بهترین پروتئین وی کدام است بهترین پروتئین وی کدام است

آیا HIV و ایدز با یکدیگر فرق دارند ؟


زمان خواندن تقریبی مقاله : 7 دقیقه
2 1197

HIV نوعی ویروس است که سیستم ایمنی بدن را مورد هدف قرار داده و آن را روز به روز ضعیف‌تر می‌کند. تضعیف سیستم ایمنی بدن در این بیماری تا به آنجا پیش می‌رود که دیگر بدن توان مقابله با کوچکترین عفونتی را ندارد و در نتیجه به اصطلاح به راحتی از پا در می‌آید. آیا فرق HIV و ایدز را با یکدیگر می‌دانید یا فکر می‌کردید که HIV همان ایدز است؟ این مقاله اطلاعات بسیار مفید و جامعی را در این زمینه در اختیار شما قرار خواهد داد.

HIV یک ویروس است

اصطلاح HIV مخفف ویروس نقص ایمنی انسانی است. این ویروس می‌تواند منجر به زوال سیستم ایمنی بدن شود و فقط انسان‌ها به آن مبتلا می‌شوند. در نتیجه حمله این ویروس به بدن انسان، سیستم ایمنی دیگر قادر نیست آن‌طور که باید و شاید به وظایف خود عمل نماید. سیستم دفاعی بدن انسان می‌تواند در مقابله با بسیاری از ویروس‌ها آنقدر قوی عمل کند که بلافاصله آنها را از بین ببرد اما در مورد HIV قضیه کمی متفاوت است و سیستم دفاعی قادر به از بین بردن آن نیست. اما خوشبختانه به کمک برخی داروها می‌توان به درمان ایدز کمک کرده و با کاهش علائم بیماری، طول عمر و سلامتی را در افراد افزایش داد. HIV در ۳ مرحله در بدن بروز می‌یابد:

 • مرحله حاد (۲ تا ۴ هفته پس از ابتلا خود را نشان می‌دهد)
 • مرحله مزمن (مرحله نهفتگی بیماری است و ممکن است فرد در این مرحله هیچ نشانه‌ای نداشته باشد)
 • ایدز (که در واقع مرحله پایانی عفونت است)
 • ایدز یک بیماری است

ایدز یک بیماری است

ایدز یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی یک نوع بیماری است که در نتیجه ابتلا به HIV می‌تواند در بدن بروز یابد. همان‌طور که در قسمت بالا به آن اشاره شد، مرحله سوم ابتلا به HIV، ایدز نام دارد. در این مرحله بیماری به شدت پیشرفت کرده و به سیستم ایمنی آسیب وارد می‌کند. ایدز بیماری مرموز و پیچیده‌ای است که با علائم مختلف در بیماران خود را نشان می‌دهد. بیشتر علائم ایدز شامل عفونت‌هایی هستند که به دلیل ضعف سیستم ایمنی، بدن توان مبارزه با آنها را از دست داده است. این عفونت‌ها ممکن است در نتیجه ابتلا به بیماری‌هایی همچون ذات الریه و سل حاصل شوند. هنگامی که سیستم ایمنی بدن کارایی اندکی داشته باشد، احتمال بروز انواع سرطان نیز در بدن بیشتر می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را حتما مطالعه کنید: بیماری ایدز چه علائمی دارد؟

 ایدز یک بیماری است

فرق HIV و ایدز

اکنون که با ویروس اچ آی وی و بیماری ایدز بیشتر آشنا شدید، می‌توانید درک بهتری از فرق میان این دو داشته باشید.

فرق بین HIV و ایدز را می‌توان اینچنین توصیف کرد که HIV ویروسی است که در مرحله پیشرفته خود می‌تواند منجر به بروز بیماری ایدز در بدن شود. به زبان ساده‌تر مرحله سوم ابتلا به ویروس HIV بیماری ایدز نام دارد. بنابراین فردی که آزمایش HIV وی مثبت می‌شود، هنوز بیماری ایدز ندارد.

به لطف تحقیقات گسترده و پژوهش‌های پیگیرانه دانشمندان هم‌اکنون روش‌های درمانی پیشرفته‌ای برای بیماری ایدز وجود دارد. این روش‌های درمانی، ایدز را به طور کامل مداوا نمی‌کنند اما در مرحله‌ای که HIV هنوز به ایدز تبدیل نشده است، به بیمار کمک می‌کنند تا با کاهش علائم بیماری از سلامتی نسبی برخوردار شده و در صورت استفاده مستمر و منظم از داروها انتظار یک طول عمر طبیعی را برای خود داشته باشند.

 فرق اچ آی وی و ایدز

چقدر طول می کشد تا HIV تبدیل به ایدز شود ؟

عفونت HIV در مرحله نخست ابتدا خود را با علائمی شبیه به سرماخوردگی و آنفولانزا نشان می‌دهد. پس از این مرحله، بیماری وارد مرحله دوم شده و ممکن است HIV 10 تا ۱۵ سال در این مرحله باقی بماند. در مرحله دوم ابتلا به عفونت HIV ممکن است فرد هیچ نوع علائمی نداشته باشد و خودش نیز از وجود این ویروس در بدن خود بی‌اطلاع باشد. این دوره، دوره نهفتگی بیماری محسوب می‌شود. بنابراین سال‌ها طول می‌کشد تا ویروس HIV پیشرفت کرده و در نهایت به بیماری ایدز منجر شود. بسیاری از افراد مبتلا به HIV سال‌ها بدون ابتلا به ایدز می‌توانند به زندگی خود ادامه دهند.

در مورد بیماری ایدز تاکنون پیشرفت‌های بسیاری صورت گرفته است و اگر فرد با تشخیص به موقع بیماری از داروهای ضد رترو ویروسی نیز استفاده نماید، تقریبا می‌تواند یک عمر طبیعی داشته باشد. به این نکته نیز دقت داشته باشید که هر شخصی که به ایدز مبتلا می‌شود، قطعا قبلا به HIV مبتلا شده است اما ممکن است خودش در جریان نباشد چون بدون دادن آزمایش خون نمی‌توان از وجود HIV در بدن مطمئن شد.

از کجا متوجه شویم که HIV به ایدز تبدیل شده است ؟

حالا که فرق HIV و ایدز را می‌دانید ممکن است این پرسش برایتان پیش بیاید که فرد از کجا باید بفهمد که ویروس HIV در بدن وی در مرحله سوم بوده و بیماری ایدز را به وجود آورده است؟ HIV سلول‌های ایمنی بدن به نام CD4 را از بین می‌برد. در فردی که اچ آی وی ندارد، حدود ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ سلول CD4 وجود دارد اما زمانی که HIV در مرحله سوم است (ایدز) تعداد این سلول‌ها به کمتر از ۲۰۰ عدد می‌رسد. بنابراین با دادن آزمایش و مشخص نمودن تعداد سلول‌های CD4 می‌توان به بروز ایدز در بدن پی برد.

 از کجا بدانیم

در مرحله سوم HIV انوع عفونت‌ها در بدن فرصت بروز می‌یابند. این عفونت‌های فرصت طلب توسط انواع باکتری‌ها، قارچ‌ها یا ویروس‌ها در بدن به وجود آمده و از آنجایی که سیستم ایمنی فرد بیمار ضعیف است، به شدت سلامتی بدن را با خطر مواجه می‌سازند.

گفتار پایانی

فرق HIV و ایدز را در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم. ابتلا به ویروس HIV مساوی با گرفتن ایدز نیست. HIV طی ۳ مرحله باید پیشرفت نماید تا به ایدز تبدیل شود. تشخیص به موقع بیماری و استفاده از داروها می‌توانند سبب شوند تا HIV سال‌های طولانی در مرحله دوم باقی مانده و پیشرفت نکند. امروزه با پیشرفت علم امید به زندگی در افراد مبتلا به ایدز بسیار بیشتر از گذشته شده است.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

پست های مرتبط

2 نظرات
 1. رامین می گوید

  آیا ابزار آلوده در دندانپزشکی باعث ایدز میشن؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   بله ایدز از جمله بیماری های خطرناکی است که با ابزار دندان پزشکی آلوده به ویروس hiv منتقل می شود اما احتمال آن نسبت به دیگر روش های انتقال ضعیف تر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :