آیا قرص لیمو برای لاغری مناسب است ؟

2 743

بسیاری از افراد در مواجه شدن با اضافه وزن و چاقی به هر دری می‌زنند تا بتوانند حتی چند کیلو وزن کم کنند و به تناسب اندام قبلی خود دست یابند. چاقی نه تنها جلوه‌ای ناخوشایند در ظاهر افراد ایجاد می‌کند بلکه از لحاظ سلامتی نیز صدماتی را به بدن می‌زند که گاه جبران‌ناپذیر هستند. یکی از قرص‌هایی که ممکن است برای کاهش وزن پیشنهاد ‌شود، قرص لیمو است. در این مطلب به بررسی فواید قرص لیمو برای لاغری و همچنین عوارض احتمالی آن می‌پردازیم.

فواید پوست لیمو برای کاهش وزن

از پوست لیمو در دستور پخت برخی غذاها استفاده می‌شود. اما ارزش پوست لیمو بیش از اینها است و به هدف کاهش وزن نیز می‌توان از آن بهره گرفت. پوست لیمو ترش از تجمع چربی در بدن پیشگیری کرده و در کاهش اشتها نیز موثر است. پوست لیمو حاوی فیبر پکتین بوده و مصرف آن با ایجاد احساس سیری به کمتر خوردن غذا و در نتیجه لاغر شدن کمک خواهد کرد. دقت کنید که آب لیمو فاقد پکتین است و برای کاهش وزن تاثیر پوست لیمو را ندارد. پوست لیمو ترش همچنین حاوی پلی فنول است که مانع از تجمع چربی در بدن می‌شود.

معرفی قرص لیمو برای لاغری

قرص لیمو نوعی قرص لاغری است که حاوی اسانس پوست لیمو ترش بوده و سرعت متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد. این محصول با کاهش احساس گرسنگی، اشتها را نیز کم می‌کند و در بهبود کنترل وزن موثر است. قرص لیمو در دسته قرص‌های چربی‌سوز نیز قرار می‌گیرد. بهتر است در اینجا با یکی از بهترین قرص‌های لیمو آشنا شوید:

کپسول نرم لیمو ترش باریج

شرکت باریج اسانس در دو دوز مختلف کپسول نرم لیمو ترش را روانه بازار کرده است: کپسول نرم لیمو ترش ۷۵ میلی گرم باریج اسانس و کپسول نرم لیمو ترش ۲۵ میلی گرم باریج اسانس که تنها از لحاظ دوز با یکدیگر متفاوت هستند و مصرف هر یک از آنها منجر به کاهش وزن خواهد شد. اثرات قرص لیمو برای لاغری تنها به دلیل اسانس پوست لیمو ترش که در آن به کار رفته است، مربوط می‌شود و حاوی ترکیبات دیگری نیست.

 کپسول نرم باریج

قرص لیمو چگونه به لاغر شدن کمک می کند ؟

چنانچه اشاره کردیم، قرص لیمو به ۲ طریق منجر به کاهش وزن خواهد شد:

کاهش اشتها: اسانس پوست لیمو ترش حاوی ترکیباتی است که موجب احساس سیری در بدن می‌شوند.

چربی سوزی: این قرص خاصیت چربی‌سوزی نیز دارد و مانع از جمع شدن چربی‌ها و در نتیجه افزایش وزن در بدن می‌شود.

اثرات فارماکولوژیک قرص لیمو

در یک کارآزمایی بالینی ۴۸ نفر از افراد ۱۵ تا ۶۵ سال که دارای اضافه وزن بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. این ۴۸ نفر به ۲ گروه ۲۴ نفره تقسیم شدند. به یک گروه کپسول زیره و لیمو داده شد و به گروه دیگر دارونما. این افراد به مدت ۸ هفته ۲ بار در روز هنگام ناهار و شام از کپسول لیمو و کپسول زیره استفاده کردند؛ به طوری‌که کپسول نرم لیمو را نیم ساعت قبل از غذا و کپسول نرم زیره را بعد از غذا مورد مصرف قرار دادند. پس از ۸ هفته تغییرات وزنی هر دو گروه چه آنها که دارونما خورده بودند و چه آنها که قرص لیمو استفاده کرده‌ بودند، بررسی شد.

این مطالعه نشان داد که گروهی که از داروی واقعی به جای دارونما استفاده کرده بودند، تغییرات مشهودی در وزن و BMI خود داشتند. در این تحقیق مشخص شد که مصرف ترکیب کپسول نرم لیمو و زیره به مدت ۸ هفته تاثیرات مفیدی در کاهش و کنترل وزن می‌تواند داشته باشد.

در مورد زیره نیز باید گفت که این ادویه نیز سرعت سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد و بر کاهش اشتها نیز موثر است و از این رو برای کاهش وزن ماده مناسبی به شمار می‌‎آید.

اگر از قرص لیمو در کنار قرص زیره استفاده کنید، نتایج بهتری را در لاغری کسب خواهید کرد.

به این منظور می‌توان از کپسول نرم زیره ۲۵ میلی گرم باریج اسانس استفاده کرد.

زیره

بهترین زمان مصرف قرص لیمو

قرص لیمو برای لاغری ۲ بار در روز باید مورد استفاده قرار بگیرد و هر بار ۱ عدد کپسول استفاده شود. بهتر است قبل از ناهار و شام کپسول نرم لیمو ترش را همراه با یک لیوان آب مورد استفاده قرار دهید تا بهترین نتیجه را برای کاهش وزن کسب نمایید. پس از مصرف این فرآورده درب آن را محکم بسته و دور از نور در دمای ۱۵ الی ۳۰ درجه سانتیگراد نگهداری نمایید.

توجه داشته باشید که بهتر است به هنگام مصرف این مکمل لاغری، به مقدار کافی تحرک و فعالیت بدنی داشته باشید و از مصرف غذاهای چرب و شیرین بپرهیزید تا در کاهش وزن بتوانید موفق‌تر عمل نمایید.

دیگر فواید قرص لیمو

از دیگر مزایای استفاده از قرص‌های حاوی لیمو می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • کاهش کلسترول بد در خون
  • کاهش تری گلیسیرید

مصرف این قرص همچنین ممکن است قند خون ناشتا را نیز کاهش دهد.

با مصرف قرص لیمو چند کیلو وزن در یک ماه می توان کم کرد ؟

پاسخ به این پرسش ساده نیست زیرا عوامل مختلفی در کاهش وزن یک فرد موثر هستند. مثلا اگر شما همزمان با مصرف این قرص در رژیم غذایی خود نیز اصلاحاتی را انجام دهید و مصرف کربوهیدرات و چربی را به حداقل برسانید، شاهد کاهش وزن بیشتری خواهید بود. همچنین مقدار فعالیت بدنی شما نیز در مقدار کاهش وزن بسیار موثر است. در حالت کلی می‌توان گفت که به طور معمول با رعایت موارد بالا می‌توانید ۲ تا ۵ کیلو کاهش وزن در طی ۲۰ روز داشته باشید. اما این مقدار دقیق نیست و اگر فعالیت بدنی خود را بیشتر نکنید و رژیم خود را تغییر ندهید، کاهش وزن شما ممکن است در حد ۱ کیلوگرم در ماه باشد.

 قرص لاغری

عوارض جانبی و تداخل دارویی قرص لیمو

بر اساس گزارش‌ها می‌توان گفت که مصرف قرص لیمو برای لاغری اگر طبق دستور ارائه شده صورت گیرد، معمولا هیچ نوع عارضه جانبی به همراه نخواهد داشت. همچنین از آنجایی که در این قرص از مواد طبیعی استفاده شده است، اغلب تداخل دارویی با دیگر داروها ندارد اما به هر حال توصیه می‌شود که در این زمینه نظر پزشک را جویا شوید.

قرص لیمو در دوران بارداری و شیردهی نباید مورد استفاده قرار گیرد زیرا مدارک کافی در مورد بی‌خطر بودن آن وجود ندارد.

همچنین افراد مبتلا به افت فشار خون نیز بهتر است از مصرف قرص لیمو بپرهیزند.

سخن پایانی

قرص لیمو برای لاغری می‌تواند بسیار موثر و چاره‌ساز باشد. این فرآورده به دو طریق کاهش وزن را در پی دارد. اول آنکه اشتها را کم می‌کند و دوم آنکه در افزایش متابولیسم و چربی‌سوزی بدن نقش دارد. دقت کنید که اگر همزمان با مصرف این قرص مصرف کربوهیدرات و چربی‌ها را کاهش ندهید و به مقدار کافی فعالیت بدنی نیز نداشته باشید، نمی‌توانید در زمینه کاهش وزن به هدف دلخواه خود برسید.

2 نظرات
  1. بهزادی می گوید

    آیا مصرف لیمو ترش بعد از غذا باعث چربی سوزی میشه؟

    1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

      سلام کاربر عزیز خیر این کار را انجام نمی دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.