پیشگیری از پیری پوست پیشگیری از پیری پوست

پروتئین تراپی مو چیست و چگونه انجام می‌شود؟

پروتئین تراپی مو تا چند وقت ماندگاری دارد؟


1 1782

پروتئین فقط برای ساخت ماهیچه‌ها نیست. موهای شما نیز برای حفظ سلامت خود به پروتئین نیاز دارند. پروتئین بخش مهمی از رژیم غذایی هر فرد به شمار می‌آید. کراتین، پروتئین موجود در موی انسان است که کمبود آن آسیب‌دیدگی موها را در پی خواهد داشت. موی انسان فیبر پیچیده‌ای است که از سلول‌های مرده، پروتئین‌ها، آب، لیپیدها، رنگدانه‌ها و عناصر کمیاب تشکیل شده است. تامین پروتئین برای موها اهمیت بالایی دارد زیرا سلامت مو به طور مستقیم در گرو این ماده است. وقتی کراتین موجود در مو آسیب ببیند، راه‌هایی وجود دارد که به کمک آنها می‌توان کاهش پروتئین در سطح مو را جبران کرد. در این مقاله با پروتئین تراپی مو آشنا خواهید شد.

فواید پروتئین تراپی مو

به طور طبیعی مو هرچه بلندتر باشد، از ریشه دورتر است و رطوبت‌رسانی و تغذیه آن دشوارتر می‌شود. زمانی‌که به ساقه‌های مو رطوبت و مواد مغذی به اندازه کافی نمی‌رسد، پروتئین کراتین در مو شروع به باز شدن و شکستن می‌کند. در این صورت مو، استحکام و قابلیت ارتجاعی خود را از دست داده و پیوندهای بین تارهای مو ضعیف‌تر خواهد شد. بازسازی پروتئین مو کلید ارتقاء سلامت مو و پوست سر است. پروتئین تراپی مو هم در سالن‌های آرایشی و هم در منزل می‌تواند صورت گیرد و فواید زیر را دارد:

محافظت از مو در برابر آسیب

مواد پروتئینی مانند پروتئین هیدرولیز شده گندم یا اسیدهای آمینه ابریشم به طور مستقیم به فولیکول مو متصل شده و لایه کوتیکول را سفت می‌کنند. این مواد مانعی در اطراف فولیکول ایجاد می‌کنند که از آسیب به مو پیشگیری به عمل می‌آورند.

کمک به تقویت مو

پروتئین بلوک ساختمانی مو است. با پروتئین تراپی می‌توانید به قسمت‌هایی از مو که دور از ریشه قرار دارند، کمک کنید تا پروتئین از دست رفته و آسیب‌دیده خود را جایگزین نموده و به تقویت کلی موها کمک شود.

بهبود حالت ارتجاعی مو

موهایی که فاقد پروتئین هستند در معرض شکستگی و کشیده شدن قرار دارند. پروتئین تراپی حالت ارتجاعی مو را به آن بازگردانده و کمک می‌کند موها حالت بهتری داشته باشند.

جلوگیری از بروز موخوره

موخوره بر اثر خشکی بیش از حد مو ایجاد می‌شود. به کمک پروتئین‌تراپی می‌توانید رطوبت و سلامت را به مو بازگردانده و از ایجاد موخوره جلوگیری کنید. البته در این رابطه نوع شامپو که مصرف می‌‎کنید هم اهمیت بسزایی دارد.

 جلوگیری از موخوره

بهبود ظاهر کلی موها

پروتئین‌ها مطمئنا بر تراکم، کشسانی و استحکام مو تاثیر می‌گذارند. درمان‌های پروتئینی برای مو همچنین کمک می‌کنند تا از شکستگی و دوشاخه شدن موها جلوگیری شود. می‌توان نتیجه گرفت که به طور کلی پروتئین‌تراپی سلامت مو را ارتقا می‌بخشد.

پروتئین تراپی مو برای چه افرادی ضروری است؟

درمان‌های پروتئینی برای انواع مختلف مو بی‌خطر هستند. اما به طور کلی افرادی که موهای خشک، آسیب دیده، رنگ شده و شکننده دارند بیش از بقیه از پروتئین‎‌تراپی سود خواهند برد. حتی اگر موهیاتان سالم است می‌توانید درمان‌های پروتئین را برای موهای خود انجام دهید اما  بدیهی است که این کار ضرورت چندانی ندارد.

روش پروتئین تراپی مو

به دو صورت در منزل و در سالن‌های آرایشی می‌توانید پروتئین تراپی مو را انجام دهید:

پروتئین تراپی مو در سالن یا آرایشگاه

پروتئین درمانی مو بر دو نوع است: پروتئین درمانی مرطوب کننده  و پروتئین درمانی ترمیم کننده. نوع اول بیشتر به افرادی توصیه می‌شود که موهای خشک و آسیب دیده داشته و اصطلاحا موهایشان دهیدراته شده است. اما پروتئین درمانی ترمیم کننده برای افرادی مناسب است که علاوه بر رطوبت، می‌خواهند مواد مغذی را هم به موهای خود برسانند. بهتر است جهت کسب بهترین نتیجه پروتئین درمانی هر ۲ هفته یکبار تکرار شود. در سالن‌های آرایشی پروتئین درمانی معمولا به شکل زیر صورت می‌گیرد:

شستشوی مو

قبل از شروع بهتر است موها با شامپویی که مخصوص موهای آسیب دیده است، شسته شوند. می‌توانید با خرید شامپو بدون سولفات به حفظ رطوبت موهای خود کمک کنید. بعد از شستشو موهای خود را با حوله خشک کنید. در حالتی که موها تمیز هستند، درمان‌های پروتئینی مو اثر بهتری بر جای خواهند گذاشت.

استفاده از محصولات پروتئین تراپی مو

در مرحله بعدی ابتدا موها را به چند بخش تقسیم کنید. در دو نوبت مواد را به موها مالیده و بعد با استفاده از یک شانه که دندانه‌های پهن دارد، موها را شانه بزنید.

 گذاشتن مواد پروتئینی روی مو

خشک کردن موها

بدون اینکه کلاهی روی سر باشد، به طور مستقیم به موها سشوار بزنید تا به خشک شدن مواد کمک شود. این مرحله ۳۰ تا ۴۵ دقیقه باید ادامه داشته باشد تا مواد پروتئینی به طور کامل روی موها اثر بگذارند. مدت زمان استفاده از سشوار به طول و ضخامت موها بستگی دارد.

شستشوی مواد از روی مو

با آبی که تقریبا گرم است موها را بشویید تا مواد به طور کامل از موها خارج شوند.

 شستشوی موها

استفاده از نرم کننده یا ماسک مو

بسته به نوع مواد و با توجه به توصیه متخصصی که پروتئین درمانی را انجام داده است، بهتر است در مرحله آخر به منظور به تعادل رساندن سطح رطوبت در موها از ماسک مو یا نرم کننده استفاده شده و بعد دوباره شستشو انجام شود.

پروتئین تراپی مو در خانه

اگرچه پروتئین درمانی مو را در منزل نیز می‌توانید انجام دهید، اما دقت داشته باشید که ممکن است این کار به اندازه یک پروتئین درمانی تخصصی و حرفه‌ای در سالن زیبایی موثر نباشد. به منظور پروتئین درمانی مو در منزل می‌توانید از :

 • ماسک مو روغن نارگیل
 • روغن آووکادو
 • روغن آرگان
 • ماسک مو موز
 • سفیده تخم مرغ

استفاده نمایید. در اینجا چند نمونه از پروتئین درمانی مو در منزل را به شما معرفی می‌کنیم:

ماسک پروتئینی مو برای رطوبت رسانی

برای تهیه این ماسک به مواد زیر نیاز دارید:

 • روغن نارگیل: ۱ قاشق غذاخوری
 • تخم مرغ: ۱ عدد
 • عسل: ۱ قاشق غذاخوری

ترکیبات بالا را با هم مخلوط کرده و به همه قسمت‌های موی خود بمالید. اجازه دهید این ترکیبات حداقل ۲ ساعت روی موها باقی بماند. جهت تاثیرگذاری بیشتر حتی می‌توانید یک شب کامل این مواد را روی موها قرار داده و صبح روز بعد شستشو انجام دهید.

ماسک پروتئینی مو جهت صاف کردن موها

مواد زیر را آماده کنید:

 • آووکادو: ۱ عدد
 • تخم مرغ: ۱ عدد
 • روغن زیتون: ۱ قاشق غذاخوری

ابتدا آووکادو را له کنید. سپس تخم مرغ و روغن زیتون را بیفزایید. ترکیب حاصله را به کل موهای خود بمالید. پس از حداقل ۲ ساعت موها را بشویید.

از ماسک‌های خانگی فوق بهتر است ۱ الی ۲ بار در هفته استفاده شود.

ترکیبات مفید و مضر در محصولات پروتئین تراپی مو

ترکیبات مفید در محصولات پروتیئن درمانی مواد مضر در محصولات پروتئین درمانی
کراتین کوکامید DEA
کلاژن ایزوپروپیل الکل
ماست پلی اتیلن گلیکول
ویتامین ب۵ یا اسید پانتوتنیک سیلیکون ها
دیگر ترکیبات مغذی مثل ویتامین‌ها سولفات و پاربن‌ها

معرفی شامپوی مناسب بعد از پروتئین درمانی مو

پس از پروتئین درمانی مو توصیه می‌شود جهت کمک به افزایش ماندگاری از شامپو بدون سولفات استفاده شود. در اینجا چند نمونه را به شما معرفی می‌کنیم:

شامپو فاقد سولفات تقویت کننده مو جوانه گندم سریتا

این شامپو دارای ترکیبات موثر گیاهی بوده و به جلوگیری از ریزش مو و تحریک رشد مجدد موها کمک می‌کند. شامپو فاقد سولفات تقویت کننده مو جوانه گندم سریتا غنی از اسیدهای آمینه، انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی جوانه گندم بوده و به صورت روزانه می‌توانید از آن استفاده نمایید. افزایش حالت پذیری و درخشندگی مو، افزایش ضخامت تارهای مو و حذف چربی‌های اضافی از پوست سر از مزایای استفاده از این محصول است. پس از زدن این شامپو آن را ۲ تا ۳ دقیقه روی موها ماساژ داده و بعد آبکشی انجام دهید.

 شامپو بدون سولفات سریتا- پروتئین تراپی مو

خرید شامپو بدون سولفات سریتا

شامپو ملایم بدون سولفات رومینا

کراتین هیدرولیز شده و روغن آرگان دو ترکیب بسیار مفید در شامپو ملایم بدون سولفات رومینا هستند. این شامپو مناسب موهای شکننده و حساس است و به صورت روزانه می‌توان از آن استفاده نمود. نه تنها سولفات در این شامپو وجود ندارد بلکه از پارابن هم استفاده نشده است. هنگامی‌که از این شامپو استفاده می‌کنید، احساس لطافت و نرمی مو بیشتر خواهد شد. کنترل ریزش مو از مزایای این محصول است. بعد از پروتئین تراپی مو استفاده از این شامپو پیشنهاد می‌شود.

 شامپو بدون سولفات رومینا بعد از پروتئین تراپی مو

 شامپو بدون سولفات سریتا

شامپو ویتامینه و پروتئینه روزانه کاندید

شامپو ویتامینه و پروتئینه روزانه کاندید برای انواع مو مناسب بوده و بدون داشتن سولفات سلامت کلی مو را بهبود می‌بخشد. به ویژه اگر پوست سر حساس دارید، استفاده از این شامپو را به شما پیشنهاد می‌دهیم. این شامپو به حفظ چربی و رطوبت مو کمک کرده و ماندگاری رنگ مو را نیز افزایش می‌دهد. از مزایای این شامپو آن است که به صورت روزانه می‌توانید از آن استفاده نمایید و محدودیتی ندارد. ترکیبات بکار رفته در این محصول سازگار با محیط زیست است.

 شامپو پروتئینه کاندید

خرید شامپو پروتئینه کاندید

پروتئین تراپی مو تا چند وقت ماندگاری دارد؟

در این مقاله در مورد پروتئین تراپی مو برایتان شرح دادیم. سوالی که در رابطه با پروتئین درمانی مو زیاد پرسیده می‌شود این است که تا چند وقت ماندگاری دارد؟ پاسخ این پرسش تا حدود زیادی به نحوه مراقبت شما از موهای خود بستگی دارد. اما به طور کلی می‌توان گفت که درمان‌های پروتئینی برای مو ۳ تا ۶ ماه دوام دارد. البته گفته می‌شود بهتر است هر ۴ تا ۸ هفته یکبار پروتئین درمانی مو را تکرار کنید تا اثر خود را از دست ندهد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۷ میانگین: ۳.۱]

پست های مرتبط

1 نظر
 1. عشرتی می گوید

  پروتیئن تراپی همون بوتاکس موعه مرسی از همه مطالب خوبتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :