واکسن آنفلوآنزا موجب آلودگی نمی شود


0 460

بررسی های اخیر نشون داده بسیاری از والدین از واکسن آنفلوآنزا هراس داشته و تصور می کنن این واکسن منجر به آلوده شدن به این ویروس می شه.

فقط در سال گذشته در فصل آنفلوآنزا حدود ۸۰ هزار نفر بواسطه این بیماری جان خود را از دست دادند. بنابراین الان که در شروع فصل سرما هستیم، اگر جزو اون دسته از افرادی هستید که تا کنون واکسن نزده اید، حتما این کار رو انجام بدید. عدد مذکور واقعا جای تامل داره! بنابراین علی رغم وجود بسیاری از داستان ها که حول واکسن آنفلوآنزا وجود داره، هر کسی که تا کنون واکسن نزده، باید این کار ور انجام بده.

تحقیقات نشون می ده والدین دارای یه سری دل نگرانی هستن که یا این واکسن ها کارایی ندارن و یا اینکه خود واکسن دلیلی بر بروز بیماری می باشد. در ادامه این مطلب از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز حقایقی را درباره واکسن آنفلوآنزا خواهیم برشمرد.

فصل تزریق واکسن قبل از زمستان و قبل از بهار است

همه ساله فصل این بیماری قبل از زمستان شروع شده و با آغاز بهار تموم می شه و انجمن کنترل و پیشگیری از بیماری ها اذعان داره هر سال قبل از شروع فصل بیماری باید یه دوز جدید از این واکسن حتما تزریق شود.

واکسیناسیون می تونه با انواع نژادهای ویروس مقابله کنه

به همین دلیل توصیه می کنند که این بیماری دارای نژادهای گوناگون و متغیری هست. واکسن می تونه با انواع نژادهای آنفلوآنزا مبارزه کنه. هر ساله باید یک واکسن جدید برای حفاظت بدن در برابر سه یا چهار نوع مختلف این ویروس زده بشه.

در اینجا یک انتقاد وجود داره که می گه فصل گذشته واکسن ارائه شده برای مبارزه با ویروس H3N2 به اندازه کافی مقاوم نبود. ویروس مذکور یکی از نژادهای برجسته آنفلوآنزا بوده و نسبت با سایر ویروس های بیماری ها شدیدتری را بر جای می گذارد. اما با وجود تمام این انتقادها باید دوز جدید واکسن در ابتدای شروع سرما زده بشه.

واکسیناسیون حدود ۵۰ درصد اثر محافظتی دارد

حقیقت بعدی اینه که واکسن آنفلوآنزا در حدود ۵۰ درصد می تونه از مردم در برابر این بیماری محافظت کنه، با این وجود حتی اگر میزان حفاظت ۵۰ درصد باشه، چه مانعی داره که این کارو انجام بدید! حداقل شما می تونید در برابر بیماری های شدید از خودتون محافظت کنین. حتی اگر فرض را بر این بزاریم این واکسن اثرگذاری نداره، باید در نظر داشت در صورت ابتلا به بیماری، شدت کمتری دریافت خواهید کرد و همچنان هم حمایت های جزئی از بدنتون صورت خواهد گرفت؛ یعنی به طور ۱۰۰ درصد بی اثر نخواهد بود.

برخی از گروه های سنی نیاز به دوزهای مختلف واکسن دارند

پزشکان اعتقاد دارند کودکان ۶ ماهه تا ۸ سال نیاز دارند تا در طول یک فصل دو مرتبه واکسن دریافت کنند، در حالیکه برای افراد با سن بالاتر همان دوز منظم سالانه کافی می باشد.

البته فراموش نکنید که افراد حدود ۶۵ سال و بالاتر از اون و همینطور اشخاص مبتلا به ضعف سیستم ایمنی بدن، نیازمند دوز بالاتری هستن. دقت کنید که اثرات محافظتی این واکسن بلافاصله پس از تزریق عیان نمی شه و دو هفته زمان لازم است تا آنتی بادی های مورد نیاز برای مبارزه با ویروس توسعه پیدا کنن.

باورهای غلط درباره واکسیناسیون

همه ساله می شنویم که بسیاری از مردم بر این باورند که این واکسن موثر نبوده و حتی می تونه مضر باشه، اما گوش دادن به این خرافات اشتباه و اجتناب از واکسیناسیون می تونه همراه با خطر مرگ باشه.

واکسن آنفلوآنزا موجب آلودگی نمی شود

با واکسیناسیون فرد مبتلا به انفلوآنزا می شود

یکی از رایج ترین تصورات غلط همین عقیده است، اما لازم به ذکر است که ویروس در واکسن زنده نیست و هیچ گاه منجر به بیماری نمی شه. با این وجود مردم پس از دریافت واکسن ممکنه کمی درد و تب تا چند روز داشته باشن.

این علائم به معنی ابتلا به آنفلوآنزا نیست. این یعنی بدن شما نسبت به واکسن داره عکس العمل نشون می ده و در حال ساخت آنتی بادی می باشد.

حتی در صورت استفاده اسپری واکسن که دارای ویروس زنده و ضعیف شده می باشد، شما دچار بیماری نخواهید شد.

شما نیاز نیست تا هر سال واکسن بزنید

انواع مختلف آنفلوآنزا هر ساله تغییر پیدا می کنه، بنابراین شما باید هر سال واکسن جدیدی دریافت کنین تا این تغییرات بیشتر تحت کنترل باشند.

شما می توانید بدون واکسن هم بسیار سلامت باشید

یک باور غلط می گه افرادی که از سلامت جسمانی برخوردار هستن هیچ نیازی به دریافت واکسن ندارن. بنابراین واکسیناسیون به معنای فرصت کمتر برای بیماری آنفلوآنزا می باشد و فرقی نمی کنه شما جوان و سلامت هستید همه گروه های سنی باید واکسینه شون.

مسئولیت اجتماعی در برابر واکسیناسیون

مسلما هیچ کس تنها در این جهان نیست و همه ما در یک محیط بزرگ به نام اجتماع زندگی می کنیم که در مقابل یکدیگر مسئولیت هایی را داریم.

جالبه توجه است که در سال ۱۹۱۸ بزرگترین قاتل بشر، آنفلوآنزا شناخته شد. بسیاری از مرگ و میرهای اتفاق افتاده به دلیل عفونت باکتریایی ثانویه است که می تواند پس از آنفلوآنزا ایجاد بشه. بنابراین واکیسنه کردن مهمه و از اون مهم تر مراقبت از سرفه ها می باشد، یعنی جلوی دهانتون رو بگیرید و پس از هر بار سرفه دستهای خود را به خوبی بشویید. فراموش نکنید که آنفلوآنزا از سرماخوردگی بسیار خطرناک تر است و می تونه یک فرد جوان، قوی و بسیار سلامت را هم از پا در بیاره.

مطلب پایانی

با توجه به آغاز فصل سرما زمان آن رسیده که واکسن آنفلوآنزا بزنید. علی رغم تصورات غلط و رایجی که وجود داره واکسن آنفلوآنزا سبب بیماری در شما نمی شه و شما هر چقدر هم که سالم و قوی باشید نیازمند واکسینه شدن هستین و مهمتر اینکه واکسیناسیون باید هر سال صورت بگیره.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :