بهترین پمادها و راهکارهای خانگی برای درمان پشه گزیدگی و نیش حشرات


2 564

فصل تابستان که فرا می‌رسد، کم‌کم سر و کله پشه‌ها نیز پیدا می‌شود؛ پشه‌هایی که گاه لذت یک خواب آرام شبانه را به راحتی از شما می‌گیرند و صبح فردا شما می‌مانید با کلی جای نیش روی پوست که نمی‌دانید باید با آنها چه کنید. گاهی نیز ممکن است جای نیش حشراتی را روی پوست خود یا دیگران ببینید که اصلا نمی‌دانید کدام حشره موجب به وجود آمدن این زخم و سوزش و خارش شده است! در این مطلب همراه ما باشید تا شما را با بهترین راهکارهای خانگی برای درمان پشه گزیدگی و نیش حشرات و همچنین پمادهایی که در این زمینه کارساز هستند، آشنا کنیم.

آیا نیش حشرات خطرناک است ؟

پشه‌ها نوعی حشره هستند که معمولا گزش آنها بی‌خطر است اما در برخی موارد نیز می‌توانند عوارضی را به دنبال داشته باشند. جای نیش پشه ممکن است ساعت‌ها طول بکشد تا روی پوست ظاهر شود. نیش پشه اغلب به صورت برجستگی‌هایی متورم است که ایجاد خارش و زخم می‌کند. پشه‌ها می‌توانند گاه بسیار خطرناک بوده و ناقل بیماری باشند اما البته بیشتر بستگی دارد که شما کجا زندگی می‌کنید. در بعضی موارد نادر نیز برخی از افراد نسبت به نیش پشه واکنش منفی نشان داده و دچار کهیر، مشکلات تنفسی و تورم در ناحیه گلو می‌شوند که در این صورت باید فورا به پزشک مراجعه کرد.

نیش پشه آنقدرها خطرناک نیست اما حشراتی مثل مورچه گلوله‌زن، مورچه راننده، مورچه آتشین، کک، زنبور سرخ، پشه تسه تسه، مگس پاشنه و زنبور قاتل می‌توانند کاملا خطرناک بوده و گاه حتی منجر به مرگ شوند. پشه‌ها نیز به دلیل انتقال بیماری مالاریا در بعضی موارد می‌توانند کاملا خطرناک محسوب شوند. یکی از ساده‌ترین راهکارها جهت مقابله با نیش حشرات، استفاده از بهترین پماد برای نیش حشرات است؛ اما راهکارهای خانگی را نیز می‌توانید امتحان کنید.

 نیش حشرات

روش های خانگی برای درمان پشه گزیدگی و نیش حشرات

 در اینجا به طور دقیق برای شما توضیح می‌دهیم که به هنگام مواجه شدن با نیش انواع حشرات جهت درمان چه باید بکنید:

درمان پشه گزیدگی با بلغور جو دوسر

بلغور جو دوسر حاوی ترکیباتی است که خارش و تورم را تسکین می‌بخشد و خاصیت ضد تحریک‌کنندگی دارد. با استفاده از مقدار مناسبی جو دوسر و آب، خمیری ساخته و به مدت ۱۰ دقیقه روی پوست تحریک‌شده قرار دهید تا اثرات خیره‌کننده این ماده غذایی را به وضوح مشاهده کنید.

یخ خرد شده برای تسکین نیش حشرات

هوای سرد و یخ می‌تواند التهاب را کاهش داده و با بی‌حس نمودن پوست، تسکینی فوری اما کوتاه مدت برای شما ایجاد نماید. مقداری یخ خرد شده را درون یک کیسه ریخته و روی موضع مورد نظر قرار دهید. توجه داشته باشید که بیش از ۵ دقیقه نباید  به طور مستقیم یخ را روی پوست بگذارید. بهتر است از یک پارچه استفاده کرده و آن را دور قالب‌های یخ بپیچید.

بهبود نیش حشرات با استفاده از عسل

خواص ضد باکتری و ضد التهابی عسل بر هیچ‌کس پوشیده نیست بنابراین می‌توان از عسل اصل به عنوان بهترین درمان پشه گزیدگی و نیش حشرات نام برد. اگر از عسل اصل استفاده کنید، کافیست ۱ قطره از آن را روی محل گزش قرار دهید تا خارش و التهاب را تسکین بخشد.

استفاده از آلوئه ورا برای درمان نیش پشه و دیگر حشرات

وقتی روی گیاه آلوئه‌ورا با چاقو یک خراش کوچک ایجاد کنید می‌توانید به راحتی به ژل موجود در آن دست یابید. این ژل خاصیت ضد التهابی داشته و پوست تحریک شده را به سرعت بهبود می‌بخشد. مقداری از ژل را روی موضع مورد نظر قرار داده و اجازه دهید تا کاملا خشک شود. سپس می‌توانید دوباره این عمل را تکرار نمایید.

جوش شیرین برای نیش حشرات

۱ قاشق غذاخوری جوش شیرین را با مقدار مناسبی آب ترکیب کنید تا خمیر حاصل شود. سپس آن را به مدت ۱۰ دقیقه در محل گزش قرار دهید و بعد آن را بشویید. اگر سوزش زیادی روی پوست شما ایجاد شد، این روش درمانی را کنار بگذارید.

 التهاب ناشی از نیش حشره

ریحان بهترین دارو برای گزش حشرات

گیاه معطر و خوش‌طعم ریحان می‌تواند نیش حشرات به ویژه پشه را به سهولت درمان کند. ریحان ضد التهاب و ضد باکتری است و خاصیت آنتی اکسیدانی دارد. به مدت ۱۵ دقیقه چند برگ ریحان تازه را روی محل گزیدگی قرار دهید تا تسکین یابد. همچنین می‌توانید برگ ریحان را له کرده و روی محل مورد نظر بگذارید تا سوزش و خارش کاهش یابد.

سرکه برای بهبود نیش حشرات

سال‌های زیادی است که از سرکه سیب جهت مقابله با عفونت و حتی کاهش قند خون بهره می‌گیرند. ۱ قطره از سرکه سیب می‌تواند در رفع سوزش و خارش ناشی از نیش حشرات معجزه‌آسا باشد. همچنین می‌توانید یک پارچه تمیز را به آب سرد و سرکه آغشته کرده و به محل گزیدگی بمالید. اگر تعداد نیش حشره روی بدن شما زیاد است می‌توانید در وام حمام ۲ فنجان سرکه ریخته و به مدت ۲۰ دقیقه در آن قرار بگیرید.

پیاز برای تسکین نیشه پشه

آب پیاز می‌تواند از شدت تحریک پوست کم کرده و نیش حشرات را بهبود بخشد. پیاز همچنین دارای خاصیت ضد قارچ بوده و می‌تواند خطر بروز عفونت را کاهش دهد. مقداری آب پیاز یا خود پیاز را به مدت چند دقیقه روی نیش حشره قرار دهید و بعد آن را کاملا بشویید.

آویشن و پشه گزیدگی

کاهش خارش ناشی از نیش پشه با استفاده از آویشن کاملا مقدور است و از این گیاه نیز می‌توان برای درمان پشه گزیدگی و نیش حشرات استفاده کرد. آویشن دارای خواص ضد قارچ و ضد باکتری بوده و از بروز عفونت نیز جلوگیری می‌کند. برگ آویشن را خرد کرده و به مدت ۱۰ دقیقه روی محل نیش بگذارید تا فواید این گیاه را بیشتر دریابید.

سیر برای بهبود نیش حشرات

سیر با خواص شگفت‌آور خود می‌تواند درمانی مناسب برای نیش حشرات نیز باشد اما باید دقت کنید که اگر آن را به طور مستقیم روی موضع مورد نظر بمالید ممکن است سوزش زیادی را ایجاد کند. بنابراین بهتر است مقداری سیر را خرد کرده و در مقداری روغن نارگیل بگذارید و بعد به طور مستقیم روی پوست استفاده نمایید. اجازه دهید این ترکیب ۱۰ دقیقه روی پوست بماند و بعد آن را بشویید.

چای بابونه برای پشه گزیدگی

بابونه خواص ضد التهابی فوق‌العاده‌ای داشته و قادر است تحریک پوست بر اثر نیش حشرات را تسکین بخشد. یک عدد دمنوش کیسه‌ای بابونه را به مدت ۳۰ دقیقه در آب سرد قرار داده سپس آب اضافی آن را فشار داده و روی محل مورد نظر به مدت ۱۰ دقیقه قرار دهید.

معرفی بهترین پمادها برای درمان پشه گزیدگی و نیش حشرات

اگر به جز درمان‌های خانگی به دنبال پماد هم هستید، به محصولات زیر توجه کنید:

لوسیون بعد نیش حشرات دپی

این لوسیون التهابات و تحریکات پوستی را کاهش داده و یکی از بهترین درمان‌های موقت برای خارش ناشی از نیش و زهر حشرات است. لوسیون بعد نیش حشرات دپی حاوی آلوئه‌ورا و ویتامین E بوده و نیش پشه، مورچه، زنبور، کنه، کک و ساس را تسکین می‌بخشد.

 پماد برای تسکین نیش پشه و دیگر حشرات

لوسیون پس از گزش حشرات سی گل

لوسیون پس از گزش حشرات سی گل به واسطه داشتن عصاره‌های گیاهی مثل آلوئه ورا، اکالیپتوس و روغن درخت چای و همچنین داشتن ویتامین E می‌تواند خارش و سوزش ناشی از نیش حشرات را تسکین بخشیده و همچنین محصولی مناسب جهت پیشگیری از عفونت باشد. کودکان زیر ۲ سال با مشورت پزشک مجاز به استفاده از این محصول هستند.

کرم موضعی افتر بایت باریج اسانس

به منظور التیام بخشی و پیشگیری از عوارض ناشی از نیش و گزش انواع حشرات می‌توان از کرم موضعی افتر بایت باریج استفاده کرد. آلوئه ورا، عصاره بره موم و گل همیشه بهار ترکیبات موثر موجود در این محصول محسوب می‌شوند. این کرم خارش، سوزش، قرمزی و التهاب پوست را بهبود بخشیده و از بروز عفونت نیز پیشگیری می‌کند. اگر جهت درمان نیش زنبور از این کرم استفاده می‌کنید، ابتدا نیش را خارج نموده و بعد اقدام به مصرف این فرآورده نمایید.

دقت کنید که برخی پمادها و لوسیون‌ها نیز وجود دارند که می‌توانند دافع حشرات بوده و مانع نیش زدن آنها شوند. ” پشه از چی بدش میاد ” یکی از پرسرچ‌ترین سوالات در زمینه نیش حشرات است. در پاسخ به این پرسش می‌توان محصولات زیر را که از جمله بهترین‌ها هستند، معرفی کرد:

لوسیون دور کننده حشرات دپی

اسپری دافع حشرات سی گل

اسپری دافع حشرات نلا

سخن پایانی

نیش حشرات گاه می‌تواند بسیار آزاردهنده بوده و روال معمول زندگی شما را مختل کند. ما در این مقاله سعی کردیم ابتدا درمان‌های خانگی برای نیش حشرات را نام برده و بعد بهترین پمادها برای درمان پشه گزیدگی و نیش حشرات را معرفی کنیم. شما نیز تجارب خود را در این رابطه در پایان این مطلب با ما و خوانندگان این مجله اینترنتی به اشتراک بگذارید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

2 نظرات
 1. نفیسه هدایتی می گوید

  دافع حشرات را برای کودک یکی دوساله هم می توان استفاده کرد؟ با تشکر

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   پیشنهاد میشود تا قبل از دوسالگی روشهای غیر دارویی برای دور نگاه داشتن حشرات را به کارگیرید (مانند استفاده از پشه بند و یا توری). و در صورت گزیدگی مصرف کالامین در این سن ایرادی ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :