همه چیز درباره غرور و جنون جوانی


0 303

همه چیز درباره غرور و جنون جوانی

با توجه به اینکه ایران از جمله کشورهایی ست که جمعیت جوان آن بیشتر از افراد سالخورده می باشد، باید نگاه جامع تری هم نسبت به جوانان و مشکلات اونها داشته باشیم. غرور و جنون جوانی مقوله هایی هستند که اگر از کنار اونها بی اهمیت گذر کنیم می تونن مشکلات عدیده ای رو برای نسل جوان بوجود بیارن که غیر قابل جبران باشه.

جنون جوانی، در ادامه موضوع غرور و جنون جوانی

جنون جوانی یا همون اسکیزوفرنی از جمله بیماری های روحی خطرناک و شایع در بین جوانانه که از هر ۱۰۰ نفر یک زن و یا یک مرد به آن مبتلا می شوند. در این بیماری افراد از زندگی واقعی خود فاصله گرفته و به دنبال هذیان های خود به راه می یفتند. در حقیقت این بیماران عقاید نادرستی درباره وقایع و اشخاص دارند و مدام در حال دیدن و یا شنیدن چیزهایی هستند که وجود خارجی نداره و توهمی بیش نیست.

عامل بوجود اومدن بیماری جنون جوانی

هنوز به طور قطع علت وقوع این بیماری مشخص نیست، پژوهشگران و روانشناسان معتقدند:

ژنها در حدود ۵۰ درصد در رشد این بیماری دخیل هستند و البته عوامل دیگری هم از جمله:

گرایش به مواد مخدر و الکل خصوصا حشیش

استرس های ناشی از مشکلات کاری و یا خانواگی

محرومیت های دوران کودکی که می تونه شامل تجاوزها و اختلالات ذهنی باشه

عفونت های حاد مغزی در نواحی مخچه که می تونه از مشکلات دوران تولد نشات گرفته باشه، بعنوان مثال عدم اکسیژن رسانی کافی در بدو تولد و یا ابتلا نوزاد به ویروس ها

علائم بیماری جنون جوانی یا همون اسکیزوفرنی

  • سرگردانی فکر
  • بدگمانی به اطرافیان
  • عدم تمرکز بر کار و زندگی
  • عدم رعایت نظافت شخصی
  • ناتوانی در نشان دادن احساسات
  • اختلال عملکرد در محل کار و ناتوانی در موقعیت های اجتماعی
  • مدام تصور می کنن در اطرافشون صداها و اشخاصی در رفت و آمد هستند
  • احساس رنج از بودن با دیگران چون نقطه مشترکی برای صحبت کردن ندارند

و اما غرور جوانی….

دوران بلوغ که مقدمه ای برای دوران جوانی هست به مانند برزخ بوده و فرد ممکنه در حین گذر از این دوران بواسطه گذر از دوران کودکی و قدم نهادن در دوران نوجوانی و جوانی دچار تحولات ذهنی و رفتاری بشه. در این دوران یک نوجوان به دنبال هویت جدیده و مدام سعی در فاصله گرفتن از خانواده، دوستان و آداب و رسوم ها داره، او مدام غرق در باورهای ساختگی و ایجاد حس خودشیفتگی و غروز انگیزه.

جهت دهی به غرور جوانی

غرور جوانی بواسطه همون تغییرات ذهنی و روحی و البته هورمونی، امریست اجتناب ناپذیر، اما چیزیکه در این مرحله از زمان مهمه هدف دهی به جریان فکری نوجوان است تا تمام فکرهای تخیلی و رویا پردازیهای جوان سمت و سویی مثبت به خودش بگیره. در حقیقت این والدین و مربیان هستند که می توانند با جهت دهی درست و مسئولانه خیال پردازی های یک نوجوان و جوان را به سمت افکار خلاق و واقع گرایانه سوق دهند و اگر والدین و مربیان در امر تربیت در این دوران کوتاهی کنند، جوانان دچار رفتارهای پرخاشگرایانه و افسار گسیخته ای می گردند.

مجله مثبت سبز

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :