آیا قرص چربی سوز باعث ریزش مو می شود؟

امتیاز دهید

شاید در اطراف خود شنیده باشید که برخی از افراد می‌گویند با خوردن قرص‌های لاغری یا مکمل‌های چربی‌سوز دچار ریزش مو شده‌اند. آیا چنین خبری صحت دارد؟ این مطلب به بررسی قرص چربی سوز و ریزش مو اختصاص دارد؛ پس اگر مایلید همراه ما باشید تا به پاسخی قانع‌کننده برای خود دست یابید. قرص چربی […]

قرص چربی سوز و ریزش مو

شاید در اطراف خود شنیده باشید که برخی از افراد می‌گویند با خوردن قرص‌های لاغری یا مکمل‌های چربی‌سوز دچار ریزش مو شده‌اند. آیا چنین خبری صحت دارد؟ این مطلب به بررسی قرص چربی سوز و ریزش مو اختصاص دارد؛ پس اگر مایلید همراه ما باشید تا به پاسخی قانع‌کننده برای خود دست یابید.

قرص چربی سوز ورزشی چیست؟

قرص چربی‌سوز نوعی مکمل است که به منظور تسریع چربی‌سوزی در بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد تا لاغر شدن میسر شود. در قرص چربی سوز معمولا از اسیدهای آمینه مثل ال کارنیتین، مواد مغذی مثل ویتامین‌ها و املاح معدنی و همچنین عصاره‌های گیاهی مثل چای سبز استفاده می‌کنند. این نوع از مکمل‌های چربی‌سوز بیشتر توسط ورزشکاران و بدنسازان مورد مصرف قرار می‌گیرند تا به واسطه آنها اندامی زیباتر و به اصطلاح ورزشی‌تر داشته باشند. هم آقایان و هم خانم‌ها از طرفداران مصرف چربی‌سوزهای ورزشی هستند.

قرص چربی سوز گیاهی چیست؟

نوع دیگری از مکمل چربی‌سوز نیز وجود دارد که الزاما مخصوص ورزشکاران نیست و همه افراد می‌توانند از آن بهره بگیرند. در قرص چربی سوز گیاهی معمولا از عصاره گیاهان مختلف استفاده می‌شود تا سوخت و ساز چربی‌ها و متابولیسم در بدن با سرعت بیشتری انجام گیرد و به کاهش چربی‌های بدن و در نتیجه لاغر شدن کمک شود. قرص‌های چربی‌سوز گیاهی معمولا بسیار کم‌عارضه هستند و به همین دلیل از خرید آنها استقبال زیادی صورت می‌گیرد.

  قرص های چربی سوز

قرص چربی سوز و ریزش مو

قرص چربی سوز نوعی قرص لاغری است. کدام نوع از قرص چربی سوز ممکن است موجب ریزش مو شود؟ مسلما قرص چربی‌سوز گیاهی که در ترکیبات آن فقط از عصاره گیاهان استفاده می‌کنند، عاملی برای ریزش مو نیست. پس ما در اینجا در مورد قرص چربی سوز ورزشی صحبت می‌کنیم که به گفته برخی از افراد با مصرف آنها دچار ریزش مو شده‌اند. به طور کلی ریزش مو در نتیجه عوامل مختلفی ایجاد می‌شود که برخی از مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر است:

 • آلوپسی آندروژنیک: نوعی از طاسی است که ریشه در عوامل ارثی و ژنتیکی دارد.
 • آلوپسی آره آتا: ریزش ناگهانی مو به دلیل بیماری‌های خود ایمنی.
 • تلوژن افلوویوم: ریزش موقت موی سر که به عوامل مختلفی مرتبط است.

Telogen effluvium به طور اختصاصی یک علت واحد ندارد و در نتیجه استرس، بارداری، ابتلا به برخی از بیماری‌ها یا تغذیه نامناسب می‌تواند حاصل شود. در بسیاری از مقالات علمی هیچ ارتباطی بین قرص چربی سوز و ریزش مو ذکر نشده است اما با این حال در ادامه برخی از ادعاها و اظهارات را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تاثیر قرص چربی سوز روی ریزش مو صحت دارد؟

وقتی صحبت از قرص‌های چربی‌سوز می‌شود، باید ببینیم دقیقا چه قرصی مد نظر است و چه ترکیباتی را شامل می‌شود! اگر ترکیباتی طبیعی شامل مواد مغذی در آن بکار رفته باشد، مسلما موجب ریزش مو نخواهد شد اما در برخی از قرص‌ها از تستوسترون و استروئیدهای آنابولیزان استفاده می‌شود که عاملی برای ریزش مو به شمار می‌آیند. هر نوع قرص یا کپسولی که به طور اختصاصی روی تعادل هورمون‌های بدن تاثیر بگذارد می‌تواند به ریزش مو منجر شود. در غیر این صورت قرص‌های چربی‌سوز مثل قرص ال-کارنیتین ریزش مو به وجود نخواهند آورد. داروهایی که روی هورمون‌های بدن تاثیر می‌گذارند می‌توانند رویش موهای زاید را در بدن خانم‌ها زیاد کرده و منجر به کلفت شدن صدا نیز شوند. ترکیبات ذکر شده در این قرص‌ها می‌تواند به طور مستقیم روی سلامت بیضه آقایان نیز تاثیر بگذارد.

  قرص چربی سوز برای لاغری

از طرف دیگر هر چیزی که متابولیسم را به سرعت تغییر دهد خود می‌تواند عاملی برای نوسان هورمون‌ها در بدن بوده و ریزش مو را حاصل کند. اگر در پی کاهش وزن سریع و غیر اصولی باشید، بعید نیست که دچار ریزش مو شوید زیرا در این صورت بر اثر رژیم‌های سخت کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن به وجود می‌آید و همان‌طور که حتما می‌دانید کمبودهای تغذیه‌ای عاملی مهم برای ریزش مو به شمار می‌آیند.

کافئین و افدرین دو ترکیب بسیار مهم در قرص‌های چربی‌سوز هستند. کافئین با افزایش تولید گرما در بدن و افدرین با کاهش اشتها منجر به کاهش وزن خواهند شد. اگر بیش از مقدار مجاز از این ماده استفاده شود، یکی از عوارض جانبی حاصله ریزش مو خواهد بود.

جلوگیری از ریزش مو ناشی از قرص های لاغری

گفتیم که قرص چربی سوز و ریزش مو در رابطه مستقیم با یکدیگر نیستند اما با این وجود برخی از افراد ادعا می‌کنند که با مصرف این نوع قرص‌ها بخشی از موهای خود را از دست داده‌اند. این افراد احتمالا:

 • یا از قرص‌های چربی سوزی استفاده کرده‌اند که دارای استانداردهای لازم برای فروش نبوده است و از مراکز غیر معتبر خریداری شده است.
 • یا از قرص چربی سوزی استفاده کرده‌اند که روی هورمون‌های بدن تاثیر گذاشته و اختلال به وجود آورده است.
 • یا بیش از مقدار مجاز و بدون توجه به دوز مصرفی از داروی مورد نظر استفاده کرده‌اند.

  ریزش مو

به منظور پیشگیری از ریزش مو که علت آن ممکن است به چربی‌سوزها مرتبط باشد، به موارد زیر دقت کنید:

 • قرص چربی‌سوز را حتما از داروخانه بخرید و به ترکیبات و مقدار مصرف آن دقت کنید.
 • برنامه کاهش وزن خود را زیر نظر یک متخصص تغذیه و با کمک مربی ورزشی پیش ببرید.
 • به دنبال رژیم‌های لاغری و استفاده از قرص‌هایی نباشید که در کوتاه مدت کاهش وزن زیادی را برای شما به همراه داشته باشند.
 • اگر رژیم گرفته و برای لاغری قرص مصرف می‌کنید، غذاهای غنی از پروتئین و اسیدهای چرب امگا 3 را حتما در برنامه غذایی خود جای دهید تا به تغذیه موها کمک شود.
 • همواره بدن خود را هیدراته نگه دارید زیرا کم‌آبی بدن می‌تواند در تشدید ریزش مو تاثیر داشته باشد.

در رابطه با fat burner ها یا همان قرص‌های چربی سوز به این نکته دقت داشته باشید که این نوع محصولات در اکثر مواقع تنها در صورتی موثر خواهند بود که در کنار ورزش و رژیم غذایی مناسب مورد استفاده قرار گیرند.

اسلیم کوییک و ریزش مو

قرص اسلیم کوییک یک قرص لاغری گیاهی است که با تاثیر روی کاهش اشتها باعث کمتر غذا خوردن و در نتیجه لاغری می‌شود. این قرص سوخت و ساز چربی‌ها را در بدن انسان افزایش می‌دهد. از آنجایی که مصرف اسلیم کوییک باعث می‌شود فرد کمتر غذا بخورد، در دراز مدت ممکن است کمبود مواد مغذی در بدن ایجاد شود. در بسیاری از موارد کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی، ریزش مو را به همراه دارد. در این موارد توصیه می‌شود به منظور جلوگیری از ریزش مو، در کنار اسلیم کوییک از مکمل‌های تقویتی مثل مولتی ویتامین استفاده شود.

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی رابطه قرص چربی سوز و ریزش مو پرداختیم. به طور کلی در منابع علمی ذکر نشده که بین این دو مورد رابطه مستقیمی وجود دارد اما گزارشات نشان داده است که چنانچه قرص چربی‌سوز حاوی ترکیباتی باشد که در تنظیم هورمون‌های بدن اختلال ایجاد کند، ممکن است ریزش مو به وجود آید. همچنین استفاده بیش از حد از قرص‌های لاغری و عدم توجه به مقدار مصرف را نیز می‌توان یکی دیگر از عوامل ریزش مو دانست.

مطالب مرتبط
بحث و تبادل نظر
guest

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
غلامی
غلامی

برای درمان ریزش مو هیرویت بخوریم یا زینک پلاس؟

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  غلامی

سلام دوست عزیز
اگر ریزی موی شما ناشی از کمبود ویتامین است پیشنهاد می کنم یک دوره 3 ماهه هیرویت مصرف کنید.