول برای درمان عفونت قارچی ناخن

قطره کلوتریمازول برای درمان عفونت گوش

محلول کلوتریمازول 1 درصد برای درمان عفونت‌های قارچی در گوش استفاده می‌شود. 2 تا 3 قطره از محلول را 2 تا 3 بار در روز باید مورد استفاده قرار دهید. حداقل 14 روز درمان را باید ادامه دهید تا عفونت گوش به طور کامل از بین برود. البته باز هم تاکید می‌کنیم که دستور پزشک مقدم است.

قوی ترین پماد ضد قارچ

به عنوان پماد درمان قارچ پوستی می‌توانید از پماد Clotrimazole استفاده کنید. بسته به مقدار عفونت، معمولا 2 تا 3 بار در روز این پماد باید مورد استفاده قرار گیرد. کلوتریمازول قوی ترین پماد ضد قارچ است که اکثر افراد بعد از استفاده از آن درمان می‌شوند و بهبود می‌یابند. با این حال شما خودتان نمی‌توانید خودسرانه تصمیم بگیرید که نوع عفونت شما چیست و آیا Clotrimazole می‌تواند برای بهبود آن موثر واقع شود یا خیر.

دوز مصرف Clotrimazole

دوز مصرف کرم، قطره یا پماد کلوتریمازول در بیماران مختلف متفاوت است. برای آگاهی از مقدار مصرف حتما باید نظر پزشک را در نظر بگیرید اما به طور کلی مقادیر زیر قید می‌شود:

 • دوز، تعداد دفعات و زمان مصرف این دارو دقیقا به مشکلی که دارید، بستگی دارد.
 • کرم، لوسیون و محلول کلوتریمازول برای درمان عفونت‌های قارچی در بزرگسالان و کودکان 2 بار در روز (صبح و عصر) باید مورد استفاده قرار گیرد.

مصرف کلوتریمازول (clotrimazole) در دوران بارداری و شیردهی

کلوتریمازول به طور کلی یک داروی ایمن در دوران بارداری محسوب می‌شود. بر اساس مطالعات متعدد، کلوتریمازول در دوران بارداری با افزایش خطر ناهنجاری‌های مادرزادی ارتباطی ندارد. با این حال، همیشه بهتر است قبل از مصرف هر دارویی در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید. مصرف این دارو در دوران بارداری به صورت موضعی، مانند پماد، کرم یا شیاف، بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود. این دارو به طور کلی به خوبی تحمل می‌شود و عوارض جانبی کمی دارد. در صورت مصرف کلوتریمازول در دوران بارداری، مهم است که دستورالعمل‌های پزشک یا داروساز خود را به دقت دنبال کنید.

کلوتریمازول برای بیماری پای ورزشکار

بیماری پای ورزشکار یک عفونت قارچی مسری است که پوست پا را تحت تاثیر قرار داده و مشکلاتی را ایجاد می‌کند. همچنین می‌تواند به ناخن‌های دست و پا سرایت نماید. از آنجایی که این عفونت قارچی بیشتر در پای ورزشکاران دیده می‌شود به آن بیماری پای ورزشکار می‌گویند. این بیماری خطرناک و جدی نیست اما گاهی اوقات درمان آن سخت می‌شود؛ به خصوص اگر ورزشکار دیابت داشته یا سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشد. نشانه‌های بیماری پای ورزشکار به این شرح است:

 • خارش یا سوزش بین انگشتان پا یا کف پا
 • وجود تاول روی پا که خارش ایجاد می‌کند.
 • ترک خوردگی و کنده شدن پوست روی پا (معمولا بین انگشت‌های پا)
 • خشکی پوست کف پا
 • تغییر رنگ ناخن‌های پا و ضخیم و شکننده شدن آنها
 • جدا شدن ناخن‌ها از بستر ناخن

یکی از درمان‌های موثر برای مقابله با بیماری پای ورزشکار، استفاده از پماد کلوتریماوزل است. این پماد دارای ترکیبات ضد قارچ بوده و عامل بیماری را خنثی می‌کند. Clotrimazole خاصیت آنتی باکتریال نیز داشته و باکتری‌هایی را که عامل بوی بد پا هستند، نابود می‌کند.

  کلوتریمازول برای پای ورزشکار

نحوه استفاده از کرم کلوتریمازول برای درمان بیماری پای ورزشکاران

جهت استفاده از این کرم ابتدا ناحیه مربوطه را خوب شسته و خشک نمایید. سپس مقداری از کرم را روی ناحیه آسیب دیده مالیده تا آن قسمت از پوست به طور کامل با یک لایه از کرم پوشانده شود. معمولا 7 روز طول می‌کشد تا عفونت قارچی بهبود یابد. کلوتریمازول را 2 یا 3 بار در روز به مدت حداقل 2 هفته روی ناحیه مورد نظر خوب بمالید تا اثر مطلوبی داشته باشد. اگر پزشک دستور دهد استفاده از این کرم را حتی تا 4 هفته نیز می‌توانید ادامه دهید.

کلوتریمازول برای عفونت قارچی کرم حلقوی

کرم حلقوی یک عفونت شایع پوست و ناخن بوده که عامل ایجاد آن قارچ به حساب می‌آید. از آنجایی که این عفونت می‌تواند باعث ایجاد بثورات خارش‌دار، قرمز و دایره‌ای شکل (کرم مانند) شود، آن را به نام کرم حلقوی می‌شناسند. کرم حلقوی را “تینیا” یا “درماتوفیتوز” نیز می‌گویند. از جمله علائم این بیماری می‌توان به خارش پوست، قرمزی، پوسته پوسته شدن، ترک خورن پوست و ریزش موها اشاره کرد. به منظور درمان این بیماری اغلب از داروهای موضعی نظیر کلوتریمازول استفاده می‌شود. پماد کلوتریمازول سوراخ‌هایی را در غشای سلولی قارچ ایجاد کرده و از طریق خارج کردن محتویات درون آن، باعث از بین رفتن قارچ می‌شود. در این صورت عفونت به طور کامل مداوا می‌شود. البته گاهی هم نیاز است تا بیمار از داروهای خوراکی نیز کمک بگیرد تا درمان به طور کامل انجام شود.

کلوتریمازول برای کودکان بی خطر است؟

بله؛ در اکثر موارد به راحتی می‌توانید از کرم، پماد یا قطره کلوتریمازول به منظور رفع مشکلات قارچی در کودکان استفاده کنید. این داروی موضعی اغلب هیچ نوع خطری ایجاد نکرده و ایمن است.

علائم اوردوز با کلوتریمازول

در اکثر موارد حتی اگر کمی بیش از مقدار توصیه شده از پماد کلوتریمازول استفاده کنید، هیچ مشکلی به وجود نمی‌آید. اما اگر فردی به طور تصادفی مقداری از این کرم را ببلعد، فورا باید به صورت اورژانسی به پزشک مراجعه شود. علائم استفاده بیش از حد از کلوتریمازول روی پوست شامل قرمزی و تحریک پوست است.

شرایط نگهداری داروی clotrimazole

داروی کلوتریمازول (clotrimazole) باید در دمای اتاق و دور از نور نگهداری شود. همچنین مهم است که تمام داروها را از دید و دسترس کودکان دور نگه دارید، زیرا بسیاری از اشکال دارویی (مانند قرص‌های هفتگی و قطره‌های چشمی، کرم‌ها، چسب‌ها و استنشاق‌ها) در برابر کودک مقاوم نیستند و کودکان خردسال می‌توانند آن‌ها را به راحتی باز کنند. داروهای غیر ضروری باید به روش‌های خاصی دور ریخته شوند تا اطمینان حاصل شود که حیوانات خانگی، کودکان و سایر افراد نمی‌توانند آن‌ها را مصرف کنند.

قیمت کلوتریمازول

چنانچه شرح دادیم کلوتریمازول اشکال دارویی مختلفی دارد. بنابراین قیمت آن بستگی به نوع این داروی موضعی، حجم و برند آن داشته و در همه موارد یکسان نیست. خوشبختانه این دارو در دسته داروهای گران‌قیمت قرار نمی‌گیرد و عموم مردم به راحتی می‌توانند آن را تهیه کنند. برای آگاهی از قیمت دقیق این محصول می‌توانید با شماره تلفن ۷۲۲۵۴ ۰۲۱ (داروخانه دکتر حق نژاد) تماس بگیرید یا برای خرید به صورت حضوری به این داروخانه مراجعه نمایید.

کلام آخر

در این مقاله از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز پی بردیم که پماد کلوتریمازول یکی از بهترین درمان‌ها برای عفونت‌های قارچی است.

از مزایای کلوتریمازول می‌توان به اثر گسترده آن بر روی انواع قارچ‌ها، مکانیسم عمل دقیق آن در مهار رشد و تکثیر سلول‌های قارچی و قابلیت استفاده در درمان عفونت‌های پوستی تا عفونت‌های داخلی اشاره کرد. همچنین، اطلاعات به دست آمده از این مقاله نشان می‌دهد که کلوتریمازول به‌عنوان یک ضدقارچ، درمانی مؤثر و ایمن در مواجهه با چالش‌های عفونت‌های قارچی به بیماران ارائه می‌دهد.

درست بعد از حدود 3 روز از شروع درمان با این دارو می‌توانید نتایج رضایت‌بخشی را احساس کنید. اما معمولا توصیه می‌شود درمان را تا 14 روز ادامه دهید. اگرچه ممکن است بدون نیاز به نسخه پزشک نیز بتوانید کلوتریمازول را تهیه کنید اما به هر حال توصیه می‌شود در مورد استفاده از آن و دوز مصرف با یک پزشک مشورت کنید تا مشکلی برای شما بوجود نیاید.

منبع سایت: Medscape

سوالات متداول در مورد کلوتریمازول

کلوتریمازول ۱ درصد برای چیست؟

کلوتریمازول ۱ درصد یک داروی ضد قارچی است که برای درمان انواع عفونت‌های قارچی پوستی و واژینال استفاده می‌شود. این دارو با از بین بردن قارچ‌هایی که عامل عفونت بوده‌اند، علائم عفونت را کاهش می‌دهد.

کلوتریمازول چگونه اثر می‌گذارد؟

کلوتریمازول عامل عفونت قارچی (مخرم) را از بین برده و به درمان کمک می‌کند.

پماد کلوتریمازول یخچالی است؟

خیر، پماد کلوتریمازول (clotrimazole) یخچالی نیست. این پماد را باید در دمای اتاق، دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کرد. برخی از انواع پماد کلوتریمازول ممکن است حاوی مواد نگهدارنده باشند که در دمای پایین پایدارتر هستند. در این صورت، ممکن است روی بسته بندی پماد نوشته شده باشد که باید در یخچال نگهداری شود. با این حال، این امر برای اکثر انواع پماد کلوتریمازول ضروری نیست.

چقدر طول می‌کشد تا نتایج استفاده از کلوتریمازول را ببینید؟

درمان ممکن است ۱ تا ۴ هفته طول بکشد اما معمولا بعد از ۱ هفته آثار بهبود به وضوح نمایان می‌شود.

عوارض جانبی کلوتریمازول چیست؟

خارش، سوزش، قرمزی، سردرد، حالت تهوع، اسهال، درد شکم، نفخ، سرگیجه، بثورات پوستی و... برخی از عوارض جانبی داروی کلوتریمازول می‌باشد. اگر بعد از قطع مصرف دارو، عوارض جانبی بهبود نیافت با پزشک مشورت کنید.

اگر با استفاده از کلوتریمازول بهبود صورت نگرفت چه باید کرد؟

باید به پزشک مراجعه کنید تا یا طول دوره درمان را افزایش دهد یا داروی دیگری را جایگزین نماید.

استفاده طولانی مدت از کلوتریمازول ایمن و بی خطر است؟

بیش از ۴ هفته از کرم، اسپری یا محلول کلوتریمازول استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک دستور داده باشد. استفاده طولانی مدت و بیش از حد مجاز از کلوتریمازول ممکن است قارچ را نسبت به این دارو مقاوم کند و دارو دیگر به درستی عمل نکند.

داروهای مشابه کلوتریمازول کدامند؟

می‌توانید از داروهای ضد قارچ دیگری از قبیل اکونازول، میکونازول، کتوکونازول، تربینافین و گریزئوفولوین به دستور پزشک استفاده نمایید.

آیا کلوتریمازول روی داروهای پیشگیری از بارداری اثر می‌گذارد؟

گفته می‌شود که کلوتریمازول روی قرص ضد بارداری تاثیری ندارد. با این حال در این مورد با پزشک مشورت کنید.

کلوتریمازول روی باروری مردان و زنان اثری دارد؟

خیر؛ این دارو در قدرت باروری هیچ اثری ندارد.

پماد کلوتریمازول برای عفونت واژن استفاده می‌شود؟

بله، پماد کلوتریمازول برای عفونت واژن استفاده می‌شود. این پماد به صورت واژینال استفاده می‌شود و برای درمان عفونت قارچی واژن (برفک واژن) موثر است. میزان مصرف پماد کلوتریمازول برای عفونت واژن، بسته به شدت عفونت، متفاوت است و معمولاً، یک بار در روز، به مدت ۷ تا ۱۴ روز استفاده می‌شود.

داروی کلوتریمازول در بارداری استفاده می‌شود؟

بله، داروی کلوتریمازول در بارداری استفاده می‌شود. این دارو در رده B داروهای بارداری قرار دارد، که نشان می‌دهد مطالعات حیوانی نشان دهنده هیچ خطری برای جنین نیستند، اما مطالعات کافی در زنان باردار انجام نشده است. با این حال، مصرف کلوتریمازول در دوران بارداری ایمن بوده و خطری برای جنین ایجاد نمی‌کند.

پماد کلوتریمازول برای مردان کاربردی دارد؟

پماد کلوتریمازول در مردان برای درمان عفونت‌های قارچی پوستی و غشاهای مخاطی مانند آلت تناسلی، کشاله ران، زیر بغل، پوست سر و ناخن استفاده می‌شود. این پماد با از بین بردن قارچ‌هایی که عامل عفونت بوده‌اند، علائم عفونت را کاهش می‌دهد.

آیا همزمان با مصرف کلوتریمازول باید از غذا یا نوشیدنی‌های خاصی پرهیز شود؟

خیر، می‌توانید در حین استفاده از کلوتریمازول به طور معمول هر نوع غذا یا آشامیدنی را میل کنید.

در کنار مصرف کلوتریمازول برای رفع عفونت‌های قارچی چه اقدامات دیگری باید انجام داد؟

محل عفونت را نباید زیاد بخارانید. نواحی آسیب دیده پوست را تمیز نگه دارید. تا حد امکان ناحیه آسیب دیده را خشک نگه دارید. البسه و حوله خود را با دیگران به صورت اشتراکی استفاده نکنید تا عفونت به آنها انتقال پیدا نکند. بعد از استفاده از کلوتریمازول دست‌های خود را خوب بشویید.

Answers to questions by the doctor
شاید برای شما جذاب باشد
استفاده و کاربرد صحیح از براش های آرایشی
استفاده و کاربرد صحیح از براش های آرایشی
ویتامین هایی که باعث چاقی و لاغری می شوند
مراقبت از پوست در پاییز چگونه باید باشد؟
مهمترین نقش پروتئین در بدنسازی چیست؟
آنچه باید درباره برنامه بدنسازی 6 روز در هفته بدانید
بهترین زمان برای نوشیدن شیر
بهترین زمان برای نوشیدن شیر
آزاده فراهانی
نتیجه معتبرترین و بروزترین تحقیقات علمی را در حوزه بهداشت، سلامت و زیبایی به ساد‌ه‌ترین زبان به نگارش درمی‌آورم تا راهنمای شما باشد برای انتخاب یک سبک زندگی سالم‌تر.
بحث و تبادل نظر
guest

65 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فرهاد
فرهاد

برای قارچ ناخن پا چی خوب هست بهترین باشه

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  فرهاد

سلام کاربر گرامی
لطفا به پزشک مراجعه نمایید.اگر ایشان صلاح دانستند لوسیون کلوتریمازول به همراه داروی خوراکی و شوینده ی ضدقارچ برای شما تجویز می کنند.
سپاس از همراهی شما

زهرا
زهرا

سلام ایا میشه پماد کلوتیرمازول رو در دوران پریودی استفاده کرد؟

دکتر اکرم کرامتی
دکتر اکرم کرامتی
پاسخ به  زهرا

سلام
بله میشه
سپاس از همراهی شما

مریم
مریم

سلام وقت بخیر من عفونت واژینال دارم دکتر برام پماد کلوتریمازول و تریلوتاپ ان ان تجویز کرده حالا یادم رفته ک دکتر راجبه نحوه مصرفشون چی گفت.حالا باهم میشه مصرف کرد یا هر کدوموجدا استفاده کنم.نظر شما چیه!؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  مریم

سلام کاربر گرامی
می توانید با هم استفاده نمایید.
سپاس از همراهی شما

سلیمی
سلیمی

سلام وقتتون بخیر مقدار مصرف پماد کلوتریمازول برای واژینال چقدر است؟؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  سلیمی

سلام کاربر گرامی
باید طبق دستور پزشک استفاده شود اما به صورت کلی هر شب یک اپلیکاتور واژینال تا یک هفته
سپاس از همراهی شما

مارال
مارال

سلام..وقتتون بخیر…اگه کسی شب ازپمادواژینال استفاده کنه وفردامقداری ازپمادبیرون بیادطبیعیه؟یابه درستی واردنشده؟؟؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  مارال

سلام کاربر گرامی
مشکلی ندارد.
سپاس از همراهی شما

راحله
راحله

سلام خدمت شما پماد کلتریمازول برای صورت بچه ها در روز چند بار باید استفاده بشه

دکتر اکرم کرامتی
دکتر اکرم کرامتی
پاسخ به  راحله

سلام کاربر گرامی
این کرم برای عفونت های قارچی استفاده می شود که باید توسط پزشک تشخیص داده شود کرم موضعی آن را روزی 1 تا 2 مرتبه میتوانید استفاده کنید .
سپاس از همراهی شما

بی نام
بی نام

برای عفونت بعد تبخال تناسلی این پماد رو روزی چند بار استفاده کنم؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  بی نام

سلام کاربر گرامی
باید به پزشک مراجعه نمایید تا نوع عفونت شما مشخص شود.
سپاس از همراهی شما

الناز
الناز

سلام در سال چند بار میشه یه دوره درمان هفت شب قارچ واژینال رو داشت؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  الناز

سلام کاربر گرامی
تعداد مشخصی نمی توان ذکر کرد.
بسته به نیاز بدن شما و تشخیص پزشک دارد.لطفا سر از خود از این دارو استفاده نشود چون باعث ایجاد مقاومت می گردد.
سپاس از همراهی شما

حامد
حامد

سلام بعد از استفاده از پماد باید شسته شود اکه رابطه ای شکل بگیره بجز انتقال به طرف مقابل آیا ماده ای که برای ساخت آن استفاده شده به آلت مرد ضرر میرسونه

زهرا
زهرا

سلام وقتی که از کلوتریمازول استفاده کردیم چند دقیقه بعد ان را بشوییم

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  زهرا

سلام کاربر گرامی
اگر به صورت موضعی استفاده می کنید بهتر است حداقل 1 تا 2 ساعت روی موضع بماند.
سپاس از همراهی شما

رها
رها

سلام وقت شما بخیر خانم دکتر
من عفونت قارچی واژن داشتم ولی خیلی کم بود. کرم واژن کلوتریمازول ۲درصد روزی ۲بار اپلیکاتور، صبح وشب استفاده کردم به مدت ۳ روز. و بعد فهمیدم باید یکبار استفاده میکردم. لطفا بفرمایید چه مشکلی برام پیش میاد؟ عفونت قارچیم بهبود پیدا میکنه یا شدیدتر میشه؟
درضمن خارش و سوزش نداشتم فقط ترشحات کرم رنگ پنیری داشتم. ممنون اگر زودتر جواب بدید

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  رها

سلام کاربر گرامی
خیر مشکلی پیش نمی آید
اگر ترشحات بی بو باشد احتمال زیاد قارچ است.
تا یک هفته ( 3 روز مصرف کردید 4 روز باقی مانده) مصرف را ادامه دهید به صورت شبی یک اپلیکاتور
سپاس از همراهی شما

سما
سما

سلام
من از پماد موضعی برای واژن استفاده کردم روزی چند بار استفاده کنم بهبودی حاصل میشه؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  سما

سلام کاربر گرامی
برای نظر دادن راجع به این موضوع باید معاینه شوید تا بررسی شود آیا این دارو برای شما مناسب می باشد یا خیر.
اما به صورت کلی در صورت مصرف موضعی روزانه 2 تا 3 بار.
سپاس از همراهی شما

سما
سما

خانم دکتر
من در هفت روز پریودی پاک میشم. الان روز نهم هستم ولی لکه قهوه‌ای را نوروز هست مبینم ترشحات سفید هم دارم قسمت واژن کمی درد داره ببخشید احساس بریدگی در اون قسمت دارم براهمین از این پماد استفاده کردم بنظرتون مشکلی پیش میاد . مجرد هستم.

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  سما

سلام کاربر گرامی
حتما باید به متخصص زنان مراجعه نمایید بدون معاینه نمی توان نظر دقیق و درست داد.
سپاس از همراهی شما

السا
السا

خونریزی بعد از استفاده پماد کلوتریمازول آیا طبیعی است؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  السا

سلام کاربر گرامی
خیر
سپاس از همراهی شما

شیوا
شیوا

سلام برای استفاده واژینال در روز چندبار مصرف شه؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  شیوا

سلام کاربر گرامی
دستور روتین معمولا شبی یک اپلیکاتور می باشد مگر اینکه پزشک معالج بنا بر شرایط شما دستور دیگری را صلاح بدانند.
سپاس از همراهی شما

السا
السا

سلام من پماد کلوتریمازول استفاده کردم ولی بعد از ۵ روز خون ریزی مشکوک دارم
مطمئنم پریود نیستم
آیا آلرژی دارم به پماد ؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  السا

سلام کاربر گرامی
کلوتریمازول باعث خونریزی نمی شود احتمالا از اپلیکاتور به درستی استفاده نکردید بهتر است برای معاینه به پزشک مراجعه نمایید.
سپاس از همراهی شما

انیتا
انیتا

سلام من از پماد کلوتریمازول دکتر برای اطراف قارچ زیر بغلم داده به نظرتون برای زیر بغل هم استفاده میشه مشکلی نداره؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  انیتا

سلام کاربر گرامی
خیر مشکلی نیست طیق دستور پزشکتان استفاده نمایید.
سپاس از همراهی شما

سهیلا
سهیلا

با سلام من دچار عفونت واژینال مکرر میشم و هر بار مراجعم به دکتر زنان دارو های مشابهی رو تجویز میکنن و از این همه خرج اضافه خسته شدم و پماد رو این دفعه بدون‌مراجعه به دکتر میخام خودم بگیرم و مصرف کنم فقط سوال من اینه که مصرف کلوتریکازول سه بار یا چهار بار درسال مشکلی نداره؟هر فصل که تغییر میکنه یبار دچار عفونت میشم

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  سهیلا

سلام کاربر گرامی
مصرف آن مشکلی ندارد اما بهتر است با نظر پزشک باشد.
بهتر است نکات زیر را رعایت نمایید:
روزانه لباس زیر خود را تعویض نمایید
هفته ای 3 بار از ژل بهداشتی بانوان استفاده نمایید
قبل و بعد از رابطه ی جنسی حتما از ژل بهداشتی استفاده نمایید
بعد از رابطه ی جنسی ادرار کنید
پروبیوتیک مثل بایو فم استفاده نمایید.
سپاس از همراهی شما

ملینا
ملینا

سلام من عفونت واژن گرفتم و دکترم برام پماد کلوتریمازول و هیدروکورتیزون رو تجویز کرد ۷ روزه دارم استفاده میکنم تا چند روز میتونم استفادش کنم ؟ دکترم بهم نگفت تا چند روز

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  ملینا

سلام کاربر گرامی
مدت مصرف بسته به میزان عفونت دارد.اگر کلوتریمازول واژینال برای شما تجویز شده “معمولا” یک هفته (تا اتمام دارو) استفاده می شود.
سپاس از همراهی شما

کاظمی
کاظمی

با درود
دختر خانم هایی که ازدواج نکردن می تونن پماد کلوتریمازول را به دهانه واژن بزنن برای رفع خارش؟ مرسی از اطلاعات خوبتون

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  کاظمی

همراه گرامی مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز

چنانچه اپلیکاتور وارد واژن نشود و آسیبی به پرده بکارت شما وارد نشود استفاده از آن بلامانع است؛ در صورتی که پزشک برایتان تجویز کرده است آن را استفاده نمایید.

با تشکر از همراهی شما.

ع8ق
ع8ق

از زمان باز شدن در پماد کلوتریمازول چند وقت می توانیم آن را استفاده کنیم؟ یه ماه دیگه

کاربر
کاربر
پاسخ به  ع8ق

میشه اینو جواب بدید؟

حمیده زارعی
حمیده زارعی

سلام‌کسی بوده بعد از استفاده از پماد بصورت واژینال حالت تهوع بگیره؟

پری دخت
پری دخت

رو جعبه دارونوشته استعمال خارجی بعد من که بیرون واژنم چیزیش نی ترشح پنیری شکل دارم دکتر گفت عفونت قارچی هست اینو که نمیشه داخل واژن مالید
نحوه مصرف پماد واژینال کلوتریمازول برای عفونت واژن به چه صورته

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  پری دخت

همراه گرامی مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
با توجه به اینکه دوز و مقدار داروی کلوتریمازول، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ می‌بایست دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید و از کم یا زیاد کردن مقدار یا مدت مصرف خودداری نمایید.
با تشکر از همراهی شما.

باران
باران

اشکال دارویی کلوتریمازول چه چیز هایی هستش؟ برای واژن و چه دوزهایی داره
ایا قطره کلوتریمازول هم داریم ؟ میخواهم تو گوش بریزم برای عفونت گوش
اگر قطره نداره آیا می تونم پماد کلوتریمازول رو به گوش خودم بزنم ؟

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  باران

همراه گرامی مجله داروخانه انلاین مثبت سبز
توصیه می‌شود برای درمان عفونت گوش خود به پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه نمایید و از خود درمانی بپرهیزید.
اشکال دارویی کلوتریمازول برای واژن نیز عبارت است از :
قرص واژینال:قرص کلوتریمازول 100 میلیگرم و قرص کلوتریمازول 500 میلیگرم
کرم واژینال: کرم واژینال کلوتریمازول 1 درصد و کرم واژینال کلوتریمازول 2 درصد
کرم موضعی: کرم موضعی کلوتریمازول 1 درصد
محلول موضعی: محلول موضعی کلوتریمازول 1 درصد
با تشکر از همراهی شما.

سودابه
سودابه

کلوتریمازول برای درمان چه بیماری‌ هایی مصرف می‌شود؟ به جز عفونت رحم و واژن و بیماری پای ورزشکار

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  سودابه

همراه گرای مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
موارد مصرف کلوتریزمازول بسیار متعدد است؛ با توجه به اینکه کلوتریمازول یک ضد قارچ وسیع الطیف است؛ از جمله موارد مصرف آن می‌توان به طور کلی اعلام کرد که این دارو در درمان عفونت‌های قارچی ناشی از درماتوفیت‌ها، مخمرها، و مالاسزیا فورفور و درمان کاندیدیاز فرجی-مهبلی Vulvovaginitis ناشی از کاندیدا آلبیکانس و سایر گونه‌های کاندیدا مصرف می‌شود. همچنین در درمان کاندیدیاز ناشی از کاندیدا آلبیکنس و سایرگونه‌های کاندیدا، کچلی بدن و ران و پای ناشی از تریکوفیتون روبروم، تریکوفیتون منتاگروفیس، اپیدرموفیتون فلوکوزوم ومیکروسپوروم کانیس، تیناورسیکالر (ناشی از پیتی‌روسپوروم)، اریپکولار (مالاسزیا فورفور) و در درمان عفونت قارچی اطراف ناخن و کچلی ریش و سر مصرف می‌شود. لطفا بدون تجویز پزشک استفاده نشود
با تشکر از همراهی شما.

**-**-**-**-**
**-**-**-**-**

ببخشید اگر یک دختر عفونت بگیره و پرده بکارت داشته باشه چطور باید از این محصول استفاده کنه که بکارت اسیب دیده نشه؟ آیا این پماد مخصوص زنان هست یا دختران هم می تونن ازش استفاده کنن
ممنون میشم اگر اسم من نیفته 🙈

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  **-**-**-**-**

همراه گرامی مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
جهت درمان عفونت خود به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایید تا پس از مشخص شدن علت، و نوع عفونت واژن؛ تجویز لازمه صورت گیرد.
با تشکر از همراهی شما.

*****
*****

من رفتم تهیه کنم از داروخانه ، گفتن به نام های تجاریش که کانازول کلوژین کاندیزول آفی تریمالزول هست موجوده
لطفا اسم و عکسم نیفته

farzane.bahadori
farzane.bahadori

سلام دکتر من خارش سطحی ناحیه واژن داشتم دکتر برام پماد کلوتریمازول تجویز کردند ، ناخن های پای همسرم هم قارچ گرفتند می تونم از همون پماد بدم استفاده کنه؟ یا باید نوع دیگه ای پماد استفاده کنه؟به دلیل اینکه زیاد پاهاش در کفش است و این اتفاق زیاد تکرار می شود دیگر دکتر نمی رود .
ممنون

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  farzane.bahadori

همراه گرامی مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز

لطفا به پزشک مراجعه نمایید تا علت اصلی و نوع قارچ مشخص شود.

با تشکر از همراهی شما.

نگین
نگین

داروی ضد قارچی کلوتریمازول، نحوه مصرف و عوارض آن را کاملا دکترم برام تو برگه و نسخه اشتباه نوشته بود ! وقتی بهش مراجعه کردم و مقاله شما نشون دادم تایید کرد و گفت داروخانه اشتباه نوشته دستور مصرفشو
ممنون از شما که من رو آگاه کردید

روژینا
روژینا

پماد کلوتریمازول رو پزشک زنانم برای عفونت واژن من تجویز کرده بود الان داشتم مطالعه می کردم ببینم برای چه مواردی مصرف میشده
ممنون اطلاعاتم بالا رفت ✌💖

عقیلی
عقیلی

برای قارچ ناخن هم میشه پماد کلوتریمازول بزنیم؟

دکتر مریم خداوردیخان
دکتر مریم خداوردیخان
پاسخ به  عقیلی

سلام کاربر گرامی
بله میتوانید استفاده نمایید.

مریم
مریم

سلام وقتتون به خیر.. ممنون میشم جواب بدید. دکتر زنان برام پماد کلوتریمازول ۱ درصد رو تجویز کرده که به صورت موضعی استفاده کنم. گفتن ده روز استفاده کن اما اینجا خوندم دو تا چهار هفته. کدوم درسته؟ و اینکه به اندازه یه نخود فقط زدم به همه ناحیه ها آیا کافیه؟ چون بهم توضیح ندادن هیچیو… و اینکه من دارم آمی تریپتیلین ده و ازیپم و ویتامین بی شیش و ویتامین ای مصرف میکنم تداخل دارویی نداره با این پماد..؟ شرمنده خیلی سوال پرسیدم…

دکتر مریم خداوردیخان
دکتر مریم خداوردیخان
پاسخ به  مریم

سلام کاربر گرامی
طبق تجویز پزشک استفاده نمایید. برای منطقه ای به وسعت حدود یک کف دست از دو سانتیمتر از پماد (یک بند انگشت) استفاده شود.

k
k

پماد کلوتریمازول 1 درصد را به دهانه واژن می توان مالید؟

دکتر مریم خداوردیخان
دکتر مریم خداوردیخان
پاسخ به  k

سلام کاربر گرامی
نوع واژینال را استفاده نمایید.

میینا
میینا

اگر یک سال کرم کلوتریمازول را در منزل در دمای اتاق نگه داریم، درش باز شده باشه اما تاریخش نگذشته باشه، همچنان میشه استفاده کرد؟

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  میینا

همراه گرامی مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
با توجه به اینکه یکسال از تاریخ باز شدن کرم شما گذشته است برای اطمینان بیشتر توصیه می‌شود پماد جدید تری را تهیه و استفاده کنید.
همچنین تاریخ انقضا یک فرآورده دارویی ( اعم از محصولات آرایشی، بهداشتی، پمادها و …) زمانی است که دارو در شرایط توصیه شده نوشته شده بر روی بسته بندی محصول مورد استفاده قرار دهید، چنانچه آن شرایط از بین رود دیگر تاثیر درمانی مورد نظر را ندارد. تاریخ انقضا با توجه به تخریب داروی فعال یا ایجاد آلودگی تعیین می شود. ( برای مثال ممکن است کرم به حالت دو فاز درآید و به اصطلاح آب و روغن آن از هم جدا شود) باید در نظر داشت که همه داروها با سرعت یکسان تخریب نمی شوند. معاون امور دارویی معاونت غذا و دارو اعلام کرده است که به طور کلی داروهای جامد، تاریخ انقضا طولانی تری نسبت به فرآورده های مایع دارند اما بعضی از عوامل خارجی می توانند انقضا را تحت تاثیر قرار دهند مانند : تماس با آب، مجاورت با آفتاب یا گرما ، هوا یا نور. همچنین بعد از باز شدن بسته بندی فرآورده، تاریخ انقضا معمولا به طور چشمگیری کوتاه شود مثلا تاریخ انقضا فرآورده های مایع خوراکی و موضعی، کرم و پماد 6 ماه پس از باز شدن؛ کرم و پماد ساختنی، پماد و قطره استریل چشم / گوش / بینی 1 ماه پس از باز شدن در نظر گرفته می شود. بنابراین توصیه می‌شود هنگام نگهداری داروها و محصولات نکات زیر را رعایت کنید :
تمام داروها را ( اعم از پماد ، کرم و قرص و …) را در ظرف اصلی کارخانه نگه داری کنید. برای محافظت از نور خورشید، داروها را در بسته بندی خارجی خود نگه داری کنید. تمام داروها را باید در محل خشک و خنک (زیر 25 درجه سانتیگراد) نگهداری کنید ، مگر اینکه فرآورده یخچالی باشد (بین 2 تا 8 درجه سانتیگراد). شرایط نگهداری را همانگونه که توسط سازنده توصیه شده انجام دهید. تاریخ انقضا محصولات هنگامی که باز می شوند می تواند عوض شود. تاریخ باز شدن را یادداشت کرده و تاریخ انقضا ر ا محاسبه کنید. هنگام استفاده از کرم یا پماد، برای هر بیمار از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید.
با تشکر از همراهی شما.

کشاورز
کشاورز

برای خشکی دست چی بزنیم

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  کشاورز

همراه گرامی مجله داروخانه اینترنتی مثبت سبز
شما می‌توانید از بهترین کرم‌های دست مانند کرم دست روشن کننده و ضد چروک اسکن اسکین، کرم مرطوب کننده دست و ناخن درماتیپیک، کرم مرطوب کننده دست سی بی پاریس، کرم مرطوب کننده و مغذی دست و کوتیکول ناخن وچه استفاده کنید.
برای مشاهده قیمت و خرید انواع کرم‌های دست به سایت داروخانه آنلاین مثبت سبز مراجعه نمایید.
با تشکر از همراهی صمیمانه شما .