مجله مثبت سبز

با ویتامین ‌های موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن آشنا شوید

امتیاز دهید

سیستم ایمنی بدن از مجموعه‌ای پیچیده شامل سلول‌ها، فرآیندها و مواد شیمیایی تشکیل‌شده است، که به‌طور مداوم از بدن در برابر عوامل بیماری‌زا، ازجمله ویروس‌ها، سموم و باکتری‌ها دفاع می‌کند. پس سالم بودن آن نقش مهمی در سلامتی جسم‌مان خواهد داشت. اما گاهی سیستم ایمنی ضعیف شده و در جنگ...

ویتامین های موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی بدن از مجموعه‌ای پیچیده شامل سلول‌ها، فرآیندها و مواد شیمیایی تشکیل‌شده است، که به‌طور مداوم از بدن در برابر عوامل بیماری‌زا، ازجمله ویروس‌ها، سموم و باکتری‌ها دفاع می‌کند. پس سالم بودن آن نقش مهمی در سلامتی جسم‌مان خواهد داشت. اما گاهی سیستم ایمنی ضعیف شده و در جنگ مقابل ویروس‌ها یا باکتری‌ها شکست می‌خورد. شاید این سوال برایتان وجود داشته باشد که آیا مداخله در این فرایند و تقویت سیستم ایمنی بدن امکان‌پذیر است یا خیر؟ باید بگوییم که بله. با تغییر سبک زندگی و با داشتن یک رژیم غذایی سالم می‌توانید سیستم ایمنی بدن را تقویت کنید. در این میان ویتامین‌ها نیز نقش بسیار حیاتی دارند. حالا اگر می‌خواهید با ویتامین های موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن آشنا شوید، در ادامه همراه ما باشید.

سیستم ایمنی بدن چگونه عمل می‌کند ؟

سیستم ایمنی بدن یکی از پیچیده‌ترین و شگفت‌انگیزترین عملکردها را دارد. عملکرد سیستم ایمنی را می‌توان به عملکرد هوشمندانه کامپیوتر تشبیه کرد. سیستم ایمنی بدن با دو روش دفاع غیراختصاصی و دفاع اختصاصی عوامل بیماری‌زا و بیگانه را از بین می‌برد یا بی‌خطر می‌کند و مانع بروز بیماری می‌شود. بخش‌های دفاعی در سیستم ایمنی بدن عبارت‌اند از:

 • پوست: این بخش اولین خط دفاعی سیستم ایمنی بدن محسوب می‌شود که از ورود عوامل بیماری‌زا به بدن جلوگیری می‌کند.
 • اشک، عرق، مایع مخاطی و بزاق: این‌ها نیز ازجمله سدهای ابتدایی بدن در مقابل عوامل بیماری‌زا محسوب می‌شوند، که موجب تخریب دیواره سلولی باکتری‌ها و ویروس‌ها خواهند شد.
 • گلبول‌های سفید: در خط مقدم مقابله با عوامل بیماری‌زا گلبول‌های سفید نیز قرار دارند. لنفوسیت‌های B و لنفوسیت‌های T دو گروه از گلبول‌های سفید هستند که نقش حیاتی در از بین بردن عوامل بیماری‌زا خواهند داشت.

خرید مکمل های تقویت سیستم ایمنی بدن

چگونه می ‌توان سیستم ایمنی را تقویت کرد ؟

همواره راه‌های بسیار زیادی وجود دارند که ما می‌توانیم با انجام آن‌ها سیستم ایمنی خود را تقویت کنیم. که ما در ادامه به چند نمونه از مهم‌ترین راه‌های تقویت سیستم ایمنی اشاره می‌کنیم. اگر فردی هستید که با شروع فصل سرما به‌سرعت سرما می‌خورید و یا حتی آنفولانزا می‌گیرید، پس می‌توانید به قدرت سیستم ایمنی خود شک کنید. انجام برخی از کارها مانند مصرف بیش‌ازاندازه شکلات و شیرینی باعث ضعف سیستم ایمنی‌تان خواهد شد. در مقابل شما می‌توانید با مصرف ویتامین های موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن و با انجام کارهایی بسیار ساده باعث تقویت بدن خود در مبارزه با بیماری‌ها شوید. برخی از ساده‌ترین کارها عبارت‌اند از:

 • خواب کافی داشته باشید.
 • به‌طور منظم ورزش کنید.
 • استرس را از خود دور کنید.
 • یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی داشته باشید.

و اما بد نیست بدانیدکه عوامل زیر نیز باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن‌تان خواهد شد:

 • سیگار کشیدن
 • مصرف الکل
 • مصرف بیش‌ازحد شیرینی‌جات مصنوعی و فست فودهایی که هیچ ارزش غذایی ندارند

ویتامین های موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن

ویتامین های موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن

وجود ویتامین‌ها و مواد معدنی در رژیم غذایی‌تان کمک زیادی به تقویت سیستم ایمنی بدن خواهد کرد. ما در ادامه شما را با ویتامین‌هایی که باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شوند آشنا می‌کنیم:

ویتامین D و تقویت سیستم ایمنی

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی بوده که برای سلامتی و عملکرد سیستم ایمنی بدن بسیار ضروری است. این ویتامین اثراتی بر ضد از گلبول‌های سفید که قسمت‌های مهم دفاع سیستم ایمنی بدن هستند، به خوبی دفاع می‌کند. از دیگر تاثیرات خوب ویتامین D در تقویت سیستم ایمنی بدن عبارت‌اند از:

 • کاهش التهاب: این موضوع به تقویت پاسخ ایمنی بدن کمک خواهد کرد. در حقیقت، تحقیقات حاکی از این هستند که مصرف ویتامین D بدن را در برابر عفونت‌های دستگاه تنفسی نیز حفظ خواهد کرد.
 • درمان سریع تر: جالب است بدانید که طبق آزمایش‌های انجام‌شده، مصرف مکمل‌های ویتامین D، پاسخ به درمان‌های ضدویروسی را در افراد مبتلا به عفونت‌های خاص، ازجمله هپاتیت C و HIV بهبود می‌بخشد.
 • پیشگیری از بیماری‌ها: سطح مناسب ویتامین D در بدن خطر ابتلا به عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی، ازجمله آنفلوانزا و آسم آلرژیک را نیز کاهش می‌دهد.

خرید مکمل های ویتامین D

ویتامین C و تقویت سیستم ایمنی

شاید از کودکی تاکنون می‌دانستید که برای اینکه سرما نخورید باید از مرکبات استفاده کنید. دلیل این موضوع وجود ویتامین C زیاد در مرکبات است. درواقع ویتامین C یکی از ویتامین های موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن محسوب می‌شود و می‌تواند به‌عنوان محبوب‌ترین مکمل برای محافظت در برابر عفونت‌های ویروسی فصل زمستان معرفی شود. سایر تاثرات این ویتامین شامل موارد زیر هستند:

 • این ویتامین عملکرد سلول‌های مختلف ایمنی را پشتیبانی کرده و توانایی آن‌ها در محافظت در برابر عفونت را تقویت می‌کند.
 • ویتامین C با پاک‌سازی سلول‌های قدیمی و جایگزینی آن‌ها با سلول‌های جدید، به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.
 • همچنین به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان قدرتمند عمل می‌کند، و در برابر آسیب‌های ناشی از استرس اکسیداتیو از بدن محافظت می‌کند.
 • مصرف مکمل ویتامین C باعث کاهش مدت و شدت عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی ازجمله سرماخوردگی می‌شود.

خرید مکمل های ویتامین C

ویتامین سی

ویتامین A و تقویت سیستم ایمنی

ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید دانشمندان این ویتامین را یک ویتامین ضدالتهاب نامیده‌اند. در حقیقت ویتامین A می‌تواند پاسخ ضدالتهابی ارگانیسم‌ها را تقویت كند. به‌طورکلی کارکردهای بیولوژیکی اولیه ویتامین A در بدن عبارت‌اند از:

 • حفظ دید، رشد و محافظت از سلول‌های بنیادی پرتوان در مغز استخوان
 • به حفظ ساختار سلول‌های موجود در پوست، دستگاه تنفسی و روده، که درواقع اولین خط دفاعی بدن بشمار می‌آیند.

ویتامین E و تقویت سیستم ایمنی

ویتامین E یکی دیگر از ویتامین های موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن است که خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد. آن‌ها با به دام انداختن رادیکال‌های آزاد پراکسیل از انتشار اکسیداسیون اسیدهای چرب اشباع‌نشده جلوگیری می‌کنند ویتامین E در غشاهای سلولی بافت‌های حیوانی همراه با اسیدهای چرب اشباع‌نشده در فسفولیپید ها یافت می‌شود. همچنین این ویتامین‌ برای حدود 200 واکنش بیوشیمیایی بدن لازم است. این خصوصیات باعث شده تا این ویتامین برای عملکرد سیستم ایمنی بدن از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

خرید مکمل های ویتامین E

ویتامین K و تقویت سیستم ایمنی

ویتامین K یکی دیگر از ویتامین‌های ضروری محلول در چربی است و خواص آن در تقویت سیستم ایمنی عبارت است از:

 • خواص ضد درد و ضدالتهابی دارد.
 • خون‌ریزی ناشی از بیماری‌های هموفیلی، کبد، زردی و زخم معده را نیز می‌تواند کنترل و حتی درمان کند
 • ویتامین K به‌طور خاص می‌تواند محرک دریافت شده در سطح یک سلول و انتقال پیام به هسته سلول را برای تفسیر و پاسخ تنظیم کند. ازاین‌رو این ویتامین جزو بهترین ویتامین‌ها برای سلامت سیستم ایمنی محسوب می‌شود.

ویتامین B6 و تقویت سیستم ایمنی

ویتامین B6 از دیگر ویتامین های موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن است که به بدن کمک می کند تا پروتئینی بنام اینترلوکین را بسازد. این پروتئین به هدایت عملکرد گلبول‌های سفید کمک زیادی می‌کند. درنتیجه این ارتباط زنجیره‌وار سیستم ایمنی بدن به‌خوبی کارکرده و برای جلوگیری از عفونت‌ها، التهاب و سرطان‌های مختلف باقدرت عمل می‌کند. به‌طور خاص، کمبود ویتامین B6 می‌تواند منجر به کاهش تولید آنتی‌بادی‌های لازم برای مبارزه با عفونت‌ها شود. مبتلایان به اختلالات خود ایمنی نیز احتمالا نیاز بسیار بیشتری به این ویتامین خواهند داشت.
ویتامین ها

چه غذاهایی بخوریم تا این ویتامین ‌ها را دریافت کنیم ؟

شما می‌توانید با جای دادن تمام مواد غذایی مفید در رژیم غذایی خود ویتامین‌های کافی را دریافت کرده و به تقویت سیستم ایمنی خود کمک کنید. ما در اینجا بهترین مواد غذایی حاوی این ویتامین‌ها را نام‌برده‌ایم.

 • ویتامین B6: سینه بوقلمون، گوشت گوساله، سینه مرغ، دانه‌ آفتابگردان، کنجد، نخود سبز، چغندر، آوکادو، لوبیا چیتی و پسته.
 • ویتامین K: جعفری، گیاه خردل، پیاز، کلم فندقی، شلغم، اسفناج، مارچوبه، بروکلی، خیار، کلم، توت‌فرنگی، جگر مرغ و گل‌کلم.
 • ویتامین E: فندق، بادام، دانه‌ آفتابگردان، انبه، آوکادو، بروکلی، اسفناج، کدو، فلفل دلمه‌ای، زیتون، کلم‌برگ، چغندر برگ، گوجه‌فرنگی و کیوی.
 • ویتامین A: همان‌طور که اشاره شد، ویتامین A از ویتامین های موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن محسوب می‌شود و می‌توانید آن را از سیب‌زمینی شیرین، کلم‌برگ، هویج، اسفناج، جگر گاو، کاهو، کره، تخم‌مرغ، کدوحلوایی، بروکلی، زردآلو، طالبی، انبه، فلفل قرمز شیرین و ماهی تن دریافت کنید.
 • ویتامین C: فلفل قرمز، فلفل سبز، کشمش سیاه، کیوی، پرتقال، توت‌فرنگی، پا پایا، بروکلی، جعفری، آناناس، گریپ‌فروت، گل‌کلم، انبه و کلم.
 • ویتامین D: ماهی هالیبوت، ماهی کپور، سالمون، انواع قزل‌آلاهای نقره‌ای، نیزه‌ماهی، قزل‌آلای رنگین، ساردین، روغن کبد ماهی، تن، تخم‌مرغ، شیر، قارچ مایتیک و قارچ پورتابلا.

هرچند که می‌توانید با داشتن یک رژیم غذایی بسیار سالم، تمام گروه‌های ویتامین‌ها و مواد معدنی را دریافت کنید، اما تحقیقات نشان داده است که مکمل برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی پاسخ ایمنی را بهبود می‌بخشد و به‌طور بالقوه می‌تواند شما را در برابر بیماری‌ها محافظت کند. بااین‌حال، توجه داشته باشید که برخی مکمل‌ها ممکن است با داروهایی که به‌طور روزانه مصرف می‌کنید تداخل داشته باشند. پس قبل از شروع مکمل‌ها حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید.

سخن پایانی

سیستم ایمنی بدن، ما را در برابر عوامل بیماری‌زا به‌خوبی حفظ می‌کند. گاهی ما با انجام برخی کارها باعث ضعف سیستم ایمنی خود می‌شویم. اما می‌توان با داشتن یک رژیم غذایی سالم و سبک زندگی شاد و پرتحرک سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد. ویتامین‌ها به‌راحتی باعث تقویت سیستم ایمنی‌تان می‌شوند. هرچند که با دریافت مواد غذایی سالم این ویتامین‌ها را دریافت می‌کنید اما اگر کمبود آن‌ها را دارید، حتما با مصرف مکمل‌ها سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید. حالا شما برایمان بگویید که علاوه بر ویتامین های موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن چه راهکارهای دیگری را پیشنهاد می‌دهید؟

شاید برای شما جذاب باشد
اهمیت نه گفتن به کودکان
اهمیت نه گفتن به کودکان
طرز تهیه بهترین ماسک ضد لک صورت
وازلین برای چروک زیر چشم چه تاثیر و عوارضی دارد؟
عوارض ندادن قطره آهن و مولتی ویتامین به کودکان
چگونه در سفر از پوست خود مراقبت کنیم ؟
سرما خوردگی در فصل گرما
آزاده فراهانی
نتیجه معتبرترین و بروزترین تحقیقات علمی را در حوزه بهداشت، سلامت و زیبایی به ساد‌ه‌ترین زبان به نگارش درمی‌آورم تا راهنمای شما باشد برای انتخاب یک سبک زندگی سالم‌تر.
بحث و تبادل نظر
guest

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آیناز عسگری
آیناز عسگری

ببخشید میشه یک مولتی ویتامین معرفی کنید که همه ویتامین های گفته شده در بالا را داشته باشه؟ قیمتش مهم نیست.

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  آیناز عسگری

دوست عزیز از آنجایی که این ویتامین ها از جمله ویتامین های بسیار ضروری برای سلامت بدن هستند اکثر مولتی ویتامین ها حاوی تمامی ویتامین های ذکر شده در مقاله یعنی ویتامین C، A، E, D و خانواده B هستند. شما می توانید با مراجعه به دسته مولتی ویتامین مینرال فروشگاه مثبت سبز لیست کامل این محصولات را مشاهده نمایید و با توجه به قیمت، ویژگی های محصول، برند محصول و دیگر ویژگی ها مولتی ویتامین مورد نظر خود را پیدا کنید.