بهترین پروتئین وی کدام است بهترین پروتئین وی کدام است

کپسول کلسی تریول وانا دارو گستر چه کاربردی دارد ؟


زمان خواندن تقریبی مقاله : 5 دقیقه
0 13228

کپسول کلسی تریول ۰.۲۵ میکروگرم وانا دارو گستر توسط شرکت تهران دارو به تولید رسیده و در بسته‌بندی آن ۶۰ عدد کپسول وجود دارد. با مطالعه این مطلب با ویژگی‌ها و موارد مصرف این محصول دارویی بیشتر آشنا خواهید شد.

موارد مصرف کپسول تریول

به منظور درمان و پیشگیری از کمبود ویتامین D و همچنین درمان و پیشگیری از پوکی استخوان می‌توان این کپسول را مورد استفاده قرار داد. به خصوص زنانی که در سن یائسگی به سر می‌برند و احتمال بروز پوکی استخوان در آنها زیاد است، می‌توانند از این دارو استفاده کنند. پوکی استخوان اولیه یا القا شده توسط کورتیکواستروئید را می‌توان با خوردن این کپسول تسکین بخشید.

بیشتر بخوانید: پوکی استخوان چیست ؟

مقدار مصرف

دارو را طبق دستور پزشک مصرف نمایید. دوره درمان را کامل کنید و درمان را تا زمانی که پزشک دستور نداده قطع نکنید. به طور معمول مقدار مصرف به شرح زیر است:

دوز اولیه این دارو در بزرگسالان و کودکان ۲۵/۰ میکروگرم در روز است.

بیماران مبتلا به مشکلات استخوانی همراه با نارسایی کلیوی: مصرف با حداقل دوز شروع شده و با توجه به سطح سرمی کلسیم افزایش پیدا می‌کند. ممکن است پزشک معالج شما بعد از ۲ تا ۴ هفته میزان مصرف دارو را با توجه به نتایج آزمایش خون افزایش دهد. در نهایت ممکن است از شما خواسته شود به جای مصرف هر روز فراورده، دو یا سه بار در هفته دارو را مصرف کنید. ماکزیمم دوز مصرفی در هفته ۱۲ میکروگرم است.

بیماران مبتلا به مشکلات استخوانی در سنین یائسگی : میزان مصرف کپسول کلسی تریول در زنان بزرگسال و سالخورده، ۲ بار در روز به مقدار ۲۵/۰ میکروگرم است.

 کپسول کلسی تریول

عوارض جانبی

هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی، ممکن است سبب بروز برخی عوارض ناخواسته نیز شود. اگر چه تمام این عوارض در یک فرد دیده نمی‌شود ولی به محض مشاهده واکنش‌های زیر پزشک خود را مطلع سازید:

  • درد استخوان، اسهال، خواب آلودگی، یبوست، خشکی دهان، افزایش تشنگی، افزایش دفعات ادرار، ضربان نامنظم قلب، خارش پوست، از دست دادن اشتها، طعم فلزی در دهان، درد عضلانی و تهوع و استفراغ

بیشتر علائم و نشانه‌های ذکر شده تنها در صورت مصرف بیش از حد و خارج از دوز این دارو به وجود می‌آید.

تداخل دارویی کپسول کلسی تریول

لیست تمام داروهایی را که مصرف می‌کنید، پیش از استفاده از calcitriol در اختیار پزشک بگذارید تا از نظر تداخل دارویی آنها را بررسی کند. به موارد زیر دقت کنید:

  • مصرف همزمان این دارو با مدرهای تیازیدی و مکمل‌های حاوی کلسیم ممکن است خطر بروز هایپر کلسمی (افزایش بیش از حد کلسیم در خون) را افزایش دهد.
  • هر نوع ویتامین یا مکمل غذایی حاوی ویتامین دی همزمان با این دارو نباید استفاده شود.
  • مصرف همزمان این کپسول با ریفامپین و ایزونیازید ممکن است جذب ویتامین D را دچار اختلال نماید.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی

دقت کنید که کپسول کلسی تریول تنها در صورت تجویز پزشک متخصص باید مورد مصرف قرار گیرد. این دارو در دوزهای بالا اثر تراتوژنیک در مطالعات حیوانی نشان داده است اما در دوزهای درمانی مضر نیست. مصرف بیشتر از توصیه پزشک در زنان باردار، می‌تواند جنین را نسبت به اثرات دارو حساس‌تر کرده و منجر به مشکلات پاراتیروئید و قلبی جنین شود. تنها مقدار کمی از کلسی تریول ممکن است در شیر ترشح شود و این مقدار کم مشکلی را برای شیرخوار به وجود نمی‌آورد. لذا باید نمونه گیری از خون مادر و نوزاد توسط پزشک معالج انجام شود تا اثرات ناخواسته دارو بررسی شود.

موارد هشدار

در موارد زیر این فرآورده را مصرف نکنید یا قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید:

  • در صورت ابتلا به بیماری‌های دیگر نظیر افزایش میزان کلسیم خون (هایپر کلسمی)، افزایش سطح ویتامین دی در بدن
  • در صورت ابتلا به بیماری‌هایی نظیر بیماری‌های قلب و عروق، کلیوی و سارکوئیدوزیس
  • در صورت حساسیت به کلسی‌تریول یا داروهای دیگر، رنگ‌ها، غذاها و مواد دیگر
  • در صورت حساسیت به متابولیت‌های ویتامین D
لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۱۵ میانگین: ۳.۱]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :