عطسه های پشت سر هم به دلایلی غیر از سرماخوردگی


1 2,488

عطسه کردن در اصل راهکار بدن جهت از بین بردن مواد تحریک کننده از بینی یا گلو است. به تعبیری دیگر عطسه کردن نوعی دفع غیر ارادی و قوی هوا است. اما شاید گاهی برای شما هم عطسه های پشت سر هم و متوالی پیش آمده باشد. اگر قصد دارید که بدانید آیا باید این عطسه‌ها را جدی گرفت یا نه با ما همراه باشید.

علت عطسه کردن چیست ؟

عطسه شیوه‌ای است که بدن جهت خارج کردن یک محرک از راه بینی به کار می‌برد. زمانی که چیزی سبب تحریک پوشش درونی بینی شما شود، پیامی به بخشی از مغز که مرکز عطسه نام گرفته است، فرستاده می‌شود. این قسمت پیامی را به تمامی عضلات می‌فرستد تا عمل هماهنگ آن‌ها سبب عطسه کردن ‌شود. این عضلات شامل عضلات قفسه سینه، عضلات کنترل کننده طناب‌های صوتی، دیافراگم، عضلات پلک و پشت گلو و عضلات شکمی است. تمامی این عضلات با چنان رویه‌ درستی عمل می‌کنند که ماده تحریک کننده با سرعتی تا ۱۶۰ کیلومتر در ساعت از بینی شما خارج شود. عطسه همانند پلک زدن یا نفس کشیدن یک رفلکس نیمه خود مختار است. به این معنی که فرد تا حدی روی آن کنترل داشته و می‌تواند آن را به تعویق بیندازد. اما در زمان عطسه کردن مراقب عطسه هایتان باشید تا دیگران را آلوده نکنید .

عطسه های پشت سر هم مهم اند یا نه ؟

تحریک مجاری تنفسی سبب عطسه‌های متوالی می‌شود که نشانه بیماری نیست. اگر این عطسه با سرفه‌های خلطی یا گلو درد همراه نباشد دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. عطسه‌های زیاد علامت آلرژی یا سرماخوردگی نیستند و بسیاری از افراد بعد از بیداری و شروع تنفس دهانی شروع به عطسه کردن می‌کنند. این اتفاق نشان دهنده واکنش آن‌ها به محیط اطراف بوده و در صورت نداشتن درد گلو، خارش، التهاب بینی و سرفه نیازی به مصرف دارو ندارند.
عطسه های پشت سر هم

چه چیزی باعث عطسه های پشت سر هم می شود ؟

عطسه کردن از احساس خارش در پشت بینی شروع شده و سپس نفس حبس می‌شود. در مرحله نهایی هوا با شدت و به صورت عطسه خارج می‌شود. طبق گزارشات آلرژی، بیماری و سایر عوامل دیگر می‌توانند شروع کننده خروج شدید مخاط و بزاق باشند.

نگاه کردن به نور خورشید

بررسی‌ها نشان داده است بیش از ۳۰ درصد افراد با نگاه کردن به خورشید عطسه می‌کنند. این به دلیل تحریک بخشی از مغز با قرار گرفتن در مقابل آفتاب است. برخی بر این باورند با رسیدن گرمای خورشید به بینی، عطسه اتفاق می‌افتد. اما واقعیت این است که اگر در زمان نگاه کردن به خورشید چشم‌ها بسته باشد، با وجود دریافت گرما عطسه ایجاد نمی‌شود. در نتیجه گرما باعث عطسه نیست. مطالعات نشان داده است هنگامی که نور خورشید به چشم می‌تابد، دسته‌ای از نورهای قوی وارد مردمک چشم و شبکیه شده و رشته‌های عصبی را فعال می‌کنند. اما اینکه چرا نور چراغ منجر به عطسه نمی‌شود مسئله‌ای است که محققان علت آن را ناکافی بودن نور مصنوعی چراغ‌ها می‌دانند.
آلودگی

آلودگی هوا

آلودگی هوا می‌تواند سبب عطسه های پشت سر هم و متوالی شود. چرا که ریزگردها به آسانی می‌توانند در حفره بینی قرار بگیرند و درست همانند آلرژی، بینی می‌خواهد که آن ریزگردها را خارج کند. متاسفانه آلودگی هوا می‌تواند بر آلرژی نیز تاثیر گذاشته و نشانه‌های آن را افزایش دهد و حساسیت‌های جدیدتری را به وجود آورد.

بوهای تند مانند بوی عطر

در بعضی مواقع در مواجه با افرادی که عطر تند استفاده کرده‌اند، به طور مداوم عطسه می‌کنید. این نوع عطسه می‌تواند رینیت غیر آلرژیک باشد. این فرایند بدان معناست که راه عبور بینی، در پاسخ به محرک خارجی همچون عطر، متورم شده که معمولا دلیل آلرژیکی ندارد. بهترین راهکار این است که از قرار گرفتن در معرض بوهای شدید پرهیز کرده و بینی خود را یک الی دو بار در روز شستشو دهید.

برداشتن ابروها

برخی دیگر از عوامل همچون درد می‌تواند سبب عطسه‌های مداوم شود. هنگامی که ابروها برداشته می‌شود یا مو کشیده می‌شود، عصب‌های سه قلو که حواس مرتبط با صورت را کنترل می‌کنند، تحت تاثیر قرار می‌گیرند. بر اساس مطالعات انجام شده این واکنش رفلکس‌هایی همچون عطسه کردن را به دنبال دارد.

 آلرژی

آلرژی

اگر عطسه های پشت سر هم شما همراه با سایر نشانه‌های آلرژی از جمله گرفتگی بینی، آبریزش بینی و یا خارش چشم‌ها باشد و این اتفاق زمانی که بیرون هستید و یا در اطراف حیوان خانگی قرار دارید روی می‌دهد، احتمال ابتلا به آلرژی را بیشتر می‌کند. همانطور که می‌دانید بدن در موقعیت‌های این چنینی به برخی از عوامل خارجی مانند گرده گیاهان و یا شوره سر حیوانات عکس العمل بیشتری نشان می‌دهد.

مصرف داروی جدید

یکی از دلایل عجیب عطسه کردن می‌تواند مصرف بعضی از داروها همچون مسدود کننده گیرنده آدرنرژیک بتا، یا حتی داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی باشد. اگر پس از مصرف داروهای جدید مشکلاتی همچون عطسه کردن برایتان پیش آمد، بهتر است حتما با پزشک خود صحبت کنید.

دلایل غیر رایج عطسه

تا به اینجای کار تمام دلایل رایجی که سبب تحریک سیستم تنفسی و عطسه کردن می‌شوند را مورد بررسی قرار دادیم. اما در بعضی موارد دلایل دیگری نیز برای عطسه های پشت هم وجود دارد که چندان رایج نیستند. از جمله این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ترک بعضی از داروهای خاص مانند مواد مخدر
  • استنشاق مواد محرک از جمله غبار و فلفل
  • تنفس هوای سرد
  • آسیب به بینی

درمان عطسه های مداوم

اگر زیاد عطسه می‌کنید، می‌توانید با چند تغییر کوچک تا حد زیادی جلوی عطسه‌های طولانی مدت خود را بگیرید. به طور مثال فیلترهای موجود در سیستم تهویه منزل خود را تغییر دهید تا سیستم تصفیه هوا به درستی کار کند. اگر با موی حیوان خانگی خود عطسه می‌کنید موهای آن را کوتاه کرده و یا خارج از محل اقامت خودتان نگهداری کنید. در صورت حساسیت به گرد و غبار می‌توانید غبار روی دستمال یا پارچه را با شستن آن‌ها در آب داغ از بین ببرید. در نهایت چنانچه عطسه‌های شما به دلیل عفونت و آلرژی باشد، پزشک می‌تواند برای درمان به شما راهکارهای موثری را ارائه دهد.

کلام آخر

عطسه یکی از مکانیسم‌های دفاعی طبیعی بدن است و تا میزان زیادی از ورود محرک‌ها به سیستم تنفسی شما جلوگیری می‌کند. بدون عطسه بدن با مشکلات تنفسی جدی رو به رو خواهد شد، پس نگران عطسه های پشت سر هم خود نباشید زیرا احتمال وجود مشکلات خطرناک بسیار کم است. در بیشتر موارد تنها با تغییرات جزئی در سبک زندگی قادر به پیشگیری از عطسه خواهید بود.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۴ میانگین: ۳.۳]

1 نظر
  1. سما می گوید

    برادر من سال هاست هر روز که از خواب بلند میشه حدود ۲۰ عطسه پشت سر هم می کنه و هیچ دلیل براش پیدا نشده هنوز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :