ال آرژنین چه تاثیری روی قوای جنسی مردان دارد ؟


2 2,792

ال آرژنین نوعی اسید آمینه است که بیشتر به عنوان یک مکمل بدنسازی مورد استفاده ورزشکاران قرار می‌گیرد. اما باید بدانید که این آمینو اسید فواید بی‌نظیر دیگری نیز دارد که آن را به عنوان یک دارو برای درمان بعضی از بیماری‌ها نیز مطرح می‌سازد. ال آرژنین هم در بدن انسان تولید می‌شود و هم در بعضی از مواد غذایی وجود دارد. با این حال استفاده از مکمل L-arginine مزایای شگفت انگیزی دارد که بسیاری از افراد را به طرف خود سوق می‌دهد. مثلا ال آرژنین برای قوای جنسی مردان می‌تواند مفید باشد. آیا اصلا می‌دانستید؟

قیمت قرص ال آرژنین را می‌توانید همین حالا با کلیک روی لینک ارائه شده و ورود به داروخانه آنلاین مثبت سبز چک کنید.

ال آرژنین چیست ؟

ال آرژنین یکی از اسیدهای آمینه است که ۲ نقش کلیدی را در بدن انسان ایفا می‌کند. نخست آنکه در ساخت پروتئین نقش دارد و در نتیجه در عضله‌سازی موثر است. دومین نقش اساسی ال آرژنین در بدن این است که به نیتریک اسید در بدن تبدیل می‌شود. نیتریک اسید موجب می‌شود تا خون غنی از اکسیژن بیشتری در شریان‌ها گردش یابد و به حفظ سلامت قلب نیز کمک شود. این خاصیت، مزایای دیگری نیز دارد که رفع اختلال نعوظ یکی از آنهاست.

ال آرژنین برای قوای جنسی مردان

انکارناپذیر است که ویاگرا محبوب‌ترین داروی رفع اختلال نعوظ در جهان به شمار می‌آید. این قرص در سال ۱۹۹۸ توسط سازمان غذا و داروی آمریکا مورد تائید قرار گرفت. اما همه افراد به دلیل عوارض جانبی ناشی از این دارو مایل به استفاده آن نیستند. افرادی که به دنبال درمان‌های طبیعی‌تری می‌گردند، ممکن است با استفاده از قرص ال آرژنین نیز بتوانند به درمان دلخواه خود دست یابند. البته در این زمینه مطالعات نتایج مختلفی را نشان می‌دهند و با قطعیت نمی‌توان گفت که ال آرژنین در رفع اختلال نعوظ تاثیرگذار است.

 ال آرژنین چیست

ال آرژنین چگونه به رفع اختلال نعوظ کمک می کند ؟

ال-آرژنین با افزایش سطح ماده‌ای به نام اکسید نیتریک و شل کردن رگ‌های خونی در بدن قابلیت کاهش فشار خون را دارد. اکسید نیتریک نقش مهمی در جریان خونی که به سمت آلت تناسلی می‌رود داشته و به این طریق نعوظ را بهبود می‌بخشد. بنابراین از لحاظ علمی ال آرژنین برای قوای جنسی مردان می‌تواند مفید باشد. اما اجازه دهید ببینیم تحقیقات در این زمینه چه می‌گویند.

تحقیقات در مورد تاثیر ال آرژنین در نعوظ آقایان

پژوهش‌ها نتایج گوناگونی را ارائه می‌دهند. در یک مطالعه کوچک ۵۰۰ میلی گرم ال آرژنین ۳ بار در روز به مدت ۱۷ روز به آقایانی که از اختلال نعوظ رنج می‌بردند، داده شد. اما مشخص شد که قرص ال آرژنین در مقایسه با دارونما موثرتر عمل نکرده است. این مسئله ممکن است به این دلیل باشد که دوز دارو به اندازه کافی بالا نبوده است.

اما یک متاآنالیز که ۱۰ مطالعه مختلف را روی ۵۴۰ بیمار بررسی کرد نشان داد که ال آرژنین در بهبود نعوظ می‌تواند موثر باشد. محققان دریافتند که دوزهای بین ۱۵۰۰ میلی‌گرم تا ۵۰۰۰ میلی‌گرم باعث بهبود قابل توجهی در اختلال نعوظ می‌شود.

اگر مایلید L-Arginine را به منظور بهبود عملکرد جنسی امتحان کنید، به نظر می‌رسد دوز ۱۵۰۰ تا ۵۰۰۰ میلی‌گرم در روز بتواند موثر باشد. البته بهتر است در این زمینه نظر پزشک را نیز جویا شوید.

اثر ال آرژنین و یوهیمبین در اختلال نعوظ

یوهیمبین یکی از داروهای تائید شده برای رفع اختلال نعوظ یا ED است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ نشان داد که ترکیب ال-آرژنین و هیدروکلراید یوهیمبین می‌تواند اثرگذاری بهتری در قوای جنسی مردان داشته باشد. اما در همین مطالعه مشخص شد که ترکیب یوهیمبین و ال آرژنین برای قوای جنسی مردان و رفع اختلال نعوظ تنها در صورتی جواب می‌دهد که مشکل نعوظ در حد خفیف یا متوسط باشد. برای اختلالات جدی‌تر داروهای دیگری را زیر نظر پزشک باید مورد استفاده قرار داد.

قرص ال آرژنین و پیکنوژنول برای تقویت قوای جنسی مردان

پیکنوژنول نوعی مکمل گیاهی است. ال آرژنین به تنهایی ممکن است اثرات چندان چشمگیری در بهبود نعوظ نداشته باشد اما در ترکیب با این مکمل نتایج بهتری عاید خواهد شد. پیکنوژنول از پوست درخت کاج بدست می‌آید. مصرف همزمان پیکنوژنول و ال آرژنین با یکدیگر در یک مطالعه توانست به مردان ۲۵ تا ۴۵ ساله کمک کند تا نعوظ طبیعی داشته و با اختلال نعوظ مبارزه نمایند.

ال آرژنین و تادالافیل برای بهبود نعوظ

همان‌طور که اشاره کردیم ترکیب برخی از داروها با ال آرژنین برای قوای جنسی مردان موثرتر از این است که مکمل ال آرژنین به تنهایی مورد مصرف قرار گیرد. در یک مطالعه به شرکت‌کنندگان روزانه ۵ میلی گرم تادالافیل با ۲۵۰۰ میلی گرم ال آرژنین داده شد. نتیجه، اثربخشی این دو دارو را تائید کرد. در بعضی از تحقیقات مصرف روزانه ال آرژنین تا ۱۵ گرم در روز بی‌خطر گزارش شده است اما با این حال مصرف این آمینو اسید را باید به مرور زمان افزایش داد و به یکباره از دوزهای بالا استفاده نکرد.

 قرص ال آرژنین

عوارض جانبی قرص ال آرژنین

عوارض مربوط به این قرص معمولا در دوزهای بالا یعنی ۱۵ تا ۳۰ گرم در روز نمایان می‌شود. این مکمل در مقادیر معمول کاملا ایمن و بی‌خطر است. برخی از عوارض ال آرژنین را در صورت مصرف بیش از حد اینگونه می‌توان برشمرد:

 • افزایش خطر خونریزی
 • عدم تعادل در سطح پتاسیم بدن
 • تغییر در سطوح قند خون
 • کاهش فشار خون
 • حالت تهوع
 • گرفتگی معده
 • اسهال و استفراغ

دقت کنید که در صورت استفاده از داروهای کاهنده فشار خون نباید خودسرانه از کپسول ال آرژنین استفاده نمایید. همچنین هرگز دیگر داروهای اختلال نعوظ را خودسرانه با ال آرژنین ترکیب نکنید تا از تداخل دارویی پیشگیری به عمل آید.

قرص ال آرژنین برای افزایش سایز آلت تناسلی

مکمل‌هایی مانند ال آرژنین یا ال سیترولین باعث افزایش سطح اکسید نیتریک در خون شده و گردش خون را در آلت تناسلی افزایش می‌دهند. هیچ مدرکی دال بر اینکه این آمینو اسید می‌تواند سایز آلت تناسلی را بیشتر کند وجود ندارد. اما چنانچه گفتیم ال آرژنین در مقادیر مناسب برای درمان اختلال نعوظ آن هم اگر خفیف یا متوسط باشد، می‌تواند مفید واقع شود.

برای اختلال نعوظ ال آرژنین یا ال سیترولین کدام بهتر است؟

ال سیترولین نیز نوعی اسید آمینه است که شاید در رفع اختلال نعوظ موثرتر از ال آرژنین عمل کند. ال سیترولین در بدن به ال-آرژنین تبدیل می‌شود. مکمل‌های ال-آرژنین ابتدا باید از دستگاه گوارش عبور کرده و در کبد تجزیه شوند تا بدن بتواند از آنها استفاده کند. تنها ۳۸ درصد از ال-آرژنین موجود در لبنیات و دیگر خوراکی‌ها می‌تواند در بدن جذب شود. اما ال سیترولین نیازی به طی کردن این مراحل برای جذب شدن در بدن ندارد. بنابراین به دلیل جذب سریع‌تر احتمالا اثرات بهتری نسبت به ال آرژنین در اختلال نعوظ دارد.

دلایل اختلال نعوظ

اختلال نعوظ یا ED یک اختلال شایع جنسی در میان مردان است که رابطه جنسی را دشوار می‌کند. اختلال نعوظ ممکن است یک بیماری مزمن نباشد و فقط گاهی دیده شود. تحقیقات نشان می‌دهد که از هر سه مرد ۱۸ تا ۵۹ ساله یک نفر از آنها در بعضی مواقع اختلال نعوظ را تجربه می‌کند. برخی از شرایط پزشکی مثل فشار خون و دیابت می‌تواند مشکلات نعوظ را افزایش دهد. فشار خون بالا، کلسترول بالا، مشکلات پروستات، استفاده بیش از حد از الکل، مواد مخدر و دخانیات نیز می‌توانند در ایجاد مشکلات نعوظ موثر باشند. برخی از آقایان نیز به طور مادرزادی با مشکلات دستگاه تناسلی روبرو هستند و در بزرگسالی نیز با اختلال نعوظ مواجه می‌شوند.

سخن پایانی

قرص ال آرژنین برای قوای جنسی مردان می‌تواند موثر واقع شود. با این حال تحقیقات در این زمینه نتایج مختلفی را نشان می‌دهند. به طور کلی می‌توان گفت که اختلال نعوظ اگر خفیف تا متوسط باشد، با دوزهای بالای ال آرژنین قابل بهبود است. با همه این تفاسیر بدون مشورت با پزشک این مکمل ورزشی را مورد استفاده قرار ندهید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۹ میانگین: ۳.۶]

2 نظرات
 1. babak می گوید

  سلام. من قرص ال آرژنین را برای ورزش می خورم. آیا ممکنه در افزایش میل جنسی تاثیر بگذارد؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   احتمال آن بسیار کم می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :