بهترین پروتئین وی کدام است بهترین پروتئین وی کدام است

بهترین مکمل برای افزایش حجم عضله خشک


زمان خواندن تقریبی مقاله : 8 دقیقه
18 47482

انتخاب مکمل بدنسازی به هدف شما از مصرف آن بستگی دارد زیرا مکمل‌های ورزشی انواع مختلفی داشته و هر کدام به منظور خاصی کاربرد دارند. آیا اصطلاح حجم خشک در بدنسازی را شنیده‌اید؟ آیا می‌دانید بهترین مکمل بدنسازی برای حجم خشک کدام است؟ با مطالعه این مطلب اطلاعات مفیدی در مورد مکمل های بدنسازی که مخصوص دوره حجم خشک هستند، کسب خواهید کرد.

حجم خشک چیست ؟

رسیدن به حجم خشک شاید بزرگ‌ترین آرزوی هر ورزشکاری باشد که در حیطه بدنسازی فعالیت می‌کند. قطعا برای دست یافتن به این مهم مراحل سختی باید گذرانده شود. اصطلاح حجم خشک به بدن عضلانی و کات شده ورزشکاران اشاره دارد؛ به طوری‌که مقدار چربی در بدن به حداقل رسیده و به جای آن ماهیچه‌ها کاملا عضلانی شده باشند. در این صورت ورزشکار از لحاظ تناسب اندام و زیبایی هیکل به نهایت هدف خود خواهد رسید. حال پرسش اینجاست که کدام مکمل‌های بدنسازی در ایجاد حجم خشک می‌توانند بهترین تاثیرگذاری را داشته باشند؟

 مکمل های بدنسازی

مکمل بدنسازی بر چند نوع است ؟

پیش از معرفی بهترین مکمل بدنسازی برای حجم خشک بهتر است شما را با انواع مکمل بدنسازی آشنا کنیم. در یک قسمت‌بندی کلی می‌توان گفت که مکمل‌های ورزشی بر اساس هدفی که مورد مصرف قرار می‌گیرند، ۲ نوع دارند:

 • یا به چربی‌سوزی کمک کرده و کاهنده وزن و حجم هستند
 • یا به افزایش حجم توده عضلانی کمک می‌کنند

اما مکمل‌هایی که به منظور افزایش حجم کاربرد دارند، خود در  گروه مجزا جای می‌گیرند: آنهایی که در حجم خشک موثر هستند و آنهایی که در دوره حجم باید مورد استفاده قرار گیرند.

ویژگی بهترین مکمل بدنسازی برای حجم خشک

یک مکمل بدنسازی باید خصوصیات زیر را شامل شود تا بتوان از آن در دوره حجم خشک به عنوان بهترین یاد کرد:

 • درصد پروتئین در آن بالا باشد
 • دارای کمترین مقدار چربی باشد
 • مقدار کربوهیدرات در آن کم باشد
 • شامل اسیدهای آمینه، ویتامین‌ها و مواد معدنی شود

به یک نکته دیگر نیز باید توجه داشت که مکمل بدنسازی برای حجم خشک باید از برند معتبری انتخاب شده و اورجینال باشد تا شما را با عوارض جانبی و مشکلات دیگر روبرو نسازد.

معرفی بهترین مکمل بدنسازی برای حجم خشک

گفتیم که حجم خشک به معنای کات شدن چربی‌ها از بدن بوده و تناسب اندام فوق‌العاده‌ای را برای ورزشکاران به همراه می‌آورد. مکمل‌هایی که در ادامه معرفی می‌شوند، از جمله بهترین‌ها در این دوره از بدنسازی به شمار می‌آیند:

مکمل پروتئین وی

برای دستیابی به حجم خشک و همچنین سیکس پک یکی از بهترین مکمل‌هایی که می‌توان استفاده نمود، پودر پروتئین وی است. این فراورده که نام دیگر آن پروتئین آب پنیر است، چندین نوع مختلف دارد. کدامیک از آنها برای حجم خشک مناسب‌تر هستند؟ ابتدا اجازه دهید انواع پروتئین وی را به شما معرفی کنیم:

 • پروتئین وی کنسانتره: حاوی مقدار اندکی چربی و کربوهیدرات بوده و درصد پروتئین آن نیز متغیر است.
 • پروتوین وی هیدرولیزه: جذب بسیار سریعی در بدن دارد زیرا به واسطه هیدرولیز شدن به شکلی است که گویی از قبل هضم شده است.
 • پروتئین وی ایزوله: حداقل ۹۰% پروتئین در آن وجود داشته و چربی و لاکتوز آن تقریبا حذف شده‌اند.

 پروتئین وی

پروتئین وی ایزوله یا ۱۰۰% بهترین مکمل برای افزایش حجم عضله خشک می‌تواند باشد زیرا مقدار پروتئین بالا و چربی اندی را شامل می‌شود.

مکمل BCAA

به آمینو اسیدهای شاخه‌دار که والین، ایزولوسین و لوسین را در بر می‌گیرند، مکمل BCAA گفته می‌شود. BCAA از جمله اسیدهای آمینه ضروری در بدن به شمار می‌آید که مصرف آن در قالب مکمل مزایای زیر را به همراه دارد:

 • تقویت رشد ماهیچه‌ها
 • بهبود عملکرد ورزشی
 • کاهش خستگی‌های ناشی از ورزش
 • کاهش ضعف و آسیب عضلات بعد از ورزش
 • جلوگیری از گرفتگی‌های عضلانی

BCAA حاوی آمینو اسیدها بوده و اسیدهای آمینه نیز تشکیل‌دهنده ساختار پروتئین‌ها هستند. بنابراین از آنجایی که پروتئین برای دوره حجم خشک ضروری محسوب می‌شود، مکمل بی سی ای ای در این زمینه می‌تواند بسیار مفید باشد.

مکمل آمینو بهترین مکمل بدنسازی برای حجم خشک

مکمل آمینو همان‌طور که از نامش پیداست نوعی مکمل بدنسازی است که در آن از اسیدهای آمینه استفاده شده و در قالب قرص، پودر یا به صورت محلول عرضه می‌شود. از آنجایی که آمینو اسیدها ساختار پروتئین را تشکیل می‌دهند، مکمل آمینو را می‌توان بهترین مکمل بدنسازی برای حجم خشک معرفی کرد. این محصول فواید زیر را در حجم خشک به همراه دارد:

 • افزایش حجم عضلات
 • جلوگیری از تحلیل ماهیچه‌ها
 • افزایش انرژی در بدن
 • افزایش سوخت و ساز بدن
 • بهبود استقامت و عملکرد ورزشی

مانند همه مکمل‌های ورزشی در مصرف مکمل آمینو نیز به مقدار مصرف باید دقت نموده و زیر نظر مربی ورزشی جهت استفاده اقدام نمود.

مکمل ال آرژنین

ال آرژنین در گروه اسیدهای آمینه غیر ضروری در بدن قرار می‌گیرد؛ به این معنا که بدن خود به تنهایی قادر به ساخت آن است. همچنین از طریق رژیم غذایی نیز می‌توان این اسید آمینه را برای بدن تهیه کرد. مکمل ال-آرژنین یکی از بهترین مکمل‌ها برای دوره حجم خشک نیز به حساب می‌آید که مزایای مصرف آن شامل موارد زیر است:

 • تسریع روند رشد ماهیچه‌ها با سنتز پروتئین
 • افزایش ترشح هورمون رشد
 • افزایش متابولیسم چربی در بدن
 • افزایش استقامت و بهبود عملکرد ورزشی
 • کاهش آسیب‌های عضلانی پس از ورزش

 ال آرژنین

پروتئین‌های حیوانی مثل گوشت قرمز، گوشت مرغ و گوشت بوقلمون و پروتئین‌های گیاهی مثل نخود، عدس، سویا و همچنین محصولات لبنی منابع غذایی طبیعی برای افزایش سطح آرژنین در بدن محسوب می‌شوند.

قرص مولتی ویتامین مینرال

برای موفقیت در حجم خشک عضلات علاوه بر اینکه بهتر است از مکمل‌های بدنسازی ذکر شده در بالا استفاده کنید، بد نیست به سطح مناسب مواد مغذی در بدن خود نیز دقت داشته باشید. آیا رژیم غذایی شما به شکلی هست که بتواند کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی را در بدن شما جبران کند؟ اگر فکر می‌کنید پاسخ منفی است، بنابراین حتما از یک قرص مولتی ویتامین و مینرال در کنار رژیم غذایی خود استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم در این زمینه با یک پزشک متخصص نیز مشورت کنید  تا مقدار مصرف را به طور دقیق برای شما تعیین نماید.

استفاده از کراتین مونوهیدرات برای افزایش حجم

یکی از رایج‌ترین فرم‌های مکمل کراتین در بازار کراتین مونوهیدرات است که به دلیل داشتن مزایای فراوان محبوبیت زیادی نیز دارد. این نوع از کراتین قدرت عضلات را بیشتر کرده و محتوای آب در سلول‌های عضلانی را بیشتر خواهد کرد. از این رو برای افزایش حجم عضلات می‌توانید از آن استفاده کنید اما در دوره حجم خشک بهتر است از دیگر مکمل‌هایی که پیشتر معرفی کردیم، استفاده کنید. کراتین مونو هیدرات در مقادیر مناسب کاملا بی‌خطر بوده و سبب بهبود عملکرد ورزشی، افزایش انرژی، بهبود ریکاوری و کاهش آسیب‌های ورزشی می‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله بهترین مکمل بدنسازی برای حجم خشک را به شما معرفی کردیم. رسیدن به حجم خشک و اصطلاحا کات کردن عضلات زمان برده و به سهولت به دست نمی‌آید. بنابراین به جز انجام مداوم تمرینات ورزشی و استفاده از مکمل ورزشی به پشتکار نیز نیاز دارید تا به اندام مطلوب خود دست یابید. اگر پرسشی در این زمینه دارید، می‌توانید در انتهای این مطلب بنویسید تا در اسرع وقت توسط مشاوران بدنسازی پاسخگوی شما باشیم.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۲۰ میانگین: ۴]

پست های مرتبط

18 نظرات
 1. آدرین می گوید

  چند سال یا ماه طول می کشه تا سیکس پک بشیم؟ اضافه وزن ندارم ولی عضلانی نیستم.

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   بستگی به میزان فعالی ورزشی و رژیم غذایی شما دارد

  2. علی صالحی می گوید

   خواب مناسب-تغذیه و فعالیت ورزشی

 2. عارف می گوید

  سلام
  میخوام به حجم خشک برسم و رژیمم رو سفت و سخت میگیرم و میخوام فقط از آمینو bcca استفاده کنم ولی کبدم چربه،مشکلی نداره؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   مشکلی نداره می توانید از پروتئن ایزوله هم استفاده کنید.

 3. Mahdi می گوید

  سلام میخواستم بدونم
  بعد اینکه حجم گرفتیم….
  دوباره عضلات ب حالت قبلش برمی‌گردم یا ن؟؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   همراه عزیز داروخانه آنلاین مثبت سبز

   عضله‌ سازی یک فرایند زمان بر است و اینطور نیست که بلافاصله بعد از قطع تمرینات به یکباره از بین برود . اگر دوری شما از تمرینات بیش از سه هفته به طول بیا‌نجامد ممکن است با کمی‌ کاهش عضله‌ و افت قدرت و انرژِی مواجه شوید. امابلافاصله بعد از شروع تمرینات دوباره در زمان کمتری آن حجم و قدرت از دست رفته را به دست خواهید آورد. در این موارد بهتر از بعد از رسیدن به نتیجه دلخواه انجام ورزش را متوقف نکنید ، تغذیه کافی‌ برای حفظ وزن خود
   را رعایت کنید، مصرف پروتئین کافی‌، فعال بودن (و انجام حداقل یک جلسه تمرینی در هفته اگر می‌خواهید بیش از یک ماه به دور از تمرینات باشید) به ثبیت حجم عضلات بعد از رسیدن به نتایج مطلوب شما کمک میکند .
   با تشکر

 4. مبین می گوید

  من الان۱۸سالمه،بدنم نرماله نه چاقم نه لاغر ،هیکل فوتبالی دارم چون ۷ساله حرفه ای کار میکنم،ولی نیاز دارم عضلاتم تو پُر تر بشه و حجم خشک بیارم،لازمه اول گینر و….. بخورم،یا با وی همون حجم رو بدست میارم؟

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   با سلام و ارادت
   چند تا پکیج رو میتونیم به شما پیشنهاد بدیم
   گینر و کراتین ، مس و کراتین و بتا الانین ، وی پروتئین و کراتین
   میتوانید این موارد را مصرف کنید و برنامه تغذیه مناسبی هم داشته باشید

 5. نیما می گوید

  چند ماه بعد از شروع باشگاه باید مکمل استفاده کنیم؟

 6. فردین امیری می گوید

  سلام
  من لاغرم برای حجم دهنده و عضلانی شدن
  پروتئین گین ویت
  خویه؟

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام کاربر گرامی
   بله دسته مکمل های پروتئین گین ویت برای حجم عضلات مناسب است ، پیشنهاد می کنم این مکمل با تمرینات ورزشی مناسب استفاده شود.

   1. امیر رسولی می گوید

    سلام
    من بدن نسبتا خشک دارم قبلا ۳ سال تمرین کردم و۴ سال هست تمرین نکردم واینکه دوباره تمرینمو شروع کردم یخرده شکمم چربی گرفته.ومیخام یه بدن خشک وحجیم بسازم به نظر شما از چه مکمل های باید استفاده کنم. و۲۵ سال سن دارم. ممنونم.

    1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

     سلام همراه گرامی
     امینو وی و بی سی اا پودری در کناره رزیم کم کالری

 7. HossiN.fitns می گوید

  سلام.
  من یه نوجوان ۱۵ سالم ک ۷.۸ ماهه بدنسازی رو شروع کردم و بدنم خیلی فرم خوبی گرفته فقط نیاز ب حجم دارم به حجم خشک بدون چربی خیلی حجم عالی مثلا ۱۰ کیلو حجم بدون چربی چون مسابقه هم دارم خیلی حجم لازم دارم و میخام یه مکمل خوبی بهم پیش نهاد کنین ک اثر عالی فوق العاده داشته باشه نظری دارین؟! مچکر

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام همراه گرامی
   با توجه به گفته های شما پروتیین وی ایزوله و بی سی اا پیشنهاد میشود

 8. سامان می گوید

  سلام من ۵۷کیلو بودم یه دوره برداشتم سه ماه پیش .استفاده کردم .زیاد غذا میخورم و باشگاه هم سر وقت میرم ولی ب زور شدم ۵۹کیلو.چه مکملی پیشنهاد میکنید مصرف کنم که حجم بگیرم .ازین وضعیت خسته شدم فقط کافیه یه روز باشگاه نرم دوباره بدنم برمیگرده ب حالت اولش راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام همراه گرامی
   با توضیحاتی که دادید بهتره به متخصص تغذیه مراجعه کنید و ازمایش کامل بدید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :