بهترین پروتئین وی کدام است بهترین پروتئین وی کدام است

تفاوت عطر و ادکلن چیست و بهتر است از کدام یک استفاده شود؟

عطر بهتر است یا ادکلن


زمان خواندن تقریبی مقاله : 8 دقیقه
2 4059

برای خوشبو کردن بدن، عطر و ادکلن هر دو محصولات رایجی هستند که عموم مردم از آنها استفاده می‌کنند. عطری که از لباس‌های شما به مشام می‌رسد می‌تواند در ذهن‌ها ماندگار شده و یادآور وجود شما باشد. تفاوت عطر و ادکلن در قدرت پخش بو و ماندگاری آنها است که مسلما از ترکیبات موجود در آنها نشات می‌گیرد. برای اینکه با خصوصیات عطر و ادکلن بیشتر آشنا شوید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

عطر چیست؟

عطر ترکیبی از اسانس‌های معطر، تثبیت‌کننده‌ها و حلال‌ها است که معمولا به شکل مایع تهیه می‌شود. متون باستانی و کاوش‌های باستان‌شناسی استفاده از عطرها را در برخی از تمدن‌های اولیه بشری نشان می‌دهد. عطرسازی مدرن از اواخر قرن نوزدهم به شکل امروزی مطرح شد و مورد توجه قرار گرفت. عطر که در انگلیسی به آن perfume می‌گویند به جلوگیری از منتشر شدن بوی تعریق بدن جلوگیری کرده و به شما کمک می‌کند تا در طول روز بوی خوشی داشته باشید.

برای خرید عطر و ادکلن با بهترین تخفیف‌ها کلیک کرده و وارد داروخانه آنلاین مثبت سبز شوید.

عطر چیست؟

ادکلن چیست؟

کلمه ادکلن به معنای “آب از کلن” است. کلن یکی از شهرهای کشور آلمان بوده و می‌توان ادکلن را به معنای عطری که از کلن آلمان نشات می‌گیرد، در نظر گرفت. در واقع ادکلن نخستین بار در سال ۱۷۰۹ توسط یوهان ماریا فارینا ساخته شد و بعدها به عنوان یک اصطلاح عمومی برای فرمولاسیون‌های معطر در غلظت معمولی ۲ تا ۵ درصد در نظر گرفته شد. البته برای ساخت ادکلن، اسانس‌ها، عصاره‌ها، درصد آب و الکل و روغن‌هایی که در آن بکار می‌روند نیز مهم هستند. در بعضی از کشورها ادکلن به یک اصطلاح عمومی برای عطرهای عرضه شده برای مردان در نظر گرفته می‌شود. همچنین گاهی به نسخه‌ای از یک عطر که غلظت کمتری داشته و مقرون به‌صرفه‌تر است، ادکلن (cologne) می‌گویند.

تفاوت عطر و ادکلن

فرق میان عطر و ادکلن را در موارد زیر می‌توان دانست:

حجم اسانس‌های استفاده شده

عمده‌ترین تفاوت میان ادکلن و عطر را در مقدار اسانس‌های استفاده شده در آنها می‌توان دانست. غلظت روغن‌های معطر در ادکلن کمتر از عطر است.

ماندگاری عطر بیشتر است یا ادکلن؟

از آنجایی که غلظت روغن‌های معطر در ادکلن کمتر از عطر است، بوی حاصل از ادکلن سبک‌تر بوده، شدت کمتری دارد و ماندگاری آن کمتر از عطر است. ادکلن معمولا به عنوان یک عطر سبک توصیف می‌شود که برای استفاده روزانه مناسب به حساب می‌آید. رایحه ادکلن از لوسیون افترشیو سنگین‌تر اما از عطر سبک‌تر است. عطرها دارای غلظت بیشتری از روغن‌های معطر هستند. یک عطر اورجینال بوی قوی دارد و برای استفاده در مهمانی‌ها و مجالس رسمی توصیه می‌شود.

نت‌های عطر چیست؟

تفاوت عطر و ادکلن را برایتان شرح دادیم. بعضی از افراد تصور می‌کنند که ادکلن فقط برای مردان است اما این تصور به غلط رواج پیدا کرده است. هم عطرها و هم ادکلن‌ها می‌توانند زنانه یا مردانه باشند. اسانس یا نت‌های میانی عطر اغلب به عنوان قلب یک عطر شناخته می‌شود. همه عطرها از مخلوطی از اسانس‌های مختلف به وجود می‌آیند. این اسانس‌ها را می‌توان به نت‌های بالایی، میانی و پایه دسته بندی کرد.

نت‌های بالایی رایحه‌هایی هستند که بلافاصله بعد از استفاده از عطر قابل تشخیصند. مرکبات، انواع توت‌ها و اسطوخودوس اسانس‌های رایج در نت ابتدایی هستند. نت‌های میانی رایحه‌هایی هستند که پس از محو شدن نت بالایی عطر به مشام می‌رسند. این نت‌ها با نت‌های پایه ترکیب شده و تاثیر قابل توجهی روی آنها می‌گذارند. جوز هندی، دارچین و هل از جمله اسانس‌هایی هستند که اغلب در نت میانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. نت‌های پایه آخرین نت‌های بویایی بوده که درست قبل از محو شدن کامل نت‌های میانی پدیدار می‌شوند. چوب صندل، وانیل و مشک از جمله نت‌های پایه به شمار می‌آیند. ترکیب همه این نت‌ها با هم اسانس حاصل از یک عطر یا ادکلن را ارائه می‌دهد.

ادکلن چیست

تفاوت اسانس‌های بکار رفته در عطر و ادلکن

اسانس‌ها عصاره‌های طبیعی هستند که از گیاهان به دست می‌آیند. تفاوت عطر و ادکلن را می‌توان از روی رایحه آنها تشخیص داد. رایحه‌های ملایمی مانند اسطوخودوس، رزماری، نعنا و مریم گلی اغلب در ادکلن‌ها یافت می‌شوند. اما رایحه‌های سنگین‌تر مانند چوب صندل و پاتچولی اغلب در عطرها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از آنجایی که اسانس‌های غلیظ دارای رایحه قوی هستند، آنها را با الکل و آب در نسبت‌های خاصی رقیق می‌کنند تا رایحه‌های متنوعی ایجاد شود.

بوی عطر و ادکلن چند ساعت می‌ماند؟

سطح غلظت اسانس‌ها یا روغن‌های ضروری در عطر ۲۰ تا ۳۰ درصد است. از این رو عطر اغلب ۶ تا ۸ ساعت ماندگاری دارد. در ادکلن چنانچه شرح دادیم غلظت بسیار سبکی از روغن‌های معطر مورد استفاده قرار می‌گیرد. ادکلن نسبت به عطر الکل بیشتری را شامل می‌شود و به همین دلیل ماندگاری آن کمتر است. سطح غلظت اسانس‌ها در ادکلن ۲ تا ۴ درصد بوده و به همین دلیل آنها فقط ۲ تا ۳ ساعت ماندگاری دارند. در جدول زیر می‌توانید علاوه بر ساعت ماندگاری عطر و ادکلن، مقدار ماندگاری دیگر خوشبوکننده‌ها را هم ببینید:

نام عطر مقدار ماندگاری
پرفیوم ۶ تا ۸ ساعت
ادو پرفیوم ۵ تا ۶ ساعت
ادو تویلت ۴ تا ۵ ساعت
ادکلن ۲ تا ۳ ساعت
Eau Fraiche ۱ تا ۲ ساعت

عطر بهتر است یا ادکلن؟

یک عطر باکیفیت ممکن است قیمت بسیار بالایی داشته باشد. اما شاید ارزش داشته باشد تا آن را بخرید زیرا مقدار کمی از آن ساعت‌ها بوی خوش را برای شما به ارمغان خواهد آورد. برای اینکه بفهمید عطر یا ادکلن مورد علاقه شما چیست، هیچ راهی وجود ندارد به جز اینکه آنها را امتحان کنید تا ببینید کدامیک برایتان دلنشین‌تر است.

به عنوان یک قاعده کلی، عطرهای سبک‌تر برای استفاده در روز بهترین هستند، در حالی که عطرهای قوی‌تر برای استفاده در شب بیشتر توصیه می‌شوند. اگر می‌خواهید ماندگاری محصول خوشبو کننده‌ای که استفاده می‌کنید روی پوستتان زیاد باشد، بهتر است از عطر استفاده کنید. از آنجایی که قیمت عطر یعنی پرفیوم از دیگر انواع محصولات خوشبو کننده بیشتر است، شاید برای استفاده روزانه مناسب نباشد. توصیه ما به شما این است که جهت استفاده روزانه یک ادکلن بخرید و در محافل و مجالس رسمی از عطر استفاده کنید. زیرا عطر پخش بو و ماندگاری بیشتری دارد و رایحه‌ای خوش را از البسه شما در محیط پخش می‌کند.

عطر و ادکلن را به پوست بزنیم یا به لباس؟

عطر را مستقیم روی پوست خود اسپری کنید نه لباس. از آنجایی‌که از روغن‌های طبیعی در عطر استفاده می‌شود، زدن آن به لباس ممکن است لکه‌هایی را بر جای بگذارد. بهتر است عطر را روی پوست خشک مورد استفاده قرار دهید و بعد لباس خود را بپوشید. در مورد ادکلن نیز قضیه به همین منوال است. روغن‌های طبیعی موجود در ادکلن طوری فرموله می‌شوند که با روغن‌های طبیعی پوست ترکیب شده و جذب شوند. اما وقتی آنها را روی لباس خود بزنید، این اتفاق نمی‌افتد. برای ماندگاری هرچه بیشتر عطر و ادکلن بهتر است آنها را روی نواحی نبض‌دار بدن خود مثل مچ دست اسپری نمایید.

سخن آخر

تفاوت عطر و ادکلن در غلظت ترکیبات بکار رفته در آنها و همچنین ماندگاری آنها است. عطر نسبت به ادکلن ماندگاری بیشتری دارد. اما ادکلن یک خوشبو کننده سبک به شمار می‌آید. برای خرید عطر و ادکلن به صورت اصل و اورجینال همین حالا وارد سایت داروخانه آنلاین مثبت سبز شوید. خرید از داروخانه خیال شما را بابت فیک نبودن محصولات راحت می‌کند.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۱۵ میانگین: ۴.۳]
منبع purplle

پست های مرتبط

2 نظرات
 1. الهام می گوید

  از کجا عطر و ادکلن ارجینال بخرم که فیک نباشه اخه
  از خرید اینترنتی میترسم

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   همراه گرامی مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز

   خرید عطر زنانه یا مردانه به صورت اینترنتی مزایایی به شما می‌دهد که اگر یک بار آن را تجربه کنید دیگر به سراغ شیوه‌های سنتی خرید نخواهید رفت. دارو خانه آنلاین مثبت سبز یکی از داروخانه های تخصصی فروش لوازم آرایشی و بهداشتی است که انواع عطر و ادکلن اورجینال را در سبد کالایی خود عرضه می‌کند. با جستجو در فروشگاه اینترنتی مثبت سبز می‌توانید خیلی سریع چند گزینه مناسب را پیدا نموده، آنها را با یکدیگر مقایسه و در نهایت انتخاب مطلوب‌تان را انجام دهید. علاوه بر این، با توجه به قیمت‌های مناسب و کاملا رقابتی در این فروشگاه، شما می‌توانید با مراجعه به بازار بوی گزینه‌های مدنظرتان را بررسی نموده و سپس سفارش خود را به صورت آنلاین با تخفیف ویژه ثبت کنید. بدین ترتیب هم از نظر قیمتی و هم اصالت کالا خیالتان راحت خواهد بود. علاوه بر عطر و ادکلن، انواع اسپری خوشبو کننده بدن و اسپری ضد تعریق بدن زنانه و مردانه از برندهای معتبری نظیر نیوآ ( nivea )، آدیداس، هیدرودرم، رکسونا و داو نیز در داروخانه اینترنتیرو عرضه می‌شود. اسپری‌های دئودورانت ارائه شده در مثبت سبز برای انواع پوست و با رایحه‌های متنوع با ماندگاری و اثرگذاری بسیار عالی قابل خرید هستند. برای مشاهده اطلاعات کامل، قیمت و خرید انواع محصولات خوشبو کننده به منوی اصلی سایت مثبت سبز مراجعه نموده و نسبت به خرید اینترنتی عطر و ادکلن برند اقدام نمایید.

   با تشکر از همراهی شما.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :