زگیل تناسلی در زنان

5/5 - (1 امتیاز)
برخی از سویه‌های زگیل تناسلی در زنان بسیار خطرناک بوده و به سرطان منجرمی‌شود. با توجه به اینکه آمار زگیل تناسلی در زنان روزبه‌روز رو به افزایش است، بهتر است اطلاعات بیشتری در مورد این بیماری داشته باشید.
زگیل تناسلی در زنان

بیش از 150 ویروس HPV وجود دارد که می‌تواند زنان یا مردان را درگیر کند. برخی از انواع اچ پی وی می‌توانند سبب زگیل تناسلی شده و در موارد خطرناک منجر به بروز برخی سرطان‌ها شوند. خطرناک‌ترین سرطان مرتبط با زگیل تناسلی مربوط به زنان است و سرطان دهانه رحم نام دارد. سرطان واژن، مقعد و حلق از دیگر سرطان‌هایی است که به دنبال ابتلا به زگیل تناسلی در زنان ممکن است مشاهده شود. نکته قابل توجه در مورد اچ پی وی این است که شما می‌توانید حتی از فردی که به ظاهر هیچ علامتی ندارد، این بیماری را بگیرید و یا خودتان بدون اینکه مطلع باشید، ناقل ویروس HPV بوده و آن را به دیگران انتقال دهید. برای اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

انتقال HPV از راه جنسی در زنان

طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، بیش از 40 نوع HPV می‌تواند ناحیه تناسلی و سایر غشاهای مخاطی مثل مقعد، دهان و گلو را درگیر کند. ویروس زگیل تناسلی از طریق تماس پوست با پوست در رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی منتقل می‌شود. در حال حاضر زگیل تناسلی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی در ایران و جهان به شمار می‌آید. در ایران حدود 5 تا 13 درصد زنان به ویروس اچ پی وی آلوده هستند. برای درمان زگیل تناسلی می‌توان از قرص زگیل تناسلی استفاده کرد. همچنین جهت پیشگیری می‌توان برای تزریق واکسن گارداسیل اقدام نمود.

علت زگیل تناسلی در زنان

همان‌طور که دانستید، علت زگیل تناسلی در زنان، ویروس HPV است. ویروس اچ پی وی از طریق تماس پوست با پوست از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. رابطه جنسی می‌تواند واژینال، مقعدی یا دهانی باشد. ممکن است نشانه‌های زگیل تناسلی در زنان بلافاصله بعد از ابتلا به ویروس HPV مشاهده نشود. علائم می‌توانند روزها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها نهفته باشند و بعد در زمانی که سیستم ایمنی بدن انسان ضعیف می‌شود، نمایان شوند.

Multi-sanostol-plus-zinc
بهترین مولتی ویتامین مخصوص کودکان
قیمت: 165.000 تومان
قیمت با تخفیف:129.000 تومان
Multi-sanostol-plus-zinc
بهترین مولتی ویتامین مخصوص کودکان
قیمت اصلی: 165.000 تومان
قیمت با تخفیف: 129.000 تومان

علت زگیل تناسلی در زنان

علائم زگیل تناسلی در زنان

حدود 90% از زگیل‌های تناسلی مربوط به سویه‌های HPV6 و HPV11 هستند. زگیل تناسلی در زنان می‌تواند در داخل یا اطراف مقعد (حتی اگر فرد رابطه جنسی مقعدی نداشته باشد)، بالای ران، داخل واژن، دهانه رحم یا اطراف فرج رشد کند. همچنین زگیل تناسلی در زنان می‌تواند در دهان، گلو، روی زبان یا لب‌ها ایجاد شده و ظاهری بسیار ناخوشایند ایجاد نماید. زگیل تناسلی معمولا متمایل به رنگ صورتی بوده و گاه آنقدر کوچک است که اصلا دیده نمی‌شود. علائم زگیل تناسلی در زنان یا مردان ممکن است:

 • هفته‌ها، ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد تا بعد از ابتلا علائم خود را به صورت واضح نشان دهد.
 • صاف، برآمده، خوشه‌ای یا شبیه به گل کلم باشد.
 • دردناک یا خارش‌دار باشد.

به ندرت این احتمال هم وجود دارد که زگیل تناسلی باعث ترشحات واژن یا خونریزی از واژن یا مقعد شود.

سرطان دهان، فرج و واژن در زنان

گفتیم که زگیل تناسلی در زنان می‌تواند منجر به سرطان دهانه رحم، حلق، مقعد، واژن و… شود. سرطان حلق ممکن است با علائم زیر همراه باشد:

 • درد مداوم گلو یا گوش
 • گرفتگی صدا یا سرفه
 • مشکل در بلع
 • کاهش وزن
 • وجود یک توده در گردن

سرطان‌های واژن، فرج و دهانه رحم در مراحل اولیه ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند؛ اما در مراحل پیشرفته می‌توانند منجر به خونریزی غیر طبیعی واژینال یا ترشحات غیر معمول از واژن شوند یا با درد در هنگام مقاربت همراه باشند.

سرطان فرج می‌تواند نشانه‌های زیر را داشته باشد:

 • تغییر در رنگ و ضخامت پوست فرج
 • خارش
 • توده‌ها یا برجستگی‌های زگیل مانند
 • زخم باز که بهبود آن یک ماه یا بیشتر طول بکشد

سرطان‌های حلق، واژن و فرج با نمونه‌برداری از سلول‌های غیر طبیعی زیر میکروسکوپ بررسی شده و تشخیص داده می‌شوند.

عکس زگیل تناسلی در زنان

درمان زگیل تناسلی در زنان

هیچ درمان قطعی برای زگیل تناسلی در زنان یا مردان وجود ندارد اما برای کاهش علائم می‌توان راهکارهایی را به کار بست و از داروهای زیر استفاده نمود:

 • سالیسیلیک اسید
 • کرایوتراپی یا فریز کردن
 • جراحی زگیل تناسلی
 • لیزر درمانی
 • ایمونوتراپی (در موارد شدید)

همچنین داروهای موضعی مختلفی برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد:

 • کرم ایمی کیومود (آلدارا)
 • محلول یا ژل پودوفیلوکس

تومورهای دهانه رحم را می‌توان با جراحی برداشت که به جلوگیری از ایجاد سرطان دهانه رحم کمک شود. به منظور درمان سرطان‌های ناشی از زگیل تناسلی از طریق شیمی‌درمانی، پرتودرمانی و جراحی باید اقدام شود.

بیشتر بخوانید: زگیل تناسلی در مردان

واکسن زگیل تناسلی برای زنان

به طور کلی توصیه می‌شود که همه دختران (یا بهتر بگوییم همه افراد) واکسن گارداسیل را به منظور جلوگیری از HPV در سن 11 یا 12 سالگی دریافت نمایند. البته این واکسن را تا سن 26 سالگی می‌توان تزریق کرد. بنابراین اگر سن فرد از 12 سالگی گذشته است، جایی برای نگرانی وجود ندارد. در برخی منابع آمده است که تا 45 سالگی نیز زنان می‌توانند واکسن گارداسیل را بزنند اما تاثیر آن به مراتب کمتر خواهد بود. پس هرچه زودتر برای دریافت واکسن اقدام شود، تاثیر بهتری مشاهده خواهد شد.

واکسن گارداسیل می‌تواند در برابر سویه‎‌های اچ پی وی 16، 18، 31، 33، 45، 52 و 58 که باعث سرطان می‌شوند و همچنین سویه‌های 6 و 11 که زگیل تناسلی به وجود می‌آورند، محافظت ایجاد کند.

واکسن زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در دختر مجرد

دختران مجرد نیز مانند زنان می‌توانند به زگیل تناسلی مبتلا شوند. باکره بودن یا نبودن شرط ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی نیست. فردی که به زگیل تناسلی مبتلا می‌شود، حتما از طریق دخول در رابطه جنسی این بیماری را نمی‌گیرد. هر نوع تماس پوست با پوست در رابطه جنسی می‌تواند سبب بروز زگیل تناسلی در زنان یا دختران مجرد شود. رابطه جنسی مقعدی یا دهانی می‌تواند عامل زگیل تناسلی در دختران مجرد به حساب آید. خرید کاندوم و استفاده از آن تا حدودی می‌تواند در جلوگیری از انتقال زگیل تناسلی موثر باشد.

دقت داشته باشید که زگیل تناسلی از طریق در آغوش گرفتن، دست دادن، استخر یا استفاده از توالت فرنگی منتقل نمی‌شود.

زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد؟

مهم‌ترین عارضه زگیل تناسلی در زنان، سرطان دهانه رحم است. همچنین سرطان‌های دیگری مثل سرطان ولوار، دهان یا مقعد به دنبال ابتلا به عفونت HPV می‌تواند رخ دهد. با این حال در نظر بگیرید که اکثر سویه‎های HPV بی‌خطر هستند و اصلا به سرطان مبتلا نمی‌شوند. عدم درمان زگیل تناسلی می‌تواند موجب گسترش این بیماری به دیگر نواحی بدن شود. اگر خانمی در دوران بارداری متوجه شود که به زگیل تناسلی مبتلا است، هرگز نباید زایمان طبیعی انجام دهد.

تشخیص زگیل تناسلی در زنان با تست پاپ اسمیر

در تست پاپ اسمیر با یک نمونه برداری ساده توسط پزشک، بخشی از سلول‌های دهانه رحم یا واژن به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. انجام تست پاپ اسمیر سالیانه 1 بار به همه زنان به ویژه بالای 35 سال توصیه می‌شود. با انجام تست پاپ اسمیر می‌توان HPV را به راحتی تشخیص داد. همچنین هر نوع عفونت یا سرطان مربوط به دستگاه تناسلی تشخیص داده خواهد شد.

بیشتر بدانید: تفاوت زگیل تناسلی آقایان و بانوان با یکدیگر چیست؟

تشخیص زگیل تناسلی در خانه

زگیل تناسلی در زنان و مردان باید با انجام آزمایش توسط پزشک مورد بررسی قرار گرفته و تشخیص داده شود. کیت‌های تشخیص زگیل تناسلی خانگی نیز وجود دارند که در آنها از یک سواپ واژینال یا نمونه ادرار استفاده می‌شود. 14 نوع پرخطر HPV با این آزمایش قابل بررسی هستند. نمونه گرفته شده باید به آزمایشگاه فرستاده شود. در مورد اینکه تشخیص زگیل تناسلی در خانه با استفاده از کیت تا چه حد می‌تواند قابل اعتماد باشد، باید با پزشک مشورت شود.

درمان خانگی زگیل تناسلی در زنان

برای درمان زگیل تناسلی بلافاصله بعد از تشخیص باید به پزشک مراجعه شود. با این حال در کنار درمان‌های دارویی از برخی درمان‌های خانگی نیز می‌توان کمک گرفت:

 • سرکه سیب
 • سیر
 • چای سبز
 • روغن درخت چای
 • پیاز

کلام آخر در مورد HPV بانوان

زگیل تناسلی در زنان بیش از مردان می‌تواند خطرناک باشد زیرا احتمال ابتلا به سرطان به دنبال عفونت HPV در زنان بیش از مردان است. در این مقاله از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز علائم، راه‌های تشخیص و درمان زگیل تناسلی را برای شما شرح دادیم. اگر به هر دلیل حس می‌کنید که شاید زگیل تناسلی داشته باشید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید. در مراحل اولیه، درمان بسیار ساده‎‌تر خواهد بود.

سوالات متداول در مورد زگیل تناسلی در زنان
زگیل تناسلی برآمدگی‌هایی به رنگ پوست یا متمایل به صورتی دارد و می‌تواند روی واژن، اطراف مقعد، دهانه رحم یا اطراف لب و دهان مشاهده شود. زگیل تناسلی در زنان بدون درد است اما ممکن است با خارش و خونریزی همراه باشد.
HPV سویه‌های مختلفی دارد که برخی از آنها بسیار خطرناک هستند. HPV 16 و HPV 18 می‌توانند عامل سرطان باشند. با این حال سویه‌های کم‌خطر زگیل تناسلی بسیار بیشتر از سویه‌های پرخطر آن هستند.
ابتلا به ویروس HPV از طریق تماس پوست با پوست آلوده در رابطه جنسی
چند روز، چند ماه یا چند سال می‌تواند باشد. مدت زمان دقیقی را نمی‌توان مشخص کرد.
به طور کلی بدون درد است و در موارد نادر می‌تواند با درد همراه باشد.
بله؛ می‌تواند به نوزاد منتقل شود یا عاملی برای سقط جنین و زایمان زودرس باشد.
درمان با لیزر و کرایوتراپی.
مطالب مرتبط
منبع:
بحث و تبادل نظر
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها