بنر شماره یک موبایل بنر شماره یک دسکتاپ

معرفی جدید ترین روش های لاغری


0 544

افرادی که از چاقی مفرط رنج می‌برند و بی ام ای بالاتر از ۳۵ دارند معمولا نمی‌توانند با روش‌هایی مانند رژیم غذایی و ورزش کردن چربی‌های خود را حذف کنند و بی ام ای خود را پایین بیاورند. راهی که به این افراد پیشنهاد می‌شود استفاده از جراحی‌های لاغری یا باریاتریک است. این جراحی‌ها جدید ترین روش‌ های لاغری هستند که به افرادی که مبتلا به چاقی مفرط هستند پیشنهاد می‌شود. در ادامه به معرفی جراحی‌های باریاتریک می‌پردازیم که به عنوان جدید ترین روش های لاغری محسوب می‌شوند.

جراحی اسلیو معده

جراحی اسلیو معده

جراحی اسلیو معده

یکی از جدید ترین روش های لاغری استفاده از جراحی اسلیو معده می‌باشد. این جراحی نتایج خوبی را به همراه داشته است به همین دلیل در بین متقاضیان جراحی‌های لاغری از طرفداران بسیاری برخوردار است.

جراحی اسلیو معده به این صورت می‌باشد که بخش بزرگی از معده را جدا می‌کنند و از بدن خارج می‌نمایند. با این کار هم حجم معده کم می‌شود و هم ترشح هورمون گرلین که مربوط به گرسنگی می‌باشد کاهش می‌یابد. به دلیل اینکه بخشی از معده خارج می‌شود که ترشح این هورمون را برعهده دارد. با انجام عمل اسلیو معده تنها بخش کوچکی از معده باقی می‌ماند. با کاهش حجم معده مقدار کالری دریافتی بدن کم می‌شود در نتیجه کاهش وزن چشمگیری را شاهد خواهیم بود.

بعد از عمل اسلیو معده باید رژیم غذایی مخصوصی را دنبال کنید زیرا شرایط بدنی شما دیگر مانند قبل نیست. بهتر است از بعد از عمل ورزش‌های مناسب انجام دهید. ورزش را می‌توانید با قدم‌های کوتاه و آهسته در روزهای ابتدایی آغاز کنید. به دلیل اینکه بخش انتهایی معده دست زده نمی‌شود در نتیجه به جذب مواد مغذی آسیبی وارد نمی‌شود.

نکته قابل توجه در رابطه با اسلیو معده این است که برای گرفتن نتیجه مطلوب باید جراحی خود را به دست یک پزشک ماهر بسپرید که فلوشیپ فوق تخصصی لاپاراسکوپی داشته باشد. زیرا جراحان عمومی از پس این جراحی بر نمی آیند.

جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده

بای پس معده نیز به عنوان یکی از جدید ترین روش های لاغری برای افرادی که بی ام ای بالاتر از ۳۵ دارند حساب می‌شود. این روش خود انواع مختلفی دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم. در رابطه با این جراحی هم باید حتما توجه داشته باشید که یک فلوشیپ فوق تخصص لاپاراسکوپی آن را انجام دهد.

عمل لاغری بای پس معده به روش Roux-en-Y

می‌توان گفت این روش شایعترین روش جراحی لاغری بای پس معده می‌باشد. این روش برگشت ناپذیر است و به این صورت انجام می‌شود که بخش بالایی معده را می‌برند. به همین دلیل مقدار غذایی که در هر وعده می‌توانید بخورید کم می‌شود. قسمتی از معده که باقی می‌ماند تنها می‌تواند ۲۸ گرم غذا را در خود جای دهد. جراح روده را برش می‌زند و به بخش کوچکی که از معده باقی مانده است متصل می‌کند. در نتیجه مقدار کمی از غذا ابتدا وارد این بخش کوچک می‌شود و بعد وارد روده کوچک می‌شود. مقدار بیش تر غذا از مسیری می‌رود که بخش ابتدایی روده را دور می‌زند و مستقیم به بخش میانی روده کوچک وارد می‌شود.

در این روش ممکن است با کمبود ویتامین‌هایی مانند ویتامین B12 روبرو شویم به همین دلیل بهتر است پزشک مکمل‌هایی برای این ویتامین‌ها تجویز نماید.

عمل لاغری بای پس معده به روش انحراف بلیو پانکراتیت توسط duodenal switch

همانطور که گفتیم یکی از جدید ترین روش های لاغری عمل بای پس معده می‌باشد که خود به چند نوع تقسیم می‌شود. یکی از انواع آن بای پس معده duodenal switch می‌باشد. این روش عمل پیچیده ای می‌باشد و با حذف هشتاد درصد معده همراه است. در این جراحی تنها بخشی باقی می‌ماند که غذا را به روده کوچک تخلیه می‌کند و بخشی از روده کوچک که در ارتباط با معده است. بخش بزرگ باقی مانده از معده را به بخش انتهایی روده کوچک متصل می‌کنند. در این صورت کالری حجم بزرگی از غذا جذب نمی‌شود. در این روش مقدار غذای مصرفی شما بسیار تغییر می‌کند. همچنین جذب غذا بسیار کاهش پیدا می‌کند. عوارضی مانند سوء تغذیه و کمبود ویتامین را می‌تواند به همراه داشته باشد. به همین دلیل این جراحی را برای کسانی انجام می‌دهند که BMI آن‌ها بیش تر از ۵۰ باشد.

عمل لاغری مینی بای پس

در این روش روده کوچک را برش نمی‌زنند و بخش کوچک معده را به ۱۵۰ تا ۲۰۰ سانتی متری روده متصل می‌کنند. در این صورت عوارض بای پس معده کم تر از حالت‌های دیگر است.

عمل لاغری ساسی بای پس

یکی دیگر از جدید ترین روش های لاغری ساسی بای پس معده می‌باشد. اما این روش نسبت به روش‌های قبلی که عنوان کردیم تازه تر و نوپا تر است و کم تر از آن‌ها جا افتاده است. در اصل این جراحی ترکیبی از دو جراحی لاغری بای پس و اسلیو معده می‌باشد که با لاپاراسکوپی انجام می‌شود. در این جراحی ابتدا پزشک عمل جراحی اسلیو را انجام می‌دهد و بعد از آن بخشی از معده که اسلیو شده است را به بخش انتهایی روده کوچک متصل می‌کنند. با این کار بخش اسلیو شده از بدن خارج نمی‌شود و دو مسیر برای عبور غذا خواهیم داشت.

سی درصد از غذا از مری وارد بخش کوچک معده می‌شود و بعد از کل مسیر روده باریک عبور می‌کند و سپس به روده بزرگ می‌رود. به همین دلیل سوء تغذیه نخواهیم داشت و مواد مغذی بدن به اندازه کافی جذب می‌شوند. مسیر دوم به این صورت است که غذا به بخش بزرگتر معده وارد می‌شود و بعد به قسمت انتهایی روده کوچک می‌رود و سپس وارد روده بزرگ می‌شود. به همین دلیل در این مسیر که حجم بیش تری از غذا را با خود دارد جذب مواد غذایی نداریم. در نتیجه کالری دریافتی فرد کم می‌شود.

منبع: سایت دکتر فربد امامی یگانه

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :