مجله مثبت سبز

نحوه صحیح نشستن پشت میز کار

امتیاز دهید

نشستن پشت میز کار برای ساعت‌های متمادی می‌تواند بسیار برای سلامت گردن، کمر و مچ و انگشتان مضر باشد. استفاده از لوازم آرگونومیک مانند صندلی و میز مناسب به شما برای راحتی بیشتر و سلامت مفاصلتان کمک می‌کند. با این حال بهتر هست نحوه نشستن و چیدمان و تنظیم وسایلتان نیز مناسب باشد. برای اطلاعات […]

نحوه صحیح نشستن
تولد 8 سالگی مثبت سبز

نشستن پشت میز کار برای ساعت‌های متمادی می‌تواند بسیار برای سلامت گردن، کمر و مچ و انگشتان مضر باشد. استفاده از لوازم آرگونومیک مانند صندلی و میز مناسب به شما برای راحتی بیشتر و سلامت مفاصلتان کمک می‌کند. با این حال بهتر هست نحوه نشستن و چیدمان و تنظیم وسایلتان نیز مناسب باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه نشستن صحیح در این مقاله از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز همراه ما باشید.

نحوه صحیح نشستن پشت میز کار

نحوه صحیح نشستن

برای نحوه صحیح نشستن موارد مختلفی را باید در نظر بگیرید:

صندلی:

صندلی انتخاب کنید که گودی کمر شما را پر کند. ارتفاع صندلی را به گونه‌ای تنظیم کنید که کف پاهایتان به طور کامل و راحت بر روی زمین قرار گیرد و همچنین ران‌هایتان با سطح زمین مساوی باشد. دسته صندلی را طوری تنظیم کنید که ساعد و آرنجتان به راحتی و بدون اینکه به شانه‌هایتان فشار بیاید بر روی آن قرار گیرد.

لوازم روی میز کار

وسایل و لوازم کلیدی نظیر تلفن، منگنه، کاغذ و از این دست لوازم را نزدیک به خود قرار دهید تا دسترسی راحت‌تری به آنها داشته باشید. برای استفاده از لوازمی که حین نشستن به راحتی قابل دسترسی نیستند از جای خود بلند شوید. منظور این است که به دفعات در طی روز روی میز خم نشوید تا به ستون فقرات آسیب وارد شود. در نحوه صحیح نشستن وضعیت میز نیز بسیار تعیین کننده است.

کپسول آنتی فت پلاس دوبیس
کپسول آنتی فت پلاس (قرص لاغری)
قیمت: 298.000 تومان
قیمت با تخفیف:253.000 تومان
کپسول آنتی فت پلاس دوبیس
کپسول آنتی فت پلاس (قرص لاغری)
قیمت اصلی: 298.000 تومان
قیمت با تخفیف: 253.000 تومان

موس و کیبورد:

اگر با کامپیوتر کار می‌کنید، موس و کیبورد را با هم در یک سطح و در دسترس قرار دهید. مچ دست‌ها باید هنگام استفاده از این لوازم صاف باشد و بازوها باید به بدن نزدیک باشند. دست‌های خود را هم سطح و یا پایینتر از آرنج‌ها قرار دهید. از کلید‌های میانبر کیبورد بیشتر استفاده کنید تا استفاده از موس را به حداقل برسانید. در صورت امکان، حساسیت موس را طوری تنظیم کنید تا با کوچکترین لمس بتوانید از آن استفاده کنید.

تلفن:

اگر به صورت مکرر به طور همزمان از تلفن استفاده کرده و تایپ می‌کنید، از هدفون استفاده کنید تا مجبور به گذاشتن تلفن بین سر و شانه نباشید. توجه به این نکات ریز در مورد نحوه صحیح نشستن می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد.

زیرپایی:

اگر ارتفاع صندلی به اندازه‌ای زیاد است که کف پایتان به راحتی بر روی زمین قرار نمی‌گیرد، از زیرپایی استفاده کنید. نحوه صحیح نشستن با استفاده از زیر پایی بسیار قابل اجراتر است.

میز کار:

مطمئن شوید که پاها و زانوهایتان به راحتی در زیر میز جای بگیرند. اگر ارتفاع میز بسیار کم است و قابل تنظیم نیست، از لوازمی مانند آجر یا تخته محکم برای بیشتر کردن ارتفاع آن استفاده کنید؛ این لوازم را زیر پایه میز قرار دهید تا ارتفاع آن مناسب شود. برای اینکه نحوه صحیح نشستن رعایت شود، اگر میز بسیار بلند است، ارتفاع صندلی خود را بالا برده و در صورت نیاز از زیرپایی استفاده نمایید. اگر لبه‌های میز سخت و تیز بود، از پدهای استراحت مچ استفاده کنید.

صفحه نمایش یا مانیتور:

صفحه نمایش را به طور مستقیم روبروی خود در فاصله ۴۰ تا ۵۰ سانتی‌متری قرار دهید. بالای صفحه نمایش باید هم سطح با چشمان شما قرار گیرد. صفحه نمایش باید دقیقاً پشت کیبورد باشد. اگر از عینک دو کانونه استفاده می‌کنید، صفحه نمایش را ۲ تا ۵ سانتی‌متر پایینتر از سطح دید چشمان قرار دهید.

اینفوگرافیک نحوه نشستن صحیح

نحوه قرار گیری کمر پشت میز کار

برای اینکه نحوه صحیح نشستن را رعایت کنید، باید نحوه قرار گیری کمر را بدانید. برای جلوگیری از بروز آسیب به ستون فقرات باید کاملا صاف ینشینید. قسمت بالای کمر باید صاف باشد و قسمت پایین آن متناسب با انحنای صندلی، تغییر حالت پیدا کند. اگر حس می‌کنید صندلی شما حمایت مناسبی از کمرتان به عمل نمی‌آورد، حتما از یک بالش پشت کمر خود استفاده کنید. اگر نحوه صحیح نشستن را ندانید، ممکن است کمر درد بگیرید یا کمرتان رگ به رگ شود.

طرز قرارگیری پاها

هنگام نشستن مراقبت وضعیت قرارگیری پاهای خود باشید. مثلا به هیچ عنوان پاها را به شکل ضربدردی روی هم نیندازید زیرا در این صورت جریان خون به پاها کاهش می‌یابد. قسمت بالایی پاهای خود را در زاویه 90 درجه نسبت به بدن خود قرار دهید. اگر هنگام کار گاهی احساس سوزن سوزن شدن در پاهای خود دارید، مطمئن باشید که وضعیت قرارگیری پاهایتان مناسب نیست و باید آن را تغییر دهید.

وضعیت قرارگیری دست‌ها و بازو

وقتی دست‌های خود را دراز می‌کنید یا به سمت جلو می‌کشید، این پتانسیل وجود دارد که قدرت در قسمت بالای کمر شما کاهش یابد. در این صورت ممکن است در قسمت شانه یا بالای کمر احساس درد کنید. می‌توانید با نگه داشتن بازوهای خود در زاویه 90 درجه و در وضعیت استراحت از این امر جلوگیری کنید. در این مورد تکیه‌گاه صندلی بسیار کارایی می‌تواند داشته باشد.

نکاتی در مورد نشستن پشت میز کار

در مورد نحوه صحیح نشستن پشت میز کار باید نکاتی را در نظر بگیرید. یک توصیه مهم این است که به طور مداوم از پشت میز بلند شوید، بایستید یا حرکت کنید و راه بروید. حتی اگر وضعیت صندلی و میز شما کاملا مناسب باشد و ارگونومی رعایت شود، باز هم باید گاهی بلند شوید و حرکت نمایید. نشستن طولانی مدت اصلا توصیه نمی‌شود.

  • هر نیم ساعت یکبار به مدت 1 دقیقه بلند شوید و حرکت کنید.
  • هر 1 ساعت یکبار به مدت 5 دقیقه از جلوی مانیتور بلند شوید.
  • در وقت ناهار حتما کمی پیاده روی داشته باشید. بهتر است این پیاده روی خارج از محیط کار باشد.
  • هر زمان که حس کردید چشم‌هایتان خسته شده، به مدت 20 ثانیه چشم‌های خود را ببنیدید.

اگر موارد بالا را در مورد نحوه صحیح نشستن رعایت کنید، احتمال اینکه به دلیل نشستن زیاد، مشکلی برای وضعیت فیزیکی شما ایجاد شود، بسیار کم خواهد شد.

شاید برای شما جذاب باشد
بحث و تبادل نظر
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها