دمنوش لاغری دمنوش لاغری

بهترین مولتی ویتامین برای لاغری و افزایش سوخت و ساز بدن


6 27565

کاهش وزن کار ساده‌ای نیست و مرحله به مرحله و به مرور باید صورت گیرد تا انجام آن اصولی و تاثیرگذار باشد. هیچ دارویی نمی‌تواند آنقدر معجزه‌گر باشد که در مدت زمانی کوتاه کاهش وزنی چشمگیر برای شما ایجاد کند. برای لاغر شدن لازم است تا مقدار کالری دریافتی شما از طریق مواد غذایی کمتر از مقدار کالری باشد که در طی روز از طریق فعالیت می‌سوزانید. اگر هدف کاهش وزن دارید، باید علاوه بر اصلاح رژیم غذایی خود، ورزش را هم به برنامه روزانه خود بیفزایید تا در نتیجه‌گیری موفق باشید. ضمنا مصرف برخی ویتامین‌ها و املاح معدنی نیز در این راه می‌توانند شما را یاری کنند تا زودتر به نتیجه برسید. بهترین مولتی ویتامین برای لاغری موضوعی است که در این مطلب به آن می‌پردازیم.

خرید قرص مولتی ویتامین و مینرال از داروخانه آنلاین مثبت سبز همین حالا و تنها با یک کلیک مقدور است.

آیا ویتامین ها واقعا برای لاغری موثر هستند ؟

مصرف برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌تواند این اطمینان را برای شما حاصل کند که بدنتان عملکرد خود را به طور صحیح انجام می‌دهد و بنابراین لاغر شدن طی مراحل ساده‌تری مقدور خواهد بود. یک رژیم غذایی متعادل و مناسب می‌تواند نیاز بدن شما به مواد مغذی را به طور کامل برطرف نماید اما متاسفانه در دنیای مدرن امروز اکثر افراد از تغذیه مناسب برخوردار نیستند و در نتیجه کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی همراه آنها است. اگر فکر می‌کنید رژیم غذایی کامل و مناسبی ندارید، در این صورت برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی در قالب مکمل می‌توانند در مسیر لاغری برای شما مفید واقع شوند و سوخت و ساز بدن را بهبود بخشند. همه ویتامین‌ها و املاح معدنی به یک اندازه در کاهش وزن موثر نیستند و تنها از تعدادی از آنها در این زمینه می‌توان بهره‌مند شد.

 مولتی ویتامین برای لاغری

معرفی بهترین مولتی ویتامین برای لاغری

مولتی ویتامین و مینرالی برای لاغری مناسب است که حاوی ویتامین‌ها و املاح معدنی زیر باشد:

ویتامین های گروه B

۸ ویتامین در گروه ویتامین‌های ب جای می‌گیرند: B1، B2، B3، B5، B6، B7، B9 و B12 که همگی آنها محلول در آب بوده و در متابولیسم بدن نقشی اساسی دارند. عملکرد اصلی ویتامین‌های B این است که به بدن کمک می‌کنند تا سوخت و ساز کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها به خوبی انجام گیرد و بدن بتواند از انرژی ذخیره شده در مواد غذایی نیز استفاده کند. به زبان ساده‌تر سطح پایین یکی از ویتامین‌های گروه B می‌تواند موجب شود تا سوخت و ساز بدن به خوبی صورت نگیرد و در نتیجه لاغر شدن به سادگی میسر نباشد.

 خرید مولتی ویتامین مینرال

به عنوان مثال ویتامین B1 به سلول‌های بدن کمک می‌کند تا کربوهیدرات را به انرژی تبدیل کند و چنانچه عملکرد خود را به خوبی انجام ندهد، به راحتی نمی‌توان وزن کم کرد. بنابراین بهترین مولتی ویتامین برای لاغری می‌تواند قرص ویتامین B کمپلکس باشد که همه ویتامین‌های B را در خود جای داده است.

ویتامین B12 در هیچ یک از محصولات گیاهی وجود ندارد بنابراین به خصوص گیاه‌خوارانی که قصد لاغرشدن دارند، باید نسبت به تامین این ویتامین از طریق مصرف مکمل‌ها اقدام نمایند.

ویتامین D

بدن انسان برای جذب کلسیم و حفظ سلامت استخوان‌ها به ویتامین D که بهترین منبع آن نور خورشید است، نیاز دارد. اما امروزه بیشتر مردم به مدت زمان کافی زیر نور آفتاب نیستند و در نتیجه کمبود ویتامین D دارند. ویتامین D در برخی از مواد غذایی مثل ماهی‌های چرب یافت می‌شود اما دشوار است که بتوان مقدار مورد نیاز بدن از این ویتامین را تنها از طریق خوراکی‌ها تامین کرد. بر اساس برخی از مطالعات مشخص شده است که مقدار ویتامین دی در افراد چاق اغلب اندک است و شاید بتوان با تامین این ویتامین برای بدن به لاغر شدن آنها کمک کرد.

 ویتامین دی

به عنوان مثال مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۱ نشان داد که بزرگسالانی که دارای اضافه وزن هستند و از مکمل‌های کلسیم و قرص ویتامین D استفاده می کنند به طور قابل توجهی بیش از افرادی که هیچ مکمل مصرف نمی کنند چربی اطراف شکم را از دست می‌دهند. با این وجود در این زمینه هنوز به تحقیقات گسترده‌ای نیاز است تا به طور دقیق بتوان نقش ویتامین دی در لاغری را معین کرد.

آهن

بهترین مولتی ویتامین برای لاغری بهتر است مینرال باشد و شامل ماده معدنی آهن نیز شود. آهن در تولید انرژی از مواد مغذی به بدن کمک کرده و انتقال اکسیژن به تمام سلول‌های بدن را نیز بر عهده دارد و این عملکرد به نوبه خود در چربی‌سوزی می‌تواند موثر واقع شود. سطح پایین آهن در بدن منجر به کم‌خونی و فقر آهن خواهد شد و در نتیجه کاهش وزن نیز به طبع آن با مشکلاتی مواجه خواهد شد. اگر کمبود آهن دارید، حتما از قرص آهن استفاده نمایید.

منیزیم

منیزیم در تبدیل غذا به انرژی نقش دارد و مصرف آن در قالب مکمل ممکن است به افراد کمک کند تا در ورزش‌های استقامتی قادر به صرف انرژی بیشتری شوند و در نتیجه سوزاندن کالری بیشتر منجر به کاهش چربی‌ و لاغر شدن شود. اگر سطح منیزیم در بدن کم باشد، واکنش‌های شیمیایی که در بدن انرژی تولید می‌کنند، اتفاق نمی‌افتند و بنابراین متابولیسم به خوبی صورت نمی‌گیرد. واکنش‌هایی که منیزیم در آنها دخیل است شامل کنترل گلوکز خون، تنظیم فشار خون، استحکام استخوان‌ها و بهبود عملکرد سیستم عصبی می‌شود. از این رو کمبود منیزیم در بدن را باید جدی گرفت.

کلسیم

تحقیقات نشان می‌دهد که شاید کلسیم نیز در کاهش وزن موثر باشد. مصرف کلسیم چه از طریق مواد غذایی و چه در قالب مکمل بخشی از انرژی دریافتی از مواد غذایی را به گرما تبدیل می‌کند و افزایش گرما در بدن ممکن است سبب بهبود متابولیسم و سوخت و ساز شده و بدن را به سوی چربی‌سوزی سوق دهد. اگر هدف لاغری دارید بهتر است هر روز سه وعده لبنیات کم‌چرب یا بدون چربی استفاده کنید و یا اینکه قرص کلسیم بخورید. البته باید دقت داشته باشید که مکمل کلسیم را در صورت کمبود این ماده در بدن می‌توان مورد استفاده قرار داد.

 کلسیم

امگا ۳

در برخی از مولتی ویتامین‌ها می‌توانید ترکیبات دیگری به جز ویتامین و مواد معدنی نیز بیابید. اگر قصد کاهش وزن دارید، بهترین مولتی ویتامین برای لاغری می‌تواند شامل امگا ۳ نیز بشود. بر اساس برخی از پژوهش‌ها اسیدهای چرب امگا ۳ ممکن است بتوانند در کاهش چربی‌های بدن برای شما مفید باشند. گذشته از این امگا ۳ می‌تواند به حفظ سلامت قلب و سالم ماندن رگ‌های خونی کمک کند و از این رو حتما باید یا به صورت قرص امگا ۳ و یا از طریق رژیم غذایی برای بدن تامین شود. ماهی‌های چرب منبعی غنی از امگا ۳ به شمار می‌آیند.

چای سبز

عصاره چای سبز در برخی از مولتی ویتامین‌ها ممکن است یافت شود که برای لاغری مفید می‌تواند باشد. تحقیقات نشان داد است که کافئین و کاتچین موجود در چای سبز که نقش آنتی اکسیدانی دارند، می‌توانند سوخت و ساز بدن را افزایش داده و چربی‌سوزی را بیشتر کنند. همچنین می‌توانید چای سبز را به صورت نوشیدنی نیز مورد استفاده قرار دهید. مطالعات نشان می‌دهد که نوشیدن چای سبز در طی روز می‌تواند به شما کمک کند تا به طور متوسط بین ۷۵ تا ۱۰۰ کالری را روزانه بسوزانید و لاغرتر شوید.

سخن پایانی

بهترین مولتی ویتامین برای لاغری می‌تواند شامل ویتامین‌های گروه B، ویتامین D، آهن، کلسیم، منیزیم و ترکیبات دیگری همچون امگا ۳ باشد. همچنین شما می‌توانید از هر یک از این ویتامین‌ها و مواد معدنی به طور جداگانه نیز در قالب مکمل استفاده نمایید. توجه داشته باشید که در زمینه اثبات اینکه این مواد مغذی تا چه حد می‌توانند روی کاهش وزن موثر باشند، هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز است. با این حال اگر به دنبال کاهش وزن هستید، رژیم غذایی سالم و تمرینات ورزشی را در راس برنامه‌های خود قرار دهید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۲۷ میانگین: ۳.۵]

پست های مرتبط

6 نظرات
 1. تبریزی می گوید

  سلام برای کاهش اشتها چه قرصی پیشنهاد می دهید؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز داروهایی وجود دارند که باعث کاهش اشتها میشوند و باید توسط متخصص اعصاب و روان تجویز شوند…. مصرف فیبر هم میتواند باعث کاهش اشتها شود.

 2. ایدا می گوید

  سلام من چون تو رژیمم ی مولتی ویتامینی میخواستم ک باعث چاقی نشه و ترجیحا تزریقی اگه تزریقی نبود خوراکی خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   ویتامین، مواد معدنی و سایر ریزمغذی های موجود در مولتی ویتامین ها باعث افزایش وزن نمی شوند. به طور کلی در بین فراورده های دارویی فرم خوراکی نسبت به فرم تزریقی اولویت دارد مگر اینکه فرد به دلایلی نتواند از فرم خوراکی استفاده نماید.

 3. ستاره می گوید

  سلام ایا امکان داره کربو اسلیم باعث افزایش فشار خون بشه؟

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام
   اگر بیماری زمینه ای یا مشکل خاصی نداشته باشید خیر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :