بهترین پروتئین وی کدام است بهترین پروتئین وی کدام است

خواص پوست تخم مرغ به عنوان منبع غنی کلسیم


زمان خواندن تقریبی مقاله : 3 دقیقه
0 1470

همه ما تقریبا با پوست تخم مرغ به عنوان منبع غنی کلسیم آشناییم. با ما در داروخانه آنلاین مثبت سبز همراه باشید تا بیشتر در این باره بخوانید. 

چرا پوست تخم مرغ سرشار از کلسیم است؟

نیاز مرغ های تخمگذار به کلسیم در دوران تولید بی نهایت زیاده به نحوی که یک مرغ با متوسط تولید ۲۵۰ تا تخم مرغ در سال، در حدود ۵۶ کیلوگرم کلسیم نیاز داره که این مقدار ۲۵ برابر مقدار کلسیم موجود توی استخوان هاشه؛ به این دلیل اغلب جیره های مرغ تخمگذار حاوی ۳ تا ۴ درصد کلسیم برای رفع نیازهای بدنشونه!

مرغ تخمگذار به طور ۱۰۰ درصد قادر به تأمین کلسیم از منابع قابل دسترس جیره نیست، گاهی مقادیر در دسترس بودن کلسیم مشخص نیست و باید توجه داشت که وقتی قابلیت در دسترس بودن کلسیم جیره پایینه مصرف روزانه کلسیم بیشتری مورد نیاز اونهاست!

با این تفاسیر می تونیم نتیجه بگیریم که پوست تخم مرغ منبع فوق العاده ای از کلسیمه و می تونه برای انسان ها مفید باشه!

خواص پوست تخم مرغ به عنوان منبع غنی کلسیم

تخم مرغ

همه ما در هفته حداقل یه بار و شاید بارها از تخم مرغ استفاده کنیم، اون رو به شکل های مختلف می خوریم و از فواید اون هم به خوبی آگاهیم، اما در این بین خوص پوست تخم مرغ شادی کمتر شناخته شده باشه!

پوست تخم مرغ

حدود ۹۰ درصد پوست تخم مرغ، از کلسیم تشکیل شده و حدودا ۶ درصد منیزیوم، ۱ درصد فسفر، سدیم، پتاسیم از سایر عناصر مهم تشکیل دهنده است. همچنین مقادیری از زینک، آهن، سیلیس، مولیبدن و… در ساختار پوسته وجود دارن.

تنها نکته منفی

با اینکه پوسته تخم مرغ منبع بسیار خوبی برای کلسیم، منیزیوم، پتاسیم و فسفر است، تنها نکته منفی، وجود مقدار زیاد سدیم در اونه!

طرز صحیح مصرف

به گفته محققان این پوسته غنی ترین منبع کلسیمه اما برای استفاده از اون باید پوست رو پس از تخلیه سفیده و زرده، ۳ بار در آب بخوبی جوشانده و سپس آسیاب کرد.

نحوه مصرف

پودر پوست تخم مرغ رو می شه به عنوان منبع عالی کلسیم، مثل نمک در سبد غذایی روزانه قرار داد و با اضافه کردن اون به سالاد یا سایر غذاها اون رو میل کرد.

نکته مهم

با توجه به ضرورت هم ترازی میزان کلسیم و فسفر در بدن، نباید در مصرف این عنصر کاملا طبیعی زیاده روی کرد، در کنار اون خوردن روزانه یه عدد گردو به شدت توصیه می شه.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۲ میانگین: ۱.۵]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :