ترفندهای رشد سریع مو در کوتاه ترین زمان ممکن ترفندهای رشد سریع مو در کوتاه ترین زمان ممکن

قرص هیوسین برای چیست؟

برای درمان کدام بیماری از قرص هیوسین استفاده می شود؟


15 7317

بیماری حرکت یا ماشین گرفتگی تاکنون برای شما هم اتفاق افتاده است؟ اگر با این عارضه ناخوشایند آشنا هستید، احتمالا با قرص هیوسین هم آشنایی دارید. این قرص به تسکین گرفتگی یا درد شکم (معده) کمک می‌کند. در نتیجه نفخ و دردهای اسپاسمی کاهش خواهد یافت. در این مقاله با کاربردهای قرص هیوسین شما را آشنا خواهیم کرد. همچنین برایتان شرح خواهیم داد که چرا بیشتر در سفر مصرف این قرص تجویز می‌شود! پس با ما همراه باشید.

بیماری حرکت یا ماشین گرفتگی

وقتی حرکات شما با حرکات مورد انتظار مغز تطابق نداشته باشد، ممکن است دچار بیماری حرکت شوید. در این صورت احتمالا علائمی همچون حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه، سردرد، افزایش ترشح بزاق، کاهش اشتها و عرق سرد را تجربه خواهید کرد. در واقع در بیماری حرکت سیستم تعادلی گوش داخلی بر هم می‌خورد و حفظ تعادل با اختلال مواجه می‌شود. اولین نشانه بروز بیماری حرکت معمولا برافروختگی چهره یا رنگ پریدگی گزارش شده است. به منظور درمان این بیماری اغلب از داروهایی استفاده می‌شود که یکی از پرکاربردترین و بهترین آنها هیوسین (Hyoscine) است.

قرص هیوسین چیست ؟

هیوسین دارویی است که جهت بهبود و تسکین درد معده مورد تجویز قرار می‌گیرد. به این قرص اسکوپولامین نیز گفته می‌شود. استفاده از این دارو عضلات معده را شل کرده و نفخ و دردهای اسپاسمی را که شاید در نتیجه سندروم روده تحریک پذیر (IBS) یا بیماری دیورتیکولار رخ دهند، کاهش می‌دهد. این قرص بیش از هر زمان به هنگام سفر است که کاربرد دارد.

برای خرید مکمل گوارش که شامل پروبیوتیک، ضد اسهال، ضد سوزش معده، ضد نفخ، ضد یبوست و… است، کلیک کرده و وارد داروخانه آنلاین مثبت سبز شوید.

تاثیر فوق العاده قرص هیوسین در جلوگیری از بیماری حرکت

چنانچه شرح دادیم هیوسین بیشترین استفاده را جهت پیشگیری از بیماری حرکت که در مسافرت رخ می‌دهد، دارد. هیوسین هیدروبرومید ماده شیمیایی به نام استیل کولین را مسدود می‌کند. این ماده شیمیایی به طور طبیعی در بخش‌هایی از مغز و سیستم عصبی یافت می‌شود. مسدود کردن استیل کولین باعث کاهش میزان بزاق و ترشحات ریه خواهد شد. خواص دارویی هیوسین روی سیستم عصبی مرکزی تاثیر گذاشته و با تسکین درد معده علائمی نظیر حالت تهوع و استفراغ را کاهش می‌دهد. بیماری حرکت معمولا در سفر است که بروز می‌یابد. بنابراین بدیهی است که قرص هیوسین بیشتر در سفر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 بیماری حرکت

دوز داروی هیوسین

قرص هیوسین معمولا در دوزهای ۱۰ و ۲۰ میلی‌گرم یافت می‌شود و ۴ بار در روز می‌توان از آن استفاده نمود. دوز دقیق مصرف بهتر است توسط پزشک تعیین شود. این قرص اغلب برای استفاده کوتاه مدت مورد تجویز قرار می‌گیرد. همیشه هیوسین را درست مطابق با دستوری که پزشک به شما ارائه داده است، استفاده کنید.

نحوه مصرف قرص هیوسین

قرص هیوسین را می‌توانید با غذا یا بدون غذا همراه با یک لیوان آب مورد استفاده قرار دهید. اگر دوز مصرفی خود را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را استفاده کنید. اما اگر نزدیک به نوبت بعدی است، فقط نوبت بعدی را مورد استفاده قرار داده و دوز را خودسرانه دو برابر نکنید.

مصرف Hyoscine برای چه افرادی مجاز است ؟

به موارد زیر توجه کنید:

 • هیوسین هیدروبرومید برای بیماری حرکت در سفر توسط بزرگسالان و کودکان از سن ۴ سالگی به بعد قابل مصرف است.
 • برای کاهش بزاق اضافی دهان این دارو برای افراد بالای ۱۲ سال تجویز می‌شود.
 • پچ‌های هیدروبرومید هیوسین هم جهت درمان بیماری سفر و هم به منظور کاهش بزاق اضافی در افراد بالای ۱۰ سال قابل استفاده است.

موارد منع مصرف قرص هیوسین

در موارد زیر ممکن است مصرف این دارو برای شما مناسب نباشد و قبل از شروع مصرف حتما باید نظر پزشک را جویا شوید:

 • اگر در گذشته نسبت به هیوسین هیدروبرومید یا هر داروی دیگری بدن شما واکنش آلرژیک نشان داده است.
 • در صورتی که گلوکوم با زاویه باز اولیه (آب مروارید) دارید.
 • چنانچه در ادرار کردن مشکل دارید.
 • اگر به انسداد روده مبتلا هستید.
 • به میاستنی گراویس مبتلا بوده و ضعف عضلانی دارید.
 • بیماری قلبی از جمله ضربان قلب شدید دارید.
 • به بیماری‌های تیروئید، کبد و کلیه مبتلا هستید.
 • در حال حاضر مسمومیت غذایی دارید.
 • رفلاکس معده، یبوست شدید یا کولیت اولسراتیو دارید.
 • تب دارید.
 • قصد بارداری داشته یا باردار هستید. ( در دوران بارداری نباید این دارو را مورد استفاده قرار داد.)

 موارد مصرف قرص هیوسین

عوارض مصرف قرص هیوسین

مانند هر داروی دیگری، هیوسین نیز ممکن است عوارضی داشته باشد که در بعضی از افراد بروز یابد. در جدول زیر عوارض این دارو و راه‌های مقابله با آنها را برای شما آورده‌ایم:

عارضه جانبی راه حل پیشنهادی
احساس خستگی

مشکل در تمرکز

سرگیجه

تهوع و استفراغ

مشکلات بینایی مثل تاری دید

اگر رانندگی می‌کنید، خیلی احتیاط کنید.

از مصرف الکل به شدت بپرهیزید.

در صورت تداوم مشکل با پزشک مشورت کنید.

یبوست

خشکی دهان

زیاد آب بنوشید.

یک قالب یخ کوچک در دهان خود قرار دهید.

با پزشک مشورت کنید.

تپش قلب

تغییر در ضربان قلب

به پزشک مراجعه نمایید.
علائم واکنش آلرژیک مثل بثورات پوستی، خارش، تورم لب‌ها، صورت و دهان یا مشکل در تنفس فورا به پزشک مراجعه کنید یا با اورژانس تماس بگیرید.

مصرف Hyoscine در دوران بارداری و شیردهی

استفاده از هیوسین هیدروبرومید معمولا در دوران بارداری یا شیردهی توصیه نمی‌شود. مقادیر کمی از هیوسین هیدروبرومید ممکن است وارد شیر مادر شود اما مشخص نیست که آیا به نوزاد آسیب می‌رساند یا خیر. همچنین این خطر وجود دارد که مصرف این دارو منجر به کاهش شیر مادر شود.

پیشنهاد می‌دهیم این مقاله را هم بخوانید: قرص مترونیدازول برای چیست؟

تداخل دارویی

برخی از داروها در کنار هیوسین می‌توانند ایجاد تداخل کرده و یا خطر بروز عوارض جانبی را افزایش دهند. به موارد زیر دقت کنید:

اگر از داروهایی مثل دومپریدون و متوکلوپرامید استفاده می‌کنید که برای افزایش حرکت روده کاربرد دارند، هیوسین هیدروبروماید مصرف نکنید. این داروها می‌توانند اثر یکدیگر را خنثی کرده و موثر واقع نشوند.

بعضی دیگر از داروها در صورت مصرف همزمان با قرص هیوسین، خطر عوارض جانبی را افزایش می‌دهند. این داروها عبارتند از:

 • آمانتادین (برای کنترل پارکینسون)
 • کینیدین و دیسوپیرامید (داروهای قلب)
 • داروهای درمان آلرژی مثل آنتی هیستامین
 • داروهای ضد افسردگی مثل آمی تریپتیلین
 • برخی از داروهای استنشاقی آسم از جمله سالبوتامول، ایپراتروپیوم، تیوتروپیم
 • کلرپرومازین یا کلوزاپین (داروهای مربوط به سلامت روان)

از داروهایی که نام بردیم تنها در صورتی که پزشک توصیه کرده باشد، در کنار هیوسین می‌توان استفاده نمود. Hyoscine حتی ممکن است با بعضی داروهای گیاهی و مکمل‌های غذایی نیز تداخل داشته باشد. پس در این زمینه هم باید با پزشک مشورت کنید.

اگر هیوسین را بیش از اندازه مصرف کنیم چه می شود ؟

مصرف ۱ دوز اضافی هیوسین هیدروبرومید به طور تصادفی بعید است به شما آسیب برساند. اما ممکن است عوارض جانبی مثل خشکی دهان یا تاری دید را افزایش دهد. علائم اوردوز با هیوسین می‌تواند شامل خواب‌آلودگی، سرگیجه، تب، تشنج، مشکلات تنفسی و تغییر در ضربان قلب هم باشد. به هر حال بسته به دوز مصرفی و شرایط بدنی هر فرد، نشانه‌های اوردوز و خطرات ناشی از آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در صورتی‌که نشانه‌های مصرف بیش از حد این دارو در افراد شدید باشد، حتما باید به پزشک مراجعه شود.

قرص هیوسین برای اسهال موثر است ؟

بله؛ این قرص یک داروی گوارشی است که ضد اسپاسم بوده و در کنار تسکین گرفتگی و درد شکم در بهبود اسهال هم می‌تواند موثر باشد. با این حال دقت داشته باشید که علت اسهال ابتدا باید توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد و بعد دارو تجویز شود. پس خودسرانه از هیوسین استفاده نکنید.

قرص هیوسین برای کودکان

از هیوسین هیدروبرومید به منظور درمان بیماری حرکت در اطفال بالای ۴ سال می‌توان استفاده کرد. کودکان در رده سنی حساسی قرار دارند و هر گونه تجویز دارو برای آنها توسط پزشک متخصص باید صورت گیرد. دوز این دارو برای کودکان را حتما با پزشک چک کنید تا فرزندتان ناخواسته دچار عوارض جانبی ناشی از اوردوز نشود.

قرص هیوسین برای درد قاعدگی

گاهی هیوسین برای بهبود دردهای قاعدگی و گرفتگی‌های مثانه نیز استفاده می‌شود. به این منظور قبل از غذا یا همراه با غذا می‌توانید این دارو را مورد استفاده قرار دهید. هیوسین بوتیل بروماید از اسپاسم عضلات جلوگیری کرده و به این طریق باعث کاهش احساس درد در دوران پریود می‌شود. توصیه می‌کنیم بدون مشورت با پزشک برای دردهای قاعدگی از این دارو استفاده نشود.

قیمت قرص هیوسین

قیمت این دارو بستگی به دوز محصول و تعداد قرص‌های موجود در بسته‌بندی آن دارد. از آنجایی‌که قیمت محصولات دارویی روز به روز در حال تغییر است، بهتر است قیمت دقیقی را در اینجا ذکر نکنیم. توصیه می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۷۲۲۵۴ ۰۲۱ که شماره داروخانه دکتر حق نژاد (مثبت سبز) است، تماس بگیرید یا به صورت حضوری مراجعه فرمایید.

کلام پایانی

در این مقاله در مورد قرص هیوسین برای شما شرح دادیم. این قرص بیشتر در مسافرت‌ها توسط افرادی که به بیماری حرکت یا بیماری ماشین مبتلا هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر به دنبال مکمل‌های گوارشی هستید که بدون نیاز به نسخه نیز قابل خرید هستند، خرید از داروخانه آنلاین مثبت سبز (دکتر حق نژاد) را به شما پیشنهاد می‌دهیم. همچنین سوالات خود در مورد کلیه قرص‌های مربوط به دستگاه گوارش را در بخش کامنت‌ها می‌توانید درج کنید تا پزشکان فعال در مثبت سبز در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

سوالات متداول در مورد قرص هیوسین

قرص هیوسین در عرض ۲۰ تا ۳۰ دقیقه اثرگذاری خود را آغاز می‌نماید.

پاسخ این سوال به دلیل مصرف شما بستگی دارد. اگر برای بیماری حرکت از هیوسین استفاده می‌کنید، فقط در سفر از آن استفاده کرده و بعد مصرف را متوقف کنید. اما برای درمان مشکلاتی مثل افزایش بزاق ممکن است لازم باشد تا ۳ ماه از این دارو بهره بگیرید. به هر حال نظر پزشک مقدم است.

بعید است که مصرف طولانی مدت هیوسین عوارض خطرناکی داشته باشد اما فقط در صورت صلاحدید پزشک باید این کار را بکنید.

هیوسین هیدروبرومید ممکن است باعث خواب آلودگی، تاری دید یا سرگیجه شود. پس در صورت رانندگی یا دوچرخه سواری از آن استفاده نکنید.

خیر؛ هیچ مدرکی برای اثبات این مسئله وجود ندارد. با این حال در صورتی که قصد بارداری دارید، نباید از هیوسین استفاده کنید.

از مصرف الکل به شدت باید پرهیز شود اما همزمان با هیوسین از کلیه غذاها و نوشیدنی‌های دیگر می‌توانید استفاده نمایید.

در حال حاضر یک بسته قرص هیوسین ۱۰۰ عددی در رنج قیمت ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است. اما قیمت داروها به سرعت تغییر می‎‌کند و برای آگاهی از قیمت دقیق باید به داروخانه مراجعه کنید.

در برخی موارد برای کنترل درد و گرفتگی ناشی از سنگ‌های کلیه و سنگ‌های صفراوی از قرص هیوسین استفاده می‌شود. اما عمده مصرف این دارو جهت برطرف کردن مشکلات معده است.

هیوسین ان بوتیل بروماید به دو صورت قرص و آمپول تولید می‌شود. فرم تزریقی این دارو برای کودکان منع مصرف دارد. آمپول هیوسین ممکن است برای سندرم روده تحریک پذیر، درمان بزاق بیش از حد و درد شکمی کولیکی تجویز شود.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۷ میانگین: ۴]
منبع healthnavigator

پست های مرتبط

15 نظرات
 1. سلما می گوید

  سلام.‌آیا قرص هیوسین را قبل از سفر به عنوان پیشگیری میشه مصرف کرد؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   همراه گرامی مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
   اگر داروی خاصی مصرف نمیکنید و یا نسبت به قرص هیوسین حساسیت ندارید؛ نیم ساعت قبل از اینکه سوار وسیله ی نقلیه شوید ۲ عدد دیمن هیدرینات مصرف نموده و سپس هر ۸ ساعت ۱ عدد استفاده نمایید. در صورتی که داروهایی مصرف مینمایید که باعث خواب الودگی می شوند احتیاط نمایید.
   با تشکر از همراهی شما.

  2. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   اگر منظورتان، پیشگیری از اسهال است، خیر تاثیری ندارد. و اگر منظورتان، پیشگیری از تهوع و سرگیجه در سفر می باشد، نیم ساعت قبل از سفر ۲ عدد دیمن هیدرینات و سپس هر ۸ ساعت یک عدد میل نمایید. البته لازم هست عدم تداخل آن با داروهای مصرفی و شرایط جسمانی شما چک شود.

 2. قانع می گوید

  من فقط موقع مسافرت دچار حالت تهوع نمیشم. ده دقیقه بعد از سوار شدن به ماشین حالت تهوع می گیرم. از هیوسین می تونم استفاده کنم؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   نیم ساعت قبل از اینکه سوار وسیله ی نقلیه شوید ۲ عدد دیمن هیدرینات مصرف نموده و سپس هر ۸ ساعت ۱ عدد استفاده نمایید. در صورتی که داروهایی مصرف مینمایید که باعث خواب الودگی می شوند احتیاط نمایید.

 3. کندوانی می گوید

  جایگزین هیوسین چیست؟ آیا شربت هم برای اطفال داره؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   سن و وسایر اطلاعات فرد مصرف کننده و مشکل اصلی او را بفرمایید. با تشکر.

 4. اشکان می گوید

  هیوسین با رانیتیدین تداخل نداره؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   خیر تداخلی ندارد اما رانیتیدین مدتیست مصرف آن ممنوع شده است به دلیل مشکل مشاهده شده در مواد اولیه.

 5. صابر می گوید

  سلام بر شما. برای دردهای قاعدگی هیوسین بهتر است یا ژلوفن؟ چه پیشنهادی دارید؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   دو دارو با مکانیسم متفاوت عمل میکنند هیوسین بر انقباضات عضلات صاف تاثیر گذاشته و آنها را کمتر میکند.

   1. رستمی می گوید

    منظور از انقباضات صاف چیه دکتر؟

    1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

     سلام کاربر گرامی
     با جستجو در اینترنت میتوان معنای آن را یافت.
     عضلات صاف عضلاتی با انقباضات غیر ارادی هستند مانند دیواره ی دستگاه گوارش، قلب، دیواره ی مجاری ادراری و…

 6. شیوا می گوید

  سلام من قراره یه مسافرت طولانی برم و چه مقدار از هیوسین رو مصرف کنم که مشکلی پیش نیاد؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   دلیل مصرف هیوسین را بفرمایید. با تشکر.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :