آیا عشق موجب افزایش سلامتی شما می شود ؟


0 319

هیچ کس نمی‌تواند قدرت بی‌نظیر عشق را در زندگی کتمان کند. بارها و بارها در زندگی دیده یا شنیده‌ایم که عشاق واقعی دست به چه کارهای بزرگ و چه از خودگذشتگی‌های باورنکردنی زده‌اند. البته عشق با جنون کاملا متفاوت است و ما در اینجا از عشقی سخن می‌گوییم که با حضورش در زندگی هر فرد می‌تواند از وی انسان بهتر و کامل‌تری بسازد. عشق اگر حقیقی باشد، انسان را از بدی‌ها دور کرده و درون‌مایه وجود را سرشار از نیکی‌ها می‌کند اما احساسی که به غلط نام عشق روی آن گذاشته شده و بیشتر به هوس شبیه است، می‌تواند زندگی انسان را به زوال بکشاند. از رابطه عشق و سلامتی چه می‌دانید؟ آیا می‌دانید که عاشق شدن سلامت جسمی و روانی شما را بهبود خواهد بخشید؟

تاثیر عشق روی مغز

هنگامی‌که به عشق فکر می‌کنید نخستین عضوی از بدن که در ذهنتان تداعی می‌شود، قلب است در حالی‌که عشق مشهودترین تغییرات را در مغز انسان ایجاد می‌کند. از جمله این تغییرات به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

کاهش میزان استرس

با حضور عشق در زندگی، هر چه زمان بیشتر می‌گذرد، از میزان استرس کاسته خواهد شد. احساسات مثبت مرتبط با تولید اکسی توسین و دوپامین می‌تواند به بهبود خلق و خوی افراد کمک کند. تحقیقات حاکی از آن هستند که افراد مجرد که هیچ عشقی در زندگی خود ندارند، نسبت به افرادی که به عشق متعهد هستند، هورمون استرس بیشتری در بدن خود دارند. حقیقت این است که پشتیبانی و همراهی کسی که دوستش دارید در زندگی شما می‌تواند موجب شود تا رویدادهای چالش‌برانگیز زندگی خود را بهتر مدیریت نمایید. مدیریت احساسات نیز قطعا با کاهش سطح استرس می‌تواند بهتر صورت پذیرد.

انزوای اجتماعی به وضوح رابطه‌ای مستقیم با افزایش میزان افسردگی در بدن دارد. آمارها نشان می‌دهند که ازدواج‌های عاشقانه و موفق موجب کاهش مصرف مشروبات الکلی و استفاده از مواد مخدر می‌شوند زیرا به طور مستقیم در بهبود علائم افسردگی موثر هستند.

عشق و سلامتی2

میل به فداکاری کردن

عشق شامل درجاتی از سازش و فداکاری است. ایثار در عشق تا به آنجا پیش می‌رود که حتی ممکن است فرد عاشق به خاطر معشوق از کشوری به کشور دیگر نقل مکان کند در صورتی‌که شاید خیلی مایل به انجام این کار نیز نباشد. شکوفا شدن اوج فداکاری در عشق را می‌توان تا حدود بسیاری به عصب واگ در مغز نسبت داد. این عصب در بسیاری از چیزها از حالت صورت گرفته تا ضربان قلب شما تاثیرگذار است. علت این میزان فداکاری در عشق را می‌توان در این نکته دانست که عاشق همواره دوست دارد معشوق خود را از درد و رنج دور نگه دارد و به همین دلیل است که به ایثاری مثال‌زدنی دست می‌زند.

رابطه عشق و سلامتی

هنگامی‌که یک رابطه عاشقانه به یک رابطه متعهدانه تبدیل می‌شود، سلامت عمومی بدن ارتقاء می‌یابد به طوری‌که کل بدن تحت تاثیر آن قرار می‌گیرند. رابطه عشق و سلامتی مزایای زیر را به همراه می‌آورد:

کاهش فشار خون و بیماری های قلبی

پژوهش‌ها نشان داده‌اند که اشخاص متاهلی که از زندگی زناشویی خود رضایت دارند نسبت به افراد مجرد، فشار خون بهتری دارند. فشار خون بالا یکی از دلایل بیماری‌ها و حملات قلبی است. بنابراین با حضور عشق حقیقی در زندگی می‌توانیم کمتر شاهد ناراحتی‌های قلبی و اختلالات فشار خون باشیم.

بهبود سیستم ایمنی بدن

گفتیم که رابطه عشق و سلامتی به گونه‌ای است که وجود عشق می‌تواند سبب کاهش میزان استرس و افسردگی شود. استرس بالا و افسردگی خود از عوامل تاثیرگذار در تضعیف سیستم ایمنی بدن هستند. بنابراین بدیهی است که اگر از شدت آنها بکاهیم به ارتقاء سیستم ایمنی بدن کمک خواهیم کرد. محققان چنین برآورد کرده‌اند که افرادی که با عشق زندگی می‌کنند، هنگامی که در معرض ویروس آنفلوانزا یا سرماخوردگی قرار می‌گیرند، کمتر بیمار خواهند شد. اما قضیه در مورد افراد مضطرب و افسرده کاملا متفاوت است و این افراد بیش از سایرین به بیماری‌هایی نظیر سرماخوردگی مبتلا خواهند شد. جالب است بدانید که حتی طول دوره بیماری و شدت آن نیز در افراد عاشق کمتر از دیگران است.

رابطه طول عمر با عشق

حضور در یک رابطه عاشقانه می‌تواند موجب شود تا شما زندگی طولانی‌تری را تجربه نمایید. بر اساس مطالعات آمار مرگ و میر افراد مجرد در مقایسه با افراد متاهل و عاشق ۲۴% بیشتر است. هرچه میزان رضایت افراد متاهل از زندگی خود بیشتر باشد، طول عمر بیشتری خواهند داشت. گزارش‌ها نشان می‌دهند که اگر متاهلین از زندگی زناشویی خود کاملا خوشنود باشند ۳.۲ برابر بیشتر از متاهلینی که از زندگی خود رضایت ندارند، عمر می‌کنند.

 عشق و سلامتی3

عشق مسکنی برای دردها

مطالعات چنین نشان می‌دهند که بخشی از مغز که کنترل درد را بر عهده دارد، در زوجین عاشق بیش از دیگران فعال است. در مطالعه‌ای که روی ۱۲۷۰۰۰ فرد بزرگسال انجام شد، افراد عاشق کمتر از سردرد و کمردرد شکایت می‌کردند. هرچه ازدواج عاشقانه‌تر باشد و رضایتمندی بیشتری را به ارمغان بیاورد، دردهای جسمی کمتر احساس خواهند شد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که حتی هنگامی که عشاق به عکس معشوق خود نگاه می‌کنند، احساس دردهای جسمانی در آنها کاهش خواهند یافت.

افزایش میل جنسی

هنگامی‌که فردی نسبت به دیگری احساس عشق دارد، واضح است که میل جنسی در وی بیش از گذشته خواهد بود. اگر سیستم جنسی در انسان به خوبی کار کند، در سلامت روان و جسم تاثیر می‌گذارد؛ از این رو رابطه عشق و سلامتی را از این منظر نیز می‌توان بررسی کرد. همراه با عاشق شدن هورمون‌های جنسی دست به دست هم می‌دهند تا اشتیاق برای برقراری رابطه جنسی بیشتر شود و در نتیجه مزایای قابل توجهی از لحاظ سلامتی عاید انسان شود.

کلام پایانی

در این مطلب به برخی از جنبه‌های مثبتی که در رابطه عشق و سلامتی مطرح می‌شود، اشاره کردیم. وجود نعمت بزرگی به نام عشق در زندگی می‌تواند سبب بهبود عملکرد مغز، قلب و سیستم ایمنی بدن شده و به طور کلی سلامت عمومی بدن را بهبود بخشد. همچنین عشق از لحاظ روانی نیز روی انسان تاثیر گذاشته و افسردگی و اضطراب را کاهش می‌دهد. مشکلات روانی و جسمی همواره به یکدیگر مرتبط هستند و هنگامی که هر دوی آنها بهبود یابند، قطعا طول عمر بیشتری در انتظار فرد خواهد بود پس عاشق شوید تا بیشتر زندگی کنید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :