بهترین مکمل های عضله ساز در بدنسازی


0 585

هدف اصلی اکثر افرادی که به بدنسازی روی می‌آورند، ساخت اندامی عضلانی و حجیم است. اما باید به این نکته توجه داشت که همه مکمل‌های بدنسازی ممکن است برای مصرف افراد مختلف مناسب نباشند. از این رو انتخاب مکمل ورزشی باید با توجه به رعایت برخی نکات از جمله تیپ بدنی صورت گیرد. در این مقاله بر اساس تیپ بدنی با بهترین مکمل های عضله ساز آشنا خواهید شد؛ با ما همراه باشید.

آشنایی با تیپ های مختلف بدنی در بدنسازی

به طور کلی در ورزش بدنسازی با ۳ نوع مختلف از تیپ بدنی روبرو هستیم:

  • اکتومورف
  • اندومورف
  • مزومورف

اکتومورف‌ها به طور طبیعی لاغر و باریک هستند و اغلب اگر در کنار رژیم غذایی از تمرینات مناسب ورزشی استفاده نکنند، به راحتی موفق به اضافه کردن وزن نخواهند شد. اندومورف‌ها کاملا برعکس بوده و سطوح بالاتری از چربی را در بدن خود دارند و بنابراین چاق به نظر می‌رسند. در میان این دو گروه مزومورف‌ها قرار دارند که استانداردهای یک اندام متناسب را دارا بوده و به سهولت نیز می‌توانند در بدن خود عضله بسازند.

ممکن است شما به طور دقیق در یکی از دسته‌های بالا قرار نگیرید و در واقع هیکل شما ترکیبی از تیپ‌های بدنی فوق باشد. از این رو در بسیاری از موارد بهتر است در مورد اینکه به طور دقیق کدام مکمل بدنسازی برای شما مناسب است، با مربی ورزشی خود مشورت نمایید.

بهترین مکمل های عضله ساز برای اکتومورف ها

ویژگی بدنی اکتومورف‌ها به شکلی است که همزمان هم می‌توانند کمی وزن اضافه کنند و هم عضله‌سازی نمایند. به این منظور می‌توان از مکمل های زیر استفاده کرد:

گینر

یکی از پرطرفدارترین مکمل‌های ورزشی به خصوص برای افراد لاغر و کم‌وزن گینر است که ترکیبی از پروتئین، کربوهیدرات و چربی را در خود جای می‌دهد. گینر بر ۲ نوع است: گینر وزن و گینر حجم. گینر وزن همان‌طور که از نامش پیداست برای افرادی مناسب است که برای وزن‌گیری با مشکل مواجه هستند. در گینر وزن نسبت کربوهیدرات بیشتر از پروتئین است. اما گینر حجم بیشتر با هدف عضله‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد و مقدار پروتئین بیشتری را شامل می‌شود. گینرها در بسیاری از موارد حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی و آمینو اسیدها نیز هستند.

 گینر

کراتین

بهترین مکمل عضله ساز برای اکتومورف‌ها کراتین نیز می‌تواند باشد. کراتین مونوهیدرات بهترین نوع مکمل کراتین است که اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرد. کراتین بدنسازی به افزایش توده عضلانی بدون چربی در بدن کمک کرده و علاوه بر تولید انرژی در بهبود ریکاوری و بهتر شدن عملکرد ورزشی نیز موثر است. همچنین در صورت بروز آسیب‌های ورزشی نیز کراتین می‌تواند مراحل بهبود را تسریع نماید. از مکمل کراتین و گینر به صورت همزمان هم می‌توان استفاده کرد تا عضله‌سازی با سرعت بیشتری صورت گیرد.

بهترین مکمل عضله ساز برای اندومورف ها

گفتیم که اندومورف‌ها جثه‌ای چاق داشته و با اضافه وزن درگیر هستند. این افراد اگر هدف عضله‌سازی دارند ابتدا باید مشکل اضافه وزن خود را حل کنند و بعد به سراغ عضله‌سازی یا سیکس پک بروند. به همین جهت ابتدا بهتر است از مکمل‌هایی مثل مکمل چربی سوز ورزشی ، ال-کارنیتین یا CLA به منظور کاهش وزن استفاده شود. سپس در مرحله بعدی می‌توان از پروتئین ایزوله یا BCAA استفاده نمود:

پروتئین ایزوله

چرا می‌گوییم بهترین مکمل عضله ساز برای اندومورف‌ها پروتئین وی ایزوله است؟ زیرا در این نوع از پروتئین درصد چربی و کربوهیدرات بسیار پایین است و بنابراین افزایش وزن ایجاد نخواهد شد. در واقع ۹۰% پروتئین خالص در پروتئین ایزوله موجود بوده و به دلیل اینکه این مکمل تحت فرایندها و فیلتراسیون زیادی قرار گرفته است، حاوی لاکتوز نیست. پروتئین وی ایزوله می‌تواند در کاهش وزن افراد نیز مفید واقع شده و همزمان سبب افزایش حجم عضلات شود. پروتئین ایزوله از پروتئین وی یا پروتئین آب پنیر به دست می‌آید که هضم و جذب سریعی در بدن داشته و از محبوب‌ترین مکمل‌های ورزشی محسوب می‌شود.

 پروتئین وی

مکمل BCAA

آمینواسیدهای زنجیره‌ای یا شاخه‌ای را در اصطلاح BCAA می‌نامند که از اسید آمینه‌های لوسین، ایزولوسین و والین تشکیل می‌شود. مصرف بی سی دبل ای در اندومورف‌ها عضله‌سازی را بهبود بخشیده و همزمان از تحلیل ماهیچه‌ها نیز پیشگیری به عمل می‌آورد. کاهش خستگی پس از تمرینات ورزشی و بهبود سطوح قند در خون از دیگر مزایای استفاده از بی سی ای ای به حساب می‌آید. BCAA همچنین موجب چربی‌سوزی شده و در دوره کات به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. BCAA را می‌توان قبل، در حین و یا بعد از تمرینات و همچنین در کنار مکمل پروتئین مصرف کرد. مکمل بی سی ای ای را به صورت قرص، کپسول، محلول یا پودر در بازار می‌توان یافت.

بهترین مکمل های بدنسازی برای عضله سازی در مزومورف ها

افراد مزومورف اندامی ایده‌آل و متناسب دارند و عضله‌سازی در بدن آنها به نسبت اندومورف‌ها با سهولت بیشتری صورت خواهد گرفت. موثرترین مکمل‌هایی که برای افزایش حجم عضلات در این افراد می‌توان معرفی کرد، شامل موارد زیر است:

پروتئین وی ۱۰۰% همراه با آمینو

قابل هضم‌ترین و زود جذب‌ترین مکمل پروتئین، پروتئین وی است. پروتئین whey در فرایند تولید پنیر از شیر به دست آمده و سپس تحت پردازش قرار می‌گیرد و به شکل پودر عرضه می‌شود. در پروتئین وی ۱۰۰% مقدار بالایی از پروتئین وجود دارد که به عضله‌سازی کمک می‌کند. یقینا پروتئین وی شناخته‌شده‌ترین مکمل محبوب بدنسازی است که با هدف افزایش حجم عضلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. پروتئین وی به مدت طولانی می‌تواند ورزشکار را سیر نگه دارد و بنابراین حتی در کاهش وزن نیز موثر باشد.

بهترین مکمل های عضله ساز برای افراد مزومورف مکمل‌های آمینو نیز می‌توانند باشند. مکمل آمینو حاوی اسیدهای آمینه‌ای بوده که به ساخت پروتئین که ساختار عضلات را تشکیل می‌دهند، کمک می‌کند. افزایش توده عضلانی، تسریع ریکاوری، بهبود عملکرد ورزشی و تاثیر در کاهش وزن از بهترین مزایای مصرف مکمل آمینو است.

 آمینو

معرفی بهترین پک های عضله ساز در تیپ های مختلف بدنی

این قسمت را اختصاص می‌دهیم به معرفی پک های بدنسازی که با در نظر گرفتن تیپ بدنی می‌‎توان از آنها استفاده کرد:

پک عضله سازی برای اکتومورف ها

به عنوان یک بدنساز با ویژگی بدنی اکتومورف اگر به دنبال مکمل‌های بدنسازی خارجی هستید می‌توانید از:

گین بولیک ۶۰۰۰ الیمپ + پودر کراتین پروتک ۵۰۰ گرم

استفاده کنید و اگر تمایل به مصرف مکمل‌های ساخت داخل کشور دارید، از محصولات زیر بهره بگیرید:

پودر سوپر سایز اپکس + پودر کراتین مونو هیدرات کارن

پک عضله سازی برای اندومورف ها

گفتیم که برای این گروه از ورزشکاران پروتئین وی ایزوله و بی سی ای ای بهترین است؛ از این رو می‌توان به عنوان پک عضله‌ساز خارجی:

پودر پروتئین وی ایزوله پی اچ دی + کپسول بی سی ای ای پی اچ دی

را معرفی کرد و در نوع ایرانی نیز از پک زیر استفاده نمود:

پروتئین وی ایزو پرو اپکس + قرص اسیدهای آمینه شاخه دار بی سی ای ای (ماسل گارد) کارن

پک عضله ساز برای مزومورف ها

چنانچه اشاره کردیم مزومورف‌ها نه چاق هستند و نه لاغر. این افراد به عنوان پک خارجی می‌توانند از:

پودر پروتئین وی گلد دوبیس + قرص آمینو ساپورت پی اچ دی

و به عنوان پک عضله‌ساز ساخت داخل کشور از:

پروتئین وی پرو اپکس شکلاتی + قرص سوپر آمینو اپکس

استفاده نمایند.

دیگر مکمل های عضله ساز در بدنسازی

به جز بهترین مکمل های عضله ساز که برای تیپ‌های مختلف بدنی در این مطلب معرفی شد، مکمل‌های بدنسازی دیگری نیز هستند که می‌‌توانند به منظور افزایش حجم عضلات مورد استفاده قرار گیرند:

  • گلوتامین
  • آرژنین
  • HMB
  • لیپوکات
  • پروتئین کازئین
  • بتا آلانین

 گلوتامین

در هر صورت بهتر است پیش از هر اقدام جهت خرید مکمل‌های بدنسازی با یک مربی بدنسازی خبره و باتجربه مشورت نمایید. همچنین لازم است شرایط سلامتی خود را نیز با یک پزشک مطرح کنید تا در زمینه انتخاب مکمل ورزشی به شما کمک کند.

سخن پایانی

اگر به دنبال بهترین مکمل های عضله ساز در بدنسازی هستید، ابتدا باید تیپ بدنی خود را مشخص کنید. در این مطلب ما نیز ابتدا تیپ‌های مختلف بدنی را به شما معرفی کردیم و بعد با توجه به آنها مکمل بدنسازی و پک عضله‌ساز نیز پیشنهاد دادیم. در پایان متذکر می‌شویم که برای خرید و آگاهی از قیمت مکمل‌های بدنسازی فقط از داروخانه‌ها اقدام نمایید تا با خیال راحت از مکمل اصل و اورجینال برخوردار شده و جنس تقلبی نخرید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۱ میانگین: ۵]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :