کدام تیپ زگیل تناسلی خطرناک است و باعث سرطان می شود ؟


1 527

ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV نوعی عفونت مقاربتی است که هر سال شیوع آن در جوامع مختلف از جمله ایران بیشتر می‌شود. در ایران آمار دقیقی از ابتلای افراد به HPV نداریم اما برخی از پژوهش‌ها نشان داده‌اند که میانگین ابتلا به این ویروس در کشور ما از میانگین خاورمیانه و جهان بیشتر است. البته در کشورهای دیگر هم آمار شیوع بالا است؛ به طوری‌که گفته می‌شود حدود ۸۰ میلیون آمریکایی در حال حاضر درگیر این بیماری هستند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که بیش از ۱۰۰ نوع مختلف HPV وجود دارد که بعضی از آنها خطرناک و برخی دیگر کم‌‎خطر هستند. در این مطلب با شما در مورد زگیل تناسلی خطرناک صحبت خواهیم کرد.

انواع تیپ های زگیل تناسلی

پیشنهاد ما به شما این است که اگر علائم زگیل تناسلی را دارید و یا حدس می‌زنید که به اچ پی وی مبتلا هستید، حتما جهت بررسی‌های بیشتر به پزشک متخصص مراجعه نمایید. پزشک با شناسایی نوع دقیق آن می‌تواند، مراحل درمان را به طور دقیق تعیین کند. برخی از انواع HPV بدون اینکه نیاز به درمان خاصی داشته باشند، خود بخود برطرف می‌شوند؛ در حالی‌که بعضی دیگر خطرناک بوده و حتی ممکن است به سرطان منجر شوند. در اینجا به انواعی از زگیل تناسلی که بیش از بقیه شیوع دارند، اشاره خواهیم کرد:

تیپ های HPV کم خطر

HPV 6 و HPV 11 انواع کم خطر زگیل تناسلی به حساب می‌آیند. تقریبا ۹۰% از زگیل‌های تناسلی در این دو تیپ قرار می‌گیرند و زگیل تناسلی خطرناک نیستند. البته HPV 11 می‌تواند باعث تغییراتی در دهانه رحم شود. زگیل‌های تناسلی به شکل برجستگی‌هایی شبیه به گل کلم در ناحیه تناسلی به چشم می‌خورند و معمولا زمانی ظاهر می‌شوند که فرد چند هفته یا چند ماه قبل با شریک جنسی خود که مبتلا به این ویروس بوده، رابطه جنسی داشته است. واکسن اچ پی وی می‌تواند به جلوگیری از ابتلا به HPV 6 کمک کرده و در برابر HPV 11 نیز مقداری محافظت به عمل آورد. درمان زگیل تناسلی کاملا به نوع آن بستگی دارد.

 زگیل تناسلی

آزمایشان بالینی نشان داده‌اند که واکسن گارادسیل ۸۹ الی ۹۹ درصد محافظت در برابر این دو تیپ کم خطر زگیل تناسلی بوجود می‌آورد. محافظت غیر صددرصدی این واکسن بیشتر در گروه سنی ۹ تا ۲۶ سال دیده شد. توصیه می‌شود که واکسن زگیل تناسلی پیش از شروع فعالیت جنسی در سنین پایین تزریق شود زیرا واکسن نمی‌تواند در برابر زگیل تناسلی که فرد قبلا به آن مبتلا شده نیز مصونیت ایجاد نماید. در صورت ابتلا به  HPV 6 یا HPV 11 پزشک داروهایی مانند قرص زگیل تناسلی یا پمادهایی مانند آلدارا یا پودوفیلوتوکسین تجویز می‌کند که داروهایی موضعی هستند و به برطرف شدن زگیل تناسلی کمک می‌کنند.

به طور کلی ۱۲ نوع زگیل تناسلی کم‌خطر وجود دارند که شامل تیپ‌های ۶، ۱۱، ۴۰، ۴۲، ۴۳، ۴۴، ۵۳، ۵۴، ۶۱، ۷۲، ۷۳ و ۸۱ می‌شوند. این تیپ‌های زگیل تناسلی اگرچه کم‌خطر به حساب می‌آیند اما می‌توانند در دهانه رحم تغییراتی را ایجاد نمایند.

تیپ های زگیل تناسلی خطرناک

تیپ‌های ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۳۵، ۳۹، ۴۵، ۵۱، ۵۲، ۵۶، ۵۸، ۵۹، ۶۸ و ۶۹ در گروه پرخطر زگیل تناسلی قرار می‌گیرند. به طور کلی به تیپ‌هایی از زگیل تناسلی که ممکن است منجر به سرطان شوند، پرخطر گفته می‌شود. HPV 16 شایع‌ترین نوع HPV پرخطر است که معمولا هیچ علامت قابل توجهی ندارد؛ حتی اگر موجب تغییراتی در دهانه رحم شود. عامل ۵۰% از سرطان‌های دهانه رحم به این تیپ از زگیل تناسلی مربوط می‌شوند.

یکی دیگر از انواع پرخطر زگیل تناسلی HPV 18 است که همانند HPV 16 عموما علائم خاصی را ایجاد نمی‌کند. ۷۰% از سرطان‌های دهانه رحم را به این تیپ زگیل تناسلی می‌توان مرتبط دانست. واکسن گارادسیل در برابر تعدادی از انوع زگیل تناسلی از جمله نوع ۱۶ و ۱۸ می‌تواند محافظت به عمل آورد. همچنین بهتر است راه های انتقال زگیل تناسلی را بدانید تا پیشگیری بهتری را به عمل آورید.

 زگیل تناسلی خطرناک

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی خطرناک داریم ؟

با آزمایش پاپ اسمیر در زنان می‌توان HPV را شناسایی کرد. این آزمایش معمولا جهت تشخیص سرطان دهانه رحم کاربرد دارد. آزمایش HPV فقط برای زنان قابل دسترسی بوده و در صورتی که فرد به ویروس زگیل تناسلی مبتلا باشد، می‌توان تعیین کرد که زگیل تناسلی خطرناک است یا کم‌خطر. آزمایش HPV به عنوان غربالگری معمول برای زنان زیر ۳۰ سال توصیه نمی‌شود زیرا تا این سن اغلب بسیاری از زنان به گونه‌هایی از اچ پی وی دچار می‌شوند که نیاز به درمان خاصی نداشته و خودبخود برطرف خواهند شد.

اگر آزمایش پاپ اسمیر نشان دهد که شما به HPV مبتلا هستید، به این معنا نیست که شما سرطان دهانه رحم دارید، بلکه این احتمال می‌رود که در صورت عدم درمان در آینده به سرطان دهانه رحم مبتلا شوید.

تشخیص ویروس HPV در مردان

زگیل تناسلی هم برای مردان و هم برای زنان می‌تواند خطرناک باشد. جهت تشخیص اچ پی وی که منجر به سرطان می‌شود، هیچ نوع تستی برای آقایان وجود ندارد. البته نوعی آزمایش مقعدی هست که در آن پزشک سلول‌هایی را از اطراف مقعد جدا کرده و در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می‌دهد. در بسیاری از موارد با توجه به علائم باید تعیین نمود که زگیل تناسلی خطرناک است یا کم‌خطر.

HPV در ۸۰ تا ۹۰ درصد از افراد بدون نیاز به درمان از بین می‌رود.

واکسن گارداسیل

علائم زگیل تناسلی

متاسفانه زگیل تناسلی در بیشتر موارد هیچ نوع علائمی ندارد مگر اینکه روی پوست ظاهر شود. در این صورت ممکن است در آقایان برجستگی‌هایی غیر عادی در قسمت مقعد، آلت تناسلی یا بیضه‌ها دیده شود. در خانم‌ها نیز این برجستگی‌ها احتمالا در اطراف واژن یا مقعد به چشم می‌خورد. زگیل‌های تناسلی می‌توانند کوچک، بزرگ، تخت یا شبیه به گل کلم باشند. اگر درمان را پشت گوش بیندازید، شرایط بدتر شده و تعداد زگیل‌ها افزایش خواهد یافت.

نکاتی برای پیشگیری از HPV یا زگیل تناسلی

بهترین راه پیشگیری از زگیل تناسلی خطرناک و همچنین دیگر انواع آن، تزریق واکسن گارداسیل است. در سنین بالای ۱۵ سال این واکسن باید در ۳ نوبت و طی شش ماه تزریق شود. در صورتی‌که متوجه شدید زگیل تناسلی دارید، از رابطه جنسی با شریک جنسی خود باید بپرهیزید.

 راه های پیشگیری از اچ پی وی

بهتر است در رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید اما دقت داشته باشید که HPV از طریق تماس پوست یا پوست منتقل می‌شود نه از طریق ترشحات و مایعات بدن. کاندوم تنها می‌تواند خطر ابتلای افراد به اچ پی وی را کمتر کند. اگر خانم هستید از سن ۲۱ سالگی به بعد هر سال تست پاپ اسمیر دهید تا در صورت ابتلا به اچ پی وی اقدامات درمانی لازم را پیش ببرید.

کدام تیپ HPV خطرناک است ؟

چنانچه اشاره کردیم، HPV 16 و HPV 18 انواع خطرناکی از زگیل تناسلی به حساب می‌آیند که ممکن است منجر به سرطان دهانه رحم یا دیگر سرطان‌های مرتبط با ناحیه تناسلی شوند. درمان زگیل تناسلی با توجه به نوع آن باید صورت گیرد. پس در صورت مشاهده علائم مشکوک در رابطه با این بیماری فورا به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار بگیرید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۱ میانگین: ۵]

1 نظر
  1. فرنوش می گوید

    سلام. من ۳۲ سالمه. چند وقت یکبار باید تست پاپ اسمیر انجام بدم؟ ضمنا ممنون از مقالات خوبتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :