آسپرین بچه برای چه کسانی لازم است ؟


2 992

از زمان‌های گذشته تاکنون همواره برای افرادی که مشکلات قلبی داشته‌اند یا در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی بوده‌اند، مصرف آسپرین بچه توصیه شده است. در سال‌های اخیر تحقیقات گسترده‌تری توسط پژوهشگران صورت گرفته که شناخت بیشتری از این دارو و مزایا و عوارض آن در اختیار عموم می‌گذارد. چه افرادی باید از آسپرین استفاده کنند و چه افرادی نباید به سراغ مصرف آن بروند؟

مزایای آسپرین بچه

مهم‌ترین مزیت آسپرین، کاهش درد، التهاب و تب است. نتایج مطالعات دانشندان نشان می‌دهد که آسپرین برای برخی از افراد که دچار حمله قلبی یا سکته مغزی شده‌اند نیز بسیار سودمند است اما دیگر افراد اگر بخواهند از این قرص استفاده کنند حتما باید تحت نظر پزشک این کار را انجام دهند.

محققان دانشگاه اوکلند، بزرگ‌ترین دانشگاه نیوزلند، تحقیقات جامعی روی ۲۵۰ هزار نفر که روزانه از آسپرین استفاده می‌کردند، انجام دادند. رنج سنی این افراد بین ۳۰ تا ۷۹ سال بود و هیچ کدام مشکل قلبی-عروقی نداشتند. محققان در تلاش بودند تا متوجه شوند که آیا مزایای مصرف روزانه آسپرین در طی ۵ سال بیشتر از عوارض آن است؟ نتایج حاصله نشان داد که آسپرین تنها برای ۲.۵ درصد از این زنان و ۱۲.۱ درصد از این مردان سودمند بوده است. این مطالعه همچنین مشخص کرد که چه گروهی از افراد بیش از سایرین از مصرف آسپرین سود می‌برند؟

 حمله قلبی

نتیجه تحقیقات

بر اساس این تحقیق مصرف روزانه آسپرین بیشتر برای آن دسته از افراد مفید است که در سنین پیری به سر می‌برند و مشکل فشار خون و سطح بالای کلسترول آنها سبب می‌شود تا ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی در آنها افزایش یابد. افراد سیگاری، افرادی که از بیماری دیابت رنج می‌برند و اشخاصی که از داروهای کاهنده کلسترول استفاده می‌کنند نیز بیش از سایرین می‌توانند از مزایای آسپرین بچه برخوردار شوند. اما افرادی که از لحاظ سلامتی مشکل خاصی ندارند، لزومی ندارد که به سراغ مصرف آسپرین بروند و اگر برای این کار مصر هستند، حتما باید نظر پزشک را جویا شوند. مصرف مداوم آسپرین در برخی از افراد ممکن است عوارضی جدی نظیر خونریزی داخلی داشته باشد. بزرگسالان هنگامی که تب، بدن درد یا سردرد دارند می‌توانند از آسپرین برای بهبود کمک بگیرند اما در مورد مصرف روزانه آسپرین باید هشیارانه عمل کرد.

مصرف روزانه آسپرین بچه

با پزشک خود در مورد اینکه مصرف روزانه آسپرین برای شما مناسب است یا خیر، مشورت نمایید. در موارد زیر ممکن است استفاده از آسپرین بچه به صورت روزانه به شما توصیه شود:

 • اگر قبلا دچار حمله قلبی یا سکته مغزی شده باشید.
 • اگر از استنت برای باز نگه داشتن عروق کرونر شما استفاده شده باشد.
 • اگر در معرض خطر ابتلا به حمله قلبی باشید.
 • اگر شما دیابت دارید و همزمان از مشکل دیگری مثل فشار خون بالا نیز رنج می‌برید و سن شما اگر آقا هستید بالای ۵۰ سال و اگر خانم هستید، بالای ۶۰ سال است.

آسپرین

در مورد مصرف روزانه آسپرین بچه نظرات مختلفی وجود دارد اما سازمان غذا و دارو آمریکا برای جلوگیری از حمله قلبی در اشخاصی که قبلا دچار سکته قلبی یا مغزی نشده‌اند، مصرف روزانه آسپرین را پیشنهاد نمی‌کند.

آسپرین چگونه از حمله قلبی پیشگیری می کند ؟

آسپرین با رقیق کردن خون از تشکیل لخته‌های خون جلوگیری می‌نماید. هنگامی که شما دچار خونریزی می‌شوید، سلول‌های لخته کننده خون به نام پلاکت در محل زخم جمع می‌شوند. پلاکت‌ها به تشکیل یک پلاگین کمک می‌کنند تا دهانه رگ بسته شده و به توقف خونریزی کمک شود. گاهی بر اثر تصلب شرایین و تجمع رسوبات چربی در عروق، رگ‌های خونی دچار گرفتگی می‌شوند و در این حالت خون لخته شده، جریان خون دچار اختلال می‌شود و ممکن است حمله قلبی را در پی داشته باشد. مصرف آسپرین می‌تواند از این اتفاق پیشگیری کند.

موارد منع مصرف آسپرین بچه

پیش از شروع آسپرین درمانی به صورت روزانه با پزشک مشورت کنید و هر مشکلی که از لحاظ سلامتی دارید، با وی در میان بگذارید. آسپرین در موارد زیر تجویز نمی‌شود:

 • اگر اختلال خونریزی دارید (مثل هموفیلی) و به راحتی دچار خونریزی می‌شوید.
 • اگر به آسپرین حساسیت دارید و دچار علائمی شبیه به آسم می‌شوید.
 • اگر زخم معده دارید.

بهترین دوز مصرف آسپرین

با مراجعه به پزشک بهترین دوز مصرف قرص آسپرین برای شما تعیین خواهد شد. آسپرین از دوز ۷۵ تا ۱۵۰ میلی گرم می‌تواند موثر واقع شود. پزشک ممکن است پایین‌ترین دوز یعنی ۷۵ میلی گرم در روز را به شما توصیه کند و یا با توجه به شرایط جسمی شما دوز را بالاتر برده و حتی به ۳۲۵ میلی گرم برساند. چنانچه دچار حمله قلبی شده‌اید یا استنت در قلب خود دارید، مصرف آسپرین و سایر داروهای رقیق‌کننده خون دقیقا باید مطابق با دوزی باشد که پزشک برای شخص شما مشخص کرده است.

قطع ناگهانی آسپرین می‌تواند عوارض خطرناکی همچون لخته شدن خون و افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی را به دنبال داشته باشد بنابراین بدون مشورت پزشک هرگز برای این کار اقدام نکنید.

عوارض جانبی آسپرین

عوارض احتمالی آسپرین شامل موارد زیر است:

 • خونریزی دستگاه گوارش
 • واکنش‌های آلرژیک
 • سکته مغزی هموراژیک
 • استفراغ، تهوع و درد معده
 • تشنج
 • سرفه خونی
 • مدفوع تیره رنگ یا خونی
 • خواب آلودگی

در صورت مشاهده هر یک از علائم بالا حتما به پزشک مراجعه کنید.

چنانچه قصد مراجعه به دندانپزشکی دارید یا قرار است هر نوع عمل جراحی در بدن شما صورت بگیرد، حتما باید به پزشک بگویید که آسپرین مصرف می‌کنید در غیر این صورت خطر احتمال خونریزی بیش از حد شما را تهدید خواهد کرد. در هر صورت توجه داشته باشید که آسپرین هرگز نباید به طور ناگهانی قطع شود.

 عوارض جانبی

تداخل دارویی آسپرین

اگر در گذشته داروی ضد انعقاد خون مثل وارفارین، آپیکسابان، دبیگاتران یا ریواروکسابان را برای یک بیماری دیگر استفاده کرده‌اید، ترکیب آن با آسپرین بچه می‌تواند خطر عوارضی مانند خونریزی را افزایش دهد. اما ممکن است در برخی از شرایط ترکیب دوز کم آسپرین با وارفارین یا داروی ضد انعقاد دیگر مناسب باشد که البته این تشخیص تنها توسط پزشک باید صورت پذیرد. آسپرین ممکن است با داروهای دیگری از جمله موارد زیر نیز تداخل داشته باشد:

 • هپارین
 • ایبوپروفن
 • کورتیکواستروئیدها
 • کلوپیدوگرل
 • برخی از داروهای ضد افسردگی

همچنین مصرف آسپرین ممکن است با مکمل‌های غذایی که حاوی اسیدهای چرب امگا ۳، روغن گل مغربی، جینکو، گیاه پنجه گربه و برخی گیاهان دیگر هستند نیز تداخل داشته باشد.

کلام پایانی

آسپرین بچه یا سالیسیلات برای کاهش درد، تب و التهاب تجویز می‌شود اما از آن می‌توان برای پیشگیری از حملات قلبی و سکته مغزی نیز استفاده کرد. آسپرین می‌تواند گزینه‌ای نجات بخش برای بسیاری از افراد باشد اما در کنار فواید خود، ممکن است عوارضی همچون خونریزی داخلی را نیز به همراه داشته باشد بنابراین همه افراد بزرگسال نباید خودسرانه و به منظور پیشگیری از سکته به مصرف روزانه آسپرین روی بیاورند. این دارو بهتر است با بررسی دقیق شرایط سلامتی و حتما توسط پزشک تجویز شود.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

2 نظرات
 1. الیاس می گوید

  آسپرین با نسخه پزشک فروخته میشه یا فرقی نداره

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام، خیر دوست عزیز خرید آسپرین بچه نیاز به نسخه پزشک ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :