آیا قرص ال دی به رشد موی سر کمک می کند ؟


2 2,933

قرص LD یکی از معروف‌ترین قرص‌های ضد بارداری است که از بروز حاملگی ناخواسته در زنان پیشگیری می‌کند. در برخی از خبرگزاری‌ها آمده است که رتبه نخست استفاده از قرص‌های ضد بارداری در دنیا به زنان ایرانی اختصاص دارد. این نوع قرص‌ها که معمولا حاوی هورمون‌های استروژن و پروژسترون هستند، در کنار پیشگیری از بارداری ممکن است عوارض جانبی نیز پدید آورند. بعضی از افراد می‌گویند که قرص LD منجر به ریزش موهای آنها شده و برعکس برخی دیگر معتقدند که استفاده از این قرص سبب افزایش رشد موهای آنها شده است. تاثیر قرص ال دی برای رشد موی سر موضوعی است که این مطلب را به آن اختصاص داده‌ایم.

قرص ال دی چیست ؟

قرص LD یکی از انواع قرص‌های ضد بارداری است که در جهان شناخته‌شده بوده و روزانه توسط بسیاری از زنان که در سن باروری قرار دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قرص در بدن خانم‌ها تغییرات هورمونی ایجاد کرده و به این طریق از تخمک‌گذاری و آزاد شدن تخمک از تخمدان ممانعت می‌کند. قرص ال دی نسبت به بسیاری از قرص‌های ضد بارداری حاوی مقدار هورمون کمتری بوده و بنابراین عوارض جانبی کمتری را ایجاد می‌کند. علاوه بر پیشگیری از حاملگی در بسیاری از موارد دیگر مثل بهبود قاعدگی‌های دردناک، درمان کیست تخمدان و کاهش التهاب لگن نیز قرص ال دی معمولا توسط پزشکان تجویز می‌شود.

تاثیر قرص ال دی برای رشد موی سر

برای اینکه متوجه شوید LD چه تاثیری در موهای شما می‌گذارد، بهتر است با رابطه هورمون‌های موجود در بدن با رشد موها یا ریزش آنها بیشتر آشنا شوید:

هورمون ها و ریزش مو

اگر با مشکل ریزش مو مواجه هستید، ابتدا علت این مسئله باید مشخص شود تا بتوان برای درمانی مناسب اقدام کرد. در بسیاری از موارد می‌توان با استفاده از قرص تقویت مو مانع از ادامه ریزش موها شد. هورمون‌هایی که در بدن وجود دارند، در بسیاری از عملکردهای مهم بدن نقش داشته و حتی روی موهای انسان نیز می‌توانند تاثیر بگذارند. قرص‌های ضد بارداری مثل ال دی که حاوی هورمون‌های استروژن و پروژسترون هستند، با جلوگیری از تخمک گذاری مانع از بارداری می‌شوند. مکانیسم اثر این قرص‌ها به شکلی است که سطح آندروژن را که نوعی هورمون مردانه است در بدن کاهش می‌دهند.

 قرص ال دی برای رشد مو

باید بدانید که مقدار اندکی از هورمون‌های مردانه نیز به طور طبیعی در بدن خانم‌ها وجود دارند. اگر سطح هورمون‌های آندروژن در بدن غیر طبیعی باشد، می‌تواند عاملی برای آلوپسی آندروژنتیک که نوعی از ریزش مو است، به حساب آید.

قرص ال دی در چه زنانی باعث ریزش مو می شود ؟

اگرچه بسیاری از افراد معتقدند که قرص ال دی برای رشد موی سر موثر است اما این قرص در برخی از افراد نیز باعث ریزش مو می‌شود. قرص‌های ضد بارداری مثل LD موجب ریزش مو در خانم‌هایی می‌شوند که به هورمون‌های موجود در قرص حساس هستند یا سابقه خانوادگی و ژنتیکی ریزش موی مرتبط با هورمون‌ دارند.

چرخه رشد مو شامل ۳ مرحله است: آناژن که در آن موها از فولیکول بیرون می‌آیند، کاتاژن که در آن به مدت ۱۰ تا ۲۰ روز رشد مو متوقف می‌شود و تلوژن که مرحله استراحت است و ریزش طبیعی موها در آن صورت می‌گیرد. قرص‌هایی همچون ال دی ممکن است باعث شوند تا موها خیلی سریع از مرحله رشد وارد فاز استراحت شوند. این شکل از ریزش مو تلوژن افلوویوم نام دارد که طی آن معمولا موهای زیادی از دست می‌روند. در بسیاری از افراد ریزش مو و طاسی ژنتیکی است که در این صورت مصرف قرص‌های ضد بارداری ممکن است شرایط را از لحاظ از دست دادن موها بدتر کند.

قرص LD چگونه به رشد مو کمک می کند ؟

چنانچه اشاره کردیم در برخی موارد نیز دیده شده است که با مصرف قرص ال دی رشد موها بهبود یافته و یا حتی از ریزش موها پیشگیری شده است. چگونه؟ علت ریزش مو در بعضی از مواقع به عدم تعادل هورمون‌ها در بدن و افزایش هورمون مردانه مرتبط می‌شود. اگر خانمی با اختلالات هورمونی مواجه باشد، مصرف قرص LD ممکن است بتواند سطح هورمون آندروژن را در بدن وی به حد تعادل رسانده و از این طریق به درمان ریزش مو کمک کند.

نحوه مصرف قرص ال دی برای تقویت رشد مو

گفتیم قرص ال دی برای رشد موی سر در صورتی می‌تواند مفید باشد که مشکلات و اختلالات هورمونی در فرد عامل ریزش مو باشد. بنابراین اگر ریزش مو به عوامل دیگری مثل ارثی بودن، تغذیه نامناسب یا استرس مربوط شود، در این موارد مصرف قرص ال دی تاثیری بسزا نخواهد داشت.

 درمان ریزش مو با مصرف قرص ال دی

شاید شما نیز شنیده باشید که بعضی از اشخاص تعدای قرص LD را می‌کوبند و پودر حاصله را در ترکیب با آب به پوست سر خود می‌مالند و معتقدند که این روش، راهکاری مناسب برای افزایش رشد موها است. اگر بر اساس تجربه نیز این روش موثر باشد، پشتوانه علمی نداشته و از این رو توصیه نمی‌شود.

به منظور تقویت رشد مو تنها با صلاحدید پزشک و چنانچه اختلال هورمونی وجود داشته باشد، می‌توان از ال دی استفاده کرد. در این صورت نیز مقدار مصرف که عموما روزی ۱ عدد است بهتر است به طور دقیق توسط پزشک مشخص شود.

عوارض جانبی قرص ال دی

قرص LD نیز مانند هر نوع قرص یا داروی دیگری می‌تواند در کنار مزایای خود عوارض جانبی نیز داشته باشد. رایج‌ترین عوارض این قرص شامل موارد زیر است:

 • حالت تهوع
 • افزایش وزن
 • درد یا متورم شدن پستان‌ها
 • افزایش رشد موهای زاید
 • تغییر در خلق و خو
 • سردرد
 • جوش و آکنه

در صورتی که عوارضی همچون تاری دید، درد در قفسه سینه یا شکم، سردرد شدید یا تورم در بدن دیده شود، مصرف این دارو بلافاصله باید قطع شده و با پزشک مشورت صورت گیرد.

 قرص ال دی

مصرف قرص ال دی برای مردان

به عنوان یک مرد برای قطع ریزش موی خود هرگز به فکر استفاده از قرص LD آنهم به صورت خوراکی نباشید. قرص ال دی به طور مستقیم روی هورمون‌های بدن تاثیر گذاشته و موجب می‌شود تا علائم زنانگی در مردان به وجود آمده و خصوصیات مردانه کاهش یابد. همچنین قرص ال دی می‌تواند بر میل جنسی مردان نیز تاثیری نامطلوب ایجاد کند. از این رو این قرص برای آقایان هرگز توصیه نمی‌شود.

دیگر روش های موثر برای درمان ریزش مو

اگر مشکل ریزش مو هورمونی باشد، ممکن است قرص ال دی برای رشد موی سر پیشنهاد شود اما در موارد دیگر باید از راهکارهای متفاوتی استفاده کرد:

 • در صورت کمبودهای تغذیه‌ای و کاهش سطح ویتامین‌ها و مواد معدنی باید از مکمل‌های ضد ریزش مو استفاده کرده و در عین حال رژیم غذایی خود را نیز اصلاح کنید. آیا بهترین قرص ریزش مو را می‌شناسید؟
 • برای شستن موهای خود از شامپوی مناسب برای موهای خود استفاده نمایید.
 • استفاده از سشوار، اتوی مو و انواع ژل موی سر را به حداقل برسانید.
 • با آب داغ موهای خود را نشویید.
 • با مشورت پزشک از ماینوکسیدیل ۲% استفاده نمایید.
 • استرس و اضطراب را از خود دور کرده و اعصاب خود را در آرامش نگه دارید.

در نهایت اگر ریزش موها با این راهکارها قطع نشود، بهتر است در صورت تمایل جراحی کاشت مو صورت گیرد.

سخن پایانی

در این مطلب تاثیر قرص ال دی برای رشد موی سر را بررسی کردیم. در واقع این قرص برای برخی از افراد می‌تواند موجب قطع ریزش مو شود و در برخی دیگر خود عاملی برای از دست دادن موها به حساب آید. چرا؟ چون تعادل هورمون‌ها در افراد مختلف متفاوت است. به هر حال مصرف قرص LD راهکاری اصولی برای افزایش رشد موها نیست و قطعا با مشورت پزشک بهتر است از روش‌ها و داروهای دیگری نیز چه به صورت خوراکی و چه به صورت موضعی استفاده شود.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۲ میانگین: ۴]

2 نظرات
 1. امیدوار می گوید

  اگر مردان از قرص ال دی استفاده کنند، به رشد موی سرشان کمک می شود؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   خیر چنین تاثیری ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :