بهترین پروتئین وی کدام است بهترین پروتئین وی کدام است

اعتماد به نفس با لاغری چه ارتباطی دارد؟

با تقویت اعتماد به نفس راحت‌تر لاغر شوید


زمان خواندن تقریبی مقاله : 10 دقیقه
0 1753

ظاهر فیزیکی افراد در اعتماد به نفس آنها تاثیر مستقیم دارد. به ویژه برای خانم‌ها بسیار مهم است که اندامی زیبا در چشم خود و دیگران داشته باشند. تحقیقات نشان داده است که بسیای از مردم علی الخصوص بانوانی که دچار اضافه وزن و چاقی هستند، سطح اعتماد به نفس پایینی دارند. برای افزایش و مدیریت اعتماد به نفس و عزت نفس راهکارهای زیادی وجود دارد. همچنین با تغییر در سبک زندگی می‌توان به اهداف لاغری و کاهش وزن نزدیک‌تر شد. در این مقاله تاثیر اعتماد به نفس در لاغری را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تاثیر اعتماد به نفس در لاغری

وزن رابطه مستقیمی با اعتماد به نفس دارد. موارد زیر را در نظر بگیرید:

رابطه غذا خوردن با احساسات درونی فرد

وقتی شما نسبت به خود احساس بدی دارید، به جای اینکه مقدار غذا خوردن شما متعادل باشد، به احتمال زیاد یا باید زیاد پرخوری کنید یا اینکه کمتر از آنچه که لازم است، غذا بخورید. در هر دو صورت مدیریت وزن دشوار می‌شود و ممکن است با بروز برخی بیماری‌ها سلامتی فرد به خطر بیفتد.

اعتماد به نفس پایین و کاهش سطح انرژی

همه ما برای انجام امور روزمره خود به انرژی نیاز داریم. برای اینکه فرد بتواند لاغر شود لازم است تا فعالیت بدنی خود را افزایش دهد و ورزش کند. اعتماد به نفس پایین باعث کاهش سطح انرژی در فرد می‌شود. هنگامی‌که انرژی کم باشد، سطح فعالیت بدنی خواه ناخواه کمتر خواهد شد. بنابراین مراحل لاغری دشوارتر می‌شود و فرد سخت‌تر می‌تواند به وزن ایده‌آل خود نزدیک شود.

 انرژی کم ناشی از اعتماد به نفس پایین

سرزنش کردن خود

وقتی با اعتماد به نفس پایین دست و پنجه نرم می‌کنید، هنگامی‌که همه چیز طبق برنامه پیش نرود، خود را به شدت سرزنش خواهید کرد. یعنی مثلا زمانی‌که از یکی از دستوارت غذایی خود سرپیچی می‌کنید یا آن‌طور که مد نظرتان بوده مراحل کاهش وزنتان سریع پیش نمی‌رود، عذاب وجدان گرفته و خود را به شدت ملامت می‌کنید.

انرژی منفی دادن به خود

آنچه شما باور دارید که درست است، ممکن است در واقعیت هم به حقیقت تبدیل شود. اگر مدام به خود انرژی منفی بدهید و بگویید که اهداف کاهش وزن شما درست از آب در نخواهد آمد، احتمال کمتری وجود دارد که به موفقیت برسید. اما اگر اعتماد به نفس داشته باشید، امیدوارانه‌تر گام خواهید برداشت و در نتیجه احتمال موفقیت شما بیشتر خواهد بود.

اگر به دنبال قرص لاغری گیاهی هستید با کلیک روی لینک ارائه شده وارد داروخانه آنلاین مثبت سبز شوید.

اعتماد به نفس پایین و چاقی

تحقیقات نشان داده است که افرادی که با مشکل اضافه وزن و چاقی روبرو هستند، معمولا به شکلی ناخودآگاه پرخوری کرده و بیش از نیاز بدن خود غذا می‌خورند. این اتفاق به چه دلیل است؟ در بسیاری از موارد اعتماد به نفس پایین با اضطراب و استرس در ارتباط مستقیم است. این افراد وقتی دچار اضطراب می‌شوند، به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه به سراغ پرخوری می‌روند تا مثلا به این طریق از سطح اضطراب خود بکاهند. بنابراین اگر قصد کاهش وزن دارید حتما باید همزمان روی اعتماد به نفس خود هم کار کنید.

شاید برایتان عجیب باشد اما گام نخست در اقدام به لاغری این است که خودتان را دوست داشته باشید و برای هرچه بهتر شدن خود از نظر ظاهر و سلامتی تلاش نکنید. اگر ناامید قدم بردارید، ناامیدانه و بی‌حاصل باز خواهید گشت. اگر هدف تعیین کنید و خود را انسانی باارزش بدانید، پروسه لاغری شما با سهولت بیشتری پیش خواهد رفت.

افزایش اعتماد به نفس و راحت‌تر کردن مراحل لاغری

برایتان شرح دادیم که تاثیر اعتماد به نفس در لاغری از چه طریقی است. بدیهی به نظر می‌رسد که اگر اعتماد به نفس خود را افزایش دهید، راحت‌تر می‌توانید به هدف لاغری خود برسید. به عنوان مثال در این صورت انگیزه و انرژی بیشتری برای ورزش کردن خواهید داشت. در نتیجه پروسه لاغری تسریع می‌شود و شما شاهد نتایج تلاش خود خواهید بود. چگونه اعتماد به نفس را افزایش دهیم؟ به راهکارهای زیر دقت کنید:

خود را با دیگران مقایسه نکنید

مدام ظاهر خود را با افرادی که عکس‌های مختلف خود را در شبکه‌های اجتماعی با دیگران به اشتراک می‌گذارند، مقایسه می‌کنید؟ تحقیقات نشان داده است که مقایسه خود با دیگران باعث ایجاد حس حسادت می‌شود. هرچه حسادت بیشتر باشد، فرد احساس بد بیشتری نسبت به خود خواهد داشت. باید این را باور کنید که هر شخصی اندام مخصوص به خود را دارد و ژنتیک افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است. مثلا بعضی از افراد دارای استخوان‌بندی درشت هستند و برخی دیگر ریز. شما نمی‌توانید ساختار بدن خود را تغییر دهید.

 از طرف دیگر در اکثر موارد، این تفاوت‌ها هستند که زیبایی می‌آفرینند. قرار نیست در دنیایی زندگی کنیم که در آن همه افراد اندامی شبیه به هم داشته باشند. زیبایی‌های چهره و اندام خود را ببینید، آنها را یادداشت کرده، رویشان تمرکز کنید و بابت آنها شکرگزاری به جای آورید تا روز به روز تاثیر اعتماد به نفس در لاغری را بیشتر ببینید.

با افراد مثبت اندیش رفت و آمد کنید

لحظاتی که در کنار دوستانتان می‌گذرانید، واقعا به شما خوش می‌گذرد؟ دوستانتان اعتماد به نفس شما را کاهش می‌دهند یا بالا می‌برند؟ آیا مدام شما را قضاوت می‌کنند؟ اگر نقصی در چهره یا اندام شما دیده شود، شما را مورد تمسخر قرار می‌دهند؟ اگر چنین است باید وقت کمتری را با آنها بگذرانید یا برای همیشه آنها را از زندگی خود کنار بگذارید. اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که برای شما ارزش قائلند و در تقویت اعتماد به نفستان تاثیر مثبت دارند. اگر در تلاش برای کاهش وزن هستید و هر بار که حتی شده نیم کیلو وزن کم می‌کنید، مورد تشویق دوستانتان قرار می‌گیرید، قطعا دوستان خوبی دارید و باید در نگه داشتن آنها کوشا باشید.

 موفقیت در لاغری

با خودتان مهربان باشید

تاثیر اعتماد به نفس در لاغری را با افزایش حس مهربانی نسبت به خود بیشتر کنید. وقتی در یک موقعیت چالش‌برانگیز قرار می‌گیرید و اشتباهی از شما سر می‌زند، بپذیرید که انسان جایز الخطاست و هیچ انسانی کامل نیست. پس وقتی قصد لاغر شدن دارید و مثلا در رعایت رژیم لاغری قصوری از سوی شما رخ می‌دهد، این را به حساب بد و نالایق بودن خود نگذارید. سعی کنید ترفندهایی را به کار بگیرید که به کمک آنها درصد اشتباهات شما کمتر شود. به خود خاطر نشان کنید که همه انسان‌ها خطا می‌کنند و من هم یکی از همین انسان‌ها هستم.

افکار مثبت را در ذهن خود مرور کنید

خوش‌بین باشید، بر شک و تردید غلبه کنید و وقتی در ذهن با خودتان حرف می‌زنید، از گفتن جملات منفی بپرهیزید. به نمونه‌های زیر دقت کنید:

  • به جای اینکه بگویید: “لاغر شدن برای من غیر ممکن است” یا “من نمی‌توانم رژیم بگیرم و لاغر شوم” ، بگویید: “من می‌توانم وزن کم کرده و لاغر شوم” یا بگویید “تنها کاری که برای لاغری باید انجام دهم این است که تلاش خود را برای رعایت رژیم لاغری و افزایش تمرینات ورزشی افزایش دهم.”
  • به جای اینکه بگویید: “من هیچ وقت نمی‌توانم وزن کم کنم.” بگویید: ” ماه بعد بدون شک کاهش وزن بیشتری را تجربه خواهم کرد.”
فراموش نکنید که شما هیچ چیز کمتر از دیگران ندارید. اگر دیگران توانسته‌اند حتی ۵۰ کیلو از وزن خود را کم کنند، پس حتما شما هم می‌توانید. با فکر مثبت پیش بروید تا نتایج مثبت در انتظار شما باشد.

با ترس‌های خود روبرو شوید

یکی از راه‌های افزایش تاثیر اعتماد به نفس در لاغری این است که با ترس‌های خود روبرو شوید و خود را درست در همان موقعیتی قرار دهید که از آن هراس دارید. اگر مدت‌ها قرار است یک مهمانی بگیرید ولی به دلیل اضافه وزن و خجالت ناشی از آن، آن را عقب می‌اندازید، همین حالا ترتیب برگذاری آن مهمانی را بدهید. ممکن است کمی دچار اضطراب شوید و چند اشتباه کوتاه از شما سر بزند، اما در نهایت یاد خواهید گرفت که با این اشتباهات هم می‌توان کنار آمد. شاید متوجه شوید که اضافه وزن شما اصلا آنقدر که به چشم خودتان می‌آمده است، در نظر دیگران مهم نباشد و این مسئله تاثیر مثبتی روی شما بگذارد.

اهداف واقع بینانه برای خود بسازید

ممکن است چندین بار برای لاغری تلاش کرده و هر بار شکست خورده باشید. علت این مسئله شاید به این موضوع ربط داشته باشد که شما هدفی غیر واقع‌بینانه برای خود تعیین کرده‌اید. مثلا شاید انتظار شما این بوده است که در یک ماه ۱۰ کیلو کاهش وزن داشته باشید. در صورتی که این نوع لاغری برای سلامتی اصلا مفید نیست. بهتر است به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید. ابتدا باید مشخص شود که اضافه وزن شما چقدر است. متخصص تغذیه برای شما مشخص می‌کند که انتظار می‌رود با رژیمی که ارائه می‌دهد در هر ماه شما چقدر وزن کم کنید و کالری بسوزانید. بنابراین توقعات واقع بینانه از لاغر شدن خود داشته باشید.

سخن پایانی

تاثیر اعتماد به نفس در لاغری در بسیاری از مطالعات مورد تائید قرار گرفته است. اگر اعتماد به نفس شما پایین باشد، نمی‌توانید در کاهش وزن موفق باشید. پس ابتدا لازم است تا به تقویت اعتماد به نفس بپردازید. در این مقاله راهکارهایی را به شما ارائه کردیم که امیدواریم موثر واقع شوند.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۶ میانگین: ۴.۲]
منبع yourweightmatters

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :