بهترین پروتئین وی کدام است بهترین پروتئین وی کدام است

کدام قرص جوشان برای سرماخوردگی خوب است ؟


زمان خواندن تقریبی مقاله : 9 دقیقه
3 14483

از سال‌ها پیش تاکنون پزشکان به هنگام سرماخوردگی مصرف قرص جوشان را در کنار دیگر داروها تجویز می‌کنند. مصرف قرص جوشان به سرماخوردگی چه کمکی می‌کند؟ از میان قرص جوشان‌های مختلف کدامیک برای سرماخوردگی مناسب هستند؟ مصرف قرص جوشان برای سرماخوردگی موضوع مورد بحث در این مقاله است.

قرص جوشان چیست و چه مزایایی دارد ؟

قرص‌های جوشان به دلیل سهولت در استفاده و طعم دلپذیر محبوبیت بسیاری دارند. این قرص‌ها طوری فرموله شده‌اند که به راحتی در آب حل می‌شوند و بسیاری از افراد به خصوص آنهایی که خوردن قرص برایشان سخت است، ترجیح می‌دهند که قرص جوشان را جایگزین قرص نمایند. استفاده از قرص جوشان به جای قرص معمولی مزایایی دارد که به مهم‌ترین آنها اشاره خواهیم کرد:

 • قرص‌های جوشان طعم دلپذیرتری دارند و برخی از آنها را حتی در آب‌میوه نیز می‌توان حل کرد تا مزه قابل قبول‌تری داشته باشند.
 • افرادی که به دلیل بیماری یا افزایش سن مشکل بلع قرص دارند به راحتی می‌توانند از قرص جوشان استفاده کنند.
 • در کنار قرص جوشان باید حتما از آب استفاده کنید و به این ترتیب مقدار مصرف مایعات در بدن شما افزایش خواهد یافت که این مسئله برای سلامتی مفید است.
 • جذب ماده دارویی موجود در قرص‌های جوشان سریع‌تر از قرص‌های معمولی بوده و افزایش سرعت جذب دارو به معنای تاثیرگذاری سریع‌تر آن است.
 • قرص جوشان در مقایسه با دیگر قرص‌ها سریع‌تر از معده وارد روده کوچک می‌شود و بنابراین هضم آن با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد.

خرید قرص جوشان

برای خرید قرص جوشان از داروخانه کلیک کنید

بهترین قرص جوشان برای سرماخوردگی

انواع مختلفی از قرص جوشان برای سرماخوردگی وجود دارد که بهترین آنها را به شما معرفی خواهیم کرد:

قرص جوشان ویتامین C

ویتامین C خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. بسیاری از متخصصان مصرف ویتامین C را برای پیشگیری از سرماخوردگی تجویز می‌کنند. در زمینه استفاده از ویتامین C برای جلوگیری از سرما خوردن گزارشات و نتایج متفاوتی وجود دارد. برخی از مطالعات حاکی از آن هستند که این باور که ویتامین C از سرماخوردگی پیشگیری می‌کند، غلط است در حالی که برخی دیگر از پژوهش‌ها نتایجی کاملا عکس را نشان می‌دهند.

آنچه مسلم است این است که مصرف قرص جوشان ویتامین C و به طور کلی مکمل‌های ویتامین C به هنگام سرماخوردگی می‌تواند طول دوره و همچنین شدت سرماخوردگی را کاهش دهد. بنابراین ویتامین C به شکل قرص جوشان برای سرماخوردگی می‌تواند بسیار مفید باشد.

بر اساس یکی از معتبرترین تحقیقات مصرف روزانه ۲۰۰ میلی گرم ویتامین C مدت زمان سرماخوردگی را در بزرگسالان ۸% و در کودکان ۱۴% کاهش می‌دهد.

 قرص جوشان برای سرماخوردگی

قرص جوشان زینک

زینک (روی) یکی از مهم‌ترین مواد معدنی ضروری برای بدن است که به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند. بر اساس پاره‌ای از تحقیقات مصرف روی می‌تواند در درمان و همچنین پیشگیری از سرماخوردگی مفید واقع شود. دوره سرماخوردگی در افرادی که از روی استفاده می‌کنند، کاهش می‌یابد و همچنین علائم خفیف‌تری از سرماخوردگی را بروز خواهند داد. در زمینه مصرف مکمل روی به شکل قرص جوشان روی یا اشکال دیگر به این نکته دقت داشته باشید که این ماده معدنی نباید بیش از مقدار توصیه شده مورد مصرف قرار گیرد زیرا ممکن است شما را درگیر عوارض جانبی ناشی از مصرف بیش از حد نماید.

مقدار توصیه شده برای مصرف روی در زنان ۸ میلی گرم و در مردان ۱۱ میلی گرم به صورت روزانه است.

قرص جوشان ویتامین D

در روزهای شیوع سرماخوردگی و آنفلوانزا به کمک قرص جوشان ویتامین D می‌توان از این نوع بیماری‌ها در امان ماند. ویتامین D از جمله ویتامین‌های محلول در چربی است که به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک کرده و در برابر بیماری‌های عفونی و تنفسی از بدن محافظت به عمل می‌آورد. نتیجه یک پژوهش که روی ۱۶۴ نفر صورت گرفت نشان داد که استفاده از ویتامین دی موجب می‌شود تا افراد کمتر دچار سرماخوردگی شوند. مطالعه دیگری در ژاپن نشانگر آن بود که کودکانی که ویتامین دی مصرف کرده‌اند کمتر از سایرین دچار آنفولانزا شده‌اند.

بهترین منبع دریافت ویتامین D نور خورشید است با این حال بسیاری از افراد به دلیل اینکه به حد کافی در معرض نور خورشید قرار نمی‌گیرند و از منابع غذایی ویتامین دی نیز استفاده نمی‌کنند، به کمبود این ویتامین مبتلا هستند. در این صورت حتما باید از قرص ویتامین D استفاده کرد زیرا کمبود این ویتامین در بدن عوارض نامطلوب و گاه جبران نشدنی را بر جای خواهد گذاشت. به طور کلی بزرگسالان باید به صورت روزانه از ۴۰۰ تا ۸۰۰ واحد (۱۰ تا ۲۰ میکروگرم) ویتامین D استفاده نمایند.

 قرص جوشان

قرص جوشان مولتی ویتامین

از مولتی ویتامین‌ها نیز به شکل قرص جوشان برای سرماخوردگی می‌توانید بهره بگیرید. قرص جوشان مولتی ویتامین محصولی است که انواع ویتامین‌ها و گاه مواد معدنی را در خود جای داده است. با استفاده از این محصول می‌توانید به طور همزمان ویتامین‌ها و عناصر معدنی مختلف را برای بدن خود تامین نمایید. تغذیه نامناسب و سبک غلط زندگی در دهه‌های اخیر موجب شده تا افراد زیادی با کمبود ویتامین و مواد معدنی مواجه شوند و این موضوع می‌تواند در ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن و در نتیجه آمادگی بیشتر برای بیمار شدن موثر باشد.

همان طور که گفتیم استفاده از مولتی ویتامین مینرال در قالب قرص جوشان نسبت به دیگر مکمل‌ها جذب بهتر و سریع‌تری خواهد داشت و به همین دلیل بیشتر توصیه می‌شود. مصرف مولتی ویتامین به هنگام سرماخوردگی به کاهش شدت علائم بیماری کمک می‌کند.

در مصرف قرص جوشان برای سرماخوردگی دقت کنید

اگر از قرص جوشان برای سرماخوردگی استفاده می‌کنید به این نکته دقت داشته باشید که دقیقا مطابق با دستور پزشک و یا دستور روی قوطی آن عمل نمایید. هرگز تصور نکنید که هرچه بیشتر قرص جوشان بخورید، احتمال سرماخوردگی در شما کمتر خواهد بود. سوزش سر معده، حالت تهوع، استفراغ و گرفتگی معده از عوارض مصرف بیش از حد قرص‌های جوشان هستند.

همچنین مطلب دیگری که در مورد قرص‌های جوشان وجود دارد این است که بسیاری از آنها حاوی نمک بوده و برای حل شدن در آب از ماده‌ای به نام بی کربنات نیز در آنها استفاده می‌کنند تا با سدیم ترکیب شود. نمک موجود در قرص‌های جوشان ممکن است سبب بروز فشار خون بالا شده و خطر سکته مغزی و حمله قلبی را افزایش دهد بنابراین اگر مبتلا به فشار خون هستید، در زمینه مصرف قرص جوشان حتما با پزشک مشورت نمایید.

سخن پایانی

پیش از مطالعه این مقاله شاید فکر می‌کردید که قرص جوشان برای سرماخوردگی فقط ویتامین C می‌تواند باشد اما اکنون متوجه شدید که قرص‌های جوشان دیگری هم به منظور مصرف در دوران سرماخوردگی وجود دارند و یا حتی می‌توانند با تقویت سیستم ایمنی بدن شما از سرماخوردگی و آنفلوانزا پیشگیری کنند. اگر مطمئن هستید که بدن شما با کمبود ویتامین مواجه است، استفاده از قرص جوشان به دلیل جذب سریع و طعم دلچسب یکی از بهترین گزینه ها برای شما می‌تواند باشد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۸ میانگین: ۲.۵]

پست های مرتبط

3 نظرات
 1. لیلا عطار می گوید

  سلام. میشه یک قرص جوشان ویتامین ث خوشمزه معرفی کنید؟ فرزند من به همشون می گه بد مزه هستن

  1. سمائی می گوید

   سلام ویتافیز

 2. معصومه می گوید

  طبق تجربه شخصی من اگه در ابتدای سرماخوردگی قرص ویتامین ث بخوریم خیلی تاثیر داره در بهبود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :