چه کنم لک ها و کک و مک صورتم از بین برود ؟


2 847

لک‌های تیره روی پوست می‌توانند بر جای مانده از اسکار آکنه باشند یا بر اثر تغییرات هورمونی و قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید روی صورت نمایان شوند. کک و مک نیز یا ریشه ارثی دارد یا باز هم اشعه مضر خورشید عامل ایجاد کننده آن است. برای درمان لک صورت کرم‌ها و محصولات مختلفی در بازار وجود دارد اما هرگز بدون شناخت و اطلاعات کافی نباید به سراغ مصرف آنها بروید. اگر به دنبال ضد لک قوی صورت هستید، این مطلب را حتما بخوانید تا جزئیات بیشتری را در این زمینه بیاموزید.

روش های درمان لک صورت

رایج‌ترین روشی که برای از بین بردن لک صورت از آن استفاده می‌شود، استفاده از انواع کرم‌های ضد لک یا کرم روشن کننده پوست است. از جمله این کرم‌ها به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

کرم ها و سرم های حاوی هیدروکینون

استفاده موضعی از محلول‌های حاوی هیدروکینون به روشن شدن پوست و از بین رفتن لک‌ها کمک می‌کند. سازمان غذا و دارو آمریکا غلظت این ماده فعال را در کرم‌های بدون نسخه تا ۲% و در کرم‌هایی که تنها با نسخه پزشک ارائه می‌شوند، تا ۱۲% مجاز دانسته است. هیدروکینون در غلظت‌های بالا ممکن است خطراتی را بوجود آورد؛ به همین دلیل در محصولات آرایشی مقدار استفاده از آن باید به طور دقیق تعیین شود. یکی از نگرانی‌های مطرح شده در مورد استفاده از هیدروکینون در غلظت‌های بالا احتمال افزایش ریسک ابتلا به سرطان است اما تحقیقات در این زمینه کامل نیست و به قطعیت نمی‌توان سخن گفت.

 سرم هیدروکینون

توصیه کلی بر این است که افراد از محصولات حاوی هیدروکینون فقط در کوتاه مدت و با مشورت پزشک استفاده کنند. در صورت ایجاد سوزش یا بروز تیرگی در سطح پوست، استفاده از هیدروکینون بلافاصله باید قطع شود.

محلول های حاوی رتینوئید

یکی دیگر از روش‌های درمان لک صورت استفاده از محصولاتی مانند رتین-آ و رینوا است. این محصولات حاوی اسید رتینوئیک بوده و باعث افزایش فعالیت سلول‌ها، تسریع لایه‌برداری و رشد پوست سالم می‌شوند. اگر از محلول‌های حاوی رتینوئید استفاده می‌کنید، دقت داشته باشید که ممکن است با ایجاد خشکی روی پوست، پوست شما را نسبت به اشعه خورشید حساس‌تر کند بنابراین حتما در کنار آن از یک ضدآفتاب قوی کمک بگیرید. این نوع روش برای از بین بردن لک صورت ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا نتیجه دهد؛ بنابراین باید صبور باشید.

یکی از بهترین و موثرترین راه‎‌ها برای پیشگیری از بروز لک‌های قهوه و تیره روی پوست، استفاده از کرم ضد آفتاب در زمان قرار گرفتن در معرض نور خورشید است.

آفتاب

لیزر درمانی و لایه برداری

برای روشن کردن نقاط تیره روی پوست از لیزر درمانی نیز می‌توانید استفاده کنید. در برخی از لیزردرمانی‌ها رنگدانه پوست مورد هدف قرار می‌گیرد در حالی‌که بعضی دیگر با برداشتن لایه به لایه پوست عملکرد خود را انجام می‌دهند. با این روش لایه‌های تیره پوست سوزانده می‌شود. لیزر درمانی انواع مختلفی داشته و معمولا خیلی زودتر از اسکراب لایه بردار صورت جواب می‌دهد. البته دقت داشته باشید که روشن کردن تیرگی‌های پوست با لیزر ممکن است عوارضی همچون ورم، قرمزی، زخم، عفونت و تغییر در بافت پوست را در پی داشته باشد.

لایه بردارهای شیمیایی برای درمان لک صورت

در محصولات لایه‌بردار شیمیایی معمولا از اسیدهای ملایمی برای تجزیه سلول‌های مرده پوست یا لایه بالایی پوست استفاده می‌شود. حذف این لایه می‌تواند به داشتن پوستی سالم‌تر و یکدست‌تر کمک کند. در لایه‌بردارهای شیمیایی احتمالا از آلفا هیدروکسی اسید (AHA)، آزلائیک اسید، بتا هیدروکسی اسید، اسید گلیکولیک، اسید لاکتیک، اسید ماندلیک و اسید سالیسیلیک استفاده می‌شود. برخی از این کرم‌ها بدون نسخه و بعضی دیگر حتما با نسخه پزشک قابل تهیه هستند. استفاده بیش از حد از لایه‌بردارها می‌تواند منجر به سوزش یا التهاب پوست شود؛ از این رو حتما مطابق با دستوری که پزشک داده است از آنها استفاده نمایید.

استفاده از کرم های ضد لک بدون نسخه

ترکیبات رایجی که عموما در این نوع محصولات کاربرد دارند، عبارتند از:

 • ویتامین C
 • آزلائیک اسید
 • عصاره انار
 • بتاکاروتن
 • عصاره شیرین بیان

این نوع روشن‌کننده‌های پوست ملایم هستند اما همچنان ممکن است شما به ترکیبات بکار رفته در آنها حساسیت داشته باشید؛ پس در صورت مشاهده هر نوع واکنش آلرژیک مشکل را با پزشک در میان بگذارید.

 درمان لک صورت

درمان سریع لک صورت با طب سنتی

طب سنتی بر این باور است که افرادی که دارای طبع سرد و خشک هستند، بیش از سایرین دچار لک صورت خواهند شد. در واقع اطبای طب سنتی اعتقاد ندارند که با ماسک‌های گیاهی به اندازه کرم‌ها می‌توان در رفع لک‌های صورت و بدن موفق عمل کرد اما قطعا روش‌هایی وجود دارد که به کمک آنها می‌توان به طور طبیعی لک‌ها را کمرنگ‌تر کرد. استفاده از ژل آلوئه ورا یکی از این راه‌ها است. استفاده از روغن بادام نیز می‌تواند در از بین بردن لک‌ها موثر عمل کند.

ماسک جعفری نیز گزینه مناسبی برای از بین بردن لک صورت می‌تواند باشد. به این منظور باید با استفاده از جعفری خرد شده، آب لیمو و عسل یک ترکیب خمیری شکل درست کرده و به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست قرار داد. اگر هر روز این عمل تکرار شود، نتیجه قابل قبولی را مشاهده خواهید کرد.

قرص برای درمان لک صورت

اگر می‌خواهید قرص ضد لک به طور موضعی استفاده کنید، می‌توانید کپسول ژله ای ضد لک قوی فاقد هیدروکینون لایتن میکرودرم را امتحان نمایید. این محصول با داشتن عصاره شیرین بیان، لیکوپن و همچنین ویتامین های E و C لک‌های ناشی از آفتاب، افزایش سن و داروهای ضد بارداری را از بین می‌برد. محتویات این کپسول روزانه یکبار باید به پوست مالیده شود تا اثرات استفاده از آن را ببینید.

روش های درمان کک و مک

کک و مک حتی اگر ریشه در عوامل ژنتیکی داشته باشد، فردی با داشتن آن روی پوست خود متولد نخواهد شد. کک و مک‌ها لک‌هایی به رنگ قهوه‌ای روشن هستند که حاوی رنگدانه ملانین بوده و دردناک یا خطرناک به حساب نمی‌آیند. به منظور درمان کک و مک به موارد زیر دقت نمایید:

 • مصرف ضد آفتاب را فراموش نکنید؛ ضد آفتاب به از بین بردن کک و مک کمک نمی‌کند اما موجب پیشگیری از بروز کک و مک‌های جدید خواهد شد. ضد آفتاب حداقل ۱۵ دقیقه قبل از خروج از منزل باید استفاده شده و هر ۲ ساعت یکبار نیز تجدید شود.
 • درمان کک و مک با لیزر بیش از ۵۰% از کک و مک‌ها را از بین خواهد برد. معمولا لیزر درمانی به این منظور در چندین جلسه باید صورت گیرد.
 • در کرایوتراپی یا کرایوسرجری از سرمای شدید به شکل نیتروژن مایع برای یخ زدایی و تخریب سلول‌های غیرطبیعی پوست استفاده می‌شود. این روش منجر به کاهش کک و مک خواهد شد.
 • کرم محو کننده موضعی نیز می‌تواند تولید ملانین را سرکوب کرده و مناطق تیره پوست را روشن کند.
 • کرم رتینوئید موضعی یک ترکیب ویتامین A است که به جلوگیری از بروز کک و مک‌های جدید کمک می‌کند.
 • لایه بردارهای شیمیایی می‌توانند به لایه‌های میانی پوست نفوذ کرده و شدت رنگ کک و مک‌ها را کاهش دهند.
 • درمان خانگی برای از بین بردن کک و مک نیز گزینه مناسبی است و به این منظور می‌توان از لیمو، عسل، ماست، پیاز و … کمک گرفت. این نوع روش‌ها اگرچه از نظر علمی اثبات نشده‌اند اما بر اساس تجارب فردی مصرف‌کنندگان در کاهش کک و مک می‌توانند موثر باشند.

 درمان خانگی لک صورت

کلام آخر

در این مطلب روش‌های درمان لک صورت و همچنین کک و مک را برای شما شرح دادیم. در پایان می‌توان اضافه کرد که برای نتیجه گیری قطعی در از بین بردن لک‌ها، بهتر است با پزشک متخصص پوست مشورت کنید. درمان‌های ذکر شده در این مطلب اگر به شکل اصولی صورت نگیرند، حتی ممکن است لک‌های روی صورت شما را بدتر کنند؛ بنابراین بدون اطلاعات کافی وارد عمل نشوید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۵ میانگین: ۴.۲]

2 نظرات
 1. نازنین می گوید

  سلام. دختر ۱۲ ساله من یک لک قهوه ای کمرنگ روی صورتش افتاده. می تونم براش از کرم ضد لک استفاده کنم؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   می توانید از سرم های روشن کننده استفاده کنید و حتما حتما در کنار ضد آفتاب استفاده شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :